Pejskova ivana3Loňská sezóna se chuchelské trenérce Ivaně Pejškové nadmíru vyvedla, navíc ještě pár měsíců po ní si do jejího výčtu mohla připsat další jedničkový triumf poté, co se po dodatečné diskvalifikaci vítězky stal Orleano vítězem Ceny prezidenta republiky. "Byla to úžasná sezóna," potvrzuje sama trenérka. "Dostihy se konaly podle plánu, běhalo se celou sezónu, narozdíl od té předchozí, kdy jsem nemohla v plné míře využít zimní přípravy. V létě a na podzim pak přišly naše hlavní úspěchy a třeba Orleano držel formu od dubna až do konce sezóny."  


"Koně nebyli po sezóně unaveni a mohou v pohodě pokračovat v kariéře," dodává. K nové sezóně tak vzhlíží s optimismem, a to i díky letošní zimní přípravě, které byly nakloněny i klimatické podmínky. "Zimní příprava byla skvělá, počasí nám přálo, takže koně celou zimu mohli cválat a jsou připraveni pro objemovou práci." 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 8
Odešli z tréninku po sezóně: Stuhna, Annaheim
Stájový personál: Markéta Horová, Bára Jandošová, Marek a Jana Šimákovi, Vladimír Černý, Jaroslav Fabris


Stejně jako loni v tuto dobu chystá pro novou sezónu 8 svěřenců, z toho dva dvouleté. Oba jsou to koně domácího chovu, ale oba jsou ze skvělých matek a ani na otcovské straně se nemají za co stydět. "Základní výcvik splněn," hlásí u obou trenérka.  

Vlastní odchovanec Marka Šimáka, v Irsku narozený Arzaan, je synem vynikající Arganty (Monsun) a vítěze anglického i irského derby Harzanda (Sea The Stars). "Je to krásný černý jemný koník. Kopie svého otce," popisuje jej trenérka.
Druhým juniorem je napajedelský odchovanec Dangerous (Egerton), jehož matkou není nikdo jiný než nejúspěšnější svěřenkyně celé bohaté kariéry chuchelské trenérky Dally Hit (Ad Valorem). Ani u něj zatím trenérka nechce předvídat, kam by se mohl dostat, na to je příliš brzo, ale pochvaluje si jeho přístup k práci a dobrou ovladatelnost. "Spojení s Egertonem zase přineslo ochotného koníka," libuje si.

Arzaan dangerous
Ivana Pejšková se svými dvouletými nadějemi Arzaanem (vlevo) a Dangerousem, synem Dally Hit

Klasický ročník má ve stáji trenérky Pejškové tři zástupce. Dva z nich už diváci znají z loňské sezóny, ten třetí přišel do Chuchle nedávno. Dosud nestartovavší valach Kaphal (Mastercraftsman), zakoupený na listopadové dražbě v Irsku, je synem listed umístěné Bayberry (Bering), matky čtyř vítězů včetně taktéž v listed umístěné klisny Myrica (Dansili). "Není tu dlouho, ale v Irsku byl v tréninku a tak je na co navazovat."

Importovaná Bella Ria (Belardo) má za sebou jeden seznamovací říjnový start v Chuchli, takže podle trenérčiných plánů začne v nejnižších kategoriích. Zkušenější je napajedelský rodák Josh (Egerton - Jelka, Oratorio), který vyběhl celkem třikrát, ale ani jednou se neumístil. "V práci je velmi ochotný, ale je ještě trochu přestavěný, takže bude postupně dorůstat. Přes zimu dorostl o několik centimetrů. Začne v dostizích nezvítězivších s cílem přejít co nejvýš."

Největší hvězdou stáje je nyní již šestiletý Orleano (Egerton - Olmaia, Sholokhov), který zraje jako víno. "Cílem bylo usadit se ve dvojkové společnosti, což splnil na 100%," hodnotí trenérka hřebcovu loňskou sezónu. "Vyhrál tři dostihy, jednu dvojku a dvě jedničky. Více si cením letní Ceny Josefa Dolejšího v Karlových Varech, kde byla velmi kvalitní konkurence. Letos bude mít těžkou sezonu, je vysoko v handicapu a má hodně vydělaných peněz, ale přesto věřím, že se ani tentokrát neztratí."

Orleano
Hvězda stáje Orleano

Podobný progres, byť zatím nedošel tak vysoko, předvedl i osmiletý Opinion Maker (Zoffany). "Předčil všechna naše očekávání," spokojeně říká trenérka. "Posunul se ze čtyřek v 2019 do třetí kategorie v roce 2020 a loni jednoznačně zapadl do druhé kategorie. Nejlepší výkon podal v karlovarské Lázeňské míli, kde v kvalitní jedničkové konkurenci napodobil úspěšnou Dally Hit."

Problematičtější je krabčický odchovanec šestiletý Lewis Gal (Bully Pulpit - Leo Gali, Galileo), kterého trápily vředy a bolesti zad, ale to by již mělo být minulostí. "Také se už konečně přestal v dostihu po startu řítit a všechny síly vydává na speed, jak to má být. Letos v zimě se krásně spravil a je připraven vrátit majiteli roční péči," věří trenérka.

Josh2 LewisGal


Jejím cílem před blížící se sezónou bude opět dostat koně nižších kategorií alespoň o stupínek výš a u Orleana a Opinion Makera udržet loňskou formu. Pomoci by jí k tomu měla i spolupráce se stejnými jezdci jako v loňském roce. Dlouhodobé spolupráce si trenérka váží i u svých majitelů. "Chtěla bych jim popřát stejně úspěšnou sezónu a poděkovat za trpělivost a dobrou spolupráci," uzavírá Ivana Pejšková předsezónní povídání.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net