stleger2013Poslední klasický dostih sezóny, Conseq Saint Leger (L, 3, 2800 m, 440.000 Kč) se, stejně jako letošní České derby Rádia Impuls, stal kořistí svěřence trenéra Františka Holčáka a stáje Monte Negro pana Jiřího Posáda. Vítěze derby Mister Aviation tentokrát vystřídal jiný třídový tříletek stáje Always on Sunday (Sunday Break), úspěch jeho barev jistil Mister Aviation (Montjeu) třetím místem.


I tentokrát sázející nejvíce věřili Mistru Westminsterovi, který ale i dnes ukázal, že rozhodně není jenoduchým koněm na ježdění a i kvůli své povaze nedosáhl na dotované umístění. Dostih rozběhl Tycho Brahe v tempu hodně vlažném (první čtyřstovka za 28,40), ale nakonec dostih nebyl až tak pomalý, jak naznačovaly jeho první metry, kdy nikdo nechtěl jít do čela. Na protější rovině se za vedoucím Tycho Brahe držel Mister Westminster, třetí byl Barateus, Holčákovo duo se drželo zvenčí za středem pole. V oblouku nastoupil Barateus, za kterým vyrazil Mister Westmninster, ale v cílové rovině přišel nástup obou zástupců stáje Monte Negro. Do vedení přešel Always on Sunday s Tomášem Lukáškem, Mister Aviation jej následoval a zdálo se, že si jdou pro 1-2 doběh. Ten nakonec skvělým finišem pokazila vítězka Oaks Saltanat (Duke of Marmalade), která sice Always on Sunday ohrozit nedokázala, ale Mister Aviation odkázala na třetí místo. Za nimi doběhli dva zástupci domácího chovu King's Look (Look Honey) a Taggerton (Egerton), oba v péči Jozefa Pirucha, šestý doběhl favorizovaný Mister Westminster. Vítěz, pro něhož byl triumf v St. leger druhým vítězstvím po příchodu do ČR, vyběhl průměrný (či spíše podrůměrný) čas 3:03,46.

Conseq Park Velká Chuchle, otevřený poprvé od povodně, kvůli které se muselo stěhovat i České derby, hostila mimo St. Legeru dalších 7 dostihů včetně dvojkové Ceně fondů Franklin Templeton (1000 m, 85.000 Kč). V ní se s trenérským angažmá ve stáji BORS Břeclav vítězně rozloučil trenér Petr Juránek, jehož svěřenec Bright Sand (Marchand de Sable) odkázal soupeře do role statistů a navzdory nejvyšší váze v poli prokázal třídovou převahu vyhrál lehce o 3 3/4 délky před Wladanem (Bully Pulpit) a Rabbit Kyllachy (Kyllachy).

V ceně Conseq penzijní společnosti pro dvouleté pokračoval letošní koncert trenérky Heleny Vocáskové, jejíž svěřenkyně Fujara (Rail Link) a Mary Yeats (Yeats) si to rozdaly nejen o 30 tisíc určených vítězi, ale i o lukrativní Racing Post Yearling Bonus ve výši 5000 liber. Po tuhém boji se prosadila Fujara, což by u dcery Rail Link z matky po Nashwan a báby po Shirley Heights asi málokdo v dostihu dvouletých očekával.

Domácím dvouletým byla naopak vyhrazena Cena vývojového a chovatelského centra Fitmin (III.k., 1200 m, 60.000 Kč), součást Fitmin Cupu, ve které se ale také prosadila klisna s rodokmenem, který k úspěšné kariéře ve dvou letech příliš nedoporučuje - Vadeta po Saddex z Vadeony - nicméně exteriérově jeden z nejlepších dvouletků českého chovu, kteří se zatím na dráze předvedli.

Trenér Holčák se kromě skvělého úspěchu v hlavním dostihu vracel do Velkých Karlovic i s pohárkem za vítězství tříletého Autora (Authorized) v trojce na 1800 metrů, stejě stará Aurora (Stormy Jail) znamenala 10. letošní vítězství pro jejího trenéra Karla Germiče. V závěrečném dostihu dne, Ceně Fondů ING (IV.k., 1400 m, 40.000 Kč), se letos i za celou kariéru radoval podruhé z vítězství šestiletý valach Traffic Tour (Pentire). Součástí mítinku byly i proutěnky na 3800 metrů, kterými dostihový den začal a které byly snadnou kořistí sedmiletého Dekolta (Sorbie Tower) před na proutěnkách debutující Greek Wedding (Arch).       

Záznam mítinku v České televizi.

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net