velka letni 2013Velmi působivého vítěze měl letošní ročník Velké letní ceny města Mostu (I.k., 1800 m, 120.000 Kč). Dostih, v němž se poprvé po sedmi letech střetli dva vítězové Českého derby, ale jako favorit nakonec neodskočil ani jeden z nich nýbrž Rabbit Motivman, se lehce s náskokem 4 délek prosadil pětiletý Roches Cross (Whipper), předloňský vítěz derby ze stáje Jasna s ž. Rájou v sedle.

Cestu k triumfu mu usnadnilo zaváhání favorizovaného Rabbit Motivmana (Motivator) ve startovacích boxech, kde ztratil asi tři délky, a tak místo diktování tempa musel dohánět vzniklou ztrátu. To se mu poměrně rychle, nicméně s nemalým výdejem sil, podařilo, ale pak se místo obvyklého vedení usadil na druhé pozici za Khalidorem. Blízko něj byl i Roches Cross, kterého Jan Rája posunul v závěrečném oblouku k čelu a v cílové rovince nikým nehrožován přešel do vedení a lehce vyhrál. Druhá doběhla Old Glory (Access to Java), třetí honorář získala nečekaně Airfare (Fairlypi) a čtvrtý Wallisto (Kallisto). Rabbit Motivman doběhl pátý, loňský derby vítěz Kadyny, u něhož trenér Holčák v týdnu avizoval, že se jde po dlouhé pauze hlavně proběhnout, skončit bez světlejšího momentu sedmý.

V druhém jedničkovém dostihu dne, handicapu Ceně společnosti G7 (I.k., 1400 m, 100.000 Kč), využil váhové zvýhodnění tříletý Cut Me Loose (Singspiel) ze stáje Ramzana Kadyrova, byť jen o krátkou hlavu před útočícím čtyřletým Almond Magic (Whipper), který nosil o 7,5 kilogramu více. Třetí místo patřilo vodícímu Rabbit Kingovi (King's Best).

Úvodní dostih, Cena Hospodářské komory ČR (IV.k., 1400 m), patřil tříleté Nicanoře, jejímž triumfem získal její otec Varadar (Machiavellian) 9. letošní vítězství a dostal se v šampionátu plemeníků podle počtu vítězství na roveň dosud vedoucího Bully Pulpita.

Mezi dvouletými se prosadila další klisna z lotu trenérky Vocáskové Sinndarka (Clodovil), před Camelai (Security Risk), trojka na 2 kilometry byla svědkem již osmého vítězství sedmileté Irish Fire (Look Honey).

Na programu mosteckého mítinku byly i dva dostihy steeplechase. První, trojku na 3800 metrů, vyhrál po tuhém boji s Hetmanem Polnym Rabbit Well (Dream Well), ve druhém o kategorii níže proměnil svůj překážkový debut ve vítězství čtyřletý valach Pegas (Excellent Art), který před rokem podobně působivým stylem jako dnes Roches Cross porazil právě tohoto koně v hlavním dostihu Velké letní ceně.