Memorial Harry Petrlika dobehPoslední tři sezóny jsou ve znamení výtečných starších klisen. Před dvěma roky jí byla sedminásobná vítězka a Kůň roku Dally Hit (Ad Valorem) a loni čtyřikrát po sobě neporažená Venillia (Rosensturm). Obě mj. vyhrály i Memoriál Harryho Petrlíka. Letos je velkou osobností svěřenkyně trenéra Tomáše Váni Saša. Ta vyhrála letošní ročník dostihu pod vedením ž. Ráji sice jen těsně a se štěstím, ale dokázala zakončit úspěšnou sezónu šestým vítězstvím.


Hlavní dostih, 16. Memoriál Harryho Petrlíka  (3+ kl., II. kat., 1600 m, 100.000 Kč), vybojovala jen pětice klisen, ale i tak v závěru viděli diváci velmi napínavou podívanou. O zpočátku pomalejší tempo se od startu starala jediná tříletá klisna v poli, Ummalquwain (Casamento) před Benidiction (Zebedee). Stále v nemocnici pobývající Vendulu Korečkovou zastoupil v sedle dohlášené favoritky SAŠI (Makfi) zkušený Jan Rája a dokázal přivést hnědku Stáje Lascar - Váňa k letošnímu už šestému vítězství, i když bylo jejím nejtěsnějším v sezóně. Obdivuhodná klisna o hlavu za sebou zanechala o kilogram méně nesoucí Benidiction. Příslibem do budoucna určitě je i blízké třetí místo tříleté Ummalquwain. Čtvrtá Manolla (Tiger Cafe) už sledovala jejich souboj s odstupem více než šesti délek a doběh o necelou délku za ní uzavřela letos debutující Luxia (Midships). Za zmínku stojí i fakt, že Saša dokázala zvítězit na čtyřech různých závodištích. Pro trenéra Tomáše Váňu znamenal Sašin úspěch 25. prvenství v sezóně a to je jeho nejlepší výsledek v kariéře. Žokej Rája si připsal 18. triumf do šampionátu jezdců.  

V úvodní Ceně Auto Jarov Kunratice (3+, IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) mělo více koní horší start a tak se jedenáctihlavé pole ovládané minulým vítězem Lafrancem (House Rules) natáhlo do velké délky. V cílové rovině se k němu do dvojice přidala méně zatížená Katryen (Ryan), ale na posledních dvě stě metrech předvedla nakonec silnější finiš rovněž méně zatížená LADY HORTENZIE (Heretic - Lady Starlight, Distinctly North), jenž pod taktovkou ž. Jiřiny Andrésové dosáhla pro stáj Hořejší Tvrz Chlum a podruhé letos vítězného trenéra Ing. Václava Chaloupku pohodlné téměř třídélkové vítězství. Druhé peníze brala Katryen, která o krk odsunula Lafranca na třetí místo. Jiřina Andrésová si v sedle dcery kdysi populárního zlatohříváka Heretica (Rainbows For Life) připsala třetí prvenství.

Memorial Harry Petrlika dekor
Spokojený trenér Tomáš Váňa se svou svěřenkyní Sašou po triumfu v 16. Memoriálu Harryho Petrlíka

Velmi roztažené pole v první polovině dostihu bylo k vidění také v následující Ceně Libereckého Gold Klubu (3+,handicap V. kat., 1400 m, 20.000 Kč). Tady se o tempo v dostihu starala 66,5 kilogramy zatížená dvojnásobná vítězka Fantastic Lady (Rol´Over Beethoven). V cílové rovině rovněž usiloval o vítězství podél bariéry cválající matador Chuan Che (Jazz Dancer), ale nakonec si připsala už 18. čárku do šampionátu jezdců na rovině naše nejúspěšnější jezdkyně Martina Havelková v sedle dalšího potomka někdejší hvězdy našich drah Near Dancera (Classic Secret), PETINGO DANCERa (z Premona, Paris House), jehož majitelem a chovatelem je bývalý úspěšný amatétrský jezdec Josef Hera. Jen krk za poprvé vítězným Petingo Dancerem zaostal Chuan Che a blízko jim byla v cíli i rovněž velmi dobře běžící Fantastic Lady. Trenérem vítěze je Jiří Chaloupka, pro něhož to je druhé prvenství v aktuální sezóně.

Vysokým favoritem předposledního dílu seriálu Fitmin Cupu, Ceny Fitmin Solution (2l., II. kat., 1600 m, 60.000 Kč), byl svěřenec trenérky Štěpánky Myškové a zástupce stáje Racing Photo WELL ABSOLU (Pouvoir Absolu - Well Knit, Robellino), který při svém debutu před třemi týdny prohrál jen o krátkou hlavu s vítězným Big Benem (Mikhail Glinka). Čelo dostihu zpočátku ovládaly bílozelené barvy stáje Rabbit Trhový Štěpánov, ale v polovině cílové roviny se dostal do čela právě Well Absolu a od té doby již soupeřil jen s časem. Napajedelský odchovanec ukázal mimořádné kvality, když dokázal triumfovat o 14 délek v kvalitním čase 1:38,40 na mílové trati, Druhou příčku si připsala zlepšená Dream of Love (Egerton) a třetí získala Cenná Naděje (Age of Jape). Vítězný žokej Jan Verner zaznamenal letošní 13. prvenství, zatímco trenérka Myšková už osmé, z toho třetí v rovinovém odvětví.

napajedla wellabsolu

Svěřenec Michala Kalčíka a zástupce stáje FVE - Relay JK Levín TROPICAL BOND (Forever Bond - Tropical Tern, Arctic Tern) před dvěma týdny dokázal zvítězit pod vedením Martiny Růžičkové v dostihu trenérů i se 77 kilogramy. Dnes byl zatížený o deset kilogramů méně a v Ceně Fondu ohrožených dětí (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) opět neprohrál. Žákyně Zuzana Míčová ho poslala do vedení v lahovickém oblouku a rozhodla tak o svém třetím vítězství v kariéře ještě před polovinou dostihu. Na letos už pošesté vítězného hnědáka už pak nikdo neměl. Nejblíže se mu přiblížil na jeden a čtvrt délky o 13,5 kilogramy méně nesoucí Molly´s Best (Elusive City). Favorizovaný Tiggy Blue (Blue Coral) už ztrácel na výborného tempaře oranžovočerných barev v cíli téměř čtyři délky. Trenér Michal Kalčík se ve své první sezóně drží od jara mezi pěti nejúspěšnějšími trenéry rovinového šampionátu a toto vítězství bylo jeho už šestnáctým. 

V Ceně klokánků (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) se radovala z vůbec prvního vítězství ve své kratičké jezdecké kariéře žákyně Střední školy dostihového sportu a jezdectví Alena Plimlová, která vedla desetiletého matadora JOHANNESE KEPLERa (Dubai Destination), svěřence Františka Mourka a koně patřícího stáji Václav Kučera. Nejvíce zatížená a Davidem Liškou vedená Derniera (Canford Cliffs) skončila o půl délky druhá, zatímco třetí finance si připsala favoritka Victorina Regina (Four Star General).

Memoriálu Františka Huleše (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) se dokázala prosadit jedna ze tří zástupkyň klasického ročníku na startu, MAINE D´ANGE (Motivator) patřící tradiční stáji Swiss Fans - Fedorowicz. Jezdec Michal Hrouda dovedl svěřenkyni letos poprvé úspěšného trenéra Vladislava Fedorowicze k čtyřdélkovému vítězství před zlepšenou Marylin Dancer (Near Dancer). Necelou délku zpět projel cílem David Liška s Lysyanargentem (Kendargent).

Žáku Davidu Liškovi už chybí do žokejského titulu pouze jedno vítězství a v Memoriálu Josefa Šacha (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč) mu byl nejblíže. Taktovku v dostihu dlouho držela Queentera (Champs Elysees), v závěru dostihu ale vypadla ze hry o vítězství. Sahal po něm právě David Liška v sedle Markose (Durante Alighieri), ale nakonec o hlavu splnil úlohu favorita ORSON (Egerton), který před pěti týdny skončil sedmý v Saint Legeru. V sedle svěřence trenérky Lenky Horákové a představitele dostihových barev PP Zámrsk byl Adam Florian, který nasbíral letos už 21 prvenství a patří mu aktuálně bronzový stupínek v šampionátu.

napajedla orson3

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net