Vrchol překážkové sezony je tady. V pořadí 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou odstartuje v neděli 14. října v 16:40 hod. Na jejím startu by mělo dvaadvacet koní z České republiky a Slovenska, v jejich sedlech osm zahraničních jezdců. Obhájce loňského vítězství žokej Jan Kratochvíl sice bude chybět, o napětí ale nouze nebude.


V jubilejní 25. sezoně pořadatelského Dostihového spolku a.s. diváci uvidí už 128. ročník legendárního dostihu. Ten se naposledy nekonal v roce 1968, Velká pardubická se tak nepřetržitě běhá už padesát let. Přesně polovinu z těchto posledních ročníků, tedy 25 let, je generálním partnerem dostihu Česká pojišťovna. „Česká pojišťovna spojila své jméno s pardubickou steeplechase poprvé v roce 1991 a od roku 1995 je toto partnerství každoroční. Letos je to tak již pětadvacátý rok, kdy je slavný závod patřící ke špičce dostihového sportu v České republice i v Evropě významně podporovaný naší společností,“ řekl člen nejvyššího vedení České pojišťovny Radek Moc.
„Jsem rád, že opět můžeme na pardubickém dostihovém závodišti přivítat diváky při vrcholu dostihové sezony. A těší mě i to, že se naší „Velké“ daří držet přízeň partnerů, včetně toho největšího – České pojišťovny,“ doplnil primátor města Pardubic Martin Charvát.

Startovní listina 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou nabízí o dvě jména více než v loňském roce. Zahraniční účastníky reprezentuje slovenský Vajgaros připravovaný vítězem Velké pardubické z roku 1992 Jaroslavem Brečkou. Loňský vítěz No Time To Lose bude své prvenství obhajovat s Josefem Váňou ml., který nahradí zraněného Jana Kratochvíla. Pro mladého Váňu to bude jedenáctý start ve Velké pardubické, zatím se nejlépe umístil v roce 2015 na čtvrtém místě s Rabbit Wellem. Vloni byl pátý v sedle Ange Guardiana, který patří k letošním favoritům dostihu. Oba připravuje trenér Josef Váňa st., jezdecký i trenérský rekordman Velké pardubické. Na dráze se ve výborné formě po dlouhých letech představí Sztorm, kterého připravuje trenér trojnásobné vítězky Velké pardubické Gregorz Wroblewski. Zajímavé bude sledovat výkony jezdců, kteří reprezentují osm národností. Pro pět jezdců bude letošní Velká pardubická debutem.

Druhá říjnová neděle nabídne ale také další zajímavý program plný prestižních dostihů. V Ceně Labe se například představí dvojice koní připravovaných ve Francii – vítěz tohoto dostihu z roku 2013 Sarika a také Unbrin de I´Isle, který nedávno obsadil čtvrté místo v dostihu seriálu Crystal Cup v Craonu, což by mu dávalo právo startovat ve Velké pardubické.

Na programu dostihového odpoledne bude celkem osm dostihů. První z nich startuje v 11:30 hodin, tedy půl hodiny po slavnostním zahajovacím ceremoniálu. „V něm českou státní hymnu zazpívá zpěvačka a herečka Yvetta Blanarovičová, koním a jezdcům pak požehná patron dostihového závodiště a farář Zbigniew Czendlik. Samotná 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou odstartuje v 16:40 hodin,“ shrnul nedělní program místopředseda představenstva a výkonný ředitel společnosti Dostihový spolek a.s. Martin Korba.

DOPROVODNÝ PROGRAM
Nabitý bude i doprovodný program. Už popáté se v cílové rovině uskuteční Malá Velká pardubická minikoní, která je vyvrcholením parkurové sezony minikoní s vodičem a seriálu Przechwozd Tour. Minikoně při něm překonávají zmenšené překážky z kurzu Velké pardubické. Na startu by se měla objevit i trojnásobná vítězka dostihu Bára Hejhalová, a to buď s Michelle Prezchwozd nebo loňským šampionem Macacem Przechwozd.
Novinkou v doprovodném programu je exhibice koňského póla v podání hráčů Aviator Polo Club „TAXIS POLO EXHIBICE“, kteří se představí také o den dříve – v sobotu v rámci mítinku Překážkových dostihů.
Bude se také křtít, a to hned dvakrát. Nejprve půjde o knihu fotografa Miloše Fice „Přes překážky ke hvězdám“ zachycující emoce pardubických dostihů, a poté také knihu Petra Feldsteina mapující život čtyřnásobného vítěze Velké pardubické Václava Chaloupky „Dávat koním křídla“. Představí se také děti z folklorních souborů z celého světa, které se účastní světového festivalu „Děti světa tančí pro mír“.

DOPRAVA A PARKOVÁNÍ
V letošním roce došlo ke změnám v parkování. „Zdvojnásobili jsme parkovací kapacitu na přilehlém letišti, odkud bude diváky svážet kyvadlová doprava. Po dobrých zkušenostech z minulého roku je druhé velké parkoviště u plochodrážních stadionu Zlatá přilba v nedalekém Svítkově,“ popsal parkovací možnosti Martin Korba s tím, že na závodiště a zpět bude opět jezdit kyvadlová doprava.
Snažili jsme se také usnadnit odjezd po skončení mítinku, kdy areál závodiště opouštějí desetitisíce lidí najednou. Proto zůstane otevřená silnice I/37 směrem na Chrudim, která kopíruje závodiště a kde bude zákaz zastavení. Chceme pro odjezd z letiště otevřít také druhou bránu směrem na Starý Máteřov, resp. Heřmanův Městec a Chrudim. To bude ale záležet na aktuálních klimatických podmínkách a na průběhu stavebních prací na vzletové dráze,“ dodal Korba.
Pro dopravu na závodiště lze využít také posilových spojů městské hromadné dopravy a vlakových spojů. České dráhy kromě standardních spojů vypraví také zvláštní osobní vlak z pardubického hlavního nádraží na zastávku Závodiště a zvláštní rychlík na trati Praha – Pardubice – Chrudim, který také zastaví u závodiště. Kromě toho budou mezi Rosicemi nad Labem a zastávkou Pardubice, Závodiště pendlovat motoráčky Pardubického spolku železniční historie.

VSTUPENKY
Vstupenky na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou je stále možné zakoupit online u partnerů Dostihového spolku a.s., ale také v pokladnách na pardubickém závodišti v den konání dostihu. Místa k sezení jsou ale prakticky vyprodána. Děti do 140 cm výšky a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Dostihoví fanoušci si mohou koupit také zvýhodněné dvoudenní vstupenky na Víkendový festival se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou zahrnující jak nedělní, tak sobotní dostihový mítink.

VÍKENDOVÝ FESTIVAL
Součástí dostihového svátku je sobotní „dostihový předkrm“. Sobotní Překážkové dostihy odstartují prvním ze sedmi dostihů v pravé poledne. Na programu bude například Křišťálový pohár, Stříbrná trofej, Zlatá spona tříletých, nebo dostih amatérů přes proutěné překážky zařazený do seriálu Fegentri, do kterého jsou nominováni jezdci ze zahraničí.
Doprovodný program bude zaměřen na děti. V rámci Dostihového dětského dne budou pro děti připravena čtyři stanoviště, po jejichž absolvování mohou získat vstupenku pro své rodiče na neděli. Také v sobotu je vstup pro malé děti a seniory zdarma.

Kompletní informace o 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou včetně časového harmonogramu a dalších odkazů: http://zavodistepardubice.cz/128-velka-pardubicka-s-ceskou-pojistovnou---14-10-2018

Podstránka k dopravě a parkování:
http://zavodistepardubice.cz/doprava-a-parkovani---velka-pardubicka

Podstránka k doprovodnému programu:
http://zavodistepardubice.cz/doprovodny-program?preview=true

Kompletní informace o Překážkových dostizích včetně časového harmonogramu a dalších odkazů: http://zavodistepardubice.cz/prekazkove-dostihy

Odkazy na online prodej vstupenek:
http://zavodistepardubice.cz/vstupenky--1

Tisková zpráva Dostihového spolku    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net