Letnicenaklisen dobehKarlovy Vary nepatřily dnes jen Filmovému festivalu, ale také výborným klisnám v tradičním měření sil zástupkyň tříletého ročníku se staršími, Letní ceně. K očekávanému souboji letos neporažených čtyřletých  Coffoly a Saši nakonec ale nedošlo, protože prvně jmenovaná klisna neměla svůj den. Reprezentantka hnědomodrých barev Stáje Lascar Saša ale nezklamala a potřetí letos ukázala soupeřům v cíli záda. Na zdejší dráze tak získala po Ceně Masise další velké vítězství. Ve druhém vrcholu odpoledne na míli dokázal Sir Sun stáje Lokotrans přemoci dosud neporaženého Hidden Flamea.

V pětihlavém poli Ceny primátora města Karlovy Vary – 15. Letní cena klisen (3l. kl., II. kat., 2000 m, 100.000 Kč), které se nakonec nezúčastnila Orphanta, se chopila po startu svižného tempa Tialine (Martaline), zatímco obě sokyně cválaly na třetím až čtvrtém místě. V cílové rovině se SAŠA (Makfi) pod vedením své stálé jezdkyně Venduly Korečkové dotáhla na Tialine a přestože poskytovala všem svým soupeřkám hmotnostní výhodu, zvítězila jistě o délku a čtvrt před výborně běžící Tialine. Úspěch vítězného trenéra Tomáše Váni stvrdila třetím místem tříletá Queentera (Champs Elysees), jenž dokázala o tři délky porazit Coffolu. Jako poslední dosáhla cíle druhá tříletá klisna v poli Chaldera (Sharpour). Trenér Váňa přebíral letos čestnou cenu pro vítěze pojedenácté a žokejka Korečková podvanácté.

Druhým dostihem druhé kategorie byla Cena společnosti Vladimír MAREK s.r.o. (3+, II. kat., 1600 m, 90.000 Kč), kde se o totéž co Saša pokoušel Hidden Flame (Barathea). Devítiletý ryzák pod taktovkou Jana Ráji podle očekávání kraloval čtyřem soupeřům s náskokem už od startu, ale 200 metrů před cílem se k němu začali soupeři více blížit. Z nich SIR SUN (Power) uplatnil svůj táhlý dlouhý finiš a nakonec si první letošní vítězství připsal o délku a půl před nejstarším účastníkem. Třetí místo získal letos debutující Private Ryan (Ryan). Trenér Luboš Urbánek zaznamenal letos šesté prvenství a stejný počet má i žokej Petr Foret, který Sir Suna poprvé odjezdil.

Favoritem úvodního karlovarského dostihu, Ceny hejtmanky Karlovarského kraje (3l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) pro nezvítězivší tříleté koně byl účastník Velké Jarní ceny Pan Darcy (Footstepinthesand), ale ten dnes neměl svůj den a skončil v dostihu poslední. Naopak na vítězné vlně se už od startu nesla zástupyně stáje Rabbit Trhový Štěpánov a čtvrtá z Jarní ceny klisen RABBIT BATED (Batted Breath), jenž pod vedením Nikoly Petrlíka na posledních 200 metrech snadno odrazila snahu Motorsporta (Motivator) a dominovala před ním o dvě délky. Na třetí místo se dostala Annie Tiger (Tiger Cafe). Trenér Allan Petrlík si připsal 10. vítězství.

Letnicenaklisen dekor
Snímek ze slavnostního dekorování vítězů Ceny primátora města Karlovy Vary – 15. Letní ceny klisen

V Ceně Galerie umění Karlovy Vary (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč) tvořili třetinu ze startujících zástupci tříletého ročníku a favorit pocházel z jejich okruhu. Trenér Dalibor Török a stáj Pegas svěřili počtvrté startující LESANU (Jukebox Jury - Love Girl, Dashing Blade) Adamu Florianovi a ten jejich důvěru nezklamal. Svižné tempo v dostihu udala čtyřletá Golden Sarah (Durante Alighieri), ale 300 metrů před cílem byla pohlcena polem a do čela se propracovala Lesana, která po chvíli triumfovala o více než dvě délky před Nirgerou (Egerton). O zbývající dotovaná místa mezi sebou bojovali tři koně. Třetí místo obsadil Roony (Rainbows For Life) o krk před tříletým Tango Glinkou (Mikhail Glinka). V těsném závěsu za nimi dorazil do cíle dvanáctiletý matador Honey Bunny (Look Honey).

Událostí jediného překážkového chodu odpoledne, Ceny Statku Chyše (4+, steeplechase IV. kat., 3200 m, 60.000 Kč) byl překážkový debut vítěze loňského derby Josepha (Lando), ale bohužel na potvrzení jeho skokových kvalit si budeme muset ještě počkat. V posledním kole na protilehlé rovině po skoku totiž spadl Pacino (Denon) a Joseph upadl přes něho. Tempo dostihu diktovali Aspire (Arithmancer) a Santos (Fastnet Rock). Více než půl kola před cílem ale přešel do vedení favorit LINNGAR (Linngari) stáje Zeas Staré Hradiště a pod taktovkou Sertashe Ferhanova i s nejvyšší hmotností 71,5 kilogramy dominoval o více než čtyři délky. Při 17. startu si Linngar připsal už 9. vítězství. Druhý Santos za sebou zanechal Aspireho o dvě délky. Němčické tréninkové středisko rodiny Vocáskových slaví již 23. vítězný dostih v sezóně, Sertash Ferhanov načal druhou desítku vítězství.

Zajímavě byla obsazena Cena Karlovarského symfonického orchestru (3+, handicap III. kat., 2000 m, 60.000 Kč), jejímž favoritem byl tříletý Barabash (Intense Focus). Minule ho o vítězství připravilo vybočení jednoho ze soupeřů a ani tentokrát neměl černý hřebec štěstí, když uklouzl v oblouku a Petr Foret absolvoval dostih bez třmenů. Na čele dostihu se drželi tempaři Pepa Havel (Librettist) a 67 kilogramy zatížený Tropical Bond (Forever Bond), ale ani jeden z nich nevydržel se silami až do cíle. V polovině cílové roviny vyrazil dopředu Janem Rájou v posledních startech v Meranu závodící GALIS (Suteki Shinsukekun - Ghalaphade, Galileo) a i přes drtivý finiš Nee l´Amour (Egerton) o krk pro stáj ALPEJ dominoval. Třetí místo patřilo spolehlivému Lucianovi (Literato).

Letošní výbornou formu zástupců stáje FVE - Relay JK Levín a svěřenců trenéra Michala Kalčíka dokumentoval v Ceně společnosti REALISTIC a.s. (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) DODYBUD (Soviet Star). Antoine Subias ho vedl po celý dostih za vedoucím Armannem (Tiger Cafe) a podél bariréry přešel 200 metrů před cílem do vedení. O dvě a půl délky pak zvítězil před Singapore Spicem (Sandwaki) a třetí Fiomi (Midships), jenž dokončila dostih se zraněním.