Karlovy VaryPoslední dostihový den letošní sezóny na závodišti v Karlových Varech se odehraje již tento pátek. Ve 13 hodin začne program složený z šesti rovinových dostihů a jedné steeplechase, která udělá definitivní tečku za letošní karlovarskou sezónou. Magnetem dne je bude vrchol sezóny dvouletých klisen, 37. Cena zimní královny DS Pegas, listed zkouška na 1600 metrů. O 550.000 Kč bude bojovat devět kandidátek, mezi kterými však chybí vítězka Ceny Masise Near to be Rich. Mítinku se zúčastní také žokej Janáček, který v hlavním dostihu povede Astorii (Silver Frost) stáje Dr. Charváta.


Astoria debutovala před třemi týdny druhým místem v dostihu EBF, kde o délku podlehla Great Gunnarovi (Aussie Rules), v sobotu čtvrtému v Gerschově memoriálu konaném v rámci Evropského poháru žokejů. Hlavní adeptkou na vítězství by měla být zástupkyně němčického tréninkového střediska Falcon Baby (Sir Percy). Vítězka dvou dostihů startovala v srpnu na zdejší dráze v Ceně Masise, kde na čtvrtém místě ztrácela na vítěznou Near to Be rich (Planteur) asi osm délek. Trenérka Vocásková bude mít v dostihu ještě další svěřenkyni. Bude jí vítězka ze Slušovic a třetí z bratislavské dvojkové zkoušky Dula (Dunaden). Další dvojice klisen bude v dostihu repreznetantovat stáj Rabbit Trhový Štěpánov. Vítězku z 2. září Dark Absolu (Pouvoir Absolu) bude jezdit čerstvý vítěz Evropského poháru žokejů Bauyrzhan Murzabayev, zatímco David Liška usedne na další vítězku Motivator Lady (Durante Alighieri), jež ale v Ceně Masise doběhla předposlední. 
 
Ve hře bude také Sense of Destiny (Foxwedge), která před dvěma týdny zaujala pěkným vítězstvím v Praze. Další vítězkou na startu hlavního dostihu je bělka Moon Shot (Rajsaman),která nestartovala od sedmého místa v Ceně Masise. Zatím jen jednou se představila na dostihové dráze další nositelka bílé barvy Desirose (Santiago). V Mostě tehdy skončila na třetím místě necelé tři délky za triumfující Westernerkou (Westernat). Jeden start s doběhem v poli zatím absolvovala Hanaha Inthejungle (Bungle Inthejungle), která se stane pro trenérku Martinu Havelkovou prvním svěřencem účastnícím se významného dostihu.

Falcon Baby
Jednou z hlavních adeptek na zisk 37. Ceny zimní královny DS Pegas je Falcon Baby stáje 3 hearts. V sedle dvojnásobn vítězky a čtvrté z Ceny Masise bude ž. Jan Verner (foto: Andrea Zavadilová)

Sledovaným dostihem určitě bude dvojková 31. Cena Jockey Clubu na 2000 metrů o 100.000 Kč. V komorním pětihlavém poli jsou totiž kvalitní koně. Hidden Flame (Barathea) tu v dubnu vyhrál suverénně v dobrém čase a v jeho sedle znovu bude žokej Václav Janáček. Další výborný český žokej Jaromír Šafář, toho času působící v Německu, povede jeho tréninkového kolegu Galise (Suteki Shinsukekun), který tu letos také dokázal vyhrát a mimoto byl druhý v jedničkové Velké Ceně BBAG. Podceňovat nebude radno ani jedinou klisnu v poli Raviellu (Pop Rock), které se v poslední době více dařilo na vytrvaleckých tratích, ale má také ve své kariéřw dva triumfy na dvoukilometrové trati. Kromě vítězství v Karlovarské dvojnásobné míli se jí nejvíce dařilo ve Varšavě, kde dosáhla čtvrtého místa v Saint Legeru. Šafářův kolega z německých drah Bayuzrhan Murzabayev povede Montjeu Thirda (Pop Rock), jež letos zářil v Mostě a jeho jediným dobrým výsledkem mimo toto závodiště je třetí místo z Ceny města Karlovy Vary, kde bojoval o vítězství se Sir Sunem (Power) a Cape Freedomem (Cape Cross). Svěřenec trenéra Petrlíka se před pár dny neúspěšně zúčastnil EJC Lokotrans Middle a bude startovat letos už podeváté. O třetí vítězství na zdejší dráze se bude pokoušet Mormill (Authorized), jenž dokázal naposledy vyhrát i dvojkový dostih na chuchelském závodišti.

Cena zimní královny ale nebude jediným dostihem určeným nejmladšímu ročníku. V Ceně EBF Českého rozhlasu na 1200 m změří síly deset koní. Většina z nich bude debutovat a týká se to de facto i zástupce rodiny Yokoma (Dara Monrach) a Yockera (Knesset) Yahka (Moonjaz), který při svém prvním startu zanechal svého jezdce ve startovních boxech. Nejkvalitnější výsledky zatím předvedla Viviann (French Fifteen), která již startovala ve Strasbourgu a na českých závodištích se dvakrát umístila. Jednu zkušenost s francouzskými dostihy má rovněž potřetí startující Nemo (Planteur), jež se při posledním startu zlepšil a získal páté místo. Zajímavým měřením mílařů je Cena společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka, handicap o 60.000 Kč. Ve startovním poli je například karlovarský specialista, nejvyšší hmotnost v poli nesoucí Pale Martini (Kandahar Run), spolehlivá Iwnianka (Tempelwächter) či další letošní vítězové Ocara (Goodricke) a Vossolie (Next Desert).

Michaela Zemanová

 
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net