Urbanek LubosPouhé tři týdny po úspěchu Mon Cheriho ve Slovenském derby slaví stáj Lokotrans a trenér Luboš Urbánek další úspěch v dostihu nejvyšší kategorie. Vítězství Sir Suna a žokeje Jiřího Chaloupky v Ceně města Karlovy Vary – Memoriálu Josefa Dolejšího je navíc pro trenéra Urbánka nejen letošním čtvrtým úspěchem v jedničkové kategorii, ale také jubilejním desátým triumfem ve významném dostihu. S Lubošem Urbánkem jsme hovořili o jeho spokojenosti s koňmi, kteří startovali v Karlových Varech, a dozvěděli jsme se také plány na nejbližší týdny. A nejedná se jen o dostihy, ale také o nákup mladých koní do stáje.Sir Sun v neděli v Karlových Varech potvrdil roli favorita Memoriálu Josefa Dolejšího. Na karlovarské dráze podal výborný výkon už počátkem července, takže předpokládám, že jeho vítězství bylo z kategorie očekávaných.
To ano. Dostih byl bohužel pomalejší po startu, proto Sir Sun, který cválal na druhém místě, tahal. Věřím, že kdyby bylo tempo poctivější, vyhrál by s větším rozdílem. Jsem s ním ale spokojený, podal dobrý výkon a po problémech, které měl, se nyní zdá, že je vše s ním na dobré cestě. Jeho optimum je na tratích 1800 až 2000 metrů a pokud se nebude měřit s Wirelessem, tak myslím, že tu moc lepších koní na těchto tratích není. A důležité je, že je po dostihu v pořádku.

Prozradíte nám, kam budou vést další kroky Sir Suna?
V úvahu přicházela Velká cena Prahy, ale rozhodli jsme se, že ho na trať 1600 metrů stavět nebudeme. Poběží proto na Evropském pohárů žokejů dostih na 1800 metrů.

A jak hodnotíte třetí místo Oriental Gloryho v dalším jedničkovém karlovarském dostihu, Velké ceně BBAG?
Tvrdím už dlouho, že není o moc horší než Mon Cheri. Po Slovenském derby ale hůře dýchal a v Karlových Varech nám Martina Havelková problém s dýcháním potvrdila. Běžel tedy tak na 60 až 70 procent toho, co umí. Dnes ho prohlížel veterinář, který konstatoval, že se musí Oriental Glory přeléčit. Ale na Slovenský Saint Leger už by měl být podle něho v pořádku. Takže ho škrtneme z českého Legeru a poběží slovenský Saint Leger.

SirSun KV
Sir Sun při svém vítězství v Karlových Varech 1. července pod vedením ž. Petra Foreta (foto: Andrea Zavadilová)

Vaším třetím úspěšným tříletým hřebcem je Barabash, který v neděli jen o krk prohrál s výborným starším Linngarem dostih třetí kategorie. Zůstane zatím v nižších kategoriích?
Linngar je hodně dobrý kůň. Barabash je stále takové děcko, ten bude ještě lepší výkony podávat ve čtyřech letech. David mi říkal, že by potřeboval rychlejší dostih. Takže kdyby tempo bylo v dostihu rychlejší, mohli jsme možná Linngara porazit. Každopádně mi ale jezdec potvrdil, že by měl být vytrvalý. Takže pokud se s panem majitelem domluvíme, půjde Barabash Saint Leger.

Co vás teď v nebližší době čeká? Chystáte se také s koňmi do zahraničí?
Teď nejblíže máme před sebou v neděli bratislavské dostihy, kde poběží Hello Hobby přípravný dostih na  Svatováclavskou cenu, handicap druhé kategorie. A debutovat tam bude dvouletý Bell Elysees. Oba koně povede Tomáš Lukášek. Příští týden se chystáme do Pardubic, kde by měl mj. debutovat na skocích Fantasticadventure. Poslední srpnovou neděli nás čeká dostihový den v Mostě, a hned po něm budeme odjíždět do Vichy, kde se koná v pondělí překážkový den. Začátkem září by měl startovat Gryffichop v Auteuil. Čeká nás také aukce ročků v Baden - Badenu, takže se teď hodně nacestujeme.

Zmínil jste dražbu v Baden – Badenu. Kolik mladých koní by asi tak mohlo rozšířit koňskou sestavu tréninkového střediska Újezd?
Stáj samozřejmě není nafukovací a v současné době nechceme ani nikoho vyřazovat, takže moc místa nemáme. Navíc přijde do tréninku roční syn Avery Averis a z výběhu se vrátí Wicker Stone a Angostura. Loni jsme měli osm hříbat, letos jich tedy musí být méně. Mluvili jsme s panem majitelem o zakoupení asi dvou až tří koní v Baden - Badenu.

Michaela Zemanová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net