Havelkova MartinaNedělní dostihový den v Karlových Varech byl velmi úspěšný pro ž. Martinu Havelkovou. Naše nejúspěšnější jezdkyně posledních sezón totiž nejprve vyrovnala, a posléze ještě překonala, rekord legendární Miloslavy Hermansdorferové – Schulzové v počtu vítězství dosažených jezdkyní působící v českém turfu. Martina Havelková tak nyní vede tento žebříček před Mílou Hermansdorferovou a Vendulou Korečkovou. Tento úspěch jsme pochopitelně nemohli nechat bez bližšího komentáře. Ale nejen o tom bude náš rozhovor. Povídali jsme si také o druhé úloze Martiny Havelkové v českém turfu a tou je trenérská profese.


V neděli jste v Karlových Varech dosáhla vítězného hattricku a zároveň také překonala letitý rekord v počtu vítězství Míly Hermansdorferové - Schulzové. V databázi Jockey Clubu vám ale tři vítězství chybí, můžete pro úplnost zmínit, která to jsou?
Všechna tři v databázi neuvedená vítězství jsou z Polska. Loni jsem vyhrála dvakrát ve Wroclawi a před pár lety také jednou ve Varšavě.

Dostihový den v Karlových Varech byl pro vás určitě nezapomenutelný. Co vám udělalo nejvíce radost?
Všechna tři nedělní vítězství jsem si užila, protože se mi podařilo vyhrát s koňmi, kteří na vítězství čekali už delší dobu. Nejvíce mě potěšil Herbebois a věřím, že i majitele. Je mu osm let a jezdím ho pravidelně, byl to náš už 29. start v řadě za sebou. Pro Herbeboise to byl zároveň i jeho 51. životní start. Všechno je to týmová práce a proto nám Herbebois všem ve stáji udělal radost. Zrovna tak jsem ale ráda za vítězství Twinkyho pana Jelena i Savage pana MVDr. Kantka.  

Twinky Havelkova
Vítězstvím s Twinkym Martina Havelková nejprve rekord Miloslavy Hermansdorferové vyrovnala...

 Jak moc je pro vás rekord v počtu vítězství dosažených jezdkyní působící v Česku důležitý? Patřila tato meta mezi vaše dostihové cíle? A znáte se s paní Hermasdorferovou osobně?
Statistiky úplně nesleduji. Na blížící se hranici 150 vítězství mě na konci loňské sezóny trochu upozornil 
majitel Herbeboise, pan Josef Bečvář. V tu dobu mě napadlo, že by to mohlo letos vyjít. Paní Hermansdorferovou osobně neznám, ale smekám před ní, protože v době, kdy jezdila, bylo 150 vítězství pro ženu opravdu rekordní. Moje meta to určitě nebyla, ale rekordy se prý mají posunovat a já měla to štěstí. Největší radostí pro mě ale bylo když mě moji děti řekly – Gratulujeme mami. Nebo když Štěpánek řekl: "A mamka je tady teď nejlepší". Ale hned se ptal, kdo je ta Kubinová a Mouchová (Eliška Kubinová a Hana Mouchová mají sice více vítězství než Martina Havelková, ale působí v cizině – pozn. redakce).

V letošním roce jste také rozšířila řady trenérů. Co vás vlastně vedlo k rozhodnutí absolvovat trenérský kurz a posléze i požádat o vydání trenérské licence?
Všechno se to vlastně nějak sešlo, tedy vypsání kurzu a hlavně podpora majitelů koní, za kterou jim děkuji. Získání trenérské licence je tak trochu logické vyústění mého působení u koní. Jezdím na koni od malička a to už je poměrně dávno, a tím, že mě tato práce naplňuje, tak proč nezkusit i pozici trenéra…

Havelkova prvnitrenvitezstvi
...a o tři hodiny později překonala v sedle Herbeboise. Získala tak zároveň i své první vítězství jako trenérka

Kromě starších plnokrevníků Elly a Herbeboise trénujete také tři dvouleté koně. Můžete nám je trochu představit? A chystá se některý z nich k brzkému zahájení kariéry?
Všichni tři dvouletí ve stáji jsou klisny stáje PURENUTRITION zakoupené loni v Irsku. Nejdříve je narozená ryzka Boruvka (Casamento - Better To Love). Hanaha Inthejungle (Bungle Inthejungle - Hawaiian Star) se jeví jako nejvyspělejší a proto plánuji, že by měla vyběhnout jako první. Třetí klisnou je Derequinta (Requinto - Dunne Grand). Všechny tři klisny pracují dobře a vyvíjejí se. Ráda bych letos všechny tři dovedla do dostihu.

Máte ještě před sebou nějaký cíl ve druhé části sezóny?
Mým cílem ve druhé části sezóny jsou samozřejmě co nejlepší výsledky a aby byli koně zdraví.

Michaela Zemanová

Fotografie: Marcela Kozová, další její snímky si můžete prohlédnout zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking