synthSobotní dostihový mítink nabízí zájemcům o start ve 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou poslední příležitost splnit kvalifikační podmínky. Francouzský den – DEN EVROPY totiž nabídne závěrečný díl seriálu kvalifikačních dostihů. Aktérů bude hned dvanáct, i když někteří z nich přihlášku do Velké zatím nepodali. Příležitost ale ještě mají.


Startovní listina IV. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, za podpory Agrární komory ČR, je zajímavou kompilací jmen. Dva ze startujících už mají povinnost splněnou a jdou se „jen proběhnout“, šest koní o účast ve Velké usiluje. Je mezi nimi i FRASINI (ž. Marcel Novák), jeden z trojice smolařů z červnové kvalifikace. Tehdy po střetu s volným koněm sice dostih dokončil, ale kvůli vybočení mu kvalifikace nakonec uznána nebyla. Dvanáctku statečných doplňují i čtyři koně, kteří do Velké pardubické přihlášeni nejsou. Pokud kvalifikační podmínky splní, mohou je ještě majitelé teoreticky přihlásit. Čas mají do 19., resp. 27. září. To však neplatí pro Moulu, který se narodil 17. března 2008 a kvůli svému nízkému věku tak ve Velké pardubické startovat nemůže. 

logo VP2Kdo bude favoritem dostihu? Zkušenosti a kvalifikační podmínky už mají splněné IMBIR (ž. Josef Bartoš) a také VALLDEMOSO, který však po mnoha letech střídá svého stálého partnera. Žokeje Dušana Andrése totiž v sedle nahradí žokej Marek Stromský. Andrés se naopak vyhoupne do sedla sedmileté hnědky CANTRIDARY, kterou její trenér Jan Papoušek mladší připravoval už do srpnové kvalifikace. Tu však nedokončila. AMARAGON (ž. Jaroslav Myška) trenéra Pavla Odložila v letošním roce startoval pětkrát, naposledy v Pardubicích v srpnové Cross country Peruána, kde v nabité konkurenci dokončil druhý. Pro sedmiletého hnědého valacha KING OF GRACIE (ž. Jiří Kousek) je to teprve druhý start v sezoně, v tom prvním nijak oslnivý výkon nepodal. Nejstarší ve startovním poli je jedenáctiletý hnědý valach RUBÍN trenérky Martiny Růžičkové, která jej sama v dostihu povede. Letos startoval třikrát se střídavými úspěchy, ale jeho trenérka by si určitě ráda splnila sen Velkou pardubickou letos absolvovat. A konečně SPERANZA (ž. Thomas Boyer), osmiletý hnědý valach trenéra Jaroslava Pecháčka. Letos startoval v Lysé nad Labem, v Mostě a v Pardubicích, patří mu dvě čtvrtá a jedno šesté místo.

Štěstí v kvalifikačním dostihu zkouší také už zmiňovaná čtyřka koní, kteří do Velké přihlášeni nejsou. Kromě MOULY (Lukáš Matuský), který z osmi dostihů v kariéře dokázal čtyři proměnit ve vítězství, to je i sedmiletý ryzák valach AL JAZ. Jeho letošní výsledky jsou zajímavé – ze čtyř startů totiž dvakrát zvítězil a dvakrát nedokončil. Třetím do této party je sedmiletý hřebec READY FOR SMILE (Michal Kubík), který nedávno zvítězil v dostihu III. kategorie v Benešově. Patří do trenérské stáje Josefa Váni staršího, stejně jako osmiletý SILVER REGENT. Naposledy bodoval v červnu v Pardubicích, když zvítězil v Cross country Sixteen na 4500 metrů. V sedle bude mít stálého jezdce, žokeje Josefa Váňu mladšího.

Rámcový program nabízí dalších osm dostihů. Během celého dostihového mítinku se představí 110 koní, nejobsazenější je steeplechase IV. kategorie na 4500 metrů. Startovní listina tohoto dostihu nabízí hned sedmnáct jmen. Diváci uvidí jak steeplechase dostihy II., III. a IV. kategorie, tak i dostih přes proutěné překážku. Program dostihového dne uzavírá bumper vypsaný na 3200 metrů. 

První dostih startuje ve 13:00 hodin, hlavní dostih – IV. kvalifikace v 15:25 hodin.

Doprovodný program Dne Evropy naváže i na výstavu Koně v akci, která se v Synthesia Parku konala o víkendu 7. a 8. září. Ve vestibulu tribuny D totiž budou v sobotu 14. září vystaveny obrázky, které v rámci výtvarné soutěže „Kůň očima dětí“ malovali malí návštěvníci výstavy.

Záštitu nad dostihovým Francouzským dnem – DNEM EVROPY převzal místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking