ValldemosoLetošní Velká pardubická se už velmi přiblížila a v sobotu budou mít koně poslední možnost splnit kvalifikační kritéria. Z 12 koní na startu IV. kvalifikace na Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou za podpory AKČR bude o získání kvalifikace usilovat šest řádně přihlášených koní a další čtyři účastníci dostihu zatím do Velké přihlášeni nebyli. Jaké ale jsou vůbec vyhlídky koní úspěšných v posledním kvalifikačním dostihu pro samotnou Velkou pardubickou? 

V posledních dvou sezónách koně z ní mířili na stupně vítězů ve Velké, ale v minulosti se její účastníci spíše prosazovali v Ceně Labe.

Vzali jsme si na mušku posledních 13 ročníků kvalifikačního dostihu, tedy první tři koně v cíli. Z celkem 39 koní se dostalo na start Velké pardubické 18 koní, tedy ani ne polovina (46 %). 15 % koní úspěšných ve čtvrté kvalifikaci vůbec o mítinku vrcholícím Velkou pardubickou nestartovalo a zbylých 39 % se objevilo na startu v Pardubicích sice v den konání Velké pardubické, ale startovalo v Ceně Labe (většinou) anebo v Ceně Vltavy.

Pokud se zaměříme na čtvrté kvalifikace na Velkou pardubickou v období let 2000 - 2010, tak jen čtyři koně z celkem 33 umístěných do třetího místa se dokázali dostat mezi prvních pět koní v cíli Velké pardubické. Blýskáním na lepší časy pro význam posledního kvalifikačního dostihu jsou ale poslední dva ročníky dostihu. 

Předloni totiž vítěz kvalifikace Valldemoso doběhl ve Velké třetí, a jako třetí v kvalifikaci klasifikovaná Sixteen pak ještě byla o místo ve Velké pardubické před ním. Druhý Karlsbad měl bohužel ve Velké pád. A v loňské sezóně se vůbec poprvé od roku 2000 dostali ve Velké na tabuli všichni tři koně umístění  "na bedně" v závěrečné kvalfikaci. Vítězný Ronino byl druhý za Orphee des Blins, druhý Valldemoso ve Velké tabulový doběh uzavřel a Tiumen obsadil v kvalifikaci i ve Velké pardubické shodně třetí místo.

Vzhledem k termínu čtvrté kvalifikace nepřekvapuje, že se v ní v minulosti dařilo koním účastnícím se pak úspěšně spíše Ceny Labe a Ceny Vltavy než Velké pardubické, protože tou dobou už mívá většina hlavních adeptů Velké kvalifikační kritéria splněna. Mezi roky 2000 a 2007 pět koní (Hřivna, Varcas, Cieszymir, Jack de Traouland a Moning Let) umístěných ve čtvrté kvalifikaci totiž dokázalo následně vyhrát Cenu Labe nebo Cenu Vltavy.

A jak tomu bude letos? Na odpověď na tuto otázku si budeme muset počkat až do 13. října... (mze)

 

 

 


 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking