uhl guthOstrava sice s Pardubicemi sdílí  obraz koně  v městském znaku,  dostihy  tam ale zdaleka nezanechaly tak silnou stopu jako ve východočeské metropoli. Změnu téhle  statistiky by si rád vzal na starost trenér Jiří Uhl,  kterému se v posledních letech ve slezské metropoli pravidelně dařilo do Velké pardubické chystat  zkušeného Valldemosa. 

Právě ten v minulých sezónách obvykle zářil v posledním kvalifikačním testu, aby v samotné Velké už svůj realizační tým tolik nepotěšil. Letos by Severomoravané rádi tuto bilanci ještě vylepšili.  Jenže  Valldemoso se nezdá být  tím koněm, kterého by si přál na dráze vidět jeho početný fanklub….

Všichni vědí, že Valldemoso měl koncem jara určité problémy,“ přiznává trenér Uhl, který ctí tradici a v sobotu pošle koně do posledního startu před očekávanou Velkou. „Pro nás to znamenalo  vynechat nějakou dobu  přípravy,  pak jsme ho vyzkoušeli ve Světlé Hoře a nebylo to ono, do starého Valldemosa měl daleko.“ Červencový start Valldemosa byl dokonce natolik neslaný-nemastný, že koně po několika letech opustil  tradiční žokej Dušan Andrés a pro Velkou pardubickou letos volí Nikase. „To mě samozřejmě nepotěšilo, ale pro kvalifikaci měl zájem o Valldemosa Marek Stromský, a to je přinejmenším rovnocenná náhrada,“  myslí si Uhl na konto novopečeného  sobotního jezdce.  Jenže jezdecké obsazení  není zdaleka tím, co ho v souvislosti s Valldemosem dnes trápí nejvíc. „Jde o to, jak ten dostih přijme, jestli  ho to bude bavit a nevrátí se problém se zraněním. On sice v tréninku nic zlého neukazuje, ale dostih je dostih… Tam může být všechno  jinak.“

logo VP1Valldemoso je koněm, jenž ve Velké pardubické zatím nenaplnil ambice, které se do něj vkládaly po výsledcích minulých sezón.  Trenér by  byl rád, aby tomu letos bylo naopak, momentálně ale není přesvědčený ani o tom, že se na říjnovém startu vůbec ukáže. A to kvalifikaci má již splněnu z jara. „Původně jsem uvažoval o tom, že se bude chystat rovnou do Velké a tenhle dostih vynecháme. Ale pak jsem se rozhodl jinak. Tenhle kvalifikační dostih běhal v minulých letech, a tak to  zkusíme i tentokrát. A on nám ukáže, jestli už je v pořádku, a připravený na start v říjnu. Možná, že ho po sobotě z Velké škrtneme, pokud by se v ní neměl cítit dobře,  nemá takový start smysl  - a navíc poplatky za start ve Velké nejsou zrovna malé, ušetřili bychom i nějaké ty peníze,“ vypočítává Jiří Uhl, který je po letní Světlé Hoře na ozdobu svých stájí prozatím velmi ostražitý.

Valldemoso však není jediným jeho želízkem na sobotním kvalifikačním startu. Pětiletý Moula bude mít  v dostihu docela jiné starosti než matador Valldemoso.  Vzhledem ke svému věku  tento kůň nemůže  ještě ve Velké pardubické startovat,  a tak  svůj první kvalifikační počin může pojednat jako seznamovací lekci. I on nastupuje po dvouměsíční přestávce, když  jeho posledním vystoupením byl nečekaný, ale zasloužený triumf nad Klausem a Valldemosem ve Světlé Hoře.  A i u něj  trenér čeká především signál k příštím vystoupením. „S Moulou chceme jít stejnou cestou jakou šel v jeho věku o čtyři roky starší Valldemoso,“ přiznává Uhl. „Proto volíme kvalifikaci, i když to je pro pětiletého koně určitě těžký dostih. Dnes po něm chceme, aby absolvoval trať o 1200 metrů delší, než byl jeho zatím nejdelší dostih, a  nejsem si úplně jistý, jak se mu na ní povede, možná to pro něj v tomhle  bodu kariéry bude příliš. A navíc, v minulých letech to byl takový letní kůň, jak na podzim začalo sychravo, tak už se mu tolik nechtělo. Uvidíme, jestli mu to vydrželo.“  Nevýhodou  nositele populárního jména Mouly v Pardubicích bude i to, že při pátém letošním startu bude mít v sedle pátého jezdce. „No jo, ale co se dá dělat. Situace mezi našimi jezdci už je taková,že menší stáje musí čekat, kdo bude volný,“ posteskl si Uhl. „Věřím ale, že Lukáš Matuský si s ním poradí, on je Moula dobře voditelný kůň, s kterým v dostihu nejsou problémy. Jde o to, aby ukázal, jak se v téhle konkurenci bude cítit. Pokud to vyjde, chtěli bychom s ním do Ceny Labe. Ale uvědomuju si, že příště už  do Pardubic jezdit ani nemusíme. To všechno nám napoví až sobota, musíme se soustředit na naše koně a na to, aby se v dostihu ukázali tak, jak si představujeme. Pokud se to povede, oba Uhlovi svěřenci se do Pardubic za tři týdny vrátí, jestli ne, čeká je prodloužený zimní spánek. „Ale na tenhle scénář snad nedojde,“ říká bojovně Uhl.

Valldemoso Andres Guth
Foto: Valldemoso s Dušanem Andrésem na snímku Petra Gutha

Text: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net