Most4Pátý dostihový den na mosteckém závodišti přinese od 12:30 hodin osm rovinových dostihů včetně dvou důležitých bodů tuzemského dostihového kalendáře. Sedm hřebců se utká v největším testu dvouletých koní, 79. DS Pegas Ceně zimního favorita. Druhým vrcholem odpoledne bude rovněž 550 tisíci dotovaná 96. Vršanská uhelná a CHARVÁT Group Svatováclavská cena. V dostihu, jehož první ročník se uskutečnil již v roce 1920, změří síly dokonce třináct sprinterů včetně tří zástupců tříletého ročníku.

V programu dostihového odpoledne přijde na řadu dříve 96. Vršanská uhelná a CHARVÁT Group Svatováclavská cena, Listed na trati 1200 metrů. Ve třináctihlavém poli na první pohled žádný z koní výrazněji nevyčnívá. Největší pozornost bude zřejmě upřena na Václavem Janáčkem vedeného Mr Righta (Echo of Light), kterého vyšle počtvrté do dostihu trenér František Holčák. Na Evropském poháru žokejů skončl pátý, ale následně v Bratislavě v Tatranské ceně, která byla o 200 metrů kratší, doběhl druhý za Culdaffem. Vysokou výkonnost předvádí také svěřenkyně vedoucího šampionátu trenérů, Ludvíka Harise, Benidiction (Zebedee), která i s hmotností 60,5 kilogramy naposledy ovládla test druhé kategorie na trati 1200 metrů. "I když jsme Benidiction dekovali, tak už byla při minulém dostihu byla chlupatá. Po dlouhé době ale nese v dostihu příznivou váhu a to je výhodou. Umí být rychlá na startu, ale nechceme s ní vodit. Byl bych spokojený, kdyby byla Benidiction do třetího místa. Pro mne je favoritem Mr Right. To je, myslím, hodně dobrý kůň. A stejně tak očekávám vepředu Sinbada," prozradil nám trenér Haris.

Bez šancí nejsou ani další dva zástupci tříletého ročníku, tedy druhý z Ceny TRM Darien (Blue Coral) a Mayda (Approve), která si zdejší dráhu vyzkoušela v květnu vítězstvím na stejné délce trati. Trenér Haris zmínil jako šancového koně Sinbada (Shamardal) a s tím nelze než souhlasit. Minulý start v EJC Leram Million se mu sice nevydařil, ale trať o 200 metrů kratší by mu mohla více vyhovovat. Přes minulý výpadek nelze podceňovat ani Henrytheaeroplanea (Henrythenavigator), který má se zdejší dráhou zkušenosti. Své si určitě odvede i Master of Gold (Gold Away) a také rychlá Efily (Slickly). Hello Hobby (Intense Focus) má mosteckou dráhou dokonale přečtenou, dokázal tu již zvítězit a být druhý v Ceně Jezdectví, v posledních dvou startech se mu ale netolik nevedlo. Spolehlivost a  úspěchy na zdejší dráze mohou dostat hodně vysoko vítězku Ceny Jezdectví Kobi (Toylsome). Loňská vítězka Svatováclavské ceny  Anitschka (Arcano) se letos hledá a patří společně s Celine My Heart (Dick Turpin) a dosud v nejlepší společnosti absentujcí Manollou (Tiger Cafe) mezi nejméně šancové koně.

VC Mironet dobeh
Na startu  96. Vršanská uhelná a CHARVÁT Group Svatováclavské ceny budou také tříletí Benidiction a syn Blue Corala Darien, kteří byli před třemi týdny hlavními protagonisty sprintérského dostihu druhé kategorie v Praze (foto: Petr Nowicki)

O 35 minut později bude odstartována 79. DS Pegas Cena zimního favorita, Listed na mílové trati. Pole je poměrně komorní, ale zároveň kvalitní, přestože z předchozích jedničkových dostihů dvouletého ročníku, tedy Ceny Masise a Gerschova memoriálu, v něm najdeme jen po jednom účastníkovi. Dvojicí koní bude zastoupen trenér Pavel Tůma. Forrest Gump (George Vancouver) má za sebou zatím jen jedno třetí místo v menším dostihu, ale bělouš chovu Dr. Charváta Res Judicata (Jukebox Jury) ještě neokusil hořkost porážky. Má na svém kontě už vítězství v Listed a v jeho sedle bude Václav Janáček a uvidíme, jak mu jako koncovému koni sedne mostecká dráha.

Ta by podle dosavadního projevu mohla více vyhovovat Sagarovi (Excelebration), který umí absolvovat dostih aktivně. Neztratil se při debutu ve Francii a minule zvítězil snadno v Praze. Poprvé poměří síly ve velkém dostihu. Pošesté půjde na start další adept na medailová místa Finios (Midships), umístěný v Itálii a především v Gerschově memoriálu, kde ztrácel na vítězného King Hearta jen třičtvrtě délky.Velmi dobrými výsledky se může pochlubit další český odchovanec Quintero (Stormy Jail) stáje Hradec. Dva dostihy vyhrál a v dalších dvou byl pokaždé do třetího místa. V Karpatské ceně zaostal za Res Judicatou o půldruhé délky. Polobratr  vítěze Slovenského Saint Legeru Oriental Sky, Oriental Glory (Soldier Hollow), při druhém startu doběhl o tři délky druhý za Sagarem a může překvapit. Vedle Forrest Gumpa vypadá nejméně ambiciozněji Cape Freedom (Cape Cross), ale debut většinou dokáže dvouletého koně zvednout a tak nelze podceňovat ani tyto dva dosud jen jednou startující hřebce.

Z dalšího mosteckého programu vybíráme ještě dva dostihy s účastí koní startujících nedávno v klasickém Saint Legeru. Dvojková Cena společnosti Lázně Poděbrady, a.s. na 2000 metrů  přilákala na start Polish Pearla (Galileo), do jehož sedla usedne Václav Janáček. Oponenty jim budou mj. v Mostě úspěšní Dang Gia (Lawman) a Fantasticadventure (Poseidon Adventure), v Praze nedávno vítězný Charles Quatrieme (Motivator) či Urbi et Orbi (Observatory). Dvanáct kandidátů bude mít Cena Hospodářské komory ČR třetí kategorie na 1600 metrů. Nedávný účastník St. Leger Kerabush (Rock of Gibraltar) ponese nejvyšší hmotnost v poli 63 kilogramy, zatímco další tříletek Adamant Rock (Rock of Gibraltar) má o deset kilogramů méně. Oba prověří kvalitní starší koně na čele se čtyřnásobnou vítězkou Anshoou (Sholokhov), Jessi (Needham´s Fort) nebo méně zatíženou Lacoranou (Blue Coral).