CZF dobehTříletí koně už mají svůj nejdůležitější program za sebou a do centra pozornosti se tak více dostávají koně, kteří by se mohli v klasických dostizích ukázat příští rok. V sobotu je v Mostě jako jeden ze dvou vrcholů na programu 79. DS PEGAS Cena zimního favorita o 550 tisíc korun. Největší dostih dvouletého ročníku může leccos napovědět směrem ke klasickým dostihům. Šesti trenérů, kteří se se svými svěřenci dostihu zúčastní, jsme se zeptali, jak na tom jejich koně před důležitou zkouškou jsou a jak vysoko s nimi pomýšlejí.Ludvík Haris (Finios, stáj DAR, žokej Jiří Palík):
 Finios je v pořádku a budu po dostihu spokojený, pokud bude do třetího místa. Jsou společně s Quinterem jedinými zástupci českého chovu, tak doufám, že uspěje. Určitě bychom nechtěli dostih vodit, a co se týče dráhy, tak kromě extrémně hlubokého povrchu běhal Finios na různých podkladech a nic mu nedělalo problém, takže se zdá, že by půda u něho neměla hrát roli. Res Judicata bude mít třetí start a určitě mu to pomůže, ale jeho čas v Bratislavě nebyl až tak dobrý a chodí zezadu. Myslím si, že půjde nahoru Oriental Glory, takže ten by měl být společně se Sagarem asi největším soupeřem Finiose. Bude ale samozřejmě hodně záležet na štěstí a průběhu dostihu.

Arslangirej Šavujev (Cape Freedom, stáj Russian Racing Syndicate,  žokej Jaroslav Línek): Let Fire měl nedávno dostih ve Francii a už odpočívá ve výběhu, takže do Ceny zimního favorita zkoušíme Cape Freedom, s jehož debutem jsem byl spokojený. Byl to seznamovací start a nebylo to špatné, a měl by jít ještě nahoru. Cena zimního favorita je sice početně málo obsazena, ale jsou tam dobří koně jako Sagar, Res Judicata nebo Finios. Našemu koni by spíše vyhovovala měkčí dráha. Pokud bude Cape Freedom čtvrtý nebo pátý, budu spokojený.

Dalibor Török (Sagar, DS Pegas, ž. Petr Foret):  Sagar je v pořádku a připravený na plánovaný vrchol sezóny. Docela mne těší, že pole je méně početné, protože je tak větší předpoklad korektního dostihu. Samozřejmě je otázkou, kdo bude dostih vodit. Nicméně Sagar dokázal v Praze vyhrát dostih způsobem start – cíl. V Ceně zimního favorita jsou dobří koně, ať jsou to zástupci stáje Dr. Charváta anebo Finios. Samozřejmě ale, že se formy u dvouletých koní mohou během krátké doby změnit. Věřím, že jdeme do dostihu s dobrými šancemi.

Finios
Na startu 79. DS Pegas Ceny zimního favorita bude pouze jeden kůň z předchozího jedničkového testu, Gerschova memoriálu. Je jím reprezentant stáje DAR Finios, který obsadil ve zmíněném dostihu v rámci Evropského poháru žokejů blízké třetí místo. V jeho sedle bude stejně jako při vítězství 1. října v Praze Jiří Palík (foto: Petr Nowicki) 

Pavel Tůma (Res Judicata, stáj Dr. Charvát, žokej Václav Janáček a Forrest Gump, Stáj Charvátová, žokej Jan Rája): Já jsem s Res Judicatou už ani moc běhat nechtěl, ale šéf s ním startovat chtěl, a navíc je to „doma“. Ve formě asi je, akorát je to drobnější koníček, a pokud by mělo být hluboko, tak by to pro něho asi moc nebylo. Ukázal, že je dobrým koněm, i když Quintero za ním v Bratislavě nebyl daleko. Myslím, že Res Judicata nebude mílařem, ale spíše vytrvalcem. Po startu nestíhá, ale pak závěr má pěkný. Pro Forrest Gumpa bych naopak potřeboval, aby napršelo... Při debutu byl třetí za Sagarem a to bude super kůň, měl by patřit k favoritům dostihu. Forrest Gump je pěkný a narostlý kůň a jméno mu sedí. Ten ještě neví, proč se narodil a proč na něho dáváme sedlo, potřebuje dospět…  A až se tak stane, tak věřím, že to bude dobrý kůň. Pole je ale v zimním favoritovi docela malé a tak věřím v dostihu i jemu. 

Luboš Urbánek (Oriental Glory, stáj Lokotrans, žokej Jiří Chaloupka): Naším cílem je začlenit se s Oriental Glorym mezi elitu dvouletých koní a myslím, že na to má. Na formě nic neztratil. Je naším nejlepším dvouletkem, i když myslím, že to nejlepší od něho můžeme čekat až příští rok a jeví se jako vytrvalec. Soupeři jsou dobří a s výjimkou Forrest Gumpa a koně od pana Savujeva, také zkušení. Oriental Glory pracuje od jara, netlačili jsme na něho, ale zbrzdily ho šimbajny. Jdeme dostih zkusit, rádi bychom překvapili a potrápili soupeře.

Tomáš Váňa (Quintero, Stáj Hradec, ž. Jaromír Šafář)
: Co se týče Quintera, tak je to tvrďas. Stále drží formu a starty, co má v nohách, mu neublížily. Docela se drží i v srsti. Soupeřem může být každý, i méně zkušený kůň. Respekt budí Sagar od Dalibora Töröka a přemožitel z Bratislavy Res Judicata Pavla Tůmy. Pokud nás tito dva koně porazí, akceptujeme to. Jdeme však bojovat o vítězství…


Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking