Tuto sobotu se do hry vrátí i karlovarské závodiště. Mítink, který nabídne šest rovinových a dva překážkové dostihy, první v letošní sezóně, vyvrcholí dvojkovou Cenou Nadace města Karlovy Vary pro tříleté koně na dva kilometry, která je zároveň první předzkouškou Českého derby. Karlovarská letošní premiéra přinese též první dostih pro dvouleté v nové sezóně a též bohatou účast slovenských koní, kteří stále nemohou běhat doma.

 
Největší pozornost samozřejmě poutá derby trial, jehož poslední tři ročníky vyhráli dva pozdější favorité Českého derby a jedna jeho vítězka. Letos je ale dostih v trochu jiném postavení - zatímco loni se běžel 56 dní před Derby, letos uplynune mezi ním a klasickým vrcholem plných 99 dní, která mohou derby ambicemi výrazně zamíchat.

Favoritkami, alespoň podle Tipsportu, je dvojice klisen, z nichž ta papírově šancovější do Českého derby ani hlášená není. Sterli (Intello), za 24.000 € zakoupená ryzka DS Pegas, loni absolvovala 4 starty a ač ani jeden neproměnila ve vítězství, získala mj. i třetí místo v karlovarské Ceně zimní královny (L). Sezónu zakončila startem ve Francii na provinci v dostihu o 13.500 €, kde se v závěru 2000 metrů dlouhého dostihu na měkké půdě propadla v druhého až na deváté místo. Při všech jejích českých startech ji vedl Adam Florian, nyní bude mít v sedle ž. Milana Zatloukala.  

Čtyři a půl délky za Sterli skončila v Ceně zimní královny Francesca Bella (Kingston Hill), která následně ovládla Karpatskou cenu (L) na Slovensku, kde však konkurence nebyla z nejsilnějších. I ona bude mít v sedle nového partnera - ž. Tomáše Lukáška.   

Po šestém místě v debutu zakončil loňskou sezónu druhým místem v Pražském zimním favoritu (II.k., 1800 m) Rusel (Pedro the Great), zakoupený jako hříbě za 2.000 €, kterého v pražském vrcholu o 3/4 délky zdolal Suprtupl (Worthadd). Ten však zítra ponese o dva kilogramy více než Rusel, což by mohlo loňskou formu obrátit, nicméně od dostihu uběhlo více jak půl roku a forma nyní může být zcela jiná. Porovnat ji pomůže i jediný z českých odchovanců na startu Avignon (Pouvoir Absolu), čtvrtý ze zmíněného dostihu. 

Změřit síly s českými vytrvalci přijede i čtveřice slovenských zástupců, z nichž se jako nejšancovější jeví vítěz Odvetné ceny (II.k., 1800 m) Opasan (French Navy), do jehož sedla se opět vyhoupne ž. Radek Koplík.

Kurzy Tipsportu na vítěze Ceny Nadace města Karlovy Vary. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy KV trial


Dvouletí poprvé do boje, mezi nimi i polosestra Barthesy

Karlovarský mítink bude letošní premiérou dvouletého ročníku. Mezi šesti juniory, kteří se postaví na start Ceny společnosti AQUATERM GROUP (III.k., 1200 m, 60.000 Kč), má dva zástupce šampiónská centrála rodiny Vocásků a to včetně polosestry vynikající Barthesy (Alhebayeb) klisny Rapa Alla Turca (Estidhkaar). Klisna, jejíž otec Estidhkaar je synem Dark Angela, stejně jako Barthesin otec Alhebayeb, byla zakoupená za pouhé 2.000 € a Tipsport ji vidí jako druhou favoritku. Horkou favoritkou s kurzem 1,8:1 je stájová i tréninková kolegyně Rappy Alla Turcy Giannina (Sir Percy), která však v rodokmenu nemá zdaleka tolik ranosti. Favoritku pojede ž. Lukášek, zatímco druhou šanci stáje Statek Blata Český ráj osedlá Beysim Ferhanov. Jedinou zástupkyní domácího chovu je napajedelská Agneska (Stormy Jail), první potomek druhé z Jarní ceny klisen Agnes Seice (Strategic Prince).

Mítink zaujme i návratem loňského vítěze Velké květnové pětiletého svěřence trenéra Šavujeva Cape Freedom (Cape Cross), který od svého největšího triumfu nestartoval. Ve dvojkové Ceně prezidenta Jockey Clubu ČR (1600 m, 90.000 Kč) změří pod vedením ž. Šafáře své síly mj. s Tularkou (Toronado) či dalším z účastníků loňského Derby Big Benem (Mikhail Glinka), poprvé startujícím v přípravě Martiny Havelkové.

První překážkový dostih sezóny Cena Jockey Clubu ČR (stch III.k., 5+, 3700 m, 90.000 Kč) bude překážkovou premiérou pro dva jedničkové vítěze - Ve Velké ceně Prahy z roku 2017 úspěšného Noble Cliffse (Canford Cliffs) a loňského premianta Ceny prezidenta republiky Dominiqua (Motivator). Třídové rovináře, které při jejich premiéře povedou ž. Thomas Boyer respektive ž. Jan Faltejsek, ale čekají ostřílení steepleři v čele s pětiletým Andois (Kapgarde) ze Scuderia Aichner, který poprvé buide startoval v Čechách, a desátým z loňské Velké pardubické, sedminásobným překážkovým vítězem Sztormem (Enjoy Plan). (miv)

Mítink začíná v 14.15 a Jockey Club z něj opět nabídne on-line přenos.            Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net