vary azKaždoročně v tuto dobu dolaďují české stáje formu svých hvězd na slovenský mítink Turf-Gala a stejně pravidelně z něj poté vozí cenná vítězství a umístění. Dostihy na Slovensku ale stále stojí, kuloáry dokonce kolují pochybnosti, zda se vůbec rozběhnou, a tak se koňské přepravníky vydaly po D1 opačným směrem. Do Karlových Varů dnes dorazilo deset slovenských koní, polovina do hlavního dostihu, prvního trialu na České derby, který se nakonec odehrál právě pod jejich taktovkou. 


Po startu Ceny Nadace města Karlovy Vary (II.k., 3, 2000 m, 100.000 Kč) a divokém prvním oblouku se ujal vedení jeden z nich - zástupce stáje Strnisko Amos (Gutaifan), který pole zavedl až do cílové roviny, kde přišla velká jízda jiného slovenského zástupce. Přehlížený OPASAN (French Navy), loňský vítěz Odvetné ceny (II.k.), do jehož sedla se i tentokrát vyhoupl žokej Radek Koplík, vbíhal do cílové rovinky na jednom z poslední míst, ale silným finišem zvenčí, při němž se však Opasan stále tlačil blíž a blíž k bariéře, přešel svěřenec Jozefa Chodúra postupně přes všechny své soupeře a v cíli měl náskok pohodlných 3 1/2 délky. Druhým místem potvrdil třídu z Pražského zimního favorita z dobré pozice jetý Suprtupl (Worthadd) a třetím místem doplnil slovenský úspěch Spartico (Maxios). Do čtyř klasických dostihů hlášená Francesca Bella (Kingston Hill), která se o titul favorita dostihu přetahovala se Sterli (Intello) skončila čtvrtá, na Sterli zbylo až osmé místo. Vítěz vyběhl čas 2:06,10, o 62 setin sekundy rychlejší než loni Angkor War

Opasan, zakoupený stájí Bormann jako roček na Tattersalls December Yearling Sale za 5.500 gns, je synem vítěze čtyř Gr.3 dostihů French Navy (Shamardal), působícího od roku 2016 v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda, kde připouští za 4.000 €. Letos má tedy první tříletý ročník a Opasan je jedním z šesti jeho vítězů, zatím žádný neuspěl v blacktype dostizích.
Matka Ouija's Sister (Groom Dancer) neběhala, Opasan je jejím pátým startovavším potomkem a druhým vítězem po Abrahams Blessing (Fasliyev), vítězi Class 6 handicapu ve Wolverhamptonu. Bába Cruinn a Bhord (Inchinor), vítězka 3 dostihů, je polosestrou evropské šampiónky a sedminásobné Gr.1 vítězky Ouijy Board (Cape Cross), matky vítěze Epsom Derby Australia (Galileo).          První dostih dvouletých stejně jako loni pro trio Statek Blata - Helena Vocásková - Tomáš Lukášek

Opasan ale nebyl jediným dnešním slovenským vítězem. V Ceně společnosti Karel Holoubek Trade Group a.s. (hdcp IV.k., 3+, 2000 m, 40.000 Kč) využil výhodné hmotnosti tříletý KUBIK (Air Chief Marshal) stáje Lokotrans Slovakia s ž. Pavlinou Filipovou v sedle.

Úvod mítinku obstaral první letošní dostih pro dvouleté Cena společnosti Aquaterm Group (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč), v němž roli desetinové favoritky s přehledem ustála GIANNINA (Sir Percy), za 7.500 € zakoupená na loňské Tattersalls Ireland September Yearling Sale, která zvítězila stylem start-cíl. Solidní výkon podala i jediná zástupkyně českého chovu v poli Agneska (Stormy Jail), která na vítěznou klisnu na začátku cílové roviny zaútočila, ale musela se spokojit s druhým místem, dvě délky za vítězkou. Předběžná druhá favoritka dostihu polosestra Barthesy Rapa Alla Turca byla škrtnuta.  

Tým Statek Blata Český ráj - Helena Vocásková - Tomáš Lukášek dnes bodoval i v Ceně prezidenta Jockey Clubu ČR (II.k., 1600 m, 90.000 Kč) zásluhou účastnice loňského Derby TULARKY (Toronado), která po tuhém boji o krátkou hlavu zdolala sedmiletého Mormilla (Authorized). Třetí doběhl další kůň z loňské modré stuhy Big Ben (Mikhail Glinka), zatímco na favorizovaného Cape Freedom (Cape Cross) zbylo až deváté místo.

Do letošního Derby, ale též do Velké jarní ceny je hlášený DONN CLIFS (Canford Cliffs), loni ve třech startech nezvítězivší tmavý hnědák, který však sezónu uzavřel druhým místem na vánočních dostizích v Mannheimu. Dnes se hřebec rodiny Nieslaniků, zakoupený jako roček za 3.000 €, prosadil poprvé naplno, když stylem start-cíl ovládl pod Janem Rájou Cenu společnosti Tipsport (III.k., 3, 1600 m, 60.000 Kč), tři délky před slovenským Whistledownthewind (Power) a nejdražším českým nákupem z loňské breeze-up dražby v Deauville, za 90.000 € tehdy vydraženým Magic Baronem (Dabirsim).    
 

Z prezidentů se prosadil jen Dominique

Karlovy Vary hostily i první dva překážkové dostihy a oba přilákaly bývalé vítěze Ceny prezidenta republiky. Lépe si vedl DOMINIQUE (Motivator) Dr. Charváta, který svou překážkovou premiéru v Ceně Jockey Clubu (stch III.k., 5+, 3700 m, 90.000 Kč) proměnil pod Janem Faltejskem v lehké šetsidélkové vítězství.

Intisari
(Intikhab), který už loni vítězně okusil proutěnky, se při svém prvním debutu ve steeplechase v Ceně Holoubek koncern (stch IV.k., 4+, 3200 m, 60.000 Kč) přetahoval na čele a druhým spolufavoritem Colpo di Stato (Stormy River), aby v závěru odpadl na poslední místo. Překvapivou vítězkou se pak stala dosud nezvítězivší šestiletá ENGELE (Zambezi Sun) ze stáje Jaroslava Boučka s Jakubem Kocmanem v sedle.

Tečku za letošní karlovarskou premiérou udělal "bumper" Cena Hipodromu Holoubek (IV.k., 3000 m, 40.000 Kč), ve které dosud na překážkách neporaženého Night Moon (Moonjaz) v závěru zdolala po 11 měsících se vracející WESTERNERKA (Westerner) ze stáje Zeas Staré Hradiště, třetí dnešní vítěz trenérky Heleny Vocáskové. 

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová, www.andreazavadilova.cz
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net