Soros2Nečekaného vítěze měl druhý díl Dostihového poháru Josefa Váni a společnosti Synthesia (listed, 4400 m, 1,000.000 Kč), vrchol dnešního mítinku v Pardubicích, který se kvůli očekávanému tropickému počasí odehrál netradičně v dopoledních hodinách. Na úkor desetinového favorita a vítěze prvního dílu Poháru Khalshaniho se prosadil sedmiletý Soros stáje Joly v sedle s žokejem Markem Stromským.

Dostih se odběhl v ostudně pomalém tempu, jehož diktování se s nepříliš velkou chutí chopil Turf Finch před Khalshanim. Turf Finch zavedl pole až do cílové rovinky, kde na něj zaútočila nejrpve dvojice stáje Pegas Makléř a Dorotka, poté se znovu do hry vrátil Khalshani, ale jeho chyby na poslední překážce využil ze zadu útočící Soros, který ve finiši zúročil svoji rovinovou třídu (vítěz Polského derby 2009) a po boji o délku Khalshaniho porazil, třetí doběhl Makléř a čtvrtá Dorotka. Vítěz je synem plemeníka Ecosse (Peintre Celebre), který i letos má v Polsku derby vítěze (viz starší článek).

Netradičně v 8 hodin ráno startující mítink sice přinesl 21 škrtů, mezi nimiž byla i vítězka Velké pardubické Orpee des Blins, za stávajícího klimatu se ale mítink odběhl ve velmi dobrých podmínkách. V úvodním dostihu naznačila slušný potenciál dcera bývalé špičkové steeplerky Nostalgie (Jape) čtyřletá Natalie (Tribal Instinct) ze stáje i chovu Jiřího Charváta, která vyhrála čtyřkovou steeplechase crosscountry s náskokem 14 délek. Druhý letošní triumf si v Pardubicích připsal sedmiletý Al Jaz (Moonjaz) ze stáje Quartis-Zámecký vrch, stále lépe se ukazuje pětiletý zástupce stáje Monte Negro Handsome Jack (Iffraaj), který navzdory nejvyšší váze v poli jistě vyhrál trojkovou stch-cc. - handicap. Domácí chov potěšila triumfem ve dvojkové Letní steeplechase cross country (II.k., 4200 m), druhém nejlépe dotovaném dostihu dne, pětileté dcera Rainbows for Lifa Loire ze stáje PVJ Consult a.s., překážková debut proměnil ve vítězství syn vítězky Velké červnové ceny Peinture Naive (Wagon Master) tříletý Pan Kuky (Poliglote), reprrezentující stáj i chov Jiřího Trávníčka.