VC turfu 2023Skutečně lahůdkové odpoledne nabídl sobotní mítink v Chuchle Areně Praha, který společně s Derby dnem aspiruje na titul nejlépe obsazeného mítinku letošní sezóny. Pražský pořadatel nabídl tři jedničkové dostihy včetně po pauze se do dostihového kalendáře vracejícího Leram Million a atraktivně obsazené Velké ceny českého turfu. Sváteční mítink navíc okořenila účast dvou dřívějších šampiónů českých žokejů Václava Janáčka a Bauyrzhana Murzabayeva, a také francouzského žokeje Clementa Lecoeuvra.


Oba jedničkové dostihy, otevřené tříletým a starším koním, se staly kořistí zástupců klasického ročníku. Ve 45. Renomia Velké ceně českého turfu (L, 2400 m, 550.000 Kč) se tak stalo zásluhou favorizovaného MAGIC MERLINA (Ulysses) stáje Lokotrans, v jehož sedle předvedl své chuchelským divákům své jezdecké kvality Václav Janáček. Španělský šampión vedl vítěze St. Leger na konci pole, zatímco na čele pracovali nejprve Alzir (Bated Breath) a poté Norton (Tai Chi), sledovaná dvojicí tuzemských odchovanců Vignettou (Pouvoir Absolu) a Gasparinim (Eagle Top). Ještě na konci lahovického oblouku byl mezi posledními koňmi, pak jej však Janáček rozhýval k silnému závěru, záhy se přiblížil Gasparinimu, který na distanci přešel do vedení a v posledních metrech Gaspariniho o krk zdola. Třetí finišoval Alzir, Norton udržel čtvrté místo a tabuli uzavřela Vignetta.

V obnoveném 8. Leram Million (L, 3+, 1400 m, 600.000 Kč) hájil čest klasického ročníku SHAHBANDAR (Storm The Stars), který po červnovém triumfu v Tattersalls Mile (I.k.) dokázal znovu uspět v jedničkové společnosti proti starším. Statek Blata Český ráj reprezentující svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové, vedený Tomášem Lukáškem uštědřil první tuzemskou porážku čtyřletému Gallanticusovi (Galileo Gold), který poprvé vyzkoušel jinou trať než 1200 metrů, třetí finišoval Caucasian (Holy Roman Emperor) a čtvrtý Devil in Pink (Footstepsinthesand).

Leram million 2023

Oba srovnávací testy nabídly hodně pěkný sport, výkon dne se ale zrodil jinde - v 87. Arqana Gerschově memoriálu (I.k., 1400 m, 135.000 Kč). Proti rozběhaným a zkušenějším soupeřům se při svém debutu (!!!] prosadil vlastní odchovanec Lokotransu SAN SEBASTIAN (The Great Gatsby - Santa Padrona, Muhtathir), jehož cvalová akce v okamžiku, kdy podél bariéry přebíral vedení, byla naprosto úchvatná. "Neměl ideální průběh, ale ten motor byl úžasnej," liboval si po dostihu i jeho jezdecký partner Václav Janáček, který v sedle svěřence Luboše Urbánka dosáhl 1400. vítězství. Druhé místo uhájila tempo diktující Nuda Veritas (Gustav Klimt), třetí finišovala favorizovaná Dantawi (Camacho).

san sebastian

Double pro Dux Scholara        

Sváteční mítink odstartoval náš dostih - Cena portálu Fitmin & TURF Magazín (III.k., 2, 1400 m), další dostih seriálu Fitmin Cup, ve kterém se jistě prosadil stáj DAR horse reprezentující vlastníci odchovance Darhorse CRESCENDU, kterého Jiří Brož nasedlal žk. Tomáši Romanovi. Podruhé startující hnědák excelentního rodokmenu je synem dvojnásobné listed vítězky Corcovady (Captain Rio) a vynikajícího Dux Scholara (Oasis Dream). Ten měl v sobotu úspěšný den, když mu druhé vítězství přinesla tříletá bělka N' OUBLIE PAS (z Numero Treize) z chovu Jiřího Michala, která pro DS Helen s žk. Annou Lebduškovou vyhrála Cenu SŠDSaJ za podpory Magistrátu hl.m. Prahy (hdcp Vk., 1800 m).

Překvapením skončil dvojkový handicap Cena Stigmy K-K Metal na 1612 m, v němž nízké hmotnosti využil šestiletý valach stáje Swiss Fans EAT THE DUST (Soldier Hollow) trenéra Fedorowicze s Alenou Plimlovou, která dovedla vítězně do cíle i dosud nezvítězivšího KAPHALA (Mastercraftsman) ze stáje Marka Šimáka v Ceně společnosti Conseq (hdcp IV.k., 1612 m). Tečku za podařeným mítinkem udělal pětiletý NAIROBI BOY (Mukhadram) Syndikátu V3J z lotu trenérky Záhorové, v jehož sedle se titulu šampióna opět přiblížil David Liška.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net