velka cena turfu2015Dva, až do letošního roku nejvýznamnější dostihy podzimní sezóny v Chuchli - Velká cena českého turfu a Velká cena Prahy, se dnes odběhly v Conseq Parku ve Velké Chuchli. Zatímco vytrvalecký vrchol skončil podle očekávání triumfem ostříleného Meandre (Slickly), na míli zdolal všechny favority tříletý Tamarind Cove (Galileo).

 
37. Conseq Velká cena českého turfu (L, 3+, 2400 m, 550.000 Kč) sice přilákala jen 7 startujících, ti ale tvořili zřejmě nejkvalitnější sestavu ve vytrvaleckém dostihu v celé historii našeho turfu. Jako desetinový favorit odskakoval sedmiletý Meandre (Slickly), Gr.1 vítěz prověřený v nejvýznamnějších dostizích světa, který se po skončení sezóny v Dubaji znovu vrátil k trenéru Šavujevovi a absolvoval první start po více jak 4 měsících. Se zkušenostmi z blacktype dostihů nastupovali na start také Donn Halling (Halling) a Autor (Authorized), byl tu i skvělý Aztek (Moonjaz), který z posledních 9 startů vytěžil 7 vítězství, či loňský derby vítěz Cheeky Chappie (High Chaparral).
Ani tentokrát se žádnému z koní nechtělo do čela, a tak se vedení, podobně jako ve Zlatém poháru, chopil Aztek, kterému Petr Foret naordinoval falešné tempo. Za ním cválal Autor, blízko byl i Meandre, zatímco Donn Haling začal vzadu, ale na protější rovině se podél bariéry posunul k vedoucím koním. Zhruba u mety 1400 m se tempo dostihu podstatně zrychlilo, stále za vedení Azteka. Ten zavedl pole do cílové rovinky, kde na něj zaútočil Autor, kus rovinky spolu bojovali, ovšem v době, kdy Autor svého soka zdolal, přišel zvenčí s finišem MEANDRE a dostih o 1 1/2 délky vyhrál. Aztek ztrácel na Autora 3 3/4 délky, čtvrtý Fernando (Sabiango) ztrácel dalších 4 1/4 délky. Vítěz, reprezentující stáj Saida Shaptukayeva, měl v sedle k dalšímu šampiónskému titulu mířícího Bayurzhana Murzabayeva. Čas vítěze, 2:40,59, mimochodem o necelé 4 vteřiny horší než jaký vyběhli trojkoví koně v předcházejícím handicapu, byl výsledkem mimořádně pomalého úvodu, v němž koně zaběhli první čtyřstovku za 31,91, zatímco závěrečnou za 22,87.

Trenér Šavujev šel s velkými šancemi i do 37. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (L, 3+, 1600 m, 550.000 Kč), do které vyslal horkého favorita Zazou (Shamardal) a jeho stájového kolegu Dashing Home (Dashing Blade). Tříletý Dashing Home dostih odvodil a ač na něj v cílové rovince Zazou zaútočil, Dashing Blade byl v cíli o nos dříve než jeho preferovaný kolega. Na vítězství to ale nestačilo. Skvělý finiš předvedl zvenčí jdoucí TAMARIND COVE (Galileo) stáje Statek Blata Český ráj, tak skvělý, že stačil na půldélkové vítězství a žokeji Šafářovi a trenéru Váňovi přinesl další výrazný počin v letošní úspěšné sezóně.

V rámcových dostizích pokračoval ve skvělých výsledcích trenér Allan Petrlík a stáj DAR, kteří ke dvěma včerejším vítězstvím v Lysé nad Labem přidali dnes v Chuchli další dvě - obě v dostizích dvouletých. Slibně se předvedl debutující LAGARO (Dalghar - Lady Kristinne, Night Shift), kterému ž. Verner nemohl v cílové rovině Ceně Fondů Parvest (III.k., 2, 1400 m, 60.000 Kč) dlouho najít cestu a když jej "vytáhl ven", ukázal Lagaro na debutujícího dvouletka velice pěkný finiš. I druhého  vítězství dosáhla stáj DAR  s valstním odchovancem, respektive odchovankyní klisnou ANSHOA (Sholokhov - Anwilka, Dashing Blade), která stylem start-cíl získala dvojkovou Cenu Fondů Conseq Finance (II.k., 2, 1200 m, 100.000 Kč).

O další dvě vítězství pro domácí chov se postarali potomci bohužel již uhynulého Look Honey (Sadler's Wells), tříletý valach SHEIK YEARBOUTI (z Sonka, Desert Prince) stáje EHORSE - TRM - Frances a stejně stará CANDLE IN THE WIND (z Chutney Mary, Indian Danehill) stáje Filipův kůň. Odchovanci Stall Amor hřebcova někdejšího majitele Haralda Seehubera vyhráli handicapy Cenu ZFP (III.k., 3+, 1400 m, 60.000 Kč) a Cenu Městské policie Praha (IV.k., 1800 m, 40.000 Kč) v nichž shodně využili nejnižší a druhé nejnižší váhy v poli.  

Českému chovu se vůbec dařilo, s výjimkou obou hlavních dostihů získali domácí odchovanci všechny dostihy. Úspěchem owner-breedera stáje Zámecký vrch tříleté CHARMIDY (Orpen - Charmillon, Jape) skončila Cena NN fondů (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč) a čtyřletý MYSTIC GOLFER (Torlus - Mystic Mover, Danehill Dancer) z chovu Hřebčín Křenek krátce před cílovou páskou zlikvidoval velké sólo Temerafa (Enjoy Plan) v Ceně Conseq penzijní společnosti (III.k., 3+, 2400 m, 60.000 Kč).    

dar vct
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking