NaganoGold LiskaPo včerejším hattricku v Brně pokračoval dnes ve velkém stylu talentovaný žák David Liška. Při svém prvním startu v klasickém dostihu přivedl vítězně do cíle 72. Nikon St. Legeru svěřence trenéra Ing. Václava Luky Nagano Golda, který hájí barvy známé syndikátní stáje, Syndikátu V3J. Spolehlivost v klasických dostizích stvrdili druhým a třetím místem Aeneas a George Boole. Druhý vrchol mítinku, Cenu značky Fitmin, ovládla v souboji klisen svěřenkyně trenérky Záhorové Raviella, v jejímž sedle završila vítězný hattrick ž. Martina Havelková. Důležitý den prožila dnes také Jiřina Andrésová, jenž se 50. vítězstvím zařadila mezi žokeje.

Jestliže se před třemi měsíci hovořilo o velkém překvapení v Českém derby, tak vítěz 72. Nikon St. Leger (3l. kl.+hř., Listed, 2800 m, 550.000 Kč) byl neméně překvapivý. Hlavními protagonisty dostihu se totiž stali svěřenec Ing. Václava Luky, ještě minule hůře ovladatelný Nagano Gold a teprve sedmnáctiletý žák David Liška, který se stal nejmladším mužským vítězem klasického dostihu. Nagano Gold dokonce vyběhl se ztrátou na soupeře z boxů, ale ti nikam nepospíchali a tak se vzápětí zařadil na konec pole. Po rozpačitém úvodu se nakonec chopili tempa Landaron (Egerton) a Irwin Forge (Fuisse) sledováni Kerabushem (Rock of Ginbraltar). Favorizovaný Felix (Jukebox Jury) cválal okolo páté pozice a duo trenéra Tůmy, derby-vítěz Joseph (Lando) a Fighting Lips (Mamool) za ním. V lahovickém oblouku se posunul vedle lídrů Kerabush, ale trojice vedoucích koní v cílové rovině nakonec nehrála důležitou roli. V polovině roviny se totiž povedlo žáku Davidu Liškovi protáhnout NAGANO GOLDa (Sixties Icon) mezi soupeři. Jeho rychlosti na posledních dvě stě metrech nikdo nestačil a tak se David Liška mohl několik metrů před cílem postavit ve třmenech a radovat se. Totiž až čtyři a půl délky za suverénním vítězem stáje Syndikát V3J doběhl na druhém míste nejlepší z úspěšných derbystů Aeneas (Galileo). Třetí místo z derby si zopakoval spolehlivý George Boole (Art Connoiseur). S více než sedmidélkovou ztrátou na vítěze dorazil do cíle na čtvrtém místě Felix (Jukebox Jury) a pátý byl Fighting Lips. Polední dvě dotovaná místa obsadili Silver Ball (Rio de la Plata) a Polish Pearl (Galileo) a až osmý doběhl Joseph. Vítězstvím v klasickém dostihu završil David Liška svůj výtečný víkend, kdy vyhrál čtyři dostihy a načal druhou desítku vítězství. Trenér Václav Luka uspěl v Saint Leger poprvé a vůbec prvního klasického úspěchu se dočkali spolumajitelé Syndikátu V3J, kteří za deset let existence stáje mají pět vítězství ve významném dostihu.

14. dostihový den na pražském závodišti otevřela Cena sázek Betino (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), kde dlouho dostih vodil Rabbit Makfi (Makfi) se svou majitelkou Terezou Grbavčicovou v sedle. Dvě stě metrů před cílem jejich kralování skončilo a o vítězství usilovali tři koně. Nakonec nejvíce sil měla nejméně zatížená PARKETA (Bully Pulpit - Pashmeena, Barathea) podporovaná ž. Martinou Havelkovou, která si tak připsala 13. prvenství do šampionátu, v němž se posunula na pátou pozici. Třičtvrtě délky zpět doběhl na druhém místě Hyacint (Slickly). Před Rabbit Makfiho se dostal i dlouho poslední Monte Christo (Tiger Cafe). Trenérka Kateřina Berthier zaznamenala páté vítězství.

V následující Ceně Fitmin Lifetime Nutritional Programme (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) měli dnes jedinou příležitost ke zviditelnění nejmladší dostihoví koně. Favoritem dostihu byl třetí z Gerschova memoriálu FINIOS (Midships - Finity Run, Hurricane Run). Své příznivce nezklamal a dokumentoval tak výbornou formu koní stáje DAR a postavení trenéra Ludvíka Harise na čele šampionátu. Finios se pod vedením žokeje Jiřího Palíka staral o tempo dostihu společně s Drakyádou (Egerton). V závěsu cválala při svém debutu v Mostě dobře představená Angelote (Stormy Jail). V polovině cílové roviny se tito tři koně vyrovnali vedlle sebe a posléze zaútočila Angelote, která se dostala do vedení. Finios se ale nevzdal a nakonec strhl vítězství na svou stranu a zvítězil o jeden a čtvrt délky před klisnou. Dvě délky zpět obsadila třetí místo Drakyáda. Žokej Jiří Palík získal do šampionátu rovinových jezdců osmé prvenství.

Na Memoriál Josefa Šacha (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) určitě nikdy nezapomene Jiřina Andrésová, která právě v tomto dostihu docílila 50. vítězství a bude tedy používat titul žokej. Do čela dostihu se nedlouho po startu dostala Rumba (Tiger Cafe), ale ta v polovině roviny z podstatného dění vypadla. O vítězství se poté snažili Surikata (Suestado) a Singapore Spice (Sandwaki), ale z jejich vnější strany předvedla silný finiš DETERMIS (Dandoun - Determinacja, Sorbie Tower), která po třech týdnech opět udělala trenérce Lence Horákové a stáji EŽ Praha a.s. radost z vítězství. Determis porazila Surikatu o délku, zatímco třetí Singapore Spice na ni ztrácel v cíli ještě o půl délky více. Jiřina Andrésová má letos sedm prevnství a Lenka Horáková zaznamenala v rozpětí tří týdnů třetí vítězství.

Dalším favoritem, který splnil svou úlohu, byl svěřenec trenérky Evy Záhorové CHARLES QUATRIEME (Motivator) stáje DS Dolní Moravice. O tempo se dlouho staral v Ceně Nikon Ladies Cupu 2017 (3+, III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) Facts And Figures (Galileo) a držel se statečně až do "distance", ale nakonec ho o dvě a čtvrt délky porazil ž. Martinou Havelkovou vedený Charles Quatrieme. Silný finiš měla také Finále (Midships) a získala tak třetí místo, délku za běloušem stáje Lokotrans. Martina Havelková tak dnes slavila double.

Naše nejúspěšnější jezdkyně ale změnila své statistiky hned v následující jízdě a druhém vrcholu odpoledne, kterým byla vytrvalecká Cena značky Fitmin (4+, handicap II. kat., 2600 m, 90.000 Kč). Po startu si počínaly aktivně Santin (Bushranger) a také Williann (Tiger Cafe), která se na protihlé rovině na čele osamostatnila. Willian nepolevovala v tempu ani v cílové rovině a už se zdálo, že získá své druhé letošní vítězství, ale ještě finišovala RAVIELLA (Pop Rock - Rabbit Dream, Dream Well) a Martina Havelková si připsala o krk hattrick. Třičtvrtě délky za druhou Williann doběhl vítěz karlovarské dvojnásobné  míle Solini (Paolini). Tabulový doběh doplnili Prince of Gracie (Naaqoos) a Kopretina (Tempeltänzer). Martina Havelková celkem již má v šampionátu jezdců na rovině 15 vítězství a posouvá se tak na čtvrtou příčku. Trenérka Záhorová letos prožívá svou nejlepší sezónu, její svěřenci totiž již letos sedmkrát zvítězili.

Před startem Memoriálu Františka Huleše (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) trápila zavaděče se svou neochotou vejít do startovacíh boxů svěřenkyně trenéra Kroutilíka TURENGO (Sharpour - Tamdana, Dancing Fred), která se vracela na dráhu od vítězství v Karlových Varech v polovině sprna. Leaderem dostihu byl Ibar (Look Honey), ale nakonec doběhl až pátý. V cílové rovině totiž přišel finiš zmíněné Turengo a žokej Jan Rája je opět dostal o jedno vítězství za Jaromírem Šafářem v šampionáru jezdců. Druhé místo obsadila Pouline (Scyris), krk před Lady Hortenzií (Heretic).

V závěrečném dostihu, Ceně fotosoutěže Nikon 2017 (3+, V. kat., 1400 m, 20.000 Kč) se při pátém životním startu zbavil označení nevítězný svěřenec trenérky Heleny Blažkové LYSYANARGENT (Kendargent) patřící Ing. Jiřímu Odcházelovi. Pod taktovkou Jaromíra Šafáře, který zvýšil opět svůj náskok v šampionátu na Jana Ráju na dvě vítězství, dominoval o jeden a čtvrt délky před Viktorie Vally (Tiger Cafe) a dotahujícím Lakarem (Tribal Instinct).