uhlirova irenaŽlutočervené barvy Stáje U krále Matyáše UH loni významně dostala do povědomí dostihové veřejnosti vítězka Listed a dostihu I. kategorie Fantazia Mia. V září rozšířil kolekci koní šampion-sprinter Line Honey a stáj Mgr. Ireny Uhlířové tak již čítala osm dostihových koní. 

A protože další reprezentanti byli pořízeni v listopadu v Deauville, tak do letošní sezóny bude za stáj vybíhat do dostihů již dvojciferný počet koní. To ale není jediná novinka týkající se Stáje U krále Matyáše UH. Majitelka si totiž se svým partnerem, trenérem Radimem Bodlákem, pronajala část tréninkového střediska ve Starém Městě a zimní příprava nejen jejích koní tedy již probíhá v novém prostředí.


Loňská sezóna přinesla vaší stáji zatím největší úspěchy. Můžete zmínit, co vám udělalo největší radost a naopak co se nepovedlo?
Sezóna 2012 byla pro naši stáj velmi úspěšná především v oblasti rovinových dostihů. Zasloužila se o to hlavně Fantazia Mia, která byla hodnocena v České i Slovenské republice jako druhá nejlepší tříletá klisna, i když si myslím, že ne vždy měla dobrý průběh dostihu. A také jsme ji mohli lépe vybírat starty a mohli jsme zkusit i nějaké zahraničí. Ale její výkonnost vlastně pro nás byla důvodem, proč jsme se při nákupu nových koní rozjeli do Francie. Radost udělal vítězstvím i "Lineček", vlastně hned pět dní poté, co jsme ho zakoupili, přestože víme, že své nejlepší výkony již předvedl. I když se tomu mnozí divili, vedla nás k jeho koupi určitá nostalgie a víra, že nás bude těšit byť jen svou přítomností.
Potěšila nás i čtvrtá ze slovenské Ceny zimní královny Lucyl. Šampionem přes proutěné překážky se na Slovensku stal suverénní vítěz svého jediného startu v Bratislavě Don Debnik, i když se pak později v Pardubicích ukázalo, že tato disciplina není zrovna jeho parketou. Ale celkově opravdu musím považovat sezónu 2012 za velmi úspěšnou a to nás motivovalo pro další aktivity v dostihovém sportu, respektive pro jejich rozšíření.


Z listopadové dražby v Deauville jste nakonec přivezli tři klisny a ročního hřebečka. Plánovala jste nákup tolika koní, anebo prostě nějak nešlo odolat atmosféře dražby?
Na aukci jsme odjížděli s panem Bodlákem s tím, že bychom chtěli dovézt dva koně. Ostatně jsme odjeli s vozíkem jen na dva koně.  Ale nakonec to dopadlo jinak, i když jsme měli všechny tyto koně v předvýběru. Na aukci jsme spolupracovali s panem Richnerem. Atmosféra tu byla výtečná, takže i to dopomohlo k našemu většímu nákupu. Měli jsme cestu do Francie jako malou dovolenou, prohlédli jsme si i městečko Deauville. Moc se nám tu líbilo.

catch the cash

Foto: Bělka Catch The Cash, zakoupená v Deauviolle, foto Romana Nevěřilová


Mohla byste trochu blížeji představit nové koně, kteří posílili vaši stáj?
Nejstarším z nich je pětiletá bělka Catch the Catch (Loup Solitaire), která nikdy neběhala po rovině. Má na svém kontě na překážkách zisk po přepočtu 1,6 mil. Kč. Je to krásná klisna, říkáme jí přezdívkou Jurášek, vypadá, jako by byla z pohádky o Popelce. Moje maminka si ji ale překřtila na Kačenku…  Klisna se ve Francii nelíbila jen nám, dostali jsme nabídku na její prodej vzápětí po aukci.
Tříletá bělka Literalia (Literato) dokázala zvítězit, má zisk okolo 400.000 Kč, a měla by to být sprinterka. Dosud nestartující tříletá Delight My Fire (Way of Light) má spíše překážkový původ. A čtvrtým koněm dovezeným z Francie je zatím nepojmenovaný syn plemeníka Vespone. Už jsme ho u nás obsedali, je moc hodný.

Literalia

Foto: Stáj ve Francii koupila i další bělku Literalii, foto Romana Nevěřilová

Předpokládám ale, že už máte na schvalovací proces jména u francouzské autority vymyšlené pro hřebečka nějaké pěkné jméno. Ostatně Fantazii Mii jste také dala jméno Vy.
Ano, nechala jsem se inspirovat dražební společností Arqana, takže jsem vymyslela jméno Arkan. Je to krátké zvučné jméno, které se dobře vyslovuje.


Nákup nových koní není ale jedinou novinkou týkající se vaší stáje a také trenéra Radima Bodláka…
Ano, rozhodli jsme se po sezóně odejít s koňmi ze Slušovic do tréninkového střediska Staré Město, kde máme společně pronajato 26 boxů a v případě potřeby můžeme dva boxy přistavět. Jsme tu moc spokojení, máme tu k dispozici pěkné boxy, kolotoč a jízdárnu. Líbí se nám tu.


Kolik koní se v tuto chvíli připravuje pod vedením trenéra Bodláka na sezónu? A kolik z nich budeme vídat v nové sezóně pod hlavičkou vaší stáje?
Máme tu 23 koní a tři boxy jsou ještě volné pro případné další zájemce. Za Stáj U krále Matyáše UH představující nejen mne, ale i mou maminku a Radima Bodláka, budeme registrovat již 13 koní.


Jak se daří Fantazii Mii a Line Honeyovi?
Oba zůstali na dráze a jsou v dobré kondici. Na Fantazii se nedávno ptal pan ředitel Šurda, jestli neodchází do chovu, ale rozhodli jsme se ji ještě ponechat na dráze. Myslíme si, že ještě stále dospívala a že neukázala na dráze ještě vše, co umí.  A jak jsem již říkala, rádi bychom s ní vyrazili i do zahraničí. Lineček je po kastraci v pořádku a zdá se být zase ve své původní kondici a formě. Doufám, že nás také potěší pěknými výsledky na dráze.


Rozhodli jste se rozšiřovat dostihové aktivity v době, kdy dostihový sport není v lehké situaci a majitelé musí vynakládat na dostihový sport čím dál tím větší prostředky. Neobáváte se tak trochu, že by sezóna mohla přinést nějaká zklamání?
Skladba koní ve stáji je myslím natolik kvalitní, že by i v dnešní ekonomicky těžké době, a tím nemyslím jen dostihový sport, měla přinést naší stáji nějaké pěkné výsledky. I když samozřejmě je zřejmé, že majitelé, kteří vlastní a nakupují koně, vůbec nemají žádnou jistotu, jak bude dostihový sport fungovat, kolik bude dostihových dní, jaké budou výhry a zápisné apod. Až si říkám, jestli člověk neztratil zdravý rozum, že nakupuje dostihové koně. Ale věřím také ve schopnosti pana Bodláka, který předvedl na českých odchovancích, že umí koně do dostihů dobře připravit.


A otázka na závěr - co byste si přála v roce 2013?
Přeji si hlavně zdraví, pro koně i lidi okolo nich, a samozřejmě pro své blízké. A také abychom byli spokojení. A co se týče dostihové sezóny - tak to nejdůležitější je, aby koně z dostihů odjížděli domů zdraví. (mze)

Durante reklama

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net