1.kvalnaVP TalentSvěřenec trenérky Kabelkové Talent již vícekrát ukázal, a to rovněž vítězstvím v grupovém dostihu v Meranu, jak moc je dobrým mladým překážkářem. A včera v hlavním pardubickém dostihu, 1. kvalifikaci na Velkou pardubickou, potvrdil své ambice mezi elitou starších krosařů. Dokázal totiž pod vedením žokeje Jiřího Kouska porazit tři výborné svěřence Josefa Váni, z nichž nejblíže mu byl v cíli Ange Guardian. Těsně za ním dorazil do cíle hrdina loňského ročníku Velké pardubické No Time To Lose. Dostihový den byl také ve znamení vítězného comebacku po více než roce zástupce stáje Dr. Charváta Anakinga a dvou prvenství trenéra Pavla Polese a stáje EŽ Praha a.s.

Ve Velké ceně města Pardubic - XXXV. ročník - I. kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou (6+, crosscountry NL, 5800 m, 400.000 Kč) nastoupilo na start 13 koní. Čtyři z nich vyslal na start Josef Váňa. Právě jeho Theophilos (Elusive City) ovládl čelo dostihu po Havlovu skoku, ale před nájezdem do cílové roviny už vypadali ambiciózněji jeho tréninkoví kolegové Ange Guardian (Banyumanik) a No Time To Lose (Authorized). V čelní skupině už také ale byl TALENT (Egerton - Tavbecca, Beccari), kterého Jiří Kousek vedl dlouho okolo středu pole. V cílové rovině to spíše vypadlalo na úspěch některého ze svěřenců Josefa Váni, ale Talent ještě zabojoval a o půl délky dokázal překonat Ange Guarduiana. Jen hlavu za ním doběhl No Time To Lose s Janem Kratochvílem. Theophilos získal čtvrté místo s odstupem více než čtyř délek za vítězem. Pátý polokrevný Templář (Varadero) již ztrácel na vítěze více než 20 délek. Úspěšný comeback absolvoval druhý svěřenec trenérky Kabelkové v dostihu Vandual (Rainbows For Life), jenž naposledy startoval před dvěma lety (tehdy obsadil v první kvalifikaci čtvrté místo). Cílem včerejší kvalifikace ho provedl Lukáš Matuský na šestém místě. Celkem splnilo kvalifikační podmínky deset koní (kromě jmenovaných ještě Stretton, Power Zar, Vicody a třináctiletý Universe of Gracie). Vítězný Talent, který je v majetku manželů Kabelkových a pochází z jejich chovu, zvítězil pošesté v kariéře.

napajedla talent

Druhý vrchol odpoledne, Cenu Služeb města Pardubic (6+, crosscountry II. kat., 3300 m, 120.000 Kč) nakonec překvapivě ovládl dosud vítěz o kategorii níže STARBUCK (Tiger Cafe - Sweet Answer, Peintre Celebre), jenž pod vedením Marka Stromského o délku porazil favorizovaného Buonarottiho (New Approach). Pěkný závěr ukázal dlouho vzadu cválající Bukhari (Dalakhani), který v cílové rovině přilétl na třetí místo. Vítěze trénuje Pavel Poles a patří stáji EŽ Praha a.s., kteří dnes docílil jako jediní dvou vítězství. Představitel stáje EŽ Praha pan Sobotka se radoval ještě z velmi snadného vítězství NEW FINCHe ( Pop Rock - New Life, Bertolini), který při teprve čtvrtém životním startu o deset délek ovládl Cenu podporovanou společností České dráhy, a.s. (5+, crosscountry IV. kat., 3400 m, 60.000 Kč) před favorizoanou Alegorií  (Pop Rock). V sedle svěřence Jany Junkové byl Pavel Složil ml. Před okamžikem zmíněný trenér Poles připravil ještě vítěze Ceny Orling trojkové crosscountry Ceny ORLING (5+, crosscountry III. kat., 4400 m, 90.000 Kč), kde dominoval  zástupce stáje VDV Vsisko TURONI (Turgeon) před nováčkem na českých drahách Dulcarem de Sivola (Assessor).

napajedla starbuck

A zmínku si zaslouží také úspěšný návrat Nejlepšího steeplera a také Nejlepšího proutěnkáře sezóny 2016 ANAKINGa (Astarabad), který před dvěma lety vyhrál s Jaroslavem Myškou dva významné dostihy v Česku a také dostih grupy 1 v Itálii, ale loni v dubnu ho potkal ošklivý pád v Auteuil. Po léčení a rekonvalescenci ho včera tým trenéra Pavla Tůmy vrátil na dráhu. Osmiletý hnědák své příznivce nezklamal a pod taktovkou Jana Faltejska o dvě a půl délky dominoval v Ceně Dne dopravy ČR / Dopravní festival 2018 - Pocta Janu Kašparovi (5+, steeplechase IV. kat., 3900 m, 60.000 Kč) zlepšeným Achsarem (Gentlewave). (mze)

Fotografie: Andrea Zavadilová