slusovicePoslední květnová neděle je termínem letošního zahajovacího mítinku na závodišti ve Slušovicích. Pořadatelé připravili kromě sedmi rovinových dostihů také návrat zkoušek přes proutěné překážky. Tyto překážky má pořadatel nové a byly před uvedením do ostrého provozu otestovány. Vrcholy programu budou tři dostihy třetí kategorie. Hned první z nich je určený dvouletým koním. Další je pro koně tříletého ročníku na mílové trati a svou příležitost také dostávají koně čtyřletí a starší na trati 1800 metrů. O své osmé vítězství se v něm bude pokoušet Linngar, pro kterého byly poslední dvě sezóny hodně úspěšné.


Zástupce stáje Zeas Staré Hradiště Linngar (Linngari), který má na svém kontě také tři vítězství na překážkách, bude mít v Ceně společnosti D Plast a.s. o 45.000 Kč v sedle letos úspěšného Beysima Ferhanova. Stáj Rabbit Trhový Štěpánov vysílá do dostihu dva zástupce. Vedoucí jezdec šampionátu David Liška povede v posledních dvou startech neporaženého Rabbit Focuse (Intense Focus), jenž si podruhé vyzkouší zdejší dráhu. V říjnu 2015 tu získal své vůbec první vítězství a navíc na stejné délce trati. O rok starší Valmont Ohne (Look Honey) ale už nepřijede z domovské centrály Rabbitu, ale od trenérky Havlíčkové. Naposledy startoval v rámcovém dostihu na Evropském poháru žokejů, loňskou sezónu ale neměl moc úspěšnou. Do boje o vítězství byl mohla patřit Yordana (Egerton), jenž málokdy dobíhá mimo tabuli. Desson (Denon) změnil přes zimu tréninkovou centrálu a v poslední době se věnoval spíše překážkám, i když při svém zatím posledním startu byl třetí na ultravytrvalecké rovině na rovině na zdejší dráze. Jeho bývalý tréninkový kolega Bettysuteki (Suteki Shinsukekun) se loni potýkal s problémy, ale i tak stihl ukázat, že umí utíkat. Nejstarším účastníkem je desetiletý Exchange (Kheleyf), který je spolehlivým koněm, zatímco čtyřletý Rethondes (Myboycharlie) je teprve na prahu dostihové kariéry.

Cenu Dostihy Slušovice, z.s. na mílové trati o 45.000 Kč, vybojuje devítka koní v klasickém věku. Samanda Mandrura (Manduro) půjde na start ověnčená triumfem z poloviny května v Praze. Její tehdejší jezdkyně Vendula Korečková povede nyní spolehlivou Drakyádu (Egerton), která byla v každém ze šesti startů vždy v cíli za peníze. Loňská vítězka z Mostu Laila Blue (Blue Coral) se po neúspěchu v Memoriálu R. Deyla vrací do nižší kategorie  a mohla by svému týmu vynahradit minulé zklamání. Dapa (Bully Pulpit) se zase objevila ve slovenské předzkoušce Jarní ceny klisen, Cene trojročných kobýl, kde doběhla sedmá.  Další potomek plemeníka Blue Coral, Mystic Coral, bude v dostihu debutovat. Pouze jeden start má na svém kontě černá hnědka Aga Lady (Tiger Cafe), jenž loni v září při svém debutu skončila v Brně o půldruhé délky druhá. Zlepšení lze čekat také od Finista (Stormy Jail) a Wenus (Brusco). Slovenský Dancing Blood (Tin Horse) se zúčastnil Velké jarní ceny v Bratislavě, kde sice skončil poslední, ale ve Slušovicích ho nebude radno podceňovat.

Samanda Mandura
O druhé vítězství v sezóně se pokusí v dostihu tříletých koní Samanda Mandura. Takhle triumfovala před dvěma týdny v Praze (foto: Andrea Zavadilová)
 
Návštěvníci slušovického závodiště také uvidí druhý letošní dostih dvouletých koní. Cena města Slušovice na 1160 metrů porovná síly šestice juniorů. Tři z nich pocestují na dostihy z tréninkového střediska Němčice. Jeho první jezdec Beysim Ferhanov provede dostihem Zlatonku (Famous Name), kterou získala stáj 3 hearts za 2.600 euro. Je dcerou vítězky v Itálii a je jediným importovaným koněm ve startovní listině zkoušky. Dva zástupci stáje Zeas Staré Hradiště zastupují chov plnokrevníka rodiny Vocáskových. 5. dubna narozená Azteka (Moonjaz), je jak její jméno napovídá, je pravou sestrou rovinového šampiona a už i jedničkového vítěze na překážkách Azteka. Ve stejný den je narozen také Anisio (Moonjaz), jehož dva starší sourozenci na dráze zatím nic nepředvedli. Trenér Radim Bodlák vyšle do dostihu o měsíc mladšího ryzáka Chico de Chilli (Age of Jape), jehož mateřská strana pedigree je vzpomínkou na časy československého turfu a chovu. Nejstarším koněm v poli je v lednu narozená Farmeda (Midships), kterou odchoval její trenér a majitel Petr Rous. Dalším potomkerm Age of Japea v dostihu je černá hnědka Heli Jape, jejíž starší sourozenci se na dráze nedokázali prosadit.

Kromě nových proutěných překážek pořadatelé přichystali na dostihový den ještě další novinku. Pro lepší přehlednost dostihů bude realizována velkoplošná projekce na LED mobilní obrazovce, kam bude přenášen signál ze dvou kamer. Pokud se snímání dostihu na velkoplošné obrazovce osvědčí, chce jí pořadatel používat pravidelně. Je připravený také doprovodný program včetně dostihu poníků.

Michaela Zemanová 


      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net