Chuchle 24 5Po čtyřech dnech se dostihové dění opět vrátilo na pražské závodiště, kde se konal letošní první, a celkově třetí dostihový den, pod patronací francouzské sázkové společnosti PMU. Na prvních pět dostihů, které patřily do projektu PMU, byl neoficiální sázkový obrat přes 790 tisíc euro. Na loňský pražský červnový den PMU bylo dosaženo obratu asi o 15 tisíc euro vyššího. V hlavním dostihu, Ceně Longchamp, se nedařilo nedávným účastníkům klasických dostihů. Vítězství si poměrně snadno připsali Iraklin a žokej Jaromír Šafář, kteří byli podle kurzů až šestou šancí v dostihu. Jako jediná dnes docílila vítězného double ž. Kateřina Hlubučková.


Zajímavé měření sil zástupců tříletého ročníku se staršími nabídl hlavní dostih, Cena Longchamp (3+, handicap II. kat., 1400 m, 90.000 Kč). Všichni tři tříletci byli známí z velkých ročníkových testů a dokonce čtvrtá z Jarní ceny klisen Rabbit Bated (Beated Breath) šla na start v pozici první favoritky dostihu. Po otevření dvířek startovacích boxů se ujal vedení účastník Velké jarní ceny Let Fire (Planteur), kterého ale ještě před obloukem vystřídal Trinis (Bully Pulpit). Tři sta metrů před cílem nastoupil nejstarší účastník v poli, osmiletý IRAKLIN (Footstepinthesand), který ukázal před dvěma týdny dobrou formu druhým místěm v Drážďanech a za podpory ž. Jaromíra Šafáře si vítězství nenechal vzít. O délku zpět doběhl na druhém místě spolehlivý a 62 kilogramy zatížený Sheik Yerbouti (Look Honey). Očekávané také bylo třetí místo Siriuse (Stormy Jail), jenž se letos už potřetí umístil na "bedně". Čtvrtá doběhla Berouyine (Bushranger) a poslední dotované umístění zbylo na nejlepšího z trojice tříletých koní, Let Firea. Vítězka Memoriálu R. Deyla Rapet (Camacho) doběhla šestá a Rabbit Bated ještě o místo dále. Iraklina připravuje trenér Neuberg a dobře hájí barvy Stáje Karin-Neuberg. Tento tým už letos docílil druhého vítězství.

Leaderkou úvodního dostihu, Ceny Saint – Cloud (3+, IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) byla před dvěma týdny druhá Pouline (Scyris). Už před distancí ale bylo vidět, že svou úlohu nesplní. Vnější stranou dráhy totiž ukázal nejsilnější koncovku favorizovaný devítiletý matador ECHO RULES (Aussie Rules) stáje CK Martin Tour, který pod taktovkou ž. Jiřího Chaloupky dominoval snadno o čtyři délky před College Successem (Miesque´s Son) a Katryen (Ryan). Svěřenec Martina Pišla Echo Rules a žokej Chaloupka zvítězili společně již posedmé.

Favorit se ale neprosadil v Ceně Deauville (3+, handicap III. kat., 1800 m, 60.000 Kč). Tempo dlouho udávala v obou letošních startech umístěná Surikata (Suestado) a ani v cílové rovině nepolevovala v tempu. Nakonec ale klisnu nesoucí nejvyšší hmotnost v poli 60 kg porazili dva výrazně méně zatížení soupeři. Už se zdálo, že si pro vítězství běží jediný tříletek na startu Tango Glinka (Mikhail Glinka), ale nakonec byla o hlavu úspěšnější žákyně Lucie Fialová v sedle koně, kterého jezdí velmi často, LUCIANa (Literato - Love Girl, Dashing Blade). Se zástupcem stáje Hipospol Velká Chuchle připravovaného trenérem Mourkem tak slavila po bezmála roce další společné vítězství. Surikata za oběma úspěšnějšími soupeři zaostala o půl délky.

Mezi osmi účastníky Ceny Chantilly (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) se prosadil dosud nevítězný kůň. Žokej Kateřina Hlubučková vedla pětiletou svěřenkyni trenérky Ing. Voršilkové NADĚJI (Bretigny - Namolella, Raimbows For Life) dlouho vzadu pole. Do cílové roviny hnědka zatočila jako třetí od konce, ale pak ukázala vnější stranou pole dlouhý táhlý finiš a dominovala o délku a čtvrt před Street Singerem (Stimulation). Letos již na pražské dráze vítězná Phillipina (Forever Bond) ztrácela na druhé místo půl délky. Stáj Joe existující třetí sezónu dnes slavila první vítězství.

Tříletým nezvítězivším koním byla určena Cena Maisons – Laffitte (3l., IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Svůj dosud nejlepší výkon v ní podala La Velocita (Iffraaj), jenž pod vedením ž. Laubeho odvodila podstatnou část dostihu. Na distanci se ale přes ní dostala favorizovaná GOLD HAVANAH (Havana Gold), která pod vedením Beysima Ferhanova kralovala o více než tři délky. La Velocitu na druhém místě nikdo neohrožoval, třetí Derniera (Canford Cliffs) za ní proběhla cílem o tři délky zpět. Vítězná svěřenkyně trenérky Vocáskové Gold Havanah se tak při svém čtvrtém startu naplno prosadila, přičemž v předešlých třech startech byla vždy nejhůře třetí. 

Tempo v mílové Ceně www.betino.cz (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) dlouho udávala Lady Pulpit (Billy Pulpit), za kterou byly vidět oranžovočerné barvy dresů jezdců dvou klisen stáje FVE - Relay JK Levín, kterým se letos výborně daří. A dokladem toho byl i tento dostih. Na distanci šla totiž dopředu FURANO (Arcano) podporovaná žokejem Janem Vernerem, a přestože ji mocně dotahoval Lysyanargent (Kendargent), svěřenkyně letos už popáté vítězného trenéra Kalčíka udržela vítězství o hlavu. Třetí Gansenblumchen (Elusive Pimpernel) už sledovala jejich snažení s odstupem více než čtyř délek.

Závěrečnou Cenu www.velka–chuchle.cz (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč) ovládla svěřenkyně MVDr. Petra Kantka BOUŘKA (Mir Sada - Bouře, Perugino), která dostih nevodila, ale cválala poblíž čelu dostihu. Na distanci se pole vyrovnalo a o prvenství usilovalo více koní. Z nich si posléze docvála pro jednodélkové prvenství jmenovaná zástupkyně stáj Optik Trnka. Druhý skončil Sorahho (Scyris) a třetí favorizovaný Lakar (Tribal Instinct).

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net