Kabelkova HanaŠest startů, dvě vítězství a dva kvalifikovaní koně do Velké pardubické – to je velmi dobrá bilance začátku sezóny pro trenérku Hanu Kabelkovou. Výborně ostatně skončil hned první letošní start jejího svěřence, kterým bylo Turdusovo desetidélkové vítězství s žokekem Lukášem Matuským během úvodního pardubického mítinku. A o dva týdny později dokázal Talent s Jiřím Kouskem vyhrát první kvalifikaci na letošní Velkou pardubickou. A povedl se také Vandualův comeback. Hlavní část našeho rozhovoru se samozřejmě bude věnovat pardubickým úspěchům, ale zmíníme se také o nedělním Meranu.   

 


Hvězdou první letošní kvalifikace byl váš rodinný kůň Talent, ale podařilo se vám také dobře vrátit na dráhu úspěšného překážkáře Vanduala, který byl v dostihu šestý. Jste s oběma svými svěřenci spokojená?
Ano, jsem a moc. Na Talentovi odvedl výbornou práci Jirka Kousek, výborně ho provedl dostihem a dobře načasoval útok. Talent chtěl jít dopředu už dříve, ale Jirka udržel nervy na uzdě a udělal to správně. Patří mu za to velký dík, Talent měl bezproblémový dostih. U Vanduala, který se vracel na dráhu po větší přestávce, bylo naším hlavním cílem přejít dostih v klidu a v pohodě. A to se povedlo Lukáši Matuskému na jedničku. „Venoušek“ udělal v dostihu několik drobných skokových chyb. I když v práci hodně skákal, dostih dlouho neabsolvoval a skákání v dostizích je něco jiného než při tréninku. Ale jak říkám, jsem moc spokojená s oběma koňmi. A také majitelé byli moc spokojení, z čehož mám také velkou radost.

Jsou koně po dostizích v pořádku?
Ano. Talent byl po dostihu lehce unavený, ale dneska už byl ve výběhu zase plný elánu. To Vandual po dostihu vůbec nebyl unavený.

1.kvalnaVP poslprouti
Situace na posledním skoku 26. Velké ceny města Pardubic. Vepředu jsou Ange Guardian a Theophilos, Talent (vlevo) skáče společně s No Time To Lose. Na posledních 200 metrech Talent pod vedením ž. Kouska výborně zabojuje a zvítězí

Probírali jste už plány na jejich další dostihy?
Ano. Vadinovi se moc těší na další start svého Vanduala. Měl by běžet v Pardubicích v červnu a pak bude mít pauzu. U Talenta je jisté, že si teď odpočine a vrátí se na dráhu až v srpnu.

Talent je jediným potomkem nyní sedmnáctileté klisny Tavbeccy, vítězky dvou rovinových dostihů a také jedné crosscountry, a kromě toho i dvakrát umístěné v dostihu první kategorie na rovině. Myslím, že je škoda, že nemá dalšího potomka.
Ano, je to velká škoda. Hodně jsem věřila Lincolnovi jako mateřskému otci a Tavbecca navíc pochází z dobré překážkové rodiny. Talent se narodil a byl odchovaný u pana doktora Kubíčka.  Po jeho narození Tavbecca ještě jednou zabřezla, ale bohužel zmetala. Byla to tehdy složitá doba. Stěhovala jsem se z Polanky do Vápenného Podola, kde jsme chtěli mít jen dostihové koně, pro chov tu není místo. Nabízela jsem proto Tavbeccu tuzemským chovatelům, ale nenašel se nikdo, kdo by ji chtěl. Bylo to bohužel v době, kdy se lidé spíš koní zbavovali, namísto toho, aby je kupovali anebo rozšiřovali chov.  A tak jsem musela Tavbeccu prodat do dobrých rukou na rekreační využití. 

Jaký na vás dělal Talent dojem v hříběcím věku?
Docela jsem byla překvapena z jeho barvy. Je ryzák, ačkoliv oba jeho rodiče jsou hnědáci. Byl korektní a už tehdy se ukazoval jako charakterní kůň. To, že má hlavu v pořádku, je velké plus pro jeho překážkovou kariéru.

Turdus
Turdus stáje Quartis-Zámecký vrch nenašel v posledních dvou startech přemožitele

Opusťme teď svět tuzemských překážkových dostihů a chovu, a přesuňme se do Merana. Tam jste v neděli poslala do dostihu  novou posilu stáje Epicos, klisnu Ale Ambrosio. Měla ale smůlu na start v poněkud kuriozních siepi. Byla totiž ve skupině účastníků, kteří zamířili omylem na jiný kurz.
Byl to nešťastný dostih. Lukáš se snažil po zjištění omylu zachránit situaci, ale klisna je hůře ovladatelná. Chvíli tedy trvalo, než ji otočil, a tak jsem ráda, že aspoň ještě dostih dokončila na posledním dotovaném místě. Hlavně jsme ale potřebovali, aby nám dostih o klisně něco napověděl směrem k její další kariéře a menežování, ale to se tak úplně nestalo.

Vrátíte se tedy s ní ještě do Merana?
Ano. V plánu jsme tam měli ještě další start 10. června, ale teď přesně nevím, jestli tam pojede, nebo jestli poběží až další dostihový den. Původně jsme tam totiž ještě chtěli vzít Turduse. Pepa Bartoš, který ho dobře zná, si ale myslí, že dostih není pro něho úplně vhodný. Takže Turdus asi poběží dostih druhé kategorie v Pardubicích na 4500 metrů a Ale Ambrosio pojede do Merana sama.

Michaela Zemanová

Fotografie: Andrea Zavadilová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net