Stáj jednoho z našich nejzkušenějších a nejúspěšnějších trenérů Tomáše Šatry v letošním roce postihly větší odchody koní, v létě měl obsazených jen sedm boxů. Jeho svěřenci ale i tak opět dokázali bodovat ve velkých dostizích doma, a uspěli i v cizině. Zajímali jsme se tedy o to, kolik koní trenér Šatra připravuje pro příští sezónu, a také jak hodnotí letošní dostihový rok.
Kolik koní nyní máte v přípravě pro dostihovou sezónu 2014?
Máme devět koní. Samozřejmě bych byl rád, kdyby přišli další koně, ale když se tak nestane, nebude to žádná tragédie. Od pana doktora Charváta máme ve stáji pět koní, tři koně má u nás pan inženýr Odcházel a zůstala pro příští sezónu i Růženka, zatímco Spina odešla. Stáj Charvát tu má kromě Chardonney Tcheque dvouletého syna Azamoura Okrinka a od trenérky Blažkové přišel rovněž nestartující Duke of Beaumont. A také přicestovali dva ročci, potomci Blue Corala. Za stáj Joly zůstává na dráze Sapsiree, Tycho Brahe a dvouletá dcera Montjeu, Tatou Montjeu.
Zmínil jste potomky z prvního ročníku vašeho bývalého hvězdného svěřence Blue Corala. Jak se vám líbí?
Nevypadají špatně, klisna se mi líbí o trochu více. Oba jsme bez problémů obsedli a chodí na kolotoči. Klisna je dcerou Laily Ashamal, která vyhrála čtyřku, ale jako třetí se umístila v Ceně Whisky a čtvrtá byla v Ceně Pat´s Music. V Oaks se jí ale nedařilo. Syn Blue Corala se narodil ve Francii.
V létě jste se musel vzdát služeb Martina Srnce, jak to nyní vypadá s personálním obsazením vaší stáje?
Nedávno u nás nastoupila po dohodě s panem doktorem Charvátem Martina Havelková. V tréninku jezdí i Zdeňka Černá a také žáci třetího ročníku zdejší školy.
Ohlédněme se ještě za již uplynulou dostihovou sezónou, která pro vás znamenala 43. ve vaší úspěšné trenérské profesi…
Letošní sezóna pro naši stáj nebyla nic moc. I když se nějaké dobré výsledky ve velkých dostizích podařily, tak jsme měli samozřejmě mnohem úspěšnější sezóny. Mnohem více jsem čekal od Maestro Quercuse, u kterého jsem předpokládal, že by mohl obstát ve vytrvaleckých ročníkových dostizích, což se ale nepotvrdilo. Poslední start měl v Ceně města Karlovy Vary na 2000 metrů, kde měl problém a byl pátý. Byl to tedy spíše kůň s optimem 1600 – 1800 metrů, ale bohužel se pak u něho projevil problém se šlachama a proto skončil. Ale potěšil mě Chardonney Tcheque vítězstvím ve Velké květnové ceně a v Miláně, i když jeho poslední start v sezóně zůstal za očekáváním. A také výsledky tříleté Sapsiree byly moc dobré.
Zmínil jste druhou z českého Oaks a třetí z rakouských a slovenských Oaks Sapsiree. Jak vidíte možnost jejího uplatnění v příští sezóně?
Pro Sapsiree by byla ideální Itálie, kde je hodně dostihů jen pro klisny, ale samozřejmě se známými problémy italského turfu ohledně vyplácení dostihových výher toto asi moc reálné není. U nás bohužel moc dostihů jen pro klisny není, takže možná připadají v úvahu starty v Ebreichsdorfu a na Slovensku. Klisna je v pořádku, tak se na ní na příští rok těším.
Sapsiree běhala vzhledem ke svému „klasickému věku“ dostihy od 1600 do 2400 metrů. Kde je ale její optimum?
Svůj jediný dostih vyhrála na trati 1600 metrů, ale tam nebyla tak velká konkurence. Její optimum je od 2000 metrů výše, může běhat dostihy do 2400 metrů.
Ve stáji budete mít příští rok tři koně v klasickém věku. Který z nich se vám v tuto chvíli jeví jako nejnadějnější?
Je to Okrinek po Azamourovi. Ten měl letos na podzim vyběhnout, ale před plánovaným dostihem si rozsekl kopytem loket. Je to velmi neobvyklé zranění, já sám jsem to zažil jen u byškovické Chevy a pak se pamatuji, že to prodělal Magic Slipper pana Hrubého. Okrinek poté, co se vrátil do tréninku po zranění, tento problém zatím neměl. Je to ale řešitelné pomocí speciálních chráničů, které používají klusáci. Už jsem si je pořídil, takže pokud by se Okrinkovi tento problém vrátil, bude nosit chrániče. (mze)