Novak AntoninVelká pardubická má ve své historii 31 polokrevných vítězů. Tím posledním byl v roce 1996 Cipísek. Letos je na startovní listině dostihu polokrevný Tomis, svěřenec trenéra Antonína Nováka a reprezentant stáje DS Malá Morávka. Vlastně všichni tři zástupci této stáje účastnící se nedělních dostihů v Pardubicích jsou polokrevníci a navíc i sourozenci.


Největší úkol čeká na dvanáctiletého Tomise (Manhattan Project), který se již potřetí vydá na trať našeho nejslavnějšího překážkového dostihu. Při své premiéře v roce 2009 skončil jedenáctý, loni ho musel žokej Mátl zadržet. "Tomis je v pořádku. Jen bychom potřebovali sušší a tvrdší podklad dráhy. Je to drobnější kůń, má malá kopyta," svěřuje zkušený Antonín Novák. 

Zatímco Tomis. mj. vítěz Ceny Labe ze sezóny 2008, se již posedmnácté postaví na start velkého dostihu, pro jeho mladší polobratry, sedmiletého Ter Milla (Mill Pond) a šestiletého Templáře (Varadero) to bude znamenat první měření sil v jedničkové společnosti. "Soupeři jsou dobří. Byl bych moc spokojený, kdyby se v neděli naši koně umístili." Na otázku, zda-li spíše Templář nebo Ter Mill by měl být v budoucnu nástupcem Tomise, trenér Novák říká: "Jsou oba dobří, od obou si slibuji."

Tomise povede ve Velké pardubické Ondřej Velek, který jezdí dostihy osmý rok a pojede svou druhou Velkou pardubickou. Loni dovedl Aspiranta do cíle dostihu na dvanáctém místě. S Tomisem letos startoval dvakrát - po čtvrtém místě ve druhé kategorii docválali třetí ve druhé kvalifikaci za Trezorem a Tiumenem koncem června, ale pak byl Tomis škrtaný z Cross country Peruána v srpnu. "Ondra Velek ještě povede Templáře v Ceně Vltavy, pojede ho poprvé." Do sedla Ter Milla v Ceně Labe byl angažovaný ž. Michal Köhl, který ho dovedl v září na druhém místě za Dráculou.

Za všechny tyto čtyřnohé reprezentanty stáje DS Malá Morávka je odpovědná dnes 17letá polokrevná klisna Tereza, dcera plemeníka Ludovica (Days At Sea) a klisny Tebesy 6-703, mj. matky čtvrtého z Velké pardubické Torpilleho (Lorencio). Mimochodem Tereza se narodila v roce, kdy Cipísek vyhrál Velkou pardubickou.

"Tereza už nám dala osm hříbat, z toho dvě klisny. Nikdy neběhala, je v dobré kondici a tak jsme ji letos připustili znovu. Je březí po napajedelském plemeníkovi Durante Alighieri po Galileo. Tereza by měla přivést na svět svého dalšího potomka v dubnu." A jak ještě Antonín Novák dodává, obě dcery Terezy už také zařadili do chovu a jedna z nich byla letos také připuštěna. (mze)

 

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking