agrofertpark logoSvátku většiny našich turfmanů, Velké pardubické, předchází již tradičně od roku 1995 rovinový mítink, při kterém mají diváci možnost vidět celou řadu domácích špičkových koní v dostizích I. kategorie na různých distancích a často bývají startovní listiny obohaceny i zajímavou účastí zahraničních koní. Tentokráte uvidíme trojici výborných maďarských koní a několik slovenských koní, patřících k tamní elitě.


Vytrvalcům je vyhrazena Velká cena Pardubic na 2900 metrů pro tříleté a starší koně. Na startu tohoto dostihu se sejde deset koní a jezdců. TRIP TO RHODOS (ž.Chaloupka) je vítězem tohoto dostihu z loňského roku. Letos nejprve v Bratislavě vyhrál Velkou májovou cenu a na téže dráze byl pak těsně druhý ve Velké ceně Slovenska za skvělým Donn Halling. Začátkem července se zapsal do listiny vítězů jednoho z nejstarších německých dostihů, když na dráze v Hamburku vyhrál supervytrvalecký Listed dostih na 3200 metrů. V polovině srpna se pak neumístil ve Francii a od té doby neběhal. Po dvouměsíční pauze nad jeho formou visí otazník, ale bude patřit k největším favoritům.

Velkým favoritem bude i slovenský ATACK (ž.Línek), loni pátý v Českém derby, druhý ve Slovenském a vítěz klasických St.Leger ve Velké Chuchli a poté i v Bratislavě. Letošní sezónu zahájil vlažně, když dvakrát byl bez místa, v červenci pak ale v Bratislavě vyhrál Zlatý pohár a začátkem září získal v Budapešti druhé místo v prestižní Ceně Kincsem za v současné době nejlepším maďarským koněm Ostinato.

Za dvojicí výše uvedených favoritů má většina dalších šanci na přední umístění. Sympatická čtyřletá vnučka Laténa AIRFARE (ž.Korečková) se během sezóny vypracovala až mezi elitu. Nejprve vyhrál čtyři dostihy nižších kategorií, potom se jí v letních měsících tolik nedařilo, ale už koncem srpna byla třetí na mostecké dráze v dostihu I. kategorie a před koncem září šokovala skvělým výkonem ve Velké ceně českého turfu, když se chvíli zdálo, že by mohla i zvítězit, ale nakonec byla těsně předstižena výborným Mister Westminster. Nechala za sebou z dnešních soupeřů trojici Sky Pilot, Wallisto a Dangerous Gleam.

Vpředu by měli bojovat SKY PILOT (ž.Radek Koplík), který sbírá místa ve velkých dostizích a MIKAMINE (ž.Lukášek), ta byla začátkem září druhá ve Slovenských Oaks a skvělou Ley Percy.

Překvapit by mohl ARCTIC GALAXY (ž.Šmida), který jde s výkonností nahoru, naposledy vyhrál v Bratislavě, ale běhal zatím dostihy nižší kategorie a tak uvidíme, jak se mu bude dařit v „extralize“.

Dále jsou na startovní listině DANGEROUS GLEAM (ž.Foret), WALLISTO (ž.Šafář), LORD OF GRACIE (ž.Zatloukal) a slovenský PRIME PREACHER (ž.Havlík).

V Ceně mílařů na 1900 metrů se představí deset koní a jezdců, dostih je vyhrazen mílařům a středotraťařům. Velkými jmény jsou zde především tříletý TALAR (ž.Chaloupka) a slovenský INNOVATOR (ž.Srnec). TALAR po vítězství v chuchelské Velké jarní ceně sahal i po vítězství v Českém derby na mostecké dráze, ale vedoucí Mister Aviation jeho závěrečnému útoku odolal. Koncem srpna byl čtvrtý ve Francii a o měsíc později podal skvělý výkon ve Velké ceně Prahy, kde o pouhou polovinu délky nestačil na famózního Dux Scholar a odkázal na třetí místo předloňského vítěze Derby Roches Crosse.

Slovenský INNOVATOR jako tříletý zvítězil v Praze ve Velké jarní ceně a následně pak ve Slovenském Derby. Loni vyhrál dva jedničkové dostihy v Bratislavě. Letos začal sezónu zvolna, když se na úvod neumístil, ale již začátkem června byl ve Velké ceně Slovenska třetí za dvojicí Donn Halling a Trip To Rhodos a třetí byl i v červenci ve Zlatém poháru za Atackem a Sky Pilotem. Začátkem září zvítězil v Budapešti v Ceně Imperiála, před klisnou Yucca, která dnešní pardubický dostih vyhrála loni.

Výborná je i dvojice maďarských koní, klisna SEPERATE OPINION (ž.Kerekes) a hřebec MEDIPLOMAT (Línek). První jmenovaná loni vyhrála v Bratislavě Slovenské Oaks a letos v Budapešti Cenu Millennia. Začátkem září byla třetí v Ceně Kincsem za Ostinato a slovenským Atackem a koncem téhož měsíce zvítězila před Yuccou v Memoriálu Grófa Széchenyiho. MEDIPLOMAT zatím sbírá umístění, koncem července byl čtvrtý v Ceně Kisbéra a začátkem září opět čtvrtý v Ceně Kincsem za Ostinato, Atack a pouhou polovinu délky za třetí SEPERATE OPINION.

Dále jsou zde FRENCH QUEBEC (ž.Lukášek), HIDDEN FLAME (ž.Radek Koplík) a loni v Itálii dvakrát vítězný MY OLD HUSBAND (ž.Rája), který letos zatím startoval pouze jednou.

V Ceně sprinterů je spolehlivou jistotou WAKA LAURA (ž.Foret), která letos na mostecké dráze třikrát zvítězila, v červenci byla na téže dráze poražena pouze Kendym a v chuchelské Svatováclavské ceně byli lepšími CUT ME LOOSE a BRIGHT SAND. Tříletý CUT ME LOOSE (Murzabayev) šel postupně výkonnostně nahoru a poslední dva starty proměnil v těsná vítězství. Skvělou formu má na podzim BRIGHT SAND (ž.Zatloukal), který zde dnešní dostih před rokem vyhrál a ve Svatováclavské ceně byl druhý o pouhý krk.

Dvojnásobný jarní vítěz MIKESH (ž.Srnec) se již v dalším průběhu sezóny tolik neprosazoval, dnes by mu mohla prospět kratší distance. ALL THE EVIL (ž.Havlík) vyhrál v červnu tři velké dostihy, o prázdninách neběhal a v září se mu již tolik nedařilo, naposledy byl ve Svatováclavské ceně pátý. Maďarská ALFKONA (ž.Línek) patří již od svých dvou let k nejzářivějším hvězdám v zemích při Dunaji. Jako tříletá vyhrála v Bratislavě Jarní cenu klisen a potom se specializovala především na sprinterské dostihy. Z pětadvaceti startů čtrnáctkrát vyhrála, letos při pěti startech zvítězila třikrát, jednou byla druhá a jednou třetí. Naposledy zvítězila začátkem září v Budapešti, před slovenským ROBINSON CRUSO (ž.Georgijev), který by měl být z obou slovenských koní lepším než INVISIBLE BID (ž.Rája).

Sobotní pardubické roviny mají atraktivní mezinárodní účast koní ze Slovenska a Maďarska a společně s celou řadou špičkových domácích koní je to nejzajímavěji obsazený rovinový dostihový den v České republice za celou letošní sezónu.

Uvidíme i skvělé zahraniční žokeje, slovenské hvězdy, Jaroslava Línka, Zdenko Šmidu a Jána Havlíka, jednoho z nejlepších maďarských žokejů posledního desetiletí, kterým je Károly Kerekes, často úspěšně jezdícího i v Německu a také bulharského žokeje Stanislava Georgijeva, který nyní několik let působí v Maďarsku, kde byl již dvakrát šampionem rovinových jezdců a i letos je na čele tohoto hodnocení. Škoda, že přítomnosti žokejů Kerekese a Georgijeva nevyužili naši trenéři a majitelé a uvidíme je v akci každého pouze jednou.

Z našich je zde celá špička, včetně mladého Kazacha Bayurzhana Murzabayeva, který je aktuálně v čele domácího šampionátu, bohužel chybí Václav Janáček a Filip Minařík, kteří jsou vázáni povinnostmi v zahraničí, druhý jmenovaný je v současné době navíc ze zdravotních důvodů mimo hru.

Před léty bývala zahraniční účast ještě lepší, startovali zde i koně z Německa, Anglie, Ruska a Rakouska a všichni naši nejlepší, což dokazují listiny vítězů, kde najdeme celou řadu velkých a slavných jmen. To se ale hlavní dostih běhal pod názvem Pardubický St.Leger, což na některé rádoby odborníky působilo stejně, jako zamávat rudou muletou před býkem. Také dotace dostihu byla za působení Petra Drahoše v Dostihovém spolku o něčem jiném, když se tento dostih běhal pět roků o milion Kč. Po několika slabších letech se letos s přispěním Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní a společnosti Charvát Group s.r.o. navýšily dotace tří dostihů I. kategorie a to se hned odrazilo na startovních listinách, což zaslouží nejen poděkování pořadatele, ale i všech příznivců pardubických dostihů.

Sobotní program bude zahájen už ve 12:00 hodin startem dostihu přes proutěné překážky pro amatérské jezdce a poté bude následovat šest rovinových dostihů, z nichž první je vyhrazen ženám-jezdkyním. Hlavní dostih, Velká cena Pardubic, je naplánován na 14:30 hodin.

Tipy:
I. TIMBER – PERIKLES – WILLBILL
II. MERLYP – SIRAN – MEDULA
III. LE CONTE NOIRE – BAJADÉRA – READY FOR BOND
IV. BRIGHT SAND – CUT ME LOOSE – ALFKONA
V. TALAR – INNOVATOR – SEPERATE OPINION
VI. TRIP TO RHODOS – ATACK – AIRFARE
VII. CELADON – BARBAROSA – VINNO VERITAS

Text: Milan Tůma    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking