orpheePouhých pět dní už zbývá do okamžiku, kdy se 21 koní a jezdců vydá na start 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Ve startovním poli nechybí vítězové posledních čtyř ročníků, a je obohaceno i slušnou zahraniční účastí. Co ale o něm  soudí odborníci z řad trenérů, jezdců, novinářů, rozhodčích a dalších osobností turfu? Položili jsme jim proto tyto dvě otázky: 1/ Jak hodnotíte úroveň startovního pole dostihu? 2/ Váš tip na první tři koně v cíli Velké pardubické? Tady jsou jejich odpovědi.

Josef Bartoš, jezdec:
1/ Úroveň startovního pole je celkem kvalitní, jsou tu naši nejlepší krosaři posledních let, jako Orphee des Blins, Tiumen, Trezor, Klaus, Nikas. Je tu velmi kvalitní kůň Budapest a letos šikovný Al Jaz. Zahraniční konkurenci máme letos taky, což je určitě dobře. Trenér Enda Bolger posílá tři koně z Irska, dokonce dva jsou od velkého majitele John P.McManuse. I když koně nejsou tak kvalitní, tak je skvělé, že je o Velkou pardubickou zájem i ve vyspělých překážkových zemích. Nejvíce se z cizinců může prosadit Shalimar Fromentro, který už má za sebou těžká krosová závodiště, jako např. Craon, Merano, Punchestown. Kůň je v ideálním věku a myslím, že má velkou šanci na dobrý výsledek.
2/ Jezdím skvělého Trezora a tak si samozřejmě hodně věřím. Takže tipuji Trezor-Orphee des Blins-Shalimar Fromentro.

Martin Cáp, novinář:
1/ Myslím, že nás čeká zajímavý ročník Velké pardubické, pole je kvalitní i početné. Jsem rád, že přijede hned několik cizinců, jakkoli si po prvním prolétnutí forem myslím, že většina z nich bude spíše zajímavým zpestřením než reálnou hrozbou pro domácí hvězdy. Osobně budu zvědav spíše na rozložení sil mezi koňmi, které dobře známe. Staré veličiny zastupuje Tiumen, ale pomalu už se hlásí o slovo nová generace v čele s Trezorem. Obhájkyně vítězství Orphee des Blins letos musí i na základě luxusně poklidné přípravy být považována za spolufavoritku. Pokud by se jí podařilo loňský husarský kousek zopakovat, katapultovalo by ji to mezi největší legendy historie Velké. Trenérského mága Grega Wroblewského i majitele pana Jiřího Trávníčka si velmi vážím a držím jim palce, ale upřímně řečeno by mě jejich vítězná obhajoba překvapila a jsem velmi zvědav, jaké změny dozná po roce jejich taktický plán. Největší smysl mi letos dává spojení dvou překážkových hvězd Trezora a Josefa Bartoše. Pokud všechno půjde dobře, mohl by "Big Joe" letos zažít v Pardubicích něco, co už pár let nepamatuje. Na jejich zaváhání budou čekat Klaus a Budapest - pokud vstanou správnou nohou, jejich velký den nemůže nikoho překvapit. Pro překvapení bych jmenoval začátečníka Brokera, Status Quo a také Sešlost, u které obdivuji klidnou trpělivost, s níž ji Zdeněk Matysík dovedl do Velké. Ze zahraničních koní nejvíce respektuji Zest For Life. Jak si jeho partner Sam Waley-Cohen poradí s Pardubicemi, myslím zajímá každého diváka zimních přenosů z ostrovních překážek - mám takový dojem, že někteří sázkaři na něj momentálně budou mít poněkud těžké srdce.
2/ Při vědomí toho, co všechno se může v neděli stát, mi připadá tipování Velké jako naprostá loterie, ale jako pravidelný divák pořadu Šťastných deset (také obdivujete dikci toho solidního pána, co čte ta čísla?) uvádím: 21 (Trezor) - 8 (Klaus) - 9 (Orphee des Blins) a dodatkové číslo 6 (Tiumen).

Petr Drahoš, ředitel společnosti TMM, s.r.o.:
1/ Čeští překážkáři zcela jistě patří do kontinentální špičky, určitě nás čeká pěkná podívaná. Myslím, že dostih bude vyrovnanější, než by tomu nasvědčoval názor bookmakera. Co mě trochu zaráží je vysoký počet zahraničních jezdců. Možná, že někteří z nich nebudou mít dostatek zkušeností na tak specifický dostih, jakým bezesporu Velká pardubická je, což zvyšuje pravděpodobnost nějakého karambolu. Zmenšující se počet kvalitních českých jezdců je určitě určitou výstrahou pro budoucnost.
2/ Zřejmě důležitým faktorem bude pevnost dráhy a jak hluboké a těžké budou oranice. Pokud vyjde předpověď počasí, může se jednat o hodně rychlý dostih. Zahraničním koním příliš nevěřím, můj tip je, že na prvních třech místech budou Orphee des Blins - Trezor- Budapest.

Petr Guth, redakce Dostihového světa:
1/ Na startovním poli nechybí asi nikdo z nejužší české špičky, takže se jistě máme na co těšit. Osobně mě mrzí neúčast Valldemosa, asi by ale ani letos nebyl ve hře o nejvyšší místa. Pokud jde o zahraniční účastníky, jsem zvědav na „Francouze“ od Pavla Vítka. Pokud budou hrát podstatnější roli Irové nebo britský host, bude to pro mě překvapení a pro naše krosaře by to neznamenalo nejlepší vizitku.
2/ Orphee des Blins, Trezor, Tiumen… ale blízko k nim vidím i Klause a Brokera.

Petr Feldstein, spolupracovník Dostihového světa:
1/ Pole letošní Velké pardubické je určitě na úrovni odpovídající věhlasu dostihu. Jak po kvalitativní, tak kvantitativní stránce. Počet startujících je optimální, výkonnost koní i jezdců velmi dobrá. Navíc startuje obhájkyně loňského prvenství a trojnásobný vítěz Tiumen. 27. start osminásobného vítěze Velké pardubické je obrovská událost sama o sobě. Výborná je samozřejmě i zahraniční účast.
2/ Trezor - Orphee des Blins - Tiumen

Tomáš Hurt, trenér:
1/ Myslím, že letošní startovní pole není příliš oslnivé. Hodně zde vyčnívá dvojice Trezor a Orphee Des Blins. Samozřejmě ikonou je veterán Tiumen, u kterého bude záležet na formě. Při posledním dostihu se nezdál být ve své kůži, ale pan Váňa ví, co dělá a do dostihu půjde s Tiumenem v dobré pohodě. Zahraniční účastníci nevypadají příliš nebezpečně. Nejvíce se mi líbí Shalimar Fromentro trenéra Nicka Williamse, který v krosových dostizích získává zkušenosti po celé Evropě. Mount Sion dokázal letos dvakrát zvítězit ve slabých dostizích v Irsku, ale vlastní ho ambiciozní stáj J. P. McManuse. Černým koněm dostihu je pro mne Tomis, který prokázal své kvality a jde do boje z centrály, kde koně pro Velkou pardubickou umí připravit. Ostatní účastníci jdou pro zkušenosti a budou čekat na zaváhání soupeřů, což je v tomto dostihu často na snadě. Velká pardubická je těžký dostih, chléb se láme skok po skoku a je těžké odhadnout na koho zbyde lahodná křupavá patička...
2/ Trezor - Orphee Des Blins - Shalimar Fromentro - Tomis - Tiumen

MVDr. Jiří Janda, správce dráhy pardubického závodiště:
1/ Velká pardubická má velmi dobré obsazení. Těší mě, že jsou v jejím poli zahraniční účastníci. Ti si teď v týdnu zjišťovali stav dráhy a já doufám, že splníme jejich očekávání. Děláme vše proto, aby byla dráha v  pořádku. Otázkou je úroveň zahraničních koní – někteří z nich nešli takhle dlouhý dostih a ani takhle technický, takže myslím, že ve Velké pardubické zase budou kralovat naši koně a jezdci.
2/ Orphee des Blins – Trezor – Budapest

MVDr. Čestmír Olehla, trenér:
1/ Jsem moc rád, že jsou na startu zahraniční koně a jezdci, je to takové okořenění Velké pardubické, aby se z ní nestal provinční dostih. Z českých účastníků jsou tam všichni, co by tam měli být, a možná i někteří, co by tam být neměli…
2/ Loni to bylo „všichni proti Tiumenovi“, a letos to bude „všichni proti Orphee des Blins“. Jen jsem moc zvědavý, co vymyslí Greg Wroblewski po taktické stránce. Loni s nimi nikdo moc nepočítal a nechali Orphee des Blins cválat v klidu a vzdalovat se. Letos si je už jezdci budou hlídat. Pokud bych měl jmenovat kandidáty na první tři místa v cíli, tak kromě Orphee des Blins by to byl ještě Tiumen a Trezor. Posledně jmenovaný předvedl výborný výkon v kvalifikaci a ještě jeho šance ve Velké vzrůstají s Josefem Bartošem v sedle. Co se týče Klause, tak od něho jsem si sliboval už loni, a nakonec tam byl lépe Ronino. Klaus je už chlupatý, ale proces přelínávání je už dokončený. Je v pořádku, a líbí se mi. Takže doufám, že bude v dostihu lépe než loni, ale je to Velká pardubická a stát se může cokoliv...

Jana Šejnohová, redakce Dostihového světa:
1/ Pole letošní Velké hodnotím jako velice kvalitní, z domácí překážkové elity nechybí prakticky nikdo a přínosná je určitě i hojnější účast cizinců oproti minulým ročníkům.
2/ Orphee Des Blins - Tiumen - Trezor

Ing. Milan Theimer, trenér:
1/ Pokud "Orfe" neudělá chybu, asi vyhraje. Ostatní málo čitelné. Stát se může cokoliv.
2/ ???

Jan Zágler, dostihový funkcionář:
1/Startovní pole čítající 21 koní je podle mého názoru tak akorát, ani málo, ani moc. Soupeři se mi zdají být vyrovnaní. Mnoho toho nevím o cizích účastnících, ale těm se obvykle ve Velké pardubické moc nedařilo. Samotný dostih i některé překážky v jeho kurzu jsou pro ně velkou neznámou.
2/ Samozřejmě bude záležet i na počasí a na stavu dráhy, zda-li bude pevný podklad dráhy nebo měkko. Pokud je v obdobné formě jako loni, je favoritkou Orphee des Blins,  s níž si její jezdec Honza Faltejsek výborně rozumí. Počítat se musí s oběma koňmi Josefa Váni, Budapestem a Tiumenem. I když Tiumenův poslední výkon mě nepřesvědčil. Hodně vepředu by měl být i Trezor, který minule podal velmi dobrý výkon.


Jiří Zlámaný, redakce Dostihového programu Praha:
1/ Jako celek má startovní pole velmi dobrý stupeň kvality, za hlavní favoritkou a jejím největším soupeřem následuje silný druhý sled. Většina účastníků může pomýšlet na některou ze sedmi dotovaných příček.
2/ Orphee des Blins - Trezor - Broker

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net