Olehla Cestmir2Úvodní pardubický mítink 8. května znamená vstup do sezóny pro svěřence trenéra Čestmíra Olehly. Tréninkové středisko ve Světlé Hoře bude zastupovat v Pardubicích trojice koní, z nichž Cherwick stáje Dr. Charváta se představí v hlavním dostihu, Úvodní cross country Koroka na trati 4500 metrů.

Na nejen jeho ambice, ale i další zajímavosti spojené se začátkem letošní sezóny bruntálského tréninkového střediska, jsme se proto zeptali jednoho z našich nejúspěšnějších trenérů, MVDr. Čestmíra Olehly.

Dívala jsem se na vaše statistiky, a i když v některých letech byli k vidění vaši svěřenci na dráze už počátkem dubna, sezón, kdy jste poprvé stavěl koně do dostihů koncem dubna či počátkem května bylo více. Přepokládám tedy, že letošní zima vás tolik nezaskočila…

V dobách Železníka a následných sezónách naše středisko vybíhalo do dostihů s koňmi pravidelně v květnu, bylo to dáno tím, že jsme měli hlavně překážkové koně. S rovinovými koňmi jsme museli vybíhat dříve, zvláště když jsme s nimi mířili do klasických dostihů. Někdy ale začínali sezónu i naši překážkáři už počátkem dubna v Bratislavě, protože jsme s nimi poté chtěli jezdit do Itálie. Letos byla strašně dlouhá zima, i když dnes je u nás chladněji a prší, tak jaro nebylo žádné, v podstatě jsme přešli ze zimy rovnou do léta... Já bych rád s koňmi běhal dříve, ale většina koní není vylínaných. Takže letos začínáme až 8. května v Pardubicích.

Váš Cherwick půjde na start hlavní pardubické zkoušky jako neporažený v posledních dvou startech včetně Ceny Labe a tedy určitě bude patřit mezi favority. Co od dostihu očekáváte?

Cherwick je tempový kůň, kterému nejvíce pasuje hlubší podklad dráhy a dostihy od pěti kilometrů, takže trať 4500 už je spíše na hranici… Jaroslav Myška, se kterým dosáhl všech svých vítězství, nebyl pro dostih volný, má tam svého koně, takže ho pojede Marcel Novák, který už v minulosti dvakrát Cherwicka jezdil. Ještě jsem neviděl startku dostihu, teď se zrovna potýkám s nějakou virózou, tak ani neznám přesně soupeře. Ale myslím, že nemusíme dostih za každou cenu vyhrát. Důležitý je podzim sezóny a také kvalifikace na Velkou pardubickou.

Do Pardubic povezete ještě další dva velmi zajímavé koně. Zatímco Registanin syn Reaper už jako tříletý prokázal překážkový talent mj. třetím místem ve Zlaté sponě, loni druhého v Saint Legeru Starbucka čeká překážkový debut. S jakými ambicemi s nimi pojedete do Pardubic?

Jak jsem se zmínil, nemám nastudované jejich soupeře, ale Reaper se v práci ukazuje dobře, takže si s ním fandím. Starbuck v tréninku skáče pěkně, povede ho v dostihu Jarda Myška, takže i na něj se moc těším. Ale jsou to pro nás první dostihy sezóny, které ukážou, jestli jsme v zimě s koňmi dobře napracovali.

V posledních dvou sezónách v Itálii velmi úspěšný Pareto bude startovat 12. dubna na závodišti ve Wroclawi, v dostihu na 3600 metrů, kde se utká se sedmi domácími soupeři. Proč právě padla volba na toto závodiště?

Nebyl jsem ve Wroclawi už dlouho, ale je to pěkné závodiště a dráha, a máme to sem od nás blíže než do Pardubic, takže jsme se rozhodli pro tento dostih. Druhou květnovou neděli tedy budeme mít velmi pravděpodobně koně na třech místech ve třech zemích. Desson pojede do Bratislavy a zástupci stáje Patrik ČR Viva Lea a Royal Richard zřejmě do Prahy. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net