synthV tradičním termínu bude ve středu 8. května zahájena i letošní pardubická dostihová sezóna, takto se zde probouzí hlavní naše překážková dráha po zimní přestávce už od začátku šedesátých let.

Na programu je devět překážkových dostihů, hlavním bude Úvodní cross country Koroka I. kategorie na 4500 metrů. Tento dostih má oproti předchozím ročníkům nebývale kvalitní a početné obsazení.

Na startu se sejde jedenáct koní a jezdců, velkým favoritem bude CHERWICK (ž. Novák), který poslední dva loňské starty na pardubické dráze proměnil ve vítězství, nejcennějším úspěchem pak bylo prvenství v prestižní Ceně Labe. Patří k nejnadějnějším mladým krosařům. Velkou šanci na úspěch pak má dvojice koní trenéra Josefa Váni, ZARIF (ž. Váňa, ml.) a HIPO JAPE (Kubík) a z dalších především univerzální URSAN (ž. Stromský).         ZARIF zatím žádnou steeplechase nevyhrál, ale loni byl v Pardubicích třikrát druhý, včetně Ceny Vltavy, a jednou třetí. Je velice spolehlivý a favorizovaného Cherwicka může hodně potrápit.

HIPO JAPE zde předváděl skvělé výkony před rokem, právě v jarní části sezóny a koncem května dokázal vyhrát těžkou cross country II. kategorie. V srpnu zde pak byl pátý v kvalifikačním dostihu a v Ceně Labe po extempore jednoho ze soupeřů před Irskou lavicí až osmý. Nyní pokud naváže na loňské jaro, může pomýšlet i na vítězství.

Stejně byla v Ceně Labe postižena i nadějná a skvělá bělka SORTINA (ž. Köhl), která nakonec dostih dokončila jako sedmá, předtím na pardubické dráze loni vyhrála suverénně dva menší dostihy.

URSAN se v předchozích letech specializoval v Pardubicích na krosové sprinty a vyhrál předloni nejen Červnovou cross country Válečníka, ale i podzimní Memoriál kpt. Poplera. Loni nebyl zcela fit a startoval pouze dvakrát, v Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem byl druhý za Sorosem a v červnu v Pardubicích opět druhý za výborným slovenským Cardamem, když přišel se závěrečným útokem pozdě a více nestihl. Sprinty mu jdou, ale šanci má i na delších tratích, což dokázal předloni vítězstvím společně se Zulejkou v Prvomájové steeplechase na 4200 metrů.

Svéhlavý RABBIT WELL (ž. Bartoš) je předloňským vítězem pardubického Zlatého poháru a dva roky se věnoval převážně klasickým steeplechase. Předtím ale dokázal v Pardubicích vyhrát i menší cross country. Loni už nebyl tak úspěšný jako rok předtím, ale je třeba s ním počítat. Uvidíme, zda zase nevymyslí nějakou „kulišárnu“, občas se odmítne vydat na trať dostihu a zůstane trčet na místě startu.

BORDERLAND (ž. Andrés) se loni při absenci Ursana pokoušel jen nahradit v krátkých krosech a dařilo se mu, v září byl na trati generálky na Poplerův memoriál třetí, za Cardamem a Shamanem a v říjnu pak druhý za vítězným O´Key.

Stejné dostihy běžel na závěr sezóny i LERAK (ž. Urbánek) a v obou případech byl čtvrtý. Je to spolehlivý překážkář, k favoritům ale zřejmě patřit nebude.

Zkušenými překážkáři jsou i všichni ostatní startující a některý by mohl překvapit, především pak CIM (ž. Myška), dále jsou na startovní listině PEINTRE ABSTRAIT (Matuský) a klisna LOVELY (Rigo).

Výborně obsazená je i většina rámcových dostihů, ve kterých uvidíme další kvalitní a známé překážkáře a také celou řadu nováčků. Jmenovat je třeba především skvělého AGE OF JAPE (ž. Andrés), před časem jako tříletý zvítězil v Českém a i ve Slovenské derby, dále je na startovní listině nadějný syn slavné Registany REAPER (ž. Novák), zajímavými nováčky budou STARBUCK, PIKARDIE, PIEROT a další.

První dostih bude odstartován ve 13:00 hodin, hlavním dostih se poběží v 17:05 hodin.


Tipy:   
I.          STARBUCK – PIEROT – SABANA
II.         MAKLÉŘ – NIGHT NEON – SPARTAN SPIRIT
III.        CONCORD – HANDSOME JACK – HOLLY MILL
IV.        BROKER – PUNTARENAS – READY FOR SMILE
V.         AGE OF JAPE – NEVERLAND – CABERNET
VI.        DAMIETTA – REAPER – GOBE
VII.       BREMEN PLAN – LOVE THE WIN – CUX
VIII.      CHERWICK – URSAN – ZARIF
IX.        TIMBER – TURF FINCH – TAMBURIN

Autor: Milan Tůma    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net