Dostihová sezóna 2016 znamenala pro Karla Germiče a jeho tým pět vítězství na závodištích ve Velké Chuchli a v Karlových Varech. Na karlovarském závodišti slavil úspěchy bělouš Pale Martini, který tu dvakrát vyhrál. Hvězdou trenérského úseku Karla Germiče ale byla Williann, která se umístěním v Oaks a Saint Legeru zařadila mezi elitu tříletých vytrvalců. A své kvality dokázala potvrdit i čtvrtým místem mezi staršími koňmi v Ceně prezidenta republiky. Williann a všechny další opory stáje jsou v přípravě na novou sezónu. A trenér se také těší na dvě nové klisny, dvouletou a čtyřletou, které bude poprvé posílat do dostihů.
Místo působení: závodiště Lysá nad Labem |
V trenérském úseku Karla Germiče došlo k navýšení počtu koní oproti loňskému předjaří. Pro novou stáj Šefraný-Germič byla loni na říjnové dražbě v Baden-Badenu zakoupena Love Connection (Amico Fritz – Lovana). Ryzka narozená 3.3. pochází z velmi úspěšné rodiny. Její matka Lovana (Darshaan) je totiž polosestrou šampiona tříletých v Německu a plemeníka Lord of England (Dashing Blade), dalšího blacktype-vítěze Lorianga (Acatenango) a také Lonanga (Acatenango), který vyhrál v roce 1997 Slovenské derby. A kvality nacházíme i v další generaci. Prabába dvouleté svěřenkyně trenéra Germiče Liranga (Literat) je totiž matkou dvou německých šampionů – Lirunga (Connaught) a Lagunase (Ile de Bourbon). „Love Connection mohu jen chválit,“ usmívá se trenér Germič. „Je hodná a pracovitá. Obsednuta byla úplně bez problémů. A už chodí do startovacích boxů a fíruje. Také exteriérem vypadá dobře – je narostlá a široká.“
Dvouletá Love Connection pochází z výborné německé rodiny
Jediným zdejším zástupcem klasického ročníku je ryzka Myranelle stáje TAHLO Šefraný, která loni dvakrát okusila dostihovou atmosféru. „To je náš oříšek, bývá totiž často nemocná,“ svěřuje Karel Germič. „Jako dvouletá na jaře hodně marodila. Měla vysoké teploty a nepovedlo se přesně zjistit, proč. Navíc hůře dýchala. A při druhém startu se vrátila z dostihu s prasklou pánví. Uvidíme tedy, jak se letos Myranelle zapojí do dostihového provozu. Zkusíme s ní tři starty, a pokud by to nebylo ono, nebudeme ji na dráze trápit a bude se věnovat rekreačnímu ježdění.“
Všichni zdejší čtyřletí a starší koně se budou věnovat rovinovému provozu: „Zatím pro překážky nemáme vhodné koně, a také bych nechtěl mladé překážkáře posílat do dostihů čtvrté kategorie, kde bývá nahlášeno velké množství koní.“ Českým turfmanům zatím byla dostihově utajena čtyřletá Francouzka Dragueuse (Soul City – Ma Cher). „Je u nás od listopadu a máme ji pronajatu od pana Habicha. Dragueuse byla už jako roček v tréninku u Vladislava Fedorowicze. Jevila se dobře, takže ji poslali zpět do Francie. Po třech měsících ji ale z tamního tréninku vyřadili pro zdravotní problémy a vrátila se opět do Česka. Teď vypadá v práci dobře a chceme s ní vyběhnout hned zjara. Měla předtím problémy se startovacími boxy, tak uvidíme, jak to s ní v tomto směru bude.“
Čtyřletá Francouzka Dragueuse bude debutovat
Rovněž čtyřletý Ombretarius DS Jeníkov má na svém kontě zatím jediný start z konce loňské sezóny. „Nebyl v tréninku dlouho a poslali jsme ho do dostihu pro seznámení, nijak jsme na něho netlačili. A Ombretarius se choval hned napoprvé jako profesionál. Myslím, že by to mohl být užitečný kůň v dostizích třetí a čtvrté kategorie.“ Další reprezentant stáje TAHLO Šefraný Pale Martini loni v plném zdraví absolvoval deset startů a dvakrát dokázal zvítězit. „Pale Martini byl vykastrovaný, tak doufáme, že to bude mít příznivý vliv na jeho psychiku. Nemá totiž rád, když na něho někdo v dostihu dotírá, nesoustředí se pak na dostih. Chtěli bychom ho letos znovu posílat do Karlových Varů, kde měl výborné výsledky – ze třech startů tu dvakrát vyhrál a jednou byl druhý o půl délky. Ve Velké Chuchli to nějak nemá rád, takže pro něho raději budeme ještě hledat dostihy v Německu. Závodiště Drážďany, Lipsko a Magdeburg budou mít letos seriál dostihů, kterých by se Pale Martini mohl zúčastnit.“
Čtyřletá Williann stáje HARMONY pana Zdeňka Rathouzkého je příkladem koně, který je dosud nevítězný a přesto disponuje vysokou třídou. Williann se totiž místila na tabuli v Oaks, Saint Legeru a Ceně prezidenta republiky. V „prezidentovi“ byla dokonce v cíli nejlepší z tříletých koní. „V Oaks mohla být Williann ještě lepší, měla pomalejší start z boxů a na začátku cílové roviny ztrácela na soupeře na čele hodně délek. V Ceně prezidenta už to bylo lepší. Na začátek sezóny bychom ji rádi viděli na startu nějakého vytrvaleckého dostihu druhé kategorie - tedy pokud bude vypsaný, a potom ji čeká klasický program pro vytrvalce, mostecký Memoriál Vlastimila Smolíka, Turf Gala a český derby-den. A sezónní vrchol by mohla mít v Rakouském Saint Legeru v září, kam jsme ji přihlásili.“
Stájovým kolegou Williann je o rok starší Hard Fighter, který by se měl do dostihového provozu zapojit později. „Po zranění je v rekonvalescenci a bude asi běhat až na podzim. Loni musel vynechat větší část sezóny. Poranil si totiž kopyto, pak asi půldruhého měsíce trénoval a v Karlových Varech si poranil šlachu.“
Hvězdu tréninkového úseku Karla Germiče Williann čekají významné vytrvalecké testy. Byla také přihlášena do rakouského Saint Legeru
Jako o miláčkovi stáje hovoří trenér Germič o pětileté ryzce Svitavě Stáje Nerad-Jana. „Všichni ji u nás milují, je to moc hodná a pracovitá kobylka. Na podzim pochopila, co od ní v dostizích chceme a získala pro svou majitelku paní Odvárkovou první vítězství. Očekávám od Svitavy další zlepšení.“ Svým prvním vítězstvím také loni potěšil College Success hájící barvy Stachová-Lufínek A.M.R. „Loňský rok si na nás něco pořád vymýšlel, špatně cestoval a také přestal chodit do startovacích boxů, dvakrát do dostihu vůbec neodstartoval. Je na tom hůře psychicky, ve Francii si asi zažil své. Je to škoda, psychické problémy ho bohužel snižují výkonově o kategorii dolů.“
Doyenem zdejší stáje v Lysé nad Labem je devítiletý Yes Man, který bude letos nově hájit barvy dostihové stáje paní Zuzany Filingerové. „Také loni nás, stejně jako v každé sezóně, potěšil Yes Man vítězstvím. Jen na podzim už ho to nějak nebavilo. V práci chodil dobře, ale v dostihu to nepotvrzoval. Budeme ho vysílat na české dráhy na jaře a na podzim. V létě bychom s ním rádi jeli do německého Bad Harzburgu, kde se mu před dvěma roky líbilo,“ svěřuje trenér Germič s tím, že na 400 kilometrů vzdálenou německou dráhu by rád vzal do dostihu i další koně.
Letošních výborných zimních tréninkových podmínek na závodišti v Lysé si užívali nejen dostihoví koně
Karla Germiče a jeho partnerku Janu Bečkovou také hodně zajímá chov anglického plnokrevníka. Loni neváhali jet 1700 kilometrů do Francie se svými klisnami Airfare a Medulou na připuštění k plemeníkovi I Was Framed (Racey Remarque), který je nositelem nevšední strakaté barvy. Již dříve jsme vás informovali, že obě klisny zůstaly březí. „Airfare by se měla hřebit v polovině března a Medula, kterou jsme pronajali paní Voršilkové, 20. dubna. Airfare bude letos připuštěna plemeníkem Zazou, už jsme s panem Kopeckým domluveni. A Medula by měla jít k Mikhailu Glinkovi. Rádi si s partnerkou plníme své sny, chceme si život užít a mít radost.“
Letošní zimní tréninkové podmínky si nemůže trenér Germič vynachválit: „Měli jsme v Lysé dostatek sněhu, napadlo ho v lednu docela dost. Námrazu jsme měli asi tři nebo čtyři dny a to jsme mohli chodit trénovat odpoledne, takže na letošní zimu si nemůžeme stěžovat. Myslím, že budeme na sezónu dobře připraveni.“ A jaká jsou očekávání od nové dostihové sezóny? „Prioritou je pro nás zdraví koní. Ambice do klasických dostihů letos nemáme, ale rádi bychom dělali radost všem našim majitelům. Radujeme se vždy z každého vítězství, ať je jedničkové nebo pětkové,“ zakončuje předsezónní rozhovor trenér Germič.
Michaela Zemanová
Fotografie: archiv Karla Germiče a Petr Nowicki