kasny pavelStatistiky trenéra Pavla Kašného byly loni nejúspěšnější za posledních devět let. Dvakrát se dokázal vítězně prosadit výborný Catch Life, který zvítězil v Trevisu i ve Světlé Hoře. A že i na domácích drahách umí, potvrdil ještě na závěr sezóny ve Velké slušovické steeplechase, kde ho porazila jen Delight My Fire. A zvítězit dokázala také La Mezalie. Ta už ve středisku v Jalubí není, zdejší čtyřnohý kolektiv totiž prošel po sezóně velkou proměnou. Nováčky ve středisku jsou tři čtyřletí koně, kteří budou postupně směřováni do překážkových dostihů. Stejně jako loni, i letos budou někteří svěřenci Pavla Kašného startovat na zahraničních závodištích. Catch Life by měl ale mít po italském překážkovém jaru hlavní cíle v Pardubicích. Snahou trenéra a jeho kolektivu bude dostat ho na start Velké pardubické.

 

Tréninkové středisko: Jalubí u Uherského Hradiště
Počet dostihových koní: 7
Odešli z tréninku po sezóně:  Karov, Kingston Jail, Caserta, La Mezalie a Udine de Champfeau (obě posledně jmenované klisny jsou u jiného trenéra)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: vypomáhají Martina Janků, Viki Taláková, Michaela Unseitigová, Monika Jarská
První jezdec stáje: Pavel Kašný


Nejvíce koní připravuje Pavel Kašný pro majitele zdejšího areálu pana inženýra Taláka. Pro jeho stáj Viktorie-UH jsou letos v předjaří připravováni čtyři koně.  Čerstvými nováčky ve středisku dva čtyřletí koně.  Z Dvorců od trenéra Tůmy přišla polosestra Cherwicka, loni dvakrát na proutěných překážkách umístěná Charoy En. Pochází z rodiny, ze které rovněž vyšel vítěz Velké pardubické Chalco. 
„Charoy En měla loni dva starty na rovině a dva na překážkách, bylo to spíš takové seznamování s dostihy.“ Druhou posilou je Galileův syn Wego Dancing, který byl v tréninku Josefa Váni. „Wego Dancing má vynikající původ, ale vůbec to na dráze nepotvrzoval. Běhal roviny a proutěné překážky.“ Oba koně jsou ve středisku v Jalubí několik dní, takže na jejich hodnocení je ještě brzy. 

Do stáje Viktorie-UH patří rovněž čtyřletá Lantana Lady. „Lantana je hodně pozdní, proto měla loni jen dva starty na seznámení. Její matka toho více dokázala až jako čtyřletá na proutěných překážkách. Lantanu čeká překážková budoucnost, ale 4. března by ještě měla startovat v Trevisu na rovině. Bude doprovázet Catch Life, aby necestoval do Itálie sám.“

CatchLife SH
Vítězství Catch Lifea a Pavla Kašného v hlavním dostihu na dráze v Světlé Hoře

A tím jsme se dostali ke hvězdě zdejšího tréninkového střediska, kterou je devítiletý syn Rainbows For Life Catch Life.  Loni absolvoval osm startů a jen jednou, v Ceně Labe, nebyl v cíli mezi pěti nejlepšími. Na úvod sezóny zvítězil v Trevisu a tři týdny poté doběhl v Listed Premio VII Steeplechase di Treviso druhý.  V Meranu se poté ještě dvakrát umístil a od července startoval na českých drahách. V červenci dominoval v hlavním dostihu ve Světlé Hoře a hlasitě dal o sobě vědět i ve Velké slušovické steeplechase, kde ho porazila jen Delight My Fire. „Jak jsem již zmínil, začneme s Catch Lifem začátkem března v Itálii a uvidíme, jak budeme pokračovat dále. Každopádně ho ale budeme směřovat také do Pardubic. Chceme se pokusit dostat ho na start Velké pardubické.“

Nováčkem ve středisku Jalubí je také čtyřletá Fia Go, kterou si zakoupil Ing. Jaroslav Váňa a bude startovat za stáj Farma Jalubí. Loni pod vedením Jozefa Pirucha klisna absolvovala především supervytrvalecké dostihy, z nichž jeden ve Slušovicích vyhrála. „Něco na rovině ukázala a tak ji pan majitel chce směřovat do Polska. Fia Go bude zaskákaná a měla by startovat v proutěných překážkách.“ Ostatně tam Jaroslav Váňa v minulosti úspěšně vysílal svého dalšího koně Barbarosu, který je ale zatím v rekonvalescenci.

Kasny Borderland
Borderland letos zahájí sezónu později

Nejstarším svěřencem Pavla Kašného je jedenáctiletý Borderland stáje Lokotrans, který loni zakončil sezónu předčasně po srpnovém Poháru Josefa Váni.  „Borderland měl loni zranění na šlaše a zatím není v tréninku. Začne tedy sezónu později.“

A jak se připravují trenéru Kašnému koně v podmínkách letošní zimy? „Měli jsme až do tohoto týdne dobré podmínky, pracovali  jsme na sněhu. Teď se ale hodně oteplilo a také prší, takže tu máme vodu a bláto. Stihli jsme ale hodně napracovat, takže by naši koně měli odjet do Itálie po solidní tréninkové přípravě.“  A jaká má zkušený trenér přání pro letošní sezónu?  „Samozřejmě je důležité, aby všichni naši koně zůstali zdraví a měli tak možnost ukázat se v dostihu a dělat majitelům radost. Cílem pro letošní rok je dostat Catch Lifea do Velké pardubické. Rád bych také poděkoval majitelům za důvěru a výbornou spolupráci.  A také by mne potěšilo, kdyby si k nám našli cestu další majitelé.“

Nedílnou součástí dostihové kariéry Pavla Kašného je ježdění překážkových dostihů. I po čtyřicítce jezdí na vysoké úrovni a vyhrává. Loni zvítězil pětkrát a zvláště se mu vydařil závěr sezóny. Dařilo se mu i v Bratislavě, kde 16. října dvakrát zvítězil a zaznamenal tak stoprocentní bilanci. „Doufám, že spolupráce se slovenskými trenéry a majiteli bude pokračovat. Jinak nemám s nikým domluveno přednostní ježdění v dostizích, ale určitě chci i nadále co nejlépe jezdit. Jsem na telefonu,“ zakončuje s úsměvem předsezónní rozhovor trenér a jezdec v jedné osobě Pavel Kašný.

Michaela Zemanová
Fotografie: Romana Nevěřilová a Petr Nowicki    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net