Satra TomasLoňská sezóna byla pro Tomáše Šatru úspěšná a bohatá na vítězství v dostizích nejvyšší kategorie. Chardonney Tcheque vstoupil do historie čtvrtým vítězstvím ve Velké květnové ceně, což se žádnému jinému koni  v 67leté historii dostihu nepovedlo. Vítězstvím na jedničkové scéně dokázala potěšit také nestárnoucí Sapsiree a napodobila ji na podzim tříletá Anitschka, která dominovala ve Svatováclavské ceně.  Chardonney Tcheque po sedmi sezónách v trenérské péči Tomáše Šatry, kdy 17x zvítězil a získal 3,9 mil. Kč na dostihových výhrách, odešel do chovu. V tréninku zůstaly ale obě zmíněné klisny stáje Joly, na které bude zkušený trenér opět spoléhat. Ve stáji má také nadějnou dvouletou klisnu, která pochází z rodiny derby-vítěze Gontchara.

 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet dostihových koní:  6
Odešli z tréninku po sezóně: Chardonney Tcheque (do chovu)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Zdeňka Černá, Dominik Urbánek
První jezdec stáje: stáj nemá


Po delší době nenacházíme ve stáji trenéra Šatry reprezentanta stáje Dr. Charváta, ale čtyři koně tu jsou připravováni pro červenobílé barvy stáje Joly Ing. Jiřího Odcházela. Je mezi nimi také líbivá dvouletá klisna po plemeníkovi Makfi, která zatím nemá jméno. Hnědka je dcerou klisny Melodique (Falco), která dokázala vyhrát Listed Criterium de Lyon. Pro nás je nová svěřenkyně trenéra Šatry zajímavá také tím, že z této rodiny pochází i loňský vítěz Českého derby Gontchar. Jeho matka Gontcharova je totiž prabábou dvouleté klisničky. „Je to pěkná klisna, není s ní žádný problém,“ říká Tomáš Šatra na konto juniorky pořízené za 25.000 euro na říjnové aukci v Deauville.

Satra NNMakfi
Gontcharova příbuzná, dvouletá posila stáje Joly po plemeníkovi Makfi

Hvězdu se podařilo trenéru Šatrovi udělat z Anitschky. Hnědka totiž loni celkem čtyřikrát vyhrála a sezónu uzavřela triumfem ve Svatováclavské ceně nad elitou sprinterů. „Ukončili jsme její loňskou sezónu Svatováclavskou cenou, už pro ni pak byla možnost startu jen v Českomoravské ceně a tam jsme ji posílat nechtěli. Letos s ní počítáme do sprinterských dostihů. Vyloučeno není ani zahraničí, ale nejdříve musí něco ukázat doma.“ 

Vrstevnicí a stájovou kolegyní Anitschky, která mimochodem skončila v anketě o Nejlepšího sprintera sezóny na druhém místě za Mikeshem, je Nicole Megan. Ta se loni přestěhovala do Velké Chuchle od trenérky Blažkové v září a poté absolvovala jeden start bez umístění. “To bude klisna spíše průměrné výkonnosti,“ říká na konto vítězky dostihu třetí a čtvrté kategorie trenér.

V sestavě klisen stáje Joly nechybí ani Sapsiree, která již absolvovala čtyři sezóny v nejlepší společnosti. A loni jako šestiletá dokázala získat úspěchem v mostecké Velké letní ceně Ústeckého kraje první jedničkové vítězství. „Měla by to být její poslední dostihová sezóna. Sapsiree by měla startovat v podobných dostizích jako loni.“

Stáj IBK Race pana Kratochvíla má u trenéra Tomáše Šatry čtyřletou Raylene. „Klisna měla dříve zdravotní problémy, prodělala flegmónu a také měla problém s kulháním, ale podle rentgenů by měla být v pořádku. První starty neměla nic moc, už jsem nad ní skoro lámal hůl, ale při posledním dostihu v sezóně bojovala o vítězství a skončila druhá. Je povahově bezproblémová a doufám, že bude letos užitečným koněm.“

Satra Anitschkahlava
Vítězka Svatováclavské ceny Anitschka 

Ve stáji zůstala také devítiletá Růženka stáje Arte-Šatra, ale jak trenér Šatra svěřuje, není jisté, že bude ještě běhat. Koncem února by ještě měli přijet dva koně majitele a chovatele Josefa Hery, praví bratři Petingo Younger a Petingo Dancer. Čtyřletého Petingo Younger (Near Dancer – Peremona) bude čekat dostihový křest, zatímco o dva roky staršího Petingo Dancer by měl přejít na překážky.

Letošní mrazivou zimou nepovažuje Tomáš Šatra za problém: “Mrazy byly, ale netlačíme v tréninku na pilu. Připravuji koně v zimě pořád stejně a pokaždé jsme byli na sezónu připraveni. Radost mi v dostihové sezóně udělají i maličkosti. Samozřejmě, že určitá očekávání jsou od Anitschky, a také se těším na dvouletou dceru Makfiho. A hlavně doufám, že koně budou zdraví a budou dělat radost svým majitelům,“ uzavírá předsezónní povídání jeden z nejzkušenějších a nejúspěšnějších českých trenérů. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Petr Nowicki    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking