Jiratova PetraPetra Jirátová již řadu let spolupracuje s filmovým producentem Jaroslavem Boučkem, který má i nyní ve středisku Sněžná nejvíce dostihových koní, ale oproti předchozím sezónám tu najdeme více majitelů. Její svěřenci tak letos budou na dráze hájit barvy pěti stájí. Loni i přes početnou skupinu dvouletků docílili její svěřenci dvou vítězství včetně mílové zkoušky druhé kategorie, o které se postaral Tropical Bond. Mezi překážkovými koňmi potěšila vítězstvím v Karlových Varech Holin One. Více než polovina zdejších koní bude směřována do překážkových dostihů. Před bratrem Sixteen, osmiletým Sixtysevenem, stojí úkol pokusit se kvalifikovat do Velké pardubické.


 

Tréninkové středisko: Sněžná u Kraslic
Počet koní:  7
Odešli po sezóně: Memory of Silver, Calva (do chovu)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Lada Drozdíková, Eliška Sochorová, vypomáhá Alena Bumbová
První jezdec stáje: stáj nemá

 

Dvouletky ve zdejším tréninkovém středisku letos nenajdeme, ale koně v klasickém věku připravuje trenérka Jirátová tři. Jediným z nich, který už má dostihovou zkušenost, je zástupkyně stáje Jaroslav Bouček Buc-Film Engele, která měla loni dva starty. „Je pozdnější a loni to bylo pro ni na přání majitele pana Boučka seznámení s dostihy. Na jaře se asi Engele proběhne po rovině, ale jinak by měla mít před sebou překážkovou budoucnost,“ prozrazuje trenérka. Ostatně její matka Parenthese se dokázala umístit v překážkových dostizích úrovně Listed v Auteuil a v Pau.

Jiratova CaviarSilver
Tříletý Caviar Silver

Hnědáka Caviar Silver (Silver Whistle – Crisba) stáje Na Ebenu hodnotí trenérka jako nejranějšího z trojice svých loňských dvouletých svěřenců, ale bude debutovat až v letošní sezóně. „Caviar Silver už byl loni na startovní listině, ale při poslední práci dostal šimbajny a museli jsme ho z dostihu škrtnout. Je vykastrovaný a začne běhat na rovinách.“ Dostihovou atmosféru také ještě nezažila představitelka chovu a stáje Hřebčína Střelice MVDr. Eduarda Kubíčka Hey Calming (Calming Influence – Hey there Delilah). Tmavá hnědka je pravou sestrou Hádése, který loni jako tříletý dvakrát zvítězil ve Wroclawi a umístil se v Grossetu. „Připravujeme ji do překážek, takže do června máme čas,“ říká s úsměvem Petra Jirátová. „Hey Calming by mohla získat první zkušenost v rovinových dostizích, ale spíše asi půjde rovnou na překážky.“

Jiratova CaviarSilver HeyCalming
Tříleté Caviar Silvera a Hey Calming čeká dostihový křest

Z kvarteta starších koní by měl zůstat v rovinovém provozu jen Tropical Bond, který loni pro stáj Buc-Film dokázal zvítězit v mílovém dostihu druhé kategorie, ale hned poté přešel na proutěné překážky, kde se ani v jednom ze čtyř startů neumístil. „Na první kategorii neměl, a proto jsme ho od srpna posílali do skoků. Moc se mu nedařilo, a i podle práce se nám nejeví jako větší skokový talent, takže ho chceme znovu posílat jen do rovin a doufáme, že nám zase udělá radost.“

Jiratova Sixtyseven
Sixtyseven s Ladou Drozdíkovou

Novou stájí v českém turfu je Hřebčín Krásné údolí, za kterým stojí paní Monika Mašková. Její čtyřnohou akvizicí je polosestra Ready For Life Ready For Bond, která se původně již měla s dostihovým sportem rozloučit, ale bude ještě rok na dráze startovat pro novou stáj. „Budeme jí hledat co nejjednodušší dostihy, protože jí chybí rychlost. Je spolu s Roonym posledním nositelem krve Ready And Able na dostihové dráze. Paní Mašková ji chce po letošní sezóně zařadit do chovu. Už totiž mají jako chovnou klisnu Victory Bond.“

Ryzka Holin One dostihových barev stáje Na Ebenu loni získala koncem září v Karlových Varech své premiérové vítězství na překážkách. „V Karlových Varech se jí daří, ale bohužel tam není tolik překážkových dostihů. Takže ji budeme hlavně směřovat do Pardubic, do dostihů pro klisny,“ svěřuje trenérka Jirátová a dodává, že Holin One je tu z jejích svěřenců nejdéle, už sedm let. 

Jiratova staj
Stáj v tréninkovém středisku Sněžná

Nejstarší dostihovým koněm ve Sněžné je osmiletý Sixtyseven, loni jednou umístěný v dobře obsazeném dostihu v Pardubicích. „Rok předtím se nám zranil. Takže začal sezónu později. Navíc nemá rád tvrdo, a i proto vyběhl až na podzim. Pan Bouček by ho rád viděl na startu ve Velké pardubické, takže s ním zkusíme kvalifikační dostih.“ Dodejme, že bratrovi Sixteen nechybí zkušenosti z velkých překážkových dostihů. Například v sezóně 2015 doběhl třetí ve Velké mostecké steeplechase za Budapestěm a Hetmanem Polnym.

Jiratova snih2

Petra Jirátová působí v tréninkovém středisku Sněžná poblíž Kraslic v horském prostředí a nadmořské výšce 750 metrů. A letošní zimu si nemůže vynachválit: „Začátkem ledna napadlo okolo 70 centimetrů sněhu a drží se pořád. Takže bez problémů celou zimu pracujeme. Máme tu krásné počasí, svítí sluníčko. Říkáme, že v minus dvaceti stupních nejezdíme, ale to se letos nestalo. Měli jsme tu nejvíce ráno okolo minus čtrnácti, a když jsme s koňmi vyjeli ven, bylo už okolo minus osmi stupňů. A teď tu máme opravdu moc příjemně. A máme od nás blízko na sjezdovku, ta nejbližší je vzdálená jen kilometr.“ A co se týče nové sezóny, má trenérka hlavně jedno přání. „Zdraví je základ. Loni jsme měli zdravotních problémů hodně, takže bych si přála, aby se nám vyhýbaly, a koně mohli dělat radost majitelům,“ zakončuje předsezónní povídání Petra Jirátová.

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv Petry Jirátové    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking