Vzhledem k tomu, že loni ještě nebylo tréninkové středisko Újezd u Boskovic dobudované a koně se připravovali v provizorních podmínkách, tak loňská sezóna byla majitelem panem Karlem Jalovým a trenérem Lubošem Urbánkem označovaná jako nultá. Nakonec ale vůbec marná nebyla. Výkony koní šly v průběhu sezóny postupně nahoru a třešinkou na dortu bylo vítězství Sir Suna v Gerschově memoriálu. Dostihová sezóna 2016 pro nové tréninkové středisko skončila šesti vítězstvími včetně dvojkového úspěchu Hello Hobby a double Fantasticadventure. Do letošní sezóny vstupuje trenér Urbánek s více koňmi. Mezi 26 reprezentanty stáje Lokotrans je větší počet nováčků. Kromě dvouletých koní jsou tu také zajímaví starší koně z Francie, pořízení na překážky. Podmínky ve středisku se stále vylepšovány a tak lze očekávat jeho ještě významnější zapojení v sezóně.
Tréninkové středisko: Újezd u Boskovic |
Ročník 2015 je ve středisku v Újezdě u Boskovic zastoupený dvěma klisnami a stejným počtem hřebců. Všichni byli obsednuti a trénují na sezónu. Nejdražším mezi nimi je polobratr vítěze slovenského Saint Legeru Oriental Sky (Tiger Hill), v první polovině února narozený Oriental Glory (Soldier Hollow), který byl za 32.000 euro angažovaný na zářijové baden-badenské aukci. „Ten by měl určitě letos vyběhnout a myslím, že v něm třída bude,“ prozrazuje o tmavém hnědákovi narozeném v první polovině února Luboš Urbánek. O dva tisíce méně stál na stejné dražbě Barabash (Intense Focus – Batya). „Oběma se nám s panem Jalovým líbil, chtěli jsme ho do stáje oba,“ prozrazuje trenér. „Zaujala nás také skutečnost, že po plemeníkovi Intense Focus je i sourozenec jeho mámy Astaire, vítěz grupy 1 Middle Park Stakes. Barabash je exteriérově hezký kůň a dobře se hýbe. Ale pořád roste, takže spíše by se mohl ukázat na dráze na podzim a seznámit se tak s dostihy.“
Dvouletý Barabash, třičtvrteční sourozenec grupa 1 vítěze Astaire
Jedna z klisen Kihnu (Campanologist – Kigoma) se narodila ve Francii. „Kihnu je menší, ale také se pěkně pohybuje. Vypadá to, že i ona by se mohla letos ukázat na dráze.“ Český chov reprezentuje v kolekci dvouletých plnokrevníků tmavá hnědka Hope Never Dies (Fast And Furious – Hey There Delilah). „Byla zakoupena ze Střelic od MVDr. Kubíčka. Je hodně veliká a počítáme s ní do budoucna do překážek. Je tedy otázkou, jestli letos vyběhne.“
Připomenutí zatím největšího úspěchu tréninkového střediska Újezd - zářijového vítězství Sir Suna v Gerschově memoriálu (foto Petr Nowicki)
Mezi skupinou sedmi tříletých koní musíme na prvním místě jmenovat vítěze Gerschova memoriála Sir Suna, který přinesl první úspěch trenéru Urbánkovi v dostihu nejvyšší kategorie. A mnoho nechybělo ke druhému významnému vítězství - v Ceně zimního favorita byl Sir Sun o necelých třičtvrtě délky za Zockem. „Byl bych rád, aby se to pořadí z Ceny zimního favorita letos otočilo,“ usmívá se Luboš Urbánek a dodává, že se Sir Sun proti loňsku nějak výrazně nezměnil. „Jen malinko zmohutněl. Je to velký dříč, ten by utíkal, i kdyby měl jen tři nohy. Hodně se vždycky v dostihu vydá, proto je na 99 procent jisté, že začne rovnou Vekou jarní cenou.“
A ještě jednou Sir Sun při tréninku
V seznamu koní přihlášených do klasických dostihů najdeme také tmavého hnědáka Guillotine Shave. „Všechny naše dvouleté loni potrápily šimbajny a Guillotine Shave nebyl výjimkou. Loňské starty měl na seznámení, a myslím, že by měl patřit k lepším koním ve stáji. Je samozřejmě otázkou, jak se zařadí do společnosti tříletých. Má handicap, a proto může začít sezónu zvolna ve čtvrté kategorii.“
Dostihový křest si loni odbyla také Stealing A Win, která figuruje na přihláškách do obou klisních dostihů. „Klisna hodně rostla, měla růstové problémy a byla celá bolavá. Start měla Stealing nejen na rozkoukání, ale také jsme si chtěli ověřit, jak se bude chovat, protože jejím dědou je Linamix. Chovala se dobře a myslím, že by to nemusela být špatná klisna.“ V říjnu se dvakrát seznámil s dostihovou atmosférou také Macario. „Ten hodně přes zimu vyrostl. Do klasik jsme ho nehlásili, potřeboval čas na dozrání. Důležité bylo, že získal handicap a může začít v dostizích odspoda.“
Pohled na areál tréninkového centra stáje Lokotrans v Újezdu u Boskovic
S další trojicí tříletků je počítáno do překážkového provozu. A všechny čeká teprve zahájení dostihové kariéry. Jedním z nich Mr Spex (Tai Chi – Malatesta). Byl zakoupený loni koncem května v Baden-Badenu. „Vykastrovali jsme ho hned po příchodu k nám. Je to polobratr Maltama a mohl by to být kůň zajímavý do překážek. Fyzicky je silný a pěkný. Začne běhat v Česku, ale věřím, že by to mohl být i kůň do zahraničí.“ Dalším je nejmladší potomek kdysi páté v Listed v Longchamp Vendulky, hnědák Videoklip (Bretigny). „Nechali jsme mu čas na dozrání a také byl vykastrovaný. Je zaskákaný a dobře skáče. Začne rovnou na překážkách, případně rovinou na malém závodišti." V lednu přijel do tréninkového střediska Lokotrans Francouz Hurrican San ( Hurricane Cat – Elena San) „Hurrican je větší kůň a ještě možná trošku poporoste. Je zaskákaný a půjde rovnou do překážkových dostihů.“
Od tříletého Mr Spexe si slibuje Luboš Urbánek do budoucna na překážkách
Početnou skupinu představují u trenéra Urbánka také čtyřletí koně, kterých je osm. Angostura zamíří rovnou do překážek. „Skákal už loni v tréninku. Dlouho byl takové dítě a nijak jsme na něho netlačili. Půjde tedy již letos rovnou do překážkových dostihů, akorát zatím nevím, zda-li se bude věnovat klasické steeplechase anebo krosům.“ Dostihově nepopsaným listem je Facts and Figures (Galileo – Laddies Poker Two), který byl původně v tréninku Rogera Variana. „Museli jsme ho vykastrovat, byl dost svéhlavý při práci,“ svěřuje trenér Urbánek. „Ted už pracuje bez problémů. Měl zdravotní problémy, ale pokud se mu budou vyhýbat, měl by patřit k lepším koním v naší stáji.“
Nováčkem ve středisku je vítěz Velké ceny BBAG Jarahi, kterého loni trénoval Zdeno Koplík. „Po vítězství v Karlových Varech už se mu nedařilo. Musíme zapracovat na jeho psychice. Jestli na něho přijdeme, měl by to být šikovný kůň.“ Fantasticadventure loni startoval ve Velké jarní ceně, ale největší radost dělal realizačnímu týmu na podzim, kdy dvakrát dominoval na mosteckém hipodromu. „U „Fanouše“ byl chybou start ve Velké jarní ceně, nezvládal to hlavou. Navíc byl oboustranný kryptorchid. A po vyřešení těchto problémů už pak dělal radost. Je zaskákaný, ale dostane ještě příležitost na rovině. Pokud by mu to nešlo, převedeme ho do překážkového provozu. Skáče dobře.“
Lot složený z Ideal Approache, Urban Joye, Jarahiho a Macaria
Gold of Gibraltar dokázal na podzim vyhrát sprinterský dostih v Karlových Varech, ale následující dva starty takzvaně vyhořel. „Nevím, proč chodil vzadu," říká trenér Urbánek. "Žádný zdravotní problém jsme u něho nenašli. Bude startovat na rovině a doufám, že to bude lepší. Ale asi to bude kůň spíše pro nižší kategorie dostihů.“ Jedna z mála starších klisen ve stáji Santa Padrona se loni ukázala i v jedničkové společnosti, ale nejlepší výsledky podávala v nižších kategoriích. „Běhala loni první sezónu a myslím, že v ní něco je, že by měla mít výkonnost na společnost koní druhé kategorie. A pro jistotu jsme ji přihlásili do Rakouského Saint Legeru. Santa Padrona se v tréninku seznámila i se skoky, takže pokud by se jí na rovinách nedařilo podle představ, mohla by přejít v sezóně už do překážkového sportu.“
Loni na podzim přijel do zdejšího střediska od Josefa Váni Galileův syn Urban Joy, jehož nejlepším výsledkem bylo šesté místo v Českém derby. „Měl za naše středisko jeden start v Ceně prezidenta republiky, ale to bylo takové narychlo uskutečněné. Urban Joy je velký a silný kůň, a stejně jako Santa Padrona byl přihlášený do Saint Leger v Rakousku. Ještě uvidíme podle propozic, co bude běhat. Začne po Česku, ale možná by to také mohl být kůň do zahraničí.“
Galileův syn Facts And Figures
Loňskou sezónu zcela vynechal Zaffer, jehož posledním startem zůstává osmé místo v Ceně zimního favorita v roce 2015. „Zazlobila ho noha a nechtěli jsme s ním nic uspěchat. Dopřáli jsme mu delší čas na rekonvalescenci. U něho to tedy bude hlavně o zdraví. Nemá handicap, takže začne ve třetí kategorii a jsem moc zvědavý, kam se dokáže zařadit.“
Také ve skupině sedmi pětiletých a starších koní najdeme koně pro obě dostihové discipliny. Na rovinách bude i nadále pokračovat sedmiletý A Dee Joe: „Eda si u mě napravil reputaci o posledním dostihovém dnu v Mostě, kdy bojoval o vítězství a nakonec byl druhý o krátkou hlavu. Pořád jsem si v sezóně říkal, že má navíc. Chvíli nám ale trvalo, než jsme na něho přišli. Má svou hlavu a při posledním startu už to bylo v pořádku. Bude to kůň pro Martinu Havelkovou a nejraději do Mostu. Je to užitečný kůň, může běhat dostihy od 1600 do 2200 metrů.“
Někteří z vás si určitě z loňského předsezónního rozhovoru s Lubošem Urbánkem pamatují, že v Újezdu u Boskovic mají ve stáji Ježíška. Tak je totiž přezdívaný Hello Hobby a trenér má pro něho jen slova chvály. „Ježíšek“ držel stálou formu od začátku až do konce sezóny. Jen jednou nezaběhl, bylo to v dostihu na 1800 metrů. Nebylo to ale délkou trati. Přišli jsme na to, v čem byl tehdy problém a myslím, že klidně může běhat tratě od 1200 do 1800 metrů. Doufám, že „Ježíšek“ naváže na své loňské výkony.“ Doplňme, že Hello Hobby loni startoval osmkrát v dostizích první a druhé kategorie. Kromě vítězství na závěr sezóny v Mostě získal například třetí místo ve Velké ceně BBAG a páté příčky v Ceně Jezdectví a Českomoravské ceně.
Populární Hello Hobby alias "Ježíšek"
Loni po sezóně přišel spolu s Jarahim do stáje také Ideal Approach. Ten je zatím v Česku nevítězný, ale dokázal získat několik cenných umístění z dostihů první kategorie. Zvláště mu sedí mostecká dráha, kde ze šesti startů byl pětkrát druhý a jednou třetí. „To je hodně dobrý kůň a doufám, že s ním navážeme na jeho předchozí výsledky u Zdeno Koplíka. Určitě ho nebudeme vozit do Prahy, ale do Mostu a do Bratislavy.“ Mezi koňmi pro překážkové dostihy je zajímavým jménem Argolas d´Airy. Sedmiletý polokrevný valach byl loni na podzim zakoupený z Francie s vizitkou jednoho vítězství na rovině na 2400 metrů a také prvenství ve steeplechase ve Strasbourgu na 4000 metrů. Trenér Urbánek ho ještě loni stihl poslat na start Stříbrné trofeje, kde ale Anakingovi a spol. nestačil. „Držel se na čele až k poslednímu skoku, ale pak se propadl. Letos by již měly Argolase čekat krosy. Začne v nich odspoda a bude si zvykat na pardubické závodiště. Do budoucna by to mohl být kůň do Velké pardubické, ale letos ještě asi ne.“
Českému publiku zatím zůstal utajený o rok mladší polokrevný Bon Pasteur (Daramsar – Gloria IV). „Nebyl úplně zdravý, potřeboval si odpočinout. Na rozdíl od Argolase s ním počítáme pro klasickou steeplechase. A pokud vše dobře půjde, mohly by s ním být i cíle v zahraničí.“ Dodejme, že Bon Pasteur startoval na překážkách šestkrát a polovinu startů proměnil ve vítězství. Jednou zvítězil v proutěných překážkách a dvakrát ve steeplechase (na 3400 až 3600 metrů). Od května 2015 nestartoval.
O pětileté Loop Love, která byla v minulosti účastnicí klasických dostihů, trenér Urbánek svěřuje, že je zaskákaná. „A skáče výborně. Uvidíme podle propozic, kam ji nasměrujeme. Zřejmě půjde rovnou na proutěné překážky, anebo by je mohla kombinovat s rovinovými dostihy.“ A překážky již také čekají o rok staršího Wicker Stone. „Směřujeme ho hned k prvnímu startu na překážkách. V tréninku neskáče špatně, ale uvidíme, jak se mu bude dařit v dostihu a kterým překážkovým směrem s ním půjdeme.“
V zimě svěřenci trenéra Urbánka hojně využívali halu, kde je možné rovněž cválat
Dostihová sezóna už bude zahájena za měsíc a tak otázka zimních tréninkových podmínek a připravenosti na sezónu nabývá na vážnosti. „Hodně u nás foukalo, a tak i přes to, že napadlo hodně sněhu, jeho vrstva byla nesouvislá a nedalo se v něm pracovat. Máme ale zbudovánu novou halu, kde můžeme cválat a tak jsme ji hodně využívali. Od ledna tedy s koňmi cváláme a myslím, že dostali dobrou objemovou přípravu. Za dva týdny by už měla být v provozu nová cvalovka, a tu pak budeme využívat k rychlostnímu tréninku. Myslím tedy, že letos budou koně na sezónu více připraveni než před rokem, a že by tedy mohla být kratší doba, než koně začnou v sezóně podávat výsledky.“
A jaké si klade trenér Urbánek ve svém druhém roce působení ve středisku stáje Lokotrans cíle? „Stejně jako každý trenér si přeji hlavně zdraví koní a aby dělali na dráze radost a aby stále dobře fungoval pracovní tým. Velkou radostí by byl případný úspěch Sir Suna v klasických dostizích. A také si přeji, aby si koně drželi v sezóně výkonnostní standard, anebo se ještě postupně zlepšovali. A v souvislosti s dohodou s Josefem Bartošem se také těším na překážkové koně. A v neposlední řadě bych moc chtěl poděkovat panu Jalovému za důvěru a za investice, které dává do tréninkového areálu. Přibyly nám nové výběhy, dráha a pracuje se na klubovně a dalším zařízení pro personál. Podmínky se tu tedy neustále zlepšují a já doufám, že budeme panu majiteli dělat v sezóně co největší radost,“ uzavírá předsezónní rozhovor Luboš Urbánek.
Michaela Zemanová
Fotografie: Tereza Kučerová