Tréninkové středisko Osvinov v Krušných Horách vedené trenérkou Baštovou má za sebou dobrou sezónu 2015. Jeho zástupci zvítězili v pěti dostizích a prezentovali se také ve významných zkouškách překážkového kalendáře. Byli jimi druhý z Velké mostecké steeplechase Hetman Polny, čtvrtý v Ceně Labe Dalmacio a umístění v jedničkovém dostihu vybojoval rovněž Noblefred Deruins. Doplňkem tuzemské sezóny byly dva starty New Japea ve Francii, který se dokázal umístit na závodišti ve Strasbourgu. Zdejší tréninkové centrum je z větší části postaveno na vlastních odchovancích manželů Baštových.
Ve velmi dobré steeplery dozráli představitelé prvního ročníku odchovaného v Osvinově, klisna Amfora a valach Simon Set. Se svými svěřenci bude Pavlína Baštová cestovat hlavně do Pardubic, Karlových Varů a Mostu. A pokud půjde s talentovanou Amforou vše dobře jako dosud, není u ní vyloučený start v Itálii.
Tréninkové středisko: Osvinov |
Na začátek rozhovoru se Ing. Baštová krátce ohlíží za loňskou dostihovou sezónou: "V šampionátu překážkových trenérů jsem obsadila deváté místo. Myslím, že to je velký úspěch. Běhali jsme totiž převážně s vlastními mladými odchovanci ve veliké konkurenci kvalitních importovaných koní, jejichž počet neustále roste."
Zástupce nejmladšího dostihového ročníku letos v Osvinově chybí. „Máme letos takovou pauzu mezi našimi odchovanci, klisnička narozená v roce 2014 nám bohužel uhynula krátce po narození,“ svěřuje Ing. Baštová. „Ale máme tu roční klisničku po Next Desertovi z Cape Monday, na kterou se těšíme.“
FOTO: Zatím nejúspěšnějším odchovancem z Osvinova je Amfora, úspěšná v Pardubicích
Tříletí koně představují čtvrtý ročník hříbat odchovaných manželi Baštovými. Jedná se o nestartovavší Sonodii (Moonjaz – Sonoda) a Terziana (Moonjaz – Tourelle). „Sonodia je poslední hříbě Sonody. Ta bohužel uhynula, když bylo Sonodii pět měsíců. Je to moc pěkná a pracovitá klisna, i když někdy umí být paličatá. Bude pozdní, ostatně jako většina produkce Moonjaze. Na jeho potomky nedám dopustit, jsou to samostatní, klidní a pracovití koně. Tercian má 178 centimetrů v kohoutku, ale naštěstí není tak mohutný jako jeho bratr Turlock. Terzian je šikovný a chodivý, ale také bude potřebovat čas na dozrání. Oba naši tříletci jsou zaskákaní, zatím je ale těžké říci, kdy vyběhnou.“
Také čtyřletí koně jsou ve středisku dva. Jsou rovněž vlastního chovu a reprezentují tedy stáj Baštových DC Osvinov. Ryzák Scare Crow loni startoval dvakrát v rovinových dostizích, zatímco Turlock (Scater – Tourelle) se ještě na dráze neukázal. „Scare Crow loni běhal po rovině, aby získal dostihové zkušenosti. Poté jsme si ním už počítali do Pardubic, ale začalo ho trápit oko. Nyní bychom ho chtěli poslat v dubnu na dostihový den šlechty do Karlových Varů, kde by měl být vypsaný delší dostih. Turlock je moc těžkopádný ve cvalu, i když skáče pěkně. V rychlosti by se trápil a tak mu zřejmě změníme disciplinu. Mohl by to být kůň na parkury.“
FOTO: Armitage se loni prezentovala dobře v Pardubicích
Pětiletá Akuhata stáje Moravol-Irel startovala zatím jen jednou. „Je úplně jiným typem koně než její sestra Amfora. Měla problém s měkkým patrem. Chceme ji také poslat do dlouhé roviny v Karlových Varech, abychom vyzkoušeli, jestli je problém zažehnaný.“ Její vrstevník Durango se už loni věnoval plně překážkovým dostihům a jednou se umístil v Kolesách. „Jemu plánujeme krosy v Pardubicích, zřejmě by tam vyběhl už v květnu. Petr Tůma mi také potvrdil, že by mu krosy mohly sedět. Uvidíme podle propozic, možná bude jezdit Durango také do Koles.“
Jedno umístění už má na svém kontě také další pětiletá klisna Te Aroha, ale trenérka Baštová říká, že podle práce měly být její výsledky v dostizích ještě lepší. „To co ukazuje doma, ještě v dostihu bohužel nepředvedla. Začínala loni v květnu kariéru v Pardubicích a při kolizi jí spadl kůň pod nohy, takže nejdříve skákala přes koně a pak přes překážku. Začala být pak opatrná. Typově je to hirdařka, ale zřejmě ji ještě povezeme v dubnu do Karlových Varů do rovinového dostihu.“
Z prvního ročníku koní odchovaných v Osvinově se zatím ukazovala nejlépe šestiletá Amfora stáje Moravol-Irel. Loni absolvovala kompletně pardubický krosový program a kromě vítězství se ještě dvakrát umístila. V Ceně Laty Brandisové ji bohužel potkal pád. „Dělám nám radost. Je to klisna pro kratší pardubické dostihy. I Pepa Bartoš si myslí, že by jí měly nejvíce sedět dostihy na 3400 až 3500 metrů. A možná bychom s ní mohli zkusit vyjet také na dostihy do Merana.“ Další šestiletá klisna Armitage, která hájí dostihové barvy stáje Mikulčák, se loni dvakrát umístila v Pardubicích, ale při třetím startu ji musel jezdec zadržet. „Měla problémy s dýcháním. Přírodními preparáty se nám tento problém podařilo zlepšit. Armitage je spíše na delší tratě. Kvůli jejím problémům ji budeme spíše posílat do steeplechase do Pardubice nebo do Mostu, i když skokově by jí více seděly krosy.“
FOTO: Platným členem stáje byl také Noblefred Deruins, který zvítězil v Lysé nad Labem
Avec Charme propagující stáj AF Turf potěšil loni v srpnu svým prvním triumfem. Pod vedením Jana Kratochvíla zvítězil v crosscountry. „Čekání na něj se nám vyplatilo, dozrál a čím bude mít dostih delší trať, tím to bude pro něho lepší. Jan Kratochvíl z něj byl při posledním startu nadšený a říkal, že to bude kůň do delších krosů.“ Další šestiletý kůň ve stáji Justin změnil majitele a bude reprezentovat stáj DC Osvinov. „Měl zdravotní problémy, je velký a těžký a loni byl ještě nevyspělý. Tím, že je nyní Justin náš, na nic netlačíme a nespěcháme. Vyběhne, až to půjde.“
Velkým překvapením loňské sezóny byl Simon Set, který v předchozích třech sezónách ani jednou z deseti startů nedokázal proniknout na tabuli. A loni byl pokaždé za peníze. Po dvou třetích místech v Mostě zvítězil na stejné dráze koncem srpna v dobře obsazeném trojkovém dostihu. „Simon Set nás moc mile překvapil, dlouho to bylo takové miminko. V Mostě mu to moc sedělo, ale jak jsou nyní vypsané propozice, tak se nám do žádného dostihu nevejde. Podobná dráha je ve Slušovicích, ale to je pro nás ekonomicky dost daleko. Uvidíme, co pro něho vymyslíme, asi bude muset do Pardubic.“ Stejně jako visí otazník ohledně pokračování v dostihovém tréninku u Turlocka, tak je totéž zvažováno i u devítiletého Calvery, který měl loni tři starty bez umístění. „Pokud by zakončil dostihovou kariéru, nabídli bychom panu Mikulčákovi mladšího koně.“
Nejúspěšnějším koněm stáje je po odchodu Hetmana Polnyho a New Japea devítiletý Dalmacio, kůň v majetku JUDr. Jana Červenky. Tmavý hnědák loni zvítězil na pardubické dráze a také dosáhl svého dosud nejlepšího výsledku v elitní společnosti, když doběhl čtvrtý v Ceně Labe. „Dalmacio má vysoký handicap a vydělané peníze, takže se nám na jaře do nějakého menšího dostihu v Pardubicích asi nevejde. Pan majitel by s ním chtěl také do Strasbourgu. Uvidíme tedy, co mu najdeme za dostih. Přezimoval v pořádku, vypadá dobře.“ Sedmiletý Noblefred Deruins loni zvítězil v Lysé nad Labem a poté se ještě umístil koncem května v jedničkové steeplechase v Pardubicích. „Také u něho ještě nevíme, co bude běhat. V Lysé by mohl jen do Prvomájové steeplechase, a tak se spíš asi objeví v Pardubicích.“
FOTO: Dalmacio se loni umístil na čtvrtém místě v Ceně Labe
Potěšitelnou zprávou je, že by se letos v Osvinově měla narodit tři hříbata. „Zakoupili jsme novou krev do chovu, Divokou Lilii od pana inženýra Ševčíka, která je březí po Age of Japeovi. A další dvě naše klisny také očekávají potomky. Tourelle je rovněž březí po Age of Japeovi a Cape Monday po plemeníkovi Alaska River."
V lednu měli svěřenci Ing. Pavlíny Baštové relaxační režim, ale od začátku února již jsou v přípravě na sezónu. „Pracujeme od čtvrtého února, ale měli jsme hodně bláta. Teď je u nás bílo. Na začátek sezóny bychom měli být připravení. Pro sezónu si nejvíce přeji, aby byli koně zdraví a ukázali se všichni na dráze. Současná situace není jednoduchá, pokusíme nějak přežít a pokračovat dál v dostihovém sportu, bohužel ale koní a majitelů ubývá. Mám také pocit, že majitelé považují naše středisko za takové zastrčené. Naše poloha je ale naopak moc výhodná na transport koní. Do Pardubic to máme tři hodiny, do Chuchle půldruhé hodiny a do Mostu asi hodinu. Také se nám moc dobře jezdí do zahraničí, protože kousek od nás najedeme na dálnici a jedeme po ní pohodlně až na cílové závodiště v Německu nebo ve Francii.“
Trenérka Baštová se už řadu let může spolehnout na neměnný a spolehlivý pracovní kolektiv, a také na velkou pomoc svého manžela Ing. Miroslava Bašty a otce Ing. Josefa Vraného. „Oba mi moc pomáhají, bez pomoci rodinných příslušníků bychom naše středisko nemohli provozovat. Tatínek je v pořádku a určitě bude zase naším manažerem při hlášení koní do dostihů a obsazování jezdců,“ uzavírá předsezónní povídání nejen o koních ve stáji trenérka Baštová.
Michaela Zemanová
Fotografie: Šárka Votavová