Po dvou letech se vrací na trenérský post Dalibor Török, který dokázal i v malých stájích připravit jedničkové koně. Má také bohaté zkušenosti se starty koní ve Francii, kde jeho svěřenci v minulosti čtyřikrát zvítězili. A jak se dozvíte z rozhovoru, tak právě francouzská závodiště by letos mohla být cílem cest reprezentantů DS Pegas docela často. Dalibor Török převzal od Michala Liska silný ročník 2014 a jeho úlohou je získat s těmito koňmi co nejlepší výsledky v klasických dostizích. V jeho stáji je ale také nadějný dostihový dorost. Třetina reprezentantů DS Pegas je připravována pro překážkové dostihy. Nalezneme mezi nimi koně nejen pro pardubické významné dostihy, ale i ty, kteří se již velmi dobře prezentovali na italských a francouzských závodištích.
Tréninkové středisko: Zhoř |
Trenér Török se svým zkušeným a stabilním pracovním týmem připravuje pro zahájení dostihové kariéry osm juniorů. Všichni byli obsednuti a bez problémů pracují. Většina z nich, včetně reprezentantů chovu Ing. Jiřího Trávníčka, se narodila ve Francii. Mezi juniory jmenuje trenér na prvním místě hřebce pořízené na aukci v Deauville, Dragona (Planteur – Debby) a Sagara (Excelebration – Sphere od Gracie). „Oba se ukazují velmi dobře, a pokud na to budou mít, mohli by začít běhat hned v zahraničí. Nejsou ale úplně ranní, takže je budeme směřovat k debutu spíše až v létě.“ Dodejme, že za 16.000 euro zakoupený Dragon je polobratrem Listed vítěze ve Francii, hřebce Dinarobin (Dynaformer), a z úspěšné rodiny pochází rovněž Sagar, který stál dvojnásobek. Například jeho bába Misty Heights (Fasliyev) zvítězila v Listed a vícekrát se umístila v grupových dostizích.
Dvouletý Dragon je polobratrem Listed vítěze ve Francii
Potenciál trenér Török také vidí u odchovance pana inženýra Trávníčka Poetika (Red Rocks – Peinture Naive), polobratra třetí ze slovenské Jarní ceny Pikardie (Sholokhov). „Poetik vypadá velice dobře, ale bude pozdnější.“ Mezi dvouletými klisničkami vyzdvihuje ty, které by měly být nejdříve připraveny k zahájení kariéry, Carmellu (Campanologist – Catoffle) a Priscillu (Campanologist – Pikardie), tedy dcery bývalých úspěšných reprezentantek DS Pegas. „Obě klisny se velmi dobře ukazují v práci. Jsou ranější a mohli by začít dříve startovat.“
A další junior zakoupený na aukci v Deauville, Sagar
V sestavě dvouletých koní dále jsou v Německu narozená bělka Lesana (Jukebox Jury – Love Girl), Natiqua (Rip Van Winkle – Numberonedance) a hřebec Nauplios (Jukebox Jury – Nana d´Anjou), který je polobratrem klasické vítězky Nidary (Kallisto). Jedná se o koně s dobrými rodokmeny, kterým ale bude třeba dopřát více času.
Zástupci klasického ročníku loni pod vedením trenéra Liska ukázali velkou kvalitu, ostatně čtyři z reprezentantů DS Pegas najdeme v první desítce Generálního handicapu dvouletých. „Máme opravdu silný tříletý ročník. Je z čeho vybírat a budeme se snažit o to, aby naši koně neběhali proti sobě. Dostihy jim budeme vybírat podle toho, kde budou mít možnost dosáhnout co nejlepšího výsledku. Budeme tedy hledat alternativu i v podobě klasických dostihů v jiných zemích,“ poodhaluje plány s tříletými koňmi trenér Törok.
Dvouletá Priscilla představuje chov Ing. Jiřího Trávníčka...
Z klisen trenér Török věří Polyantě, která se loni objevila na startu jednou a dokázala zvítězit o krk před pozdějším vítězem Gerschova memoriálu Sir Sunem. A vysokou výkonnost také ukázala v anulované Ceně zimní královny Johanka, kterou Polyanta porazila o délku. „Polyanta zřejmě začne startem v Memoriálu R. Deyla a pak naváže Jarní cenou klisen. Její vrchol sezóny by ale měl přijít v Oaks, do Jarní ceny klisen ji směřujeme hlavně kvůli její třídě. To nejlepší ale od Polyanty očekávám na vytrvaleckých tratích.“
... stejně jako Carmella, jejíž matkou je dvojnásobná klasická vítězka Catoffle, která mj. dala v chovu Cassie, vítězku Memoriálu R. Deyla a umístěnou v klasických dostizích
Velmi silné složení mají u trenéra Töröka tříletí hřebci. Gold Evasive zahájil svou dostihovou pouť ve Francii a na podzim se zařadil těsným druhým místem v Gerschově memoriálu k elitě dvouletých. Dostih „Gold Evasive absolvuje na jaře přípravný dostih a pak by měla následovat Velká jarní cena. Asi nebude vytrvalý, jeho parketou by měly být dostihy do 1600 metrů.“ Naproti tomu pátého z Ceny zimního favorita Noble Cliffse najdeme na přihláškách do všech klasických dostihů. „Noble Cliffs přes zimu narostl a vyzrál. Jeví se jako pozdnější kůň, a spíše by mu měly sedět dlouhé tratě. Plány jsou s ním takové, že zahájí sezónu startem ve Velké jarní ceně a poté absolvuje přípravné dostihy před Českým derby, buďto v Česku anebo v zahraničí.“
Neporažený Black Canyon je velkou nadějí DS Pegas do klasických dostihů
I přes vysoký výkonnostní průměr a pozdnější zapojení do sezóny, loni na dráze udělal z dvouletých reprezentantů bíločervených barev největší dojem Black Canyon, který je neporažený ve dvou startech. Nejprve zvítězil koncem září při debutu v Karlových Varech a o tři týdny později utekl v cíli Pražského zimního favorita nejbližšímu ze soupeřů o 12 délek. „To je naše hvězda a měl by být koněm pro derby,“ chválí Mandurova syna trenér. „Velkou jarní cenu Black Canyon vynechá a budeme ho rovnou stavět do delších dostihů a směřovat k Českému derby. Stejně jako Noble Cliffsovi mu budeme hledat přípravné dostihy pro derby v Čechách nebo na zahraničním závodišti.“
Pátý z Ceny zimního favorita Noble Cliffs
K širší špičce ročníku loni patřil také Felix, umístěný na tabuli v Ceně Masise i ve Velké ceně BBAG Baden-Baden v Bratislavě. Byla pro něho učiněna přihláška do Saint Legeru, a společně s Hordubalem figuruje také v seznamu přihlášených koní do rakouského Saint Legeru. „Oba se jeví jako koně do dálky a jejich čas by mohl přijít na podzim. Ještě uvidíme, čím začnou sezónu, možná by se mohli podívat i do Francie, oba mají francouzský suffix.“
Dostihově nepopsaným listem zatím je kariéra klisny Lorien (Jukebox Jury – Love Girl). “Lorien je začátečnice, loni ještě nebyla vyspělá a proto nestartovala. V tréninku se ukazuje dobře.“ Dostihový křest čeká také syna Nany d´Anjou Nicka (Soldier of Fortune). „To je zelený koníček a jeho kariéra by měla být překážková. Zřejmě se nejprve rozběhne v delším rovinovém dostihu, ale potom ho čekají už překážkové dostihy.“
Očekávání se také pojí s tříletou Polyantou
Ve skupině 13 čtyřletých a starších koní bude pouze jeden startovat v rovinových dostizích. Jedná se ale o velmi kvalitního vytrvalce. Pětiletý Icar se loni neztratil ve Francii, kde se třikrát umístil na dotovaném místě, a zařadil se také mezi tuzemskou absolutní špičku. Do výtečné formy se dostal na podzim, kdy zvítězil ve Velké ceně českého turfu, třetí příčku obsadil v EJC Long Elkov Elektro na Evropském poháru žokejů a v Ceně prezidenta republiky doběhl druhý za Intisarim. A jak se dozvídáme, tak Icar bude stejně jako loni kombinovat starty v tuzemsku s dostihy ve Francii. „Má francouzský handicap, takže mu budeme hledat na jaře vhodné dostihy ve Francii,“ svěřuje trenér Török „ A bude se také účastnit vrcholných dostihů u nás. Je rovněž hlášený do rakouského Saint Legeru a na podzim samozřejmě může startovat na Evropském poháru žokejů.“
Zbraň do velkých vytrvaleckých dostihů - Icar
S překážkovou kariérou započali již loni jako tříletí Norman a Santos. Lépe si počínal posledně jmenovaný hnědý valach, který má na svém kontě již vítězství na proutěných překážkách a jen půl délky mu chybělo k tomu, aby zvítězil i ve Zlaté sponě tříletých. „Oba dva by se měli věnovat dostihům přes proutěné překážky v Pardubicích nebo v Lysé. A u Santose je možný přechod v průběhu sezóny do steeplechase.“
Oba zmínění koně zatím budou sbírat zkušenosti na domácích drahách, ale pro následující kvarteto má trenér Török větší plány: „Tito koně jsou už zkušenější a prokázali své kvality. Měli by být směřováni hlavně do zahraničí.“ Jedním z těchto koní je o šestiletý Monsieur Bachir, který loni startoval výhradně ve Francii a za vítězství a tři umístění získal v přepočtu 350 tisíc korun. Signum měl loni jediný start v Praze, který snadno vyhrál, ale rok předtím dokázal zvítězit i v Listed v Meranu. Polokrevný Casper šel loni také francouzskou cestou a třikrát se tu umístil. A ve Francii se již dokázal umístit i jeho o rok mladší bratr Draco, který debutoval vítězstvím v Meranu. „Draco je výborný kůň pro proutěné překážky. Kromě zahraničí se může objevit i v Pardubicích. Ostatní tři koně budou spíše běhat v zahraničí, mají už více zkušeností. Itálie nás ale tolik nezajímá, budeme jim hledat dostihy na francouzských závodištích.“
Vítěz Ceny ČASCH Napastnik je překážkovou nadějí
Kvalitní sestavu tvoří i koně pro krosové dostihy. Nejmladším mezi nimi je pětiletý Napastnik. Ten loni v květnu upoutal druhým místem ve Wroclawi. Do dostihového dění se vrátil po bezmála pěti měsících, aby svedl krásný souboj s favoritem Jesmoonem v jedničkové Ceně ČASCH a o půl délky ho porazil. Další soupeři již byli v dostihu daleko… „Napastnik dozrál a vypadá výborně. Je to určitě jeden z lepších překážkářů v naší stáji. Potřebuje spíše velké dráhy. Chceme ho také směřovat do Francie.“
Naopak další kvarteto koní představované vítězkou svého jediného překážkového startu, po roční pauze se vracející Nanou Angelou, a desetiletými Gejzirem, Sokolem a Brokerem, bude směřováno do Pardubic. „Budeme je sem vozit ale jen v období, kdy budou měkčí povrchy drah. A pokud na tom budou zdravotně dobře, tak můžeme s nimi také zkusit zahraniční dostihy. Broker by měl jít opět cestou kvalifikace, a rádi bychom ho letos dostali na start Velké pardubické. Bude to pro mne nová zkušenost a těším se na ni. Naši krosaři jsou staří mazáci, mým úkolem je hlavně udržet je v dobrém zdravotním stavu a připravit je na vybrané dostihy v co nejlepší formě a tak, aby dosáhli co nejlepšího výsledku a přišli z dostihu zdraví. “
Casper už prokázal překážkové kvality na zahraničních závodištích
Za jakých podmínek se letos připravovali koně v moderním tréninkovém středisku ve Zhoři? „Měli jsme tu dlouho sníh, takže jsme hodně cválali na sněhovém povrchu a poté na štěpkové tréninkové dráze. Celou zimu jsme měli možnost cválat a naši koně absolvovali kvalitní objemovou přípravu. Teď už pracujeme na rychlostním tréninku. Všichni koně jsou zdraví a v dobré kondici, takže můžeme sezónu zahájit už koncem března nebo začátkem dubna.“
A jaké má Dalibor Török očekávání před svou první sezónou v úloze trenéra koní DS Pegas? „Na letošní sezónu se opravdu těším. Máme dobré koně a výborné tréninkové podmínky. Pevně doufám, že pana inženýra Trávníčka potěšíme dobrými výsledky. Disponujeme silným tříletým ročníkem a věřím, že jeho zástupci potvrdí svou třídu. V tréninku se ukazují dobře. A samozřejmě se také těším na dvouleté koně, protože to bude už od začátku moje práce. Vypadají také velice dobře. Novou zkušeností pro mne jsou překážkoví koně, i když s jejich přípravou jsem ve svých trenérských začátcích také měl co do činění. Trénink překážkových koní tedy nevidím jako problém. Máme ve Zhoři ostřílené překážkáře a výborné podmínky pro přípravu skokových koní, ostatně byla tu připravována i Orphee des Blins, takže věřím, že i oni se dobře v sezóně ukážou,“ zakončuje předsezónní rozhovor Dalibor Török, pro kterého bude letošní rok znamenat 12. dostihovou sezónu v úloze trenéra koní.
Michaela Zemanová
Fotografie: Eva Kopečná, další její snímky si můžete prohlédnout zde