Endaltsev IgorOd loňské zimy připravuje Igor Endaltsev své svěřence na pražském závodišti, i když většina startů jeho koní se odehrávala na francouzských drahách. Tam se dařilo především klisně Hors Forfait a hřebci I See You. Klisna zvítězila a několikrát se umístila a I See You byl vítězství dvakrát velmi blízko. Na českých závodištích byl na jaře užitečný v nižších kategoriích Levis Mistral, ale nakonec se stal nejúspěšnějším koněm stáje Approcaillis, který se od příchodu v létě postupně zlepšoval a na závěr sezóny mu chyběla jen krátká hlava k vítězství v dostihu první kategorie. Do letošní sezóny vstupuje Igor Endaltsev nejen s oporami stáje, ale i několika nováčky. A opět budou často jeho svěřenci mířit na francouzské dráhy.

 


Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní:  7
Odešli po sezóně: Levis Mistral (do chovu v Rusku)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Martina Havelková, Bára Síbrtová 
První jezdec stáje: Martina Havelková

 

V tréninkovém chuchelském úseku Igora Endaltseva nacházíme o třetinu méně koní než před rokem. Jeho stáj prošla už v průběhu sezóny 2016 větší obměnou a tak tu z loňské předsezónní sestavy nacházíme jen tři koně, kteří patří trenérovi. A změnou oproti loňsku je také absence dvouletých koní ve stáji.

Jeden z koní, kteří tu ještě v loňském předjaří nebyli, nakonec patřil k největším oporám stáje trenéra Endaltseva. Jedná se o čtyřletého ryzáka Approcaillise v majetku Vartana Vartanova, s nímž začal trenér spolupracovat loni v létě. Approcaillis se po příjezdu z Irska postupně zlepšoval. V září už doběhl třetí za Solar Eclipsem a Sapsiree ve dvojkové Ceně Jockey Clubu ČR, ale ještě více na sebe upozornil o měsíc později. Při posledním dostihovém dnu v Mostě mu totiž v cíli jedničkové Ceny společnosti JSB Match Diabolo a.s. chyběla jen krátká hlava na vítězného Bukhariho, kterému poskytoval šestikilogramovou hmotnostní výhodu. „Approcaillis ještě přes zimu vyspěl. Pan majitel se těší na vítězství a doufám, že se nám to brzy povede. Původně jsem si myslel, že by se mohl Approcaillis rozběhat v únoru a v březnu ve Francii a pak se vrátit na české dráhy, ale bohužel v zimě jsme nemohli tolik pracovat a tak začneme s ním zřejmě až Velkou dubnovou cenou. Pak ale také zkusíme s Approcaillisem zahraniční dostihy,“ svěřuje Igor Endaltsev a dodává, že i když ryzák loni zaběhl v Mostě výborně, tak je to spíše kůň pro závodiště s delší rovinou, tedy pro Velkou Chuchli a Karlovy Vary.

Endaltsev Approcaillis2
Martina Havelková ukazuje Approcaillise v postoji...

Chovatelem Approcaillise je sám Vartan Vartanov, který chová anglické plnokrevníky v Irsku a v Rusku. „Pan Vartanov vlastní jeden z největších hřebčín v Rusku – Studfarm 711. A loni se rozhodl otestovat své koně na dostihových drahách v Česku,“ osvětluje záměry významného ruského majitele a chovatele trenér Endaltsev. Jeho druhým koněm a zároveň odchovancem je rovněž čtyřletý Victorious Laugh, který loni běhal v Mostě a ve Francii, ale bez úspěchu. „Je to hřebec s dobrým původem a velkým potenciálem, ale bohužel loňskou sezónu mu komplikovaly zdravotní problémy. Děláme vše proto, aby letošní sezóna byla úspěšná a aby do Česka mohli přijít další koně pana Vartanova. “

Endaltsev Approcaillis
... a o chvíli později je vidíme společně při tréninku

Do letošní sezóny vstupuje trenér Endaltsev s novým majitelem Vladimirem Kravetsem. Ten pro svoji stejnojmennou stáj zaregistroval dva koně. Starším z nich je čtyřletý Alaska Run (Hurricane Run – Alaska Spruce), který byl zakoupený v listopadu na aukci Arqany. Ryzák německého chovu zatím startoval jen jednou. Loni v červnu v Deauville debutoval čtvrtým místem v dostihu na 1600 metrů. „Pár dní po startu byl vykastrovaný, měl psychické problémy. Pokud se nám je podaří odstranit, tak by to měl být kůň dobré výkonnosti. Moc pěkně cválá. Je registrovaný pro zahraniční starty.“

Endaltsev VictoriousLaugh
Victorious Laungh s Barborou Síbrtovou v sedle

Stájovou kolegyní ryzáka je o rok mladší hnědka Navaratna (Sageburg –Just Aerdee). „Navaratna má dobrý původ, ale je to začátečnice. Je rovněž registrována pro zahraniční starty a stejně jako Alaska Run by měla vyběhnout v dubnu ve Francii.“ Z blízké rodiny Navaratny pochází výborný vytrvalec, mj. vítěz Gr. 2 Yorkshire Cup a Henry II Stakes a dvakrát druhý v Gr. 1 Gold Cupu Geordieland (Johann Quatz), který byl na dráze často soupeřem Yeatse (Sadler´s Wells).  Matka Navaratny Just Aerdee (Kahyasi) je totiž  polosestrou Geordielanda.

Endaltsev Approcaillis VictoriousLaugh
Koně Vartana Vartanova Victorious Laugh a Approcaillis

Další tři koně jsou v majetku trenéra a budou tedy startovat za stáj Igor Endaltsev. Nejmladší mezi nimi je tříletá bělka Abondance (Zanzibari – Last Harvest), zakoupená jako roček za 13.000 euro na říjnové dražbě Arqana. Klisna je polosestrou v grupě a Listed umístěné Gold Harvest (Kaldounevees). „Abondance je pozdnější. Budeme jí také hledat dostih ve Francii pro nestartovavší tříleté koně. Předpokládám, že by mohla vyběhnout v květnu nebo v červnu.“

Endaltsev AlaskaRun
Nadějně se ukazuje další čtyřletý kůň Alaska Run

Pětiletý I See You loni startoval ve Francii dvanáctkrát a pětkrát se umístil, přičemž v přepočtu vydělal přes čtvrt milionu korun. Zvlášť se mu dařilo v listopadu v Amiens a v Marseille, kde doběhl druhý o půl, resp. třičtvrtě, délky za vítězem. „I See You bude stejně jako Hors Forfait pokračovat v kariéře na francouzských závodištích. Začnou běhat v dubnu.“ Dvanáctkrát také loni cestovala do Francie na dostihy Hors Forfait. Ve čtyřech případech získala dostihové výhry v celkové sumě bezmála 290 tisíc korun. Velkou radost udělala počátkem září v dostihu na 1200 metrů v Evreuxu, kde zvítězila pod vedením Vincenta Viona. 

Endaltsev tym
Trenér Igor Endaltsev se svým týmem

Co se týče možností zimních tréninkových podmínek, tak trenér Endaltsev s úsměvem podotýká: „Zima letos byla jako v Rusku… Bylo umrznuto a nemohli jsme s koňmi pracovat tak, jako v předchozích zimách. Zpozdilo nám to tedy start do sezóny. Původně jsme chtěli začít běhat s koňmi ve Francii už únoru, ale museli jsme tento záměr posunout až na duben.“ A jaká má trenér očekávání od nové sezóny? „Samozřejmě bych si přál dobrou sezónu. Nemyslím tím na vítězství, ale přeji si zdraví koní a aby mohli starty v dostizích ukázat co v nich je, abychom rozkryli jejich dostihový potenciál. Proto jsem měl loni velkou radost ze druhého místa Approcaillise v jedničkovém dostihu v Mostě. Pro mne to bylo, jako by vyhrál, protože podal dobrý výkon a ukázal, na co má,“ říká na závěr naší návštěvy Igor Endaltsev, který má k dispozici spolehlivý pracovním tým, do kterého patří i ž. Martina Havelková.

Michaela Zemanová
Fotografie: Petr Nowicki

Endaltsev zada

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking