Satra TomasS elitními hřebci i zajímavými nováčky
Tomáš Šatra loni přidal do sbírky svých úspěchů jedničkové vítězství v Mostě a slavil úspěch i v Miláně, kde zabodoval Chardonney Tcheque. Pro novou sezónu chystá 14 koní tří silných majitelů. Téměř polovinu boxů stáje totiž obývají koně Dr.Charváta, čtyři koně patří Ing. Odcházelovi a manželé Pospíšilovi, majitelé firmy Agro Byškovice s.r.o., sem umístili své dvě naděje.

Koně nejmladšího dostihového ročníku může nalézt návštěvník u trenéra Šatry tři. Hřebec po Azamourovi (Night Shift) zakoupený Jiřím Charvátem na aukci v Deauvile zatím nemá jméno. Ze stejné dražby přijela i menší klisna výtečného rodokmenu jménem Tautou Montjeu (Montjeu - Flashing Green po Green Desert), kterou vlastní stáj Joly. Jediným zástupcem českého chovu mezi dvouletými tak je Scyrisův syn Charming Dream (z Charming Heights), kterého zakoupili majitelé společnosti Agro Byškovice v Napajedlích.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní v tréninku: 14

Koně, kteří odešli po sezóně: Connex, Lieve Star, Lex

Koně přihlášení do derby: Sapsiree, Tycho Brahe

Stájový personál: Zdeňka Černá, Sabrina Kuchařová, Martin Srnec

První jezdec stáje: Martin Srnec
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako perspektivní hodnotí trenér kolekci tříletých koní. Stáj Joly má jedenkrát představeného syna Mujadila Tycho Brahe: "Nebyl raný, tak jsme na něho nepospíchali, a přes léto měl zdravotní problém. Debutoval v polovině října slušným pátým místem a pak už pro něho nebyl dostih."  Dalším zajímavým hřebcem je temperamentní Maestro Quercus Dr. Charváta, který měl tři starty a při tom druhém doběhl druhý v Karpatské ceně. Naopak debut čeká na jeho stájového kolegu Charakiho (Shirocco - Seltitude): "Měl růstové problémy, ale už je v pořádku,"říká trenér.

Maestro Quercus
Foto: Jedna z klasických nadějí Maestro Quercus

Zajímavou klisnou je Sapsiree, jejímž otcem je Rock Of Gibraltar. Klisna stáje Joly svůj první dostihový start absolvovala pod vedením trenérky Blažkové, ale těsné druhé místo v Mostě koncem října již vybojovala při přípravě v Praze. Nováčkem ve stáji je sledovaná bělka Reglisse (Verglas - Regalline) zakoupená pro žlutomodré barvy stáje Dr. Charváta. Klisna absolvovala na irských závodištích loni sedm startů, jednou vyhrála a pětkrát se umístila, a to dokonce i na black-type úrovni. Doběhla o 2 délky druhá v Listed a dvakrát byla čtvrtá v dostihu Gr. 3. "Chodila v dostihu pěkným závěrem, tak by se mohlo podle jejího běhání usuzovat, že bude vytrvalá, ale stejně jako u všech našich dalších tříletých je to v tomto čase ještě hodně předčasné mluvit o jejich distančním optimu," tvrdí Tomáš Šatra.

Zapomenout nesmíme ani na trenérovu vlastní klisnu Sponu (Tiger Cafe - Spina), kterou by měl čekat debut: "Měla zdravotní problémy, které jí zabránily v zahájení kariéry loni. Uvidíme, jak na tom bude zjara, pokud by neměla mít třídu, asi by odešla z tréninku." 

Stáj bude spoléhat na silný tandem starších hřebců Dr. Charváta, tedy Chardonney Tcheque a a třetí z loňského derby My Afantou. "Dobře přezimovávají a samozřejmě se od nich očekávají dobré výsledky, i v zahraničí. Chardonney Tcheque  již vícekrát dokázal, že je koněm pro Itálii, a myslím, že by to mělo být i v možnostech My Afantou, který tam při jediném startu obsadil čtvrté místo, a to se ještě jezdci dostih moc nepovedl… Samozřejmě je otázkou, jak se dál situace v italském sportu vyvine, zda se začnou nějak pravidelně vyplácet výhry. Pokud by špatná situace přetrvávala, tak bychom se museli poohlédnout po jiné zemi. V Německu je velká konkurence a malé výhry, tak bychom možná raději zkusili Francii."

Jediný start loni absolvoval Johannes Kepler, který doběhl druhý za Rochess Crossem ve Velké dubnové ceně a od té doby se již v akci neukázal. "Měl vleklé zdravotní problémy a nevěděli jsme dlouho, co je jejich příčinou. Až jsme ho nakonec odvezli na magnetickou rezonanci do Lipska. Byla stanovena diagnóza a zahájena léčba. Nyní se zdá být v pořádku, kluše v tréninku stejně jako naši ostatní koně, tak doufám, že bude v pořádku. Jje to dobrý kůň."

V tréninku je i zatím jen třikrát na dráze exponovaný čtyřletý Mainly Rocco, vnuk skvělé Nory Jeane, který reprezentuje stáj manželů Pospíšilových. A zůstala i Růženka, která bohužel loni skončila se sezónou předčasně už v červnu. "Měla smůlu, zranila se nám v Karlových Varech při vykládání z vozu." V sestavě koní v tuto chvíli chybí loňský dvojnásobný vítěz a druhý z Českomoravské ceny Mikesh, ale měl by se před sezónou vrátit ze zimního pobytu u svého majitele.

Stáj trenéra Šatry má oproti jiným stájím jednu personální výhodu - a sice svého stájového žokeje. Koncem loňského léta sem totiž přišel Martin Srnec, který právě v sedle My Afantou počátkem září v Mostě zaznamenal již 62. jedničkové vítězství. (mze)


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net