Luka vaclav jrBošovické tréninkové středisko vedené ing. Václavem Lukou ml. loni dosáhlo historického momentu. Mezi 19 vítězstvími dosaženými v sezóně 2016 totiž byla převaha prvenství získaných ve francouzském turfu. Patnáct vítězství vybojovaných ve Francii znamená úctyhodných téměř 80 % ze všech vítězství dosažených v loňské sezóně. V zemi galského kohouta se povedly mimořádné výsledky, jako například úspěch Wirelesse v Grand handicapu v Deauville o sto tisíc euro, nebo triumfy Ventarona a Veakalta, kteří dokázali vyhrát dostih o 60 tisíc, resp. o 52 tisíc, euro. A  zmínku si rozhodně zaslouží i čtvrtá místa Wirelesse v dostihu grupy 2 ve Francii nebo v grupě 1 v Římě. 

 Na domácí dráze zabodoval jedničkovým vítězstvím Nine ou Four a v nejlepší společnosti byli k vidění i další koně, jako například skvělá tříletá Partyday nebo Ventaron či Agnes Seice.  Pro letošní rok je ve středisku připravována širší kolekce koní pro starty ve Francii, mezi kterými je i několik nováčků. V Bošovicích najdeme ale i několik koní pro tuzemské významné dostihy včetně  tří tříletých koní přihlášených do klasických dostihů.


Tréninkové středisko: Bošovice 
Počet koní: 58
Přihlášky do klasických dostihů: Coffola, Wovka, Solai
Stájový personál:  Tomáš Bosák (asistent), Iva Daňhelová, Lucie Kabátníková, Ivana Polanská,  Martina Luková,  Jana Zdrhová,  Michaela Kacerová, David Švemler, Lenka Rájová, vypomáhají: Natalie Bílková, David Liška, Míša Drahotová, Agáta Čermáková, Monika Preislerová 
První jezdec stáje: Théo Bachelot pro starty ve Francii, v tuzemském turfu by rád trenér spolupracoval  s Janem Rájou a Davidem Liškou

 

Středisko Lukaracing v Bošovicích patří společně se středisky rodiny Váňových ke dvěma největším soukromým tréninkovým střediskům v republice. A obě mají společné i to, že je tu celoroční dostihový provoz. Ostatně úspěchy svěřenců Václava Luky ve Francii jsou dostatečně známé a přibližně polovina koní v jeho péči je určena pro tzv. francouzskou cestu. 

Trenér Luka se svým týmem připravuje koně pro 23 majitelů. Podle abecedy začínáme stájí Autolakeren Aps, která tu má šestiletou bělku Mill´s Finest. Klisna běhala v Dánsku jedničkové dostihy, ale do Bošovic se přestěhovala po pátém místu v dostihu nejnižší kategorie. „Bělka k nám přišla nedávno ze střediska Darhorse, nemohu toho proto zatím k ní moc říci. Potřebuje trochu času, než bude zase moci jít do dostihu," konstatuje trenér Luka. "Budeme jí hledat na začátek nějaký dostih čtvrté kategorie.“

Luka Satisofgracie
Jeden ze zástupců stáje BORS Břeclav a.s. - Satis of Gracie

Na přelomu roku přicestovali k trenéru Lukovi reprezentanti stáje BORS Břeclav a.s. Nejmladším z nich je nestartovavší Shebbo Absolu (Pouvoir Absolu – Sheba): „To je moc hodný, příjemný kůň a je zdravý, ale je ještě zelený. Je to spíše kůň do budoucna na překážky, bude vytrvalý. Je nabízený na prodej.“  Dostihová premiéra čeká i o rok starší bělku jménem Camellia of Gracie (Early March – Caline du Brizais): „Camellia je velká klisna spíše překážkového původu. Doufám, že nějakou třídu ukáže. Chceme ji směřovat pro překážkové roviny ve Francii.“

Dostihovou atmosféru ještě nepoznal ani stejně starý Dream of Gracie (Silver Frost – Ajara). „Měl už dávno běhat, ale nevím, proč ještě nestartoval. Je také nabízený na prodej. Zatím se mi nezdá, že by mohl splnit očekávání majitele.“ Dalším čtyřletkem je rovněž nestartovavší Satis of Gracie (Saint des Saints – Sparkle Green). „Oproti Camellii je zelenějším koněm, spíše bude do překážek. Uvidíme, jak se ukáže. Je tedy možné, že ho bude čekat odchod z Bošovic do překážkového střediska anebo bude prodaný.“

Luka Alfazive
Dvouletý Alfazive

Pětiletý Prestige of Gracie se ukázal slušně jako tříletý, kdy dvakrát zvítězil, ale od poloviny roku 2015 na dráze chyběl. „Měl zranění a dlouho neběhal. Zdá se mi být dobrý, hezky pracuje a je odpočinutý, takže by měl vyběhnout hned v dubnu v Praze. Budeme ho stavět do dostihů na 1400 metrů. Začne po českých drahách, ale později může také vycestovat.“ Čtyřletý Prince of Gracie loni pod vedením trenérky Horákové ze čtyř startů dvakrát vyhrál. „Jeho optimum vidím mezi 1800 až 2000 metrů.  Menežovat ho do dostihů bude ale problematické,“ přemítá trenér. „Handicapově je vysoko a dostihy druhé kategorie u nás moc nejsou. Začne tedy startovat u nás a uvidíme, v jakém světle se ukáže.“

Stáj Dr Dahess má v Bošovicích jediného koně a tím je pětiletý Captain Aragorn, který hned první start pod trenérovým vedením loni v červenci proměnil ve vítězství. „Přišel k nám z Polska, vyhrál ve Francii a zůstal tu,“ říká trenér Luka. „ Má  již handicap a čekáme na vhodné dostihy pro něho.“  DS Go má naději ve tříletém ryzákovi Wovkovi, který debutoval o posledním mosteckém mítinku třetím místem. „Wovka je nástupcem Waky Laury, která odešla do chovu. Ukázal se při debutu dobře, ale má zdravotní komplikace. Poběží v dubnu, abychom otestovali, jak se s nimi vypořádal. Je přihlášený do Velké jarní ceny.“

Tradiční klient trenéra Luky, stáj DS Maentiva, má v přípravě dva koně. Dosud nepojmenovaná dvouletá hnědka po RipVan Winkle z Rugged Up se ukazuje dobře: „Na podzim se nám zranila a teď to dohání, ale vypadá velmi dobře a je to silná klisna. Měla by startovat už tenhle rok.“ O rok starší Solai se při dvou vystoupeních na dráze pokaždé umístila. „Solai se ukazuje jako vytrvalec a byla raná. Bohužel její charakteristika raný vytrvalec není moc dobrá, protože delší dostihy pro dvouleté koně u nás nejsou. V tréninku se jeví dobře a budeme jí tedy hledat dlouhé dostihy.“ Dodejme, že Pop Rockova dcera figuruje na přihláškách do Oaks a Saint Legeru. 


Luka Coffola
Tříletá Coffola by mohla zamířit do Jarní ceny klisen

Pětiletý Ilek DS Paragan má zatím na svém kontě šest startů ve Francii s jedním umístěním. „Musím říci, že Ilek nesplnil naše očekávání. Na podzim jsme ho nechali vykastrovat a doufám, že mu to pomůže v přemýšlení a zlepšení výkonů. Nemá bohužel závodní srdce a dostává poslední možnost něco ukázat.“ Jeho vrstevnice Snezenka majitele FarrLog je taky zatím nevítězná a svědčí ji ultradlouhé dostihy, kde se loni třikrát umístila do třetího místa. Na nejlepší nestačila jen v Ceně prezidenta republiky. „Snezenka je hodně vytrvalá a také pozdní klisna. Bude ale asi muset startovat i na 2200 a 2400 metrů, dlouhých dostihů moc v nabídce není. Ale věřím, že své uplatnění si najde.“

Kvarteto koní je trénováno pro dalšího tradičního majitele, GM Electronic. Deset startů ve Francii se sedmi umístěními a ziskem bezmála půl milionu korun – to je výborná vizitka čtyřleté klisny Indivy, která začínala dostihovou pouť před rokem. „Dneska (20. března – pozn. red.) nás potěšila Indiva čtvrtým místem v tierce handicapu kategorie D o 52 tisíce euro. Bylo to běhání po více než čtyřměsíční přestávce a klisna v něm obstála moc dobře. Je to užitečný handicapový kůň do Francie, ostatně například  i loni doběhla třetí ve velkém handicapu o 30 tisíc euro.“

Radost dělá ve Francii také Lehaim. I u něho je zajímavé zmínit jeho statistiku – loni ze sedmi startů jedenkrát zvítězil a pětkrát se umístil, což na dostihových výhrách znamenalo 850 tisíc korun. „Lehaim je super sprinter. To je náš rychlík, který pokud je schovaný, tak dokáže mít parádní závěr. Je to kůň pro velké handicapy a jeho cílem by měl být Grand handicap v Deauville.“ Posilou stáje je čtyřletý Risk Major, který vyhrál v dubnu 2016 pod taktovkou trenéra Phellipiona v Maisons-Laffite dostih na 1200 metrů, ale pak už se mu tolik nedařilo. A za Bošovice se zatím ukázal v akci jen jednou. „Začne běhat příští týden a je to hodně zvláštní kůň. Je to určitě dobrý kůň, ale chybí mu bojovnost a je takový posera. Tedy velké dělo, ale jednoduchý není… Přesto ho považujeme za nadějného koně a věřím, že bude dělat radost.“  Trenérovi se zamlouvá  i tříletý Sephor (Cape Blanco – Sugar Plum), který je zatím ale dostihově nepopsaným listem. „Nestihneme s ním klasické dostihy, takže ho čeká kastrace. Je to hodně pozdní kůň a vytrvalec. Je pěkný a dobře se hýbe, mohlo by z něho něco být.“

Luka WildLove

Dvouletá Wild Love

Nedávno byla započata spolupráce Ing. Luky se stájí Joly inženýra Odcházela, pro kterého byl nedávno ve Francii zakoupený čtyřletý Olsztyn (Canford Cliffs – Kalahaaq), loňský vítěz tří dostihů na tratích 1300 až 1950 metrů. „Nebudeme s ním nikam spěchat, musíme ho dát nejprve dohromady. Olsztyn potřebuje čas, ale měl by to být kůň do velkých handicapů do Francie. Pan majitel ho dal k nám do tréninku právě s cílem startů ve Francii.“

Nejvíce koní má v Bošovicích úspěšná stáj Leram pana Milan Kříže, která už slavila ve Francii nejeden úspěch. Jen z vítězství v této zemi se pan Kříž radoval během čtyř sezón 17x. Při představování koní jeho stáje je podle abecedy je první Athansor, který zvítězil loni v červenci v Clairefontaine, ale jeho další starty byly bez umístění. „Athansor je rošťák a složitý na ježdění. V létě bude na prodej. Jeho bratr je úspěšným překážkářem.“ V lednu pan Kříž zakoupil tříletého Bee Chic, vítěze dvou dostihů v Římě, který zatím startoval za nového majitele jednou. „Je to hodný kůň, pohodář. Je u nás krátce a ještě přesně nevím, kam ho zařadit. Ale nastoupil už francouzskou cestu a těším se na něj.“

Trenérovi se zamlouvá i další tříletek zakoupený ve Francii Comblot (Rajsaman – Irish Cat), loni ve všech třech startech umístěný. „Hodně se mi líbí, ale je to trochu  problematický kůň. Kvality ale má. Když se nám ho podaří nastartovat, tak věřím, že bude dělat velkou radost. Vyběhne začátkem dubna.“ Loni před rokem se pojila velká očekávání s tehdy s tříletou Dame Van Winkle, která ale nebyla úplně naplněna. Tmavá hnědka startovala jen třikrát a z toho jednou obsadila ve Francii páté místo. „Dame je hodně smůlovatá klisna. Dobře se nám ukazovala jako dvouletá, pak se zranila a její návrat na dráhu se úplně nepovedl. Dostane ale ještě poslední šanci v květnu. Moc bych si přál, aby se naše trpělivost vrátila, ale pokud se její návrat nepovede, zakončí kariéru,“ svěřuje trenér Luka.  Hrozba odchodu z Bošovic visí i nad Royal Sunem, který se letos již dvakrát ve Francii neumístil. „Měl bohužel zdravotní potíže s dýcháním, které byly řešeny operativně. Dostal deadline do konce dubna, pokud to bude i nadále špatné, odejde z tréninku.“ 

Luka RoyalSun Sinbad
Dvojice reprezentantů stáje Leram - Royal Sun a Sinbad

Do střediska Lukaracing přišla loni v létě Danae Jam a hned první dva starty dokázala proměnit ve vítězství. „Je to pracovitá a poctivá klisna. Je u ní ale problém, že nyní nosí vysoké hmotnosti. Včera při startu v Saint-Cloud ve slušně obsazeném dostihu nosila 60 kilogramů, a i když běžela dobře, tak váha ji zastavila. A navíc je to subtilní klisna. Musíme počkat na vhodný dostih pro ni, je schopna i s vysokou hmotností dobře zaběhnout. Věřím, že nám Danae ještě udělá radost.“ Na prahu své dostihové kariéry je polosestra Gloriosa a Glorious Eagle Genya (So You Think – Globuli). „Genya je narozena v květnu, a je to ještě velké dítě. Do dostihů to zatím nebude, spíše až na druhou polovinu sezóny.“

Následující kvinteto získalo pro stáj Leram už téměř 9 milionů korun na dostihových výhrách. Nejstarší z něho je osmiletý Phu Hai, který loni zvítězil v Compiegne. „Náš starý dědek je vysoko nasazený, je v pořádku a bude zase běhat nějaké kondicionáty. Loni vyhrál, ale léta mu přibývají a rychlejší už taky nebude. Pokud ale budeme mít štěstí při jeho menežování, tak věřím, žesi  ještě své odvede.“ Šestiletý Sinbad, který se loni na francouzských závodištích čtyřikrát umístil, letos byl třetí v Chantilly a v březnu ve Fontainebleau se neumístil. „Sinbad dělá většinou radost, ale naposledy v roli favorita dostihu zklamal. Nesedla mu totiž atypická dráha. Teď ale dostal kila dolů a hledáme mu další dostih.“ 

Skvělou sezónu měl loni Wirelles – třikrát zvítězil včetně ceněného Grand handicap de Deauville o 100 tisíc euro a na podzim se umístil ve dvou grupových dostizích ve Francii a v Itálii. „Wirelles loni ukázal vysokou třídu a věřím, že ještě neřekl v grupových dostizích poslední slovo. Je v pořádku a měl by začít v dubnu startem v Listed v Paříži. Podařilo se odstranit neduhy, kvůli kterým se prodával, jinak by se k nám asi ani nedostal.“ Vítězství loni na francouzském závodišti docílil také pětiletý Veakalto a letos již má na svém kontě i druhé místo v dostihu kategorie D. „Poslední dostih se mu ale nepovedl, byl totiž o čtyři vteřiny pomalejší, než by potřeboval. Budeme ho směřovat i nadále do handicapů a věřím, že může zase vyhrát.“

Luka Wirelless
Vítěz Grand handicapu de Deauville o 100 tisíc euro Wireless

Dvou vítězství loni docílil Ventaron. Kromě dostihu s trenérovou manželkou Martinou v srpnu ve Vichy to byl i dostih v listopadu v Chantilly o 60 tisíc euro. „Ohledně Ventarona máme průšvih jara,“ svěřuje trenér Luka. „V den odjezdu na dostihy se nám zranil a je v léčení. A to si vyžádá delší dobu."  Jedním z juniorů v Bošovicích je březnová hnědka Wild Love (Planteur – Waajida) stáje Lokotrans Slovakia. „Klisnička je prvním hříbětem své matky a je to na ní vidět. Je menší a nevyspělá. Bude pozdnější. Vypadá jinak dobře, ale musíme na ni počkat.“

Šestiletý Alfa Wolf pro stáj Luka racing syndicate loni dvakrát zvítězil a pětkrát se umístil. „Je to provozní kůň, ale velmi užitečný. Podává stabilní výkony po celou sezónu. Menežování je u něho těžké, dostihů pro něho moc není.“  Velmi kvalitním koněm je Glorioso stáje ML Racing, který je blízko pokoření dvoumilionové hranice zisku. Od loňského třetího místa v Deauville v lednu se ale na dráze neobjevil. „Glorioso laboruje od loňského jara se zraněním. Je to ale výborný kůň, takže se vyplatí si na něj počkat. Mým velkým přáním je, aby se znovu dostal do dostihů.“ 

V Bošovicích se také připravují dvě dvouleté klisny, které přišly od trenéra Stanislava Popelky. „Jsou u nás na obsednutí a pro dostihovou předpřípravu. Jejich kariéra by se měla později odehrávat na překážkách, takže my je určitě nebudeme posílat do dostihů,“ prozrazuje Václav Luka. Jedná se o klisny Kornetu (Ray of Light – Korinka) a Lardeu (Scater – Laria). Ta je polosestrou jedničkových překážkářů Larizana (Jape) a Lombarginiho (Enjoy Plan).

Luka Rapet
Dvouletá dcera plemeníka Camacho Rapet

Další skupinou dvouletků jsou zatím nepojmenovaní koně zakoupení agentem Tomášem Jandou v Irsku pro německého majitele. Hnědka po Canford Cliffs ze Sabindra prospívá podle trenéra Luky dobře: „Její otec se ukazuje jako začínající plemeník dobře a klisna vypadá, že by se letos mohla ukázat na dráze - na rozdíl od naší další dvouleté klisny po Big Bad Bob z Sweet Fairnando. Ta vypadá hodně pozdně.“ 

Hodnotu březnové hnědky po Rip Van Winkle ze Set Fire, zakoupené za 15.000 euro, dělá starší pravý bratr Bravo Zolo, který na podzim zvítězil v Listed Prix du Ranelagh. A kvalitu najdeme i v další generaci – matka klisničky je polosestrou vítěze Gr. 2 Diadem Stakes Baron´s Pit (Night Shift). „Je to silná a pěkná klisna, třída je v ní znát. Myslím, že by se mohla ve druhé polovině sezóny dostat na dráhu.“ Dalším je hřebeček po Rip Van Winkle z Melodrama: „Přišel k nám později, ale už manko docela dohnal. Pokud bude pokračovat v tréninku takhle dál, tak by také letos mohl vyběhnout.“

Hvězdou stáje PartyDay.cz je téměř stejnojmenná klisna. Ryzka Partyday se stala ještě v tréninkovém středisku Vocáskových klasickou vítězkou, ale po neúspěchu v derby se přestěhovala do Bošovic. Ve Velké ceně Prahy doběhla druhá za Shamalganem a v silně obsazené EJC Middle Lokotrans Slovakia třetí. „Dnes (20.3. – pozn. red.) absolvovala Partyday těžký dostih v Chantilly a bude přihlášena do Listed. Loni byla u nás nejlepší tříletou mílařkou a uspěla i ve srovnání s elitou starších koní. Doufám, že na své výkony naváže. V Česku nemá moc co běhat, takže ji čekají zahraniční dostihy.“ Na podzim se stal stájovým kolegou dnes pětiletý Borsakov,který ještě v listopadu jednou odstartoval za nové středisko. „Je to krásný kůň a dobře se hýbe. Zatím se poznáváme, ale asi bude potřebovat prodloužit distanci. Jeden až dva starty bude mít takové seznamovací, ale podle tréninku v něm třída je.“

Luka Coudeville
Nová posila pro francouzské starty, čtyřletá Coudeville

Českému turfmanovi zatím nepředstaveným koněm je reprezentantka Stall Philipphof (cz), čtyřletá Coudeville (Air Chief Marsal – Artana), vítězka a šestkrát umístěná. „Coudeville k nám z Francie přišla na podzim. V posledním měsíci měla čtyři starty a když jsme ji přivezli, tak nechtěla ani vyjít z boxu…Teď už zase dostala chuť do života a doufáme, že se ukáže dobře. Hledáme ji optimální dostih, má francouzský handicap 31,5.“ Další syndikátní stáj ve středisku Lukaracing je PMA Racing Syndicate, kterou loni její zástupkyně Coffola potěšila při jediném startu v dostihu EBF druhým místem. Nadějná je především skutečnost, že hnědka bojovala koncem září o vítězství s talentovaným Black Canyonem, kterému podlehla jen o hlavu. A trenér Luka to potvrzuje: „Coffola zaběhla ve Varech dobrý dostih a pak jsme jí dali oraz. Letošní sezónu by měla zahájit startem v Memoriálu R. Deyla a pak pokračovat do Jarní ceny klisen. Vypadá dobře a těším se na ni.“

Rok a půl se již na dráze neukázal kvalitní Royal Kingdom stáje R.C.L. „Celý loňský rok se vyhrabával ze zranění. Teď už je zpět v tréninku. Začne starty u nás, aby udělal majitelům radost, je to takový nešťastný kůň. A doufám, že už si svou smůlu vybral.“ Novou stájí v českém turfu je RA-PET.cz, za kterou bude v budoucnosti startovat dvouletá ryzka Rapet (Camacho – Halliwell House), sestra tří vítězů.  „Myslím, že klisna by se letos mohla dostat do dostihu. Věřím, že pan Žlůva bude spokojený a klisna splní to, proč si ji pořizoval.“ Svůj loňský poslední start absolvoval Thailand už ze zdejšího střediska a jako posila stáje Luka.  V polovině února si vyzkoušel podruhé francouzskou dráhu. V Chantilly doběhl na šestém místě. „Příští týden poběží Thailand znovu. Naposledy byl šestý o nos, rozhodně neudělal ostudu,“ konstatuje trenér. „Chybí mu ale trošku rychlost. Uvidíme, co bude dál, pokud ve Francii neuspěje.“

Mezi elitu tuzemských sprinterů již tři roky patří Nine ou Four majitele Syndikát V3J. V loňském roce ale opustil cestu výhradních startů na českých drahách a třikrát startoval mimo české území, ve Francii a také v německém Hoppegartenu. Doma potěšil především svým druhým vítězstvím v první kategorii a druhou příčkou ve Svatováclavské ceně. Pro Nine ou Four už začala letošní sezóna počátkem ledna a ve Francii má na svém kontě dvě dotovaná umístění. „V Česku prakticky nemá co běhat, proto jsme ho nasměrovali do Francie. Teď mu hledáme další dostihy na začátek dubna. A doma se zřejmě objeví při derby-dni ve sprinterském dostihu.“ Nine ou Four ale není jediným koněm Syndikátu V3J. Novou posilou stáje je jeho o čtyři roky mladší polobratr po plemeníkovi Thewayyouare. „Přišel k nám na přelomu ledna a února, a samozřejmě je tedy předčasné ho nějak hodnotit. Manko proti svým vrstevníkům už docela dohnal.“

Luka Indiva
Indivě se ve Francii daří

Stáj Vesiba má v tréninku v Bošovicích trojlístek koní. Nejmladším z nich je dvouletý ryzák Alfazive (Evasive – Morgenrot), jehož matka je polosestrou klisny vítězné v Listed. „Je to pěkný kůň, ale velký rošťák. Ukazuje se jako ranější sprinter, takže by se mohl na dráhu dostat brzy.“ O rok starší klisna Sigi (Lord Shanakill – Happy Go Lily) bude debutovat v dubnu. „Nemá tak vysokou třídu, ale myslím, že to bude užitečný provozní kůň. Bude vytrvalejší, a protože takové dostihy na začátku sezóny nebudou, bude muset běhat i na 1600 metrů.“ Chiquitita Chic se jako dvouletá zařadila k širší špičce dvouletých koní, ale loni už v jedničkové společnosti nepokračovala. Dokázala vyhrát trojkový dostih a třikrát se umístit včetně dostihu druhé kategorie. „Chiquitita vždy ze sebe odevzdá vše, je to velmi poctivá klisna. Potřebuje pevnější půdu pod nohama. Vzhledem k tomu, že loni vyhrála, bude mít těžší život, je handicapově vysoko postavena.“

Stáj Westminster race horses má v Bošovicích tři koně na prahu dostihové kariéry. Bílý je Major Westminster (Le Havre – Manita). "Major k nám přišel na zkoušku. Má zajímavého bratra, který se zúčastnil Ceny vítězného oblouku. Uvidíme, co se s ním dá udělat. Otestujeme ho a uvidíme, jak obstojí. Pokud by to nebylo dobré, bude vyřazený z tréninku.“ Dvouletého hnědáka po Big Bad Bob z Translation čeká v nejbližší době kastrace. „Je to takový zmetek,“ usmívá se trenér a dodává, že se jeví jako pozdnější a vytrvalejší kůň. Naopak pro nepojmenovanou Španělku po Kodiac z Carefree Smile má slova chvály. „Myslím, že je to hodně dobrá klisna a očekávám, že vyběhne už jako dvouletá. Je přihlášena do dostihu BBAG pro klisny v Baden-Badenu.“

Luka MajorWestmister
Major Westminster je v Bošovicích na zkoušku

Dva koně jsou připravováni pro stáj www.trdelnik.com-Luka. Polský rodák Dark Vader byl pořízený loni v létě a od té doby se prezentoval na francouzských závodištích čtyřikrát s jedním umístěním. „Je to hodně potížista, v Polsku skákal přes bariéry. Jeho čtvrté místo v Chantilly  bylo nadějné. Měl by znovu běžet za dva týdny.“ Minulý čtvrtek absolvoval první start za stáj čtyřletý bělouš Donuts Reyor a čtvrtým místem svůj realizační tým potěšil. „Šel hodně dobře. Kupovali jsme ho pro velké handicapy. Je to sice subtilní kůň, ale má velké srdce. Ten se v dostihu totálně vydá. Líbí se mi a myslím, že bude dobrou náhradou za Winshine.“ 

Tréninkové středisko Lukaracing patří již několik let k těm málo českým centrálám, pro které období zimní dostihové přestávky neplatí. „Díky naší dráze pracujeme celoročně, máme tedy kontinuální přípravu po celý rok. U nás je tedy jedno, jaké je zrovna roční období. Makáme celoročně. Pouze někteří koně třeba v daném okamžiku nejsou v tréninku, nebo v plné přípravě kvůli, zranění, výpadku formy, odpočinku apod. A myslím, že tento systém je na našich koních vidět – podávají výkony po celý rok.“

Luka NNKodiac
Dvouletá klisna španělského chovu po Kodiac

A jaká má trenér Václav Luka očekávání od letošní sezóny? „Já  od jisté chvíle  žádná očekávání nemám. Pracuji jinak, než bylo zvykem a tím pádem mít obvyklá očekávání nemůžu. Navíc dostihový sport je ve Francii tak trochu „jiný sport“. Samozřejmě, že před každým zahraničním startem koně nějaké očekávání mám, ale neříkám ho nahlas. Dostihu ve Francii se obvykle účastní 16 – 17 vyrovnaných koní. Jsou tam velmi těsné doběhy a náš kůň může být po dobrém výkonu velmi blízko vítězi, ale už není na dotovaném místě. Mým cílem pro sezónu tedy je pokračovat úspěšně v nastolené cestě. Velkou radost mi například udělalo pondělní čtvrté místo Indivy v Compiegne. Běhala po pauze v zimě a podala vynikající výkon, což bylo výborné vysvědčení. Jsem také rád, že mám kolem sebe výborný tým lidí, spolehlivý a stabilní. Naše výsledky jsou prací celého kolektivu. Máme důvěru majitelů a to je také moc důležité a povzbudivé pro naši práci.“

Na závěr našeho rozhovoru ještě Ing. Luka zmiňuje dvě akce pořádané bošovickým střediskem pro širokou veřejnost. „Chceme tímto přispět ke zvýšení zájmu o dostihový sport. Stále je možné se u nás na webu přihlásit do osmého ročníku soutěže Luka racing stars, kde se kdokoliv může pomyslně stát majitelem koní a sledovat jejich výkony v sezóně. Navíc se soutěží o pěkné ceny.“ Druhou, a rovněž tradiční akcí, je Den otevřených dveří ve středisku v Bošovicích tuto sobotu 25. března od 10 do 15 hodin. „Všechny tímto srdečně zvu v sobotu k nám do střediska. Podrobnosti o programu získáte na našich stránkách,“ zakončuje předsezónní rozhovor Ing. Václav Luka, který si za posledních pět let vydobyl respekt mezi trenéry ve Francii. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Preislerová
Webové stránky střediska Bošovice: www.lukaracing.cz 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net