Luka vaclav jrBošovické tréninkové středisko vedené ing. Václavem Lukou ml. pokračovalo v trendu posledních sezón. Dařilo se mu totiž nejen na domácích drahách, ale i v často navštěvované Francii, kde loni jeho zástupci dosáhli pěti vítězství a řady umístění. Na tuzemské scéně musíme zmínit úspěch šampionky Waka Laury v Severočeské ceně a také dvě vítězství dalšího elitního sprintera Nine ou Four, který vyhrával silně obsazené dostihy. Z koní v klasickém věku potěšila Agnes Seice stříbrným umístěním v Jarní ceně klisen. Zvláštní zmínku si zaslouží Phu Hai, který dokázal ve Francii zvítězit v dostizích s dotací 28 tisíc a 33 tisíc euro, a změřil síly i s koňmi v dostihu Listed. Na rozdíl od loňského předjaří už má v aktuální sezóně tréninkové středisko Lukaracing výhradně zaměření na rovinové dostihy. Víc než polovina koní je čtyřletých a starších, takže ti by měli být hlavními strůjci úspěchů střediska. 

Ve tříletém ročníku většina koní bude debutovat, ale je možné, že se k loni již dobře ukázané Dame Van Winkle výkonnostně připojí i další koně. Na přihláškách do klasických dostihů najdeme také Alexandra a nedávné výborné výkony v zemi galského kohouta řadí k perspektivním tříletým i Indivu.
 

Tréninkové středisko: Bošovice 
Počet koní: 47 
Přihlášky do klasických dostihů: Alexandr, Dame Van Winkle
Stájový personál:  Dalibor Török (asistent), Marek Drtina, Iva Daňhelová, Lucie Kabátníková, Ivana Polanská,  Martina Luková,  Jana Zdrhová,  Lenka Rájová,  Patricie Csémiová, vypomáhají: Natalie Bílková, David Liška,  David Fiala, Míša Drahotová, Petra Koutníková, Kristýna Frintová 
První jezdec stáje: předběžná dohoda s Bauyrzhanem Murzabayevem a spolupráce též s Janem Rájou


Oproti loňskému předjaří už nenajdeme v Bošovicích ani jednoho koně určeného pro překážkový provoz. „Loni jsem se rozhodl zrušit překážkový provoz našeho střediska, už tu nemáme ani skoky. Rozhodl jsem se tak ze dne na den vzhledem k situaci v našem překážkovém sportu a světovým preferencím. A to, i přestože jsem byl vždycky na překážkách kovaný a dokázal jsem v nich jako jezdec i trenér vyhrávat velké dostihy,“ vysvětluje své rozhodnutí Ing. Václav Luka. 

Dvouletých plnokrevníků je pro české majitele připravováno ve zdejším moderním tréninkovém středisku deset. Nejranějšími z nich se jeví dvě klisny. Jeden z největších majitelů ve zdejším středisku, představitel stáje Leram pan Milan Kříž, bude spoléhat na lednovou Grace of Sand (Rip Van Winkle – Grace of Dubai), která dostala vzhledem k jménu své matky vtipné jméno. Tato dcera v Listed umístěné klisny byla zakoupena za 47.000 euro na srpnové držbě v Deauville a je jejím prvním potomkem. „Grace je nejdražší dvouletou akvizicí, co jsme tu kdy měli,“ prozrazuje trenér. „Měla by být letos na běhání, i když má trochu horší dýchací projevy. Je to exteriérem velmi pěkná klisna a je na ni vidět kvalita. Pokud vše půjde dobře, měla by vyběhnout.“ Druhou klisnou, která by měla být připravena ke startu, je Solai (Pop Rock – Serena) stáje DS MAENTIVA. „Je to polosestra Sheiky Zuzy, ale je naprosto jiným typem koně, je narostlá, obrovská. U ní je dána ranost ze strany matky, takže předpokládám, že by mohla být z našich dvouletých první na dráze. Je korektní, dobře cválá a spolupracuje.“

Luka Solai
FOTO: Dvouletá Solai se jeví jako raný kůň

Stájovou kolegyní Grace of Sand je polosestra Gloriosa a Glorious Eagle, v polovině května narozená hnědka Genya (So You Think – Globuli). „Doufám, že se výborný So You Think ukáže také jako dobrý plemeník. Genya vypadá dobře, ale bude to pozdní klisna. Jsem moc rád, že ji máme ve stáji, protože její matka už nežije. Věřím, že by Genya mohla být výbornou klisnou pro tříletou a čtyřletou kariéru.“ 

Zatím nepojmenovaný syn plemeníka Cape Blanco a klisny Sugar Plum Girl bude na dráze hájit dostihové barvy paní Mikulášové. „Je také synem začínajícího plemeníka a je to velký silný kůň. Bude spíše na střední až delší tratě.“ Hnědka Old Tale (Suteki Shinkusekun – Old Rose) nahradí ve stáji Luka Racing Syndicate loňskou reprezentantku Sheiku Zuzu. „Je to český chov a věřím, že se letos na dráze bude ukazovat. Vypadá dobře a doufám, že bude majitelům syndikátní stáje dělat radost stejně jako Sheika.“ Dodejme, že matka klisny je vítězkou jedničkového dostihu a už dala v chovu ve velkých dostizích umístěné Old Story a Old Glory.

Luka CapeBlanco
FOTO: dvouletý syn plemeníka Cape Blanco

DS Go, která v posledních sezónách spoléhala na šampion sprinterku Waka Lauru, posílila dvouletým Wovkou (Windsor Knot – Jaloop), který má stejného otce jako hvězda jejich stáje. „Měl by být nástupcem Waka Laury. Vypadá dobře, ale asi letos nebude ještě k běhání. Ostatně Waka Laura také začala běhat až jako tříletá,“ upozorňuje trenér Luka. Dostihové barvy další syndikátní stáje, PMA Racing Syndicate, bude hájit také ještě nepojmenovaná klisna z prvního ročníku ceněného So You Think. Byla zakoupena na dražbě v Irsku. "Teď hodně zesílila a narostla, a bude také spíše pozdnější. Spolupracuje ale s námi dobře a tak by mohla mít letos seznamovací start.“ 

V Bošovicích se také připravují tři dvouletí, kteří přišli loni od trenéra Stanislava Popelky. „Když jsem se loni rozhodl nepřipravovat již dále koně pro překážkové dostihy, tak jsme se dohodli s trenérem Popelkou, že vezme do tréninku naše překážkáře a naopak že k nám pošle do přípravy své dvouleté,“ prozrazuje trenér Luka. Jedná se o klisny Kornelii (Scater – Korinka) a Mintaku (Scater – Mikeila), a hřebce Niklase (Scater – Norvegienne), které trenér Popelka odchoval. Jsou to koně zajímavých překážkových rodokmenů a trenér Luka nepředpokládá, že by je letos posílali do dostihů.

Luka Wovka
FOTO: Dvouletý Wovka má stejné otce jako šampionka Waka Laura a bude reprezentovat barvy stejné stáje

Koní v klasickém věku stojí v bošovických boxech deset a většina z nich zatím nestartovala. Dva plnokrevníci mají přihlášky do klasických dostihů a u jednoho z koní Ing. Václav Luka nevylučuje ještě možnost dohlášení. Českému turfmanovi je nejznámější reprezentantka stáje Leram Dame Van Winkle, která loni kromě startů ve Francii doběhla třetí v Ceně zimní královny. „Právě jsem ji škrtal z českých klasických dostihů. Ponecháme ji přihlášenou jen na Slovensku, když vůbec nevíme, jak to v českém turfu dopadne. Plánujeme jí tedy start v dubnu ve Francii a poté bychom ji směřovali do Jarní ceny klisen na Slovensku. Je to šikovná klisna, dobře hodnotím i její loňský výsledek v Ceně zimní královny, kde běhala s rozběhanými soupeřkami. Je to klisna pro dostihy do 2000 metrů a spíše pro zahraniční starty.“ Klasické přihlášky byly také podány pro Alexandra (Approve – Nouvelle Reve) stáje Zámecký vrch. „Museli jsme ho nechat vykastrovat a tím ztratil nějaký čas v tréninku. Je to takový zbojník a ještě zelenáč. Pracuje teď velmi dobře, ale je otázkou, jestli ho dostaneme včas na dráhu. Takže v tuto chvíli je těžké odhadnout, zda-li s ním stihneme klasické dostihy.“

Luka Indiva
FOTO: Tříleté Indivě to ve Francii jde a mohla by být proto dohlášena do klasických dostihů

Zmíněné dohlášení do některého z klasických dostihů by mohlo čekat reprezentantku stáje GM Electronic  Indivu, která má za sebou velmi dobré vystoupení koncem února v Chantilly, kde doběhla na čtvrté místě, pouhou délku a čtvrt za vítězem. „Indiva si počínala velmi dobře, byl to kvalitně obsazený dostih. Vítězný kůň totiž poté ještě vyhrál dvakrát včetně handicapu o 30 tisíc euro a druhý kůň z dostihu poté doběhl pátý v Listed. V pondělí se klisna zúčastní dostihu v Saint Cloud (doběhla v něm třetí - pozn. red.), a pokud jí běhání i nadále půjde dobře, dohlásíme jí případně do naší klasiky. Indiva stále dospívá a není bez zajímavosti, že její bratr byl prodaný za velké peníze do Hongkongu,“ říká trenér Luka.

Dostihově čistým listem je zástupce stáje Luka Racing syndicate Hamlet (Suteki Shinkusekun – High Violet). „To je smůlovatý kůň. Na podzim jsme ho museli nechat vykastrovat a provázely ho dětské problémy jako šimbajny. Doufám, že se dostane na dráhu a že z něho bude užitečný provozní kůň.“  Bez dostihových zkušeností je také napajedelská rodačka Kalgerta (Egerton – Kala Azar), která bude hájit zájmy Stall Philipphof (cz). „ Ta byla pořízena jako z nouze ctnost, aby měli majitelé nějakého koně. Měla by začít běhat hned na jaře.  Doufám, že to bude užitečná klisna.“

Luka Hamlet
FOTO: Hamlet je jedním z tříletých, které čeká dostihový křest


Novým majitelem v Bošovicích je stáj Lokotrans Slovakia CZ. Jedním z jejich reprezentantů je francouzský rodák Karpos Fan (Le Havre – Kirt´s Quality). „Karpos je po výborném plemeníkovi Le Havre, ale přišel k nám až v prosinci a byl krátce před tím obsednutý. Ztratil tedy rok v přípravě a dohání tuto ztrátu. Původ má ale dobrý a dobře se pohybuje.“ Jeho stájovou kolegyní je klisna Sapatone (Kamsin – New Fantasy). “Sapatone také přijela z Francie, kde ale neměla optimální přípravu, nepracovala totiž celou sezónu. Je hodně subtilní, exteriérově spíše slabší, ale velmi dobře se pohybuje a má závodní srdíčko. Začne běhat ve Francii.“

Dobře se v tréninku ukazuje ryzák Secretariatus (Medicean – Shagadellic) „francouzskoirského“ majitele Keitha Readyho. „Secretariatus velmi dobře vypadá a dobře se hýbe, jsem s ním spokojený. Už měl startovat ve Francii, ale bohužel kvůli prodělanému zánětu jsme ho nemohli realizovat. Měl by to být kůň do míle.“ So Classy (Arcano – Gabare) stáje Leram  v průběhu loňského roku měla jisté potíže. „Začala pracovat až v létě, ale je docela šikovná. Takže by se měla dostat na dráhu už na jaře, snažíme se o to.“


Luka KarposFun
FOTO: tříletý Francouz Karpos Fan bude také debutovat


Mezi 22 čtyřletými a staršími koňmi je hned několik koní s vysokou výkonností, kteří by patřili na tuzemských závodištích do nejvyšší společnosti. Cíle většiny z nich ale budou na zahraničních drahách, kde si na sebe mohou dobře vydělat. Podle abecedy je první na řadě čtyřletá Affinity stáje Leram, která začala na francouzských závodištích běhat už loni v srpnu, ale až její poslední dva starty udělaly realizační týmu a majiteli panu Křížovi radost. „Klisna se ukazovala v tréninku dobře, ale byla pozdní. To byl takový můj pokus posvěcený trpělivostí majitele - nechat ji udělat několik negativních startů, než se propracuje do třídy, kde může něco ukázat. A prosadit se v dostihu v Paříži je sakra těžké, každé umístění za peníze se velmi počítá.“ Affinity, která obsadila minulý týden v Chantilly třetí místo, bude tedy pokračovat ve startech ve Francii. Svou dostihovou kariéru zahájila ve Francii také další čtyřletá klisna Agnes Seice stáje DS Maentiva. Po čtyřech umístěních na francouzských drahách finišovala druhá v Jarní ceně klisen i její předzkoušce, ale naposledy startovala koncem června v Deauville. „Agnes je vynikající klisna, ale bohužel se jí obnovilo zranění ze dvou let.  Teď už je v plném tréninku, a pokud se neuskuteční Evropský pohár žokejů, asi ji na domácích závodištích neuvidíte. Bude běhat jen ve Francii.“

V této zemi se loni v květnu dokázala umístit také její stájová kolegyně Annaqua, která ale poté již absolvovala celou sezónu po českých závodištích. „Je to pracovitá klisna, která je schopna odvádět dobré výkony po celý rok. Začne starty ve Francii. Tady má již vyděláno hodně peněz a tam může dosáhnout na jejich zajímavé prémie.“  Jedním z koní, které loni zakoupil pan Kříž ve Francii pro svou stáj, byl nyní již čtyřletý Athansor. „Ten nás zlobí, podle práce je to velmi dobrý kůň, ale měl zdravotní komplikace, které se snažíme odstranit. Určitě  se vrátí na francouzská závodiště.“

Luka Athansor
FOTO: Jedním z mnoha kvalitních starších koní stáje Leram pro francouzské dostihy je Athansor

Jen slova chvály má inženýr Luka pro šestiletého Gloriosa stáje ML Racing, který za tři sezóny strávené (s výjimkou jednoho startu) na francouzských závodištích, vydělal už více než 1,75 milionu korun. „To je pan kůň. Je až neuvěřitelné, jak stabilní výkony ve Francii podává, neznám žádného jiného takového koně. Teď má pauzu, běhal celou zimu, ale samozřejmě se pak do Francie vrátí.“ Ve Francii také již několikrát startoval čtyřletý maentivovský Halcyon Charm, a to naposledy koncem února. „To je trochu rošťák, museli jsme ho nechat vykastrovat. Také je to pozdní kůň. Jeho poslední start nebyl špatný, je nabízený na prodej a pokud se neprodá, bude pokračovat ve Francii. Věřím v jeho zlepšení.“ Jako pozdní označuje trenér Luka také Charmidu stáje Zámecký vrch. „Měla zdravotní komplikace a já doufám, že naváže na své poslední výkony. Je to klisna do krátkých dostihů.“

Zatím jen jedinou účast v dostihu má na svém kontě čtyřletý Ilek stáje DS Paragan, který mu v polovině prosince na závodišti Deauville vynesl čtvrté místo nedaleko za vítězem. „Ilek velmi dobře vypadá, je to vytrvalý a pozdní kůň. Věřím v jeho další zlepšení a hledáme mu dostih ve Francii." Dvě vítězství loni získal pro stáj Valgroup Lomitasův syn Khalidor. “To je stálice dvojkových a trojkových dostihů, z dotovaného umístění upadl loni jen jednou. Je to velmi dobrý kůň, má už ale hodně vyděláno, takže bude muset měřit síly se špičkou. Je to hodný kůň s velkým skokovým potenciálem.“

Luka Ilek
FOTO: Ilek má zatím na svém kontě je jeden start, a hned se dokázal ve Francii umístit

Nejstarším plnokrevníkem v Bošovicích je osmiletý Laran stáje DS Maentiva, který loni na závěr sezóny zvítězil a mimoto se třikrát umístil. „To je náš matador, podává stabilní výkony,“ chválí tmavého hnědáka Václav Luka. „Potřebuje pevno po nohama. Musíme mu najít vhodný dostih, a může to být i ve Francii.“ Klisna  Lucie stáje Conseq se loni šestkrát umístila a na své premiérové vítězství ještě čeká. „Lucie je handicapový kůň se stabilní výkonností na vytrvaleckých tratích.“ 

Cestou francouzských startů jde od loňského podzimu představitel dostihových barev stáje Leram Mandrage (Duke of Marmalade). „Mandrage  je obdobou Affinity, tedy koněm, u kterého se musí čekat déle na výsledky. Byl hodně zelený a teprve teď se zdá být dostihovým. Musíme počkat, než se jeho starty zúročí.“ Mezi absolutní elitu tuzemských sprinterů od sezóny 2014 patří zástupce dostihových barev Syndikátu V3J Nine ou Four, který loni do sbírky svých úspěchů přidal dvě prvenství a dvě umístění. „Kromě jedničkového dostihu v rámci derby-dne vyhrál ještě Memoriál Jaroslava Maška. Bohužel tento dostih měl statut druhé kategorie, což je průšvih… Nine porazil Mikeshe a byl to určitě jeden z nejlépe obsazených sprinterských dostihů sezóny. Nine ou Four není zcela bez zdravotních problémů a také neběhá vždy na dráze, která by mu seděla – je to totiž kůň pro velké dráhy, takže v tomto světle jsou jeho výkony ještě cennější.“

Luka RoyalSun
FOTO: Nová posila stáje pana Milana Kříže, Royal Sun

Mezi nejlepší koně, o které se trenér Luka se svým týmem stará, patří také sedmiletý kůň pana Kříže Phu Hai. Během devíti startů, které za bošovické přípravy absolvoval, třikrát zvítězil a vydělal bezmála jeden a třičtvrtě milionu korun na dostihových cenách. „To je naše mašina, dokázal vyhrát ve Francii i dostih kategorie B. Teď měl zimní pauzu, ale už je zpět v tréninku a předpokládáme, že vyběhne v květnu. Hledání dostihů pro něj je těžší, ale v široké nabídce dostihů ve Francii mu určitě zase něco najdeme.“ Trochu za očekáváním loni zůstal dvojnásobný vítěz z francouzských závodišť v sezóně 2014 Royal Kingdom stáje R.C.L. „Postihly ho loni bohužel zdravotní problémy,“ vysvětluje Ing. Václav Luka. „Majitel ho chce vidět na dráze v Česku a já věřím v jeho zlepšení oproti loňskému roku.“

Jednou z posledních posil černočervených barev stáje Leram je pětiletý Royal Sun (Astronomer Royal – Princess Love) angažovaný za 25 tisíc euro v prodejním dostihu v Deauville 17. prosince. Ten bělouš o půl délky vyhrál. „Bohužel ho v zimě postihlo horečnaté onemocnění a kvůli tomu měl výpadek v tréninku. V době své největší slávy uměl hodně, ale pak šel s výkony dolů a proto zřejmě byl na prodej. Ale věřím, že ho u nás dokážeme dobře připravit a poposunout zpět nahoru, stejně jako třeba Phu Haie nebo Sinbada.“  

Zmíněný pětiletý Sinbad za půl roku přípravy v Bošovicích vyhrál dostih v Deauville a třikrát se umístil, což znamená dostihové výhry v objemu více než 1,4 mil. korun. „Sinbad nám dělá velkou radost. V létě k nám přišel ve špatném stavu. A dokonce se mu za tu dobu co je u nás o pět kilogramů zvýšil rating. Teď měl také pauzu a myslím, že nejpozději v květnu se vrátí zpět na francouzská závodiště.“ Čtyřletá Snezenka stáje Farrlog má zatím na svém kontě čtyři starty: „Běhala už také ve Francii, aby získala zkušenosti. Je to pozdní klisna s vytrvaleckými dispozicemi. Čekáme na to, až se stane závodnicí, snad to u ní brzy přijde.“

Luka Yara
FOTO: Do Francie by měla být také směřována účastnice loňských klasických dostihů Yara

Velmi dobrou sezónu měl loni klasický vítěz ze sezóny 2013 Talar paní Mikulášové, který loni mj. dokázal být pátý v Leram European Jockey´s Cup Middle a během zimy ještě stihl třikrát startovat ve Francii a být dvakrát pátý. „Talar se loni vrátil do slušné formy, na Středoevropském poháru žokejů  dokonce doběhl v dostihu na 1800 metrů jako nejlepší ze starších českých koní. Mohl by to být ideální kůň do překážkového provozu. V případě, že u nás zůstane, budeme ho směřovat do Francie, tady asi již nemá co dokazovat.“

Také podzimní nákup pětiletého Ventarona se stáji Leram povedl. Vyhrál totiž hned první start v polovině prosince v Deauville. „Je to nezmar, měl loni 15 startů. Na vše je bezproblémový, ale má jeden zlozvyk – totiž že dost kouše,“ prozrazuje trenér Luka o ryzákovi a přidává jednu zajímavost. „Z našich koní se podobně choval Simply Ozzy a Ventaron shodou okolností po něm zdědil box.“

Šampion-sprinterka ze sezóny 2013 Waka Laura dostihové stájo Go se loni kromě vítězství v Severočeské ceně v Mostu ještě umístila v mezinárodní Ceně Ministerstva polnohospodárstva a rozvoja vidieka SR a také ve sprinterském dostihu v rámci Středoevropského poháru žokejů. „Bohužel si loni odnesla z Mostu zranění, se kterým poté absolvovala ještě dva dostihy a ty byly tímto jejím problémem ovlivněny. Teď už je v plné práci a myslím, že neztratila nic ze své výkonnosti. Letos by mohla kromě domácích drah jet také do Bratislavy, Francie anebo možná i do Německa a zkusit nějaký z dostihů, co běžel Mikesh.“ 

S nejlepšími tříletými klisnami na vytrvaleckých tratích měřila loni síly Yara, která patří stáji Zámecký vrch. Jak v českém, tak i ve slovenském, Oaks doběhla na šestém místě. Tehdy byl jejím trenérem Jan Blecha „ Yara k nám přišla v zimě. Chceme s ní zkusit, co v ní je. Pan majitel jí věří, proto s ní zkusíme startovat ve Francii a uvidíme.“ Poslední skupinou koní ve středisku v Bošovicích jsou koně francouzských majitelů, pro které je i ekonomická stránka důležitá. "Je to stejné, jako u nás. Náklady téměř vždy převyšují výhry, takže při našich nákladech je možné i průměrné koně dostat do kladných čísel a o to víc je to zajímavé," tvrdí Václav Luka.

Tréninkové středisko Bošovice posledních pět let jede po celý rok.  Obvyklá zimní dostihová přestávka v našem turfu pro ně neplatí. „Naše domácí sezóna je krátká a zvláště v podmínkách posledních zim, kdy prakticky nemrzne, je možné připravovat koně do dostihů po celý rok. Tento fakt je, myslím, velmi zajímavý pro všechny zúčastněné. Naše tréninkové podmínky jsou dobré celoročně. Samozřejmě, že kůň nemůže trénovat a běhat dostihy po celý rok, dopřejeme mu pauzu, avšak v době, kdy to je pro něho nejvhodnější. Celoroční dostihový provoz střediska je také samozřejmě velmi náročný pro kolektiv, naši lidé musejí mít velké pracovní nasazení po celý rok. Chtěl bych jim tedy poděkovat za dobře odváděnou práci. Myslím, že jsme skvělý tým, léta v základě nepozměněný a v loňském roce ještě posílený o velmi zkušeného Dalibora Töröka.  Jsem velmi potěšený, že s většinou majitelů jsem navázal jakýsi partnerský vztah, tak jak je obvyklé v dostihově vyspělých zemích,  který vytváří velmi dobrou atmosféru a myslím, že přispívá k mnoha úspěchům. Myslím, že všichni velmi oceňujeme francouzské možnosti. Sportovní, ale samozřejmě i ekonomické aspekty, jsou jedinečné. Finanční vstupy u nás jsou nesrovnatelné se zahraničím a při francouzských výstupech je tato cesta momentálně bezkonkurenční. Možná také proto po vytvoření si jména ve Francii máme již od ekonomicky slabších subjektů z Francie koně v přípravě,“ říká trenér Luka a dodává: „K situaci v českém turfu nejsem kompetentní hovořit, ale  pro dostihový sport se v rámci možností  snažíme dělat, co můžeme.“

Tréninkové středisko Luka Racing v Bošovicích pravidelně pořádá dny otevřených dveří pro veřejnost a ty nejbližší se konají již tuto sobotu 26. března od 10 do 15 hodin. „Všechny zvu k nám do střediska, podrobnosti o programu dne získáte na našich stránkách.“  Zájemci si tak mj. budou moci prohlédnout zdejší koně a určit si své favority do soutěže Luka racing stars, pro jejíž sedmý ročník, kde hlavní cenou je 10. 000 korun,  je stále ještě možno se zaregistrovat na webu bošovického tréninkového střediska. 

Michaela Zemanová

Fotografie: Tereza Kučerová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net