Trenérka Sůrová měla loni zásadní rok, po devíti letech totiž měla opět svého svěřence na startu Velké pardubické. Na start Velké tak vyslala v roce 2006 Brambusche a v loňském roce Nebria a Jakuba Kocmana, které bohužel potkal v našem největším překážkovém dostihu pád. Ryzák polského chovu ale v kvalifikačních dostizích předváděl, že mezi elitu krosařů určitě patří. V první kvalifikaci obsadil šesté místo a v té poslední již byl na tabuli. Nebrius by měl zamířit do Velké i letos. Do stáje přibylo několik mladých perspektivních koní do překážek. Jen z Polska byli dovezeni čtyři koně. V tréninku zůstává také dosud nejúspěšnější svěřenec trenérky Sůrové Miraino, který i loni dokázal na domácím závodišti zvítězit. Rozšířila se také spolupráce trenérky se stájí Estrella. Jak nám Pavlína Sůrová prozradila, je to i proto, že z části stájového komplexu vzniklo rehabilitační centrum pro urychlení léčby koní, jehož služby majitelé stáje Estrella pro plnokrevníky využijí.
Tréninkové středisko: Kolesa |
Trenérka Sůrová se svým týmem stará o dva koně ročníku 2014. Domácí stáj Vasury Kolesa by měla v budoucnosti posílit na překážkách v polovině května narozená Polka Monako (Tempelwächter – Moja Slodycz). „To je potomek klisny, kterou jsem měla kdysi v tréninku,“ upozorňuje trenérka. „Nyní s ní pracujeme, ale poté by měla ještě odejít na pastviny. Počítáme s ní pro příští sezóny na překážky.“ Další juniorkou je klisna vlastní chovu majitelů stáje Estrella, manželů Fialových, hnědka Swan Dancer (Suteki Shinkusekun – Still Band). „Je to jemnější, klisna, ale velice snaživá,“ chválí trenérka březnovou hnědku. „Bude vše záležet na její psychice. Pokud by to šlo, byli bychom rádi, aby měla ve druhé polovině sezóny dva seznamovací starty. Ale nebudeme na to tlačit."
FOTO: Dvouletá Swan Dancer
Tříletý ročník reprezentují také dva koně, kteří mají dostihovou kariéru před sebou. Kremonnu (Tiger Cafe – Kata Hari) představuje Pavlína Sůrová jako velkou a silnou klisnu. „Ve druhé polovině sezóny by měla začít startovat na rovinách. Je velmi pozdní. Dobře ale v tréninku skáče, takže doufám, že to bude dobrá klisna ve věku čtyř nebo pěti let na překážkách.“ Tmavý hnědák polského chovu Sek (Ecosse – Strawberry´s Secret) je pravým bratrem Sekret Ecosse, který je v přípravě u Františka Holčáka. „Sek je velice pozdním koněm a proto v současné době stojí ve sportovní stáji a nebude zatím do dostihů posílaný. Také by to měl být kůň na budoucnost, tedy do překážek jako čtyřletý nebo pětiletý.“
Před okamžikem zmiňovaná stáj Estrella manželů Fialových má v Kolesách již čtyři koně. V létě do zdejšího střediska od Josefa Váni přijel tříletý My Sunny Boy. Na podzim pod vedením Pavlíny Sůrové stihl tři starty na proutěných překážkách ve Wroclawi a pokaždé se umístil. „Přejde letos do krosů. Po dohodě s manželi Fialovými by měl mít takovou seznamovací sezónu s pardubickými překážkami, tedy ne nijak zátěžovou. Je to stále takový benjamínek." Jeho stájovým kolegou je pětiletý Nine, který se loni v každém z pěti startů na proutěných překážkách a ve steeplechase umístil. „Na podzim měl zdravotní problémy a bude se u nás rehabilitovat. Startovat by měl až v příští sezóně.“
FOTO: Účastník Ceny ČASCH Rainbow Rakti
Comeback trenérka Sůrová chystá u dalšího reprezentanta stáje Estrella, devítiletého Malqa, velmi kvalitního rovinového koně (mj. dvakrát druhého ve Velké ceně turfu, dále druhého i Velké dubnové ceně a Lázeňské míli), který v sezóně 2012 jednou startoval na překážkách v Pardubicích a v dostihu měl pád. „Pokusíme se ho vrátit na dráhu po čtyřech letech a po prodělaném zranění. Pobýval ve sportovní stáji kde měl dost času na uzdravení. Pokud by se nám cokoliv nelíbilo, bude si již užívat důchodu a vychovávat nové dostihové kolegy.“
Nováčkem ve stáji je čtyřletá Diagnoza (Don Corleone – Diana dee). „Dovezli jsme ji z Polska, kde loni startovala na rovinách. Měla by se letos již věnovat překážkám, jeví se nám jako velice dobrá skokanka. Začne asi na proutěných překážkách, ale pak by mohla být směřována do krosů.“ Z Polska také pochází další čtyřletek Upstream (Royal Court – Upsacorta), který startoval na rovinách jako dvouletý a loni ani jednou nevyběhl. „Bylo to takové hříbátko na vysokých nohách. Tak jsme mu prodloužili dostihové prázdniny. Je to vnuk Sadler´s Wellse a vypadá velice pěkně. Samozřejmě je už také do překážek a původem by to měl být kůň do delších dostihů.“ Dodejme, že jeho rodině dělal u nás dlouho výbornou reklamu na překážkách Ursan.
FOTO: Cílem Nebriuse bude znovu Velká pardubická
Dalším čtyřletým plnokrevníkem dovezeným z Polska je Narol (Nowogrodek – Nobila). „To je velmi zajímavý kůň, startoval jako dvouletý a tříletý v Polsku a je to polobratr Nebriuse. Letos začne běhat překážky a doufám, že to bude nástupce svého bratra.“ Zajímavým koněm je také pětiletá Němka Lebensart (Martillo – Liebste), která jako tříletá v polském tréninku byla mj. čtvrtá v Jarní ceně klisen, Nagrodě Wiosenna. „Vloni už byla u nás a bohužel nevyběhla. Nejprve to bylo kvůli tomu, že se zranil Kuba Kocman a poté se nám klisna zranila při tréninku. Doufám, že se ve druhé polovině vrátí na dráhu a bude jí čekat překážkový debut.“
Trenérka chystá také návrat rovněž pětiletého Baltyka. „Jako tříletý absolvoval jeden start v bumperu, kde byl druhý. Loni nestartoval, protože stále hodně rostl a nebylo to ono... Je to zajímavý kůň, polobratr Burbona. Doufám, že v něm máme do budoucna dobrého krosaře.“ Loni v sezóně zakoupila stáj Vasury Kolesa Rainbow Raktiho, který se loni také zúčastnil jedničkové Ceny ČASCH. Dvakrát nedokončil dostih a podával nevyrovnané výkony. „Měl by vyběhnout v květnu a doufám, že to s ním bude letos lepší. Je to kůň do Pardubic. Je trochu pohrkaný, ale snad se vyzávodí a vyspěje," doufá Pavlína Sůrová.
FOTO: Tréninkový pás simuluje práci v kopcích
Francouzský rodák Byrabay měl loni dva starty a při tom druhém v Mostě naznačil zlepšení, i když trenérka prozrazuje, že si z něho odnesl problémy. „Začal pracovat až později. Teď je v pořádku a měl by stihnout druhou polovinu sezóny. Je to velice dobrý koník, což ukázal v Polsku na rovinách, ale smůlovatý.“ Jeho vrstevník Jatar dva roky nestartoval a v sezóně 2013 se umístil v Mostě i na domácím závodišti. „Rostl a měl problémy s kloubkem. Letos se už zapojí do překážkového provozu.“
Osmiletý Nebrius už si loni vyzkoušel cestu do Velké pardubické. V kvalifikačních dostizích si nepočínal špatně, obsadil páté a šesté místo, ale v samotné Velké jej potkal pád. „Přes zimu jsme mu dopřáli odpočinek a začal pracovat od února. Pokud bude v pořádku, budeme ho opět směřovat do Velké pardubické. Je to kůň pro podzim, přes léto je obtížné udržovat ho v kondici, takže jeho vrchol by měl přijít v říjnu.“ Další osmiletý svěřenec Pavlíny Sůrové (a rovněž syn plemeníka Belenuse) Neicer, loni udělal radost snadným vítězstvím v Mostě. „Je to specialista na mosteckou dráhu, uvidíme, jak to letos bude s dostihy v Mostě, případně by také mohl jezdit do Pardubic. Ozkoušel si zdejší kros a docela mu sedí.“
FOTO: Nové stáje ve středisku v Kolesách
Devítiletý Fairy World loni nedokončil pardubický Zlatý pohár a o závěrečném dostihovém dnu na domácí dráze doběhl čtvrtý. „Lépe mu to svědčí na trávě, takže s ním budeme jezdit do Wroclawi.“ Dnes už jedenáctiletý Miraino dokumentoval loni, že rozhodně stále ještě hodně umí a již pošesté dokázal zvítězit na koleském závodišti. „Mireček je v pořádku a těší se zase na Kolesa,“ svěřuje spokojeně trenérka Sůrová. Reprezentanti černobílých barev stáje Vasury Kolesa v posledních sezónách často jezdili do Wroclawi a bude tomu tak letos. „Máme tu čtyřleté importované koně, za které by se musely platit vysoké poplatky za registrace importovaných koní k tuzemských startům. Tyto poplatky bohužel sníženy nebyly a tak koně raději zatím zaregistrujeme jen k zahraničním startům a prověříme je na dráze v Polsku. Teprve, pokud se ukážou dobře na dráze, je budeme registrovat tady,“ vysvětluje Pavlína Sůrová.
FOTO: A opravené stáje
Pavlína Sůrová se svými rodiči věnuje již mnoho let úsilí pořádání pravidelných dostihových dnů na závodišti v Kolesách. A jak by tu sezóna měla proběhnout letos? „Dubnové dostihy jsme vzhledem k tomu, že nevíme, co se bude dít a jak to všechno v turfu bude, raději zrušili a tento čas věnujeme tomu, abychom dali závodiště více do pořádku. Vedou se tady žabomyší války mezi jednotlivci a doplatí na to trenéři a majitelé koní. Jsou i jiné možnosti, jak situaci řešit a malým majitelům ulehčit – například snížením importního poplatku, který nikde na světě takový není. Každý vše vidí ze svého úhlu pohledu. Vzhledem k tomu, že naše stáj je také pořadatelem dostihových dnů, nejsme příliš nadšeni s odsouhlaseným návrhem o snižování poplatků na 3,5%. Hledání sponzorů je stále těžší a tak se většinou stává, že na zaplacení jednoho dostihu potřebujeme třeba i tři sponzory, kteří na jeho uskutečnění přispějí. Určitě by bylo jednodušší sehnat sponzory, kdyby byly dostihy i na malých závodištích mediálně zviditelněny při televizních přenosech. Velmi nás rozzlobilo narčení a troufám si tvrdit, kdyby ti z kritiků, kteří vyslovili onu ohavnou větu: "že se pořadatelé obohacují na úkor majitelů“ si vyzkoušeli uspořádat dostihový den se všemi náklady a starostmi co k tomu patří, určitě by příště již nic takového nevyslovili a byli opatrnější při hledání vhodných slov. Pokud si to někdo chce vyzkoušet, rádi mu to na našem závodišti umožníme.
Jak jsem se již zmínila, myslím, že se může ulehčit majitelům i jiným způsobem - například snížením importních poplatků, odměnou českým chovatelům při úspěchu jejich odchovance ve významných dostizích aj. Chceme-li však, aby se dostihy běhaly a všichni zúčastnění z nich měli radost, dostihy byly bezpečné pro koně i jezdce, musí být vzájemná domluva a pomoc mezi pořadateli a Jockey Clubem. Jinak budou za chvíli dostihy pouze vzpomínkou pro pamětníky. Na druhou stranu nutno říci pro ty, co argumentují proti JUDr. Charvátovi, že kdokoliv z nás pořadatelů přišel za doktorem Charvátem, že by potřeboval pomoci s penězi na zabezpečení nějakého dostihu, ten nikomu neodmítl pomoci. Na to se bohužel v současné době zapomíná. Plánujeme tedy u nás na závodišti tři dostihové dny – v červenci, v srpnu a v listopadu. Pokud by se podařilo zajistit sponzory a počasí bylo příznivé, mohli bychom uspořádat v listopadu dva dostihové dny.“
FOTO: Bazén, který při napouštění chladí koním nohy
A jaké má trenérka očekávání od dostihové sezóny 2016? „Letos tatínek oslaví významné životní jubileum a já bych si moc přála, aby mu koně dělali po celou sezónu radost, byl zdráv a těšil se z každého dne. Dále si přeji, aby koníci byli zdraví, podávali stabilní výkony a aby si k nám našli cestu i jiní báječní majitelé, které tento sport upoutal. Také se snažíme o zvelebování našeho areálu a tak jsme stáje po 22 letech zrekonstruovali. Část našich stájí je nově určena koním se zdravotními problémy. Udělala jsem si licenci veterinárního technika a ráda bych zde zavedla rehabilitační centrum. Nakoupili jsme speciální přístroje, které urychlí a zkvalitní léčení pohybového aparátu koní jako např. šlach a mezikostního svalu. Také tu máme chladící bazén pro koně a z Anglie zakoupený vibrační pás. Chceme tedy nabídnout pomoc majitelům při urychlení léčebného procesu jejich koní. Své služby chci nadále rozšiřovat, aby koně, kteří zde budou v tréninku, měli takovou péči, která odpovídá péči o profesionálního sportovce, kterým koneckonců dostihoví koně jsou. Chtěla bych tímto poděkovat manželům Fialovým za důvěru a přála bych si, aby jim koníci, nejen v mém tréninku, dělali pouze radost, ne starost a při každé jejich návštěvě se těšili z jejich přítomnosti. Dále velmi děkuji všem sponzorům a kamarádům za pomoc při pořádání dostihových dnů a doufám, že se letošní sezonu opět sejdeme."
Michaela Zemanová
Forografie: archiv Pavlíny Sůrové a Šárka Votavová