Ze 16 vítězství devět triumfů v nejvyšší kategorii včetně dvou klasických vítězství - takovou sezónu nelze hodnotit jinak než v superlativech. Arslangirej Šavujev měl velmi silný tříletý ročník, o osm významných vítězství se totiž zasloužili právě koně v klasickém věku. Aldar zvítězil třikrát včetně Velké jarní ceny a umístil se v Českém i Slovenském derby. Mezi čtyřmi triumfy Amgy River bylo také Oaks a klisna se neztratila ani při měření sil s hřebci v Saint Legeru, kde ji porazil jen Sanok. A mezi přední koně ročníku patřil i Aldzarb a ve sprinterských dostizích si udělal výborné jméno Dashing Home. O další velké vítězství se zasloužil Meandre, který ovládl Velkou cenu českého turfu. Nadějně se ukázal také nejmladší ročník, jehož zástupci podávali velmi dobré výkony ve Francii. Všechny opory stáje zůstaly v tréninku a přišli také čtyři nadějní dvouletí, takže se Arslangirej Šavujev se svým kvalitním pracovním týmem může oprávněně těšit na letošní sezónu.
Tréninkové středisko: Krabčice |
Dvouletí plnokrevníci jsou v tréninkovém úseku trenéra Šavujeva čtyři a všichni patří Valentinu Bukhtoyarovi, který je ostatně majitelem většiny koní ve zdejším krabčickém tréninkovém úseku. Tři z nich jsou navíc jeho vlastního chovu: “Ti přijeli z Francie, Valentin Bukhotyarov má u starého pana Heada 12 klisen v chovu. Všichni jsou velmi dobrých původů. Obsedli jsme je v říjnu a bez problémů pracují. Nebudeme ale na ně nijak tlačit, budou startovat, až si o to sami řeknou,“ říká o dvouletých trenér Šavujev. Dodejme, že se jedná o březnového hnědáka Good Sign (Manduro – Signorella po Pivotal), v polovině dubna narozeného Mamadysh (Pivotal – Verba po Anabaa) a únorového Silver Ball (Rio de la Plata – Bell Su River po Galileo). Jméno zatím nemá koncem dubna narozený hnědák po plemeníkovi Tamayuz z klisny Fflah po Dubawi. „V tuto chvíli už vybírá irská autorita ze tří jmen, které byly poslány jako možnosti jeho pojmenování.“
FOTO: Šampionkou tříletých klisen se loni stala Amga River, která se dokázala prosadit i mezi hřebci druhým místem v Saint Legeru
Klasický ročník je zastoupený ve stáji pěti koňmi a pro čtyři z nich byly učiněny přihlášky do klasických dostihů. Pátým koněm, který už toho mnoho dokázal ve Francii a kterého zřejmě na českých drahách neuvidíme, je vlastní odchovanec pana Bukhtoyarova Titan Fighter. Má na svém kontě pět startů ve Francii a pokaždé byl za peníze. Dokázal tu už také zvítězit - hned při debutu. „Titan Fighter už vydělal v přepočtu včetně prémií milion korun,“ upozorňuje Arslangirej Šavujev. Hnědý valach už letos startoval před polovinou března ve Fontainebleau, kde doběhl na čtvrtém místě. „Běžel dobře a teď mu plánujeme start 16. dubna ve Strasbourgu.“
Jediným tříletkem, který dosud nestartoval, je Akbulat (Invincible Spirit – Summers Lease po Pivotal). „Museli jsme ho nechat vykastrovat. Při práci se chová normálně, ale bohužel běhá po boxe a hodinaří. Je u nás už od loňska, ale nemohl startovat také kvůli problémům s papíry. Je to drobnější koník, ještě trochu takové dítě. Měl by to být sprinter, maximálně do míle.“
FOTO: Další klasický vítěz Aldar
Před pěti týdny si v Lyonu la Soie odbyl dostihový křest syn výborné klisny Bahama Mama, Mediceanův potomek Bahama Pa Pa. „V dostihu bylo 12 koní a on doběhl slušně osmý, byl jsem spokojený. Loni v létě prodělal operaci chipu. Měl by to být kůň do míle a je otázkou jestli Velkou jarní cenu stihne. Chtěli jsme ho poslat do Memoriálu profesora Michala, ale v tuto chvíli ještě nevíme, jestli se vůbec bude konat...“
Arslangirej Šavujev prozrazuje, že má nejraději vytrvalce, ale že těch má bohužel letos v klasickém ročníku méně. „Zatím to tak vypadá, že vytrvalcem je jen Gontchar.“ To je další kůň, který loni potěšil dobrými výsledky ve Francii. Debutoval v polovině září v Nancy, kdy doběhl třetí a o měsíc později obsadil páté místo v Angers. Nespokojený byl trenér jen z jeho posledního startu v dostihu grupy 1 Criterium de Saint-Cloud, kde Gontchar pod vedením Ioritze Mendizabala doběhl poslední. „Ve Francii Gontchar utíkal první dva starty slušně a tak jsme ho poslali na zkoušku do dostihu grupy jedna. Věděli jsme, že nemůže vyhrát, ale chtěli jsme si ověřit, jak na tom ve srovnání s francouzskou dvouletou špičkou je. Bohužel jezdec, když zatočil do cílové roviny, tak hned položil ruce a Gontchara vůbec nepodpořil. Mendizabal to pak obhajoval tím, že to na vítězství nebylo. Francouzští jezdci jsou výborní, ale bohužel nás neposlouchají. Jediným, kdo vždy splnil, co jsem potřeboval, byl Fabrice Veron. Takže raději posadím ve Francii na naše koně Bauyrzhana, který vždy splní to, co mu řeknu.“
Dva starty ve Francii loni absolvoval Ivan le Terrible, který by možná mohl také stát více než míli. „Jeho otec je mílař, ale matka je po Rainbow Quest, tak uvidíme, jestli po ní nezdědí Ivan le Terrible vytrvalecké vlohy. Ale to nám vše ukážou až dostihy.“
FOTO: Russian Hockey loni zvítězil třikrát
Velmi silnou kolekci má trenér Šavujev mezi čtyřletými a staršími koňmi. Na dráze zůstala klasická vítězka a šampionka tříletých klisen Amga River. „Uvidíme ještě, co bude běhat. Mohla by samozřejmě do zahraničí, ale to by znamenalo startovat minimálně v Listed a to budou těžké dostihy pro klisnu. Také by připadal v úvahu Memoriál Smolíka v Mostě. Nechceme ji nějak přepínat, příští rok už by měla být v chovu. Takže je možná i varianta, že se starty počkáme až na druhou polovinu sezóny.“ Klisna má trochu podobné jméno jako další klisna Valentina Bukhotayrova, neporažená tříletá Polar River, která již získala v Dubaji dvě klasická vítězství. „Jsem moc rád, že má pan Bukhtoayrov takovou dobrou klisnu, bude startovat i v derby (tam nakonec po smolném průběhu dostihu doběhla Polar River druhá - pozn. red.). Přitom nebyla nijak drahá, stála 25 tisíc dolarů. A teď mu chodí vysoké nabídky od šejků, aby Polar River prodal, ale on je odmítá.“
Dalším úspěšným koněm v klasickém ročníku byl loni Aldar stáje Ramzana Kadyrova, který na jaře zvítězil postupně v Michalově memoriálu, klasické Velké jarní ceně a Starohájském kritériuu. A poté se umístil v Českém a Slovenském derby a těsného druhého místa docílil v Leram European Jockey´s Cup Middle, kterým svou tříletou kariéru uzavřel. „Aldar by musel nosit v dostizích vysokou hmotnost, tak je možné, že vyběhne až v polovině sezóny.“ Naopak už ve Velké dubnové ceně plánoval trenér start pro stájového kolegu Aldzarba. „Loni měl Aldzarb od poloviny sezóny problémy se zády, nepracoval mu zadek… Ted už je v pořádku, a chtěli jsme s ním vyběhnout už zkraje sezóny. Možná ho pošleme do Bratislavy.“
Dalším loňským hvězdným tříletkem a rovněž v majetku Ramzana Kadyrova je Dashing Home, který samozřejmě také může běhat jen u nás nebo na Slovensku. Loni triumfoval v Ceně Jezdectví a především v milionovém dostihu na Středoevropském poháru žokejů. „Také zatím přesně nevím, co bude Dashing Home na jaře běhat. Měli jsme předběžně v plánu „Maška“, Cenu Jezdectví nebo dostih na 1200 metrů na Turf Gala.“
FOTO: Vítěz Velké ceny českého turfu Meandre uzavřel svou kariéru v sedmi letech v dostihu grupy 2, Prix du Conseil de Paris
Radost dělal loni také Russian Hockey, který třikrát zvítězil a v dalších třech startech byl vždy v cíli do třetího místa. „U nás asi dostihy pro něho nebudou a pokud pojedeme do Francie, bude muset běhat kategorii B nebo Listed. Uvidíme tedy, co mu kde najdeme, jestli pojede do Německa anebo zkusíme nějaké závodiště ve Francii.“
Zajímavým čtyřletkem je také účastník Ruského derby Arif, který pod vedením pana Šavujeva už startoval 23. února v Lyonu la Soie, kde za podpory šampiona Bauyrzhana Murzabayeva doběhl na čtvrtém místě, nedaleko vítěze. „Písek mu asi moc nepasoval, ale byl čtvrtý. Museli jsme ho také nechat vykastrovat, je u něho stejný problém jako u tříletého Akbulata.“
Nejstarším koněm ve stáji je osmiletý bělouš Meandre majitele Saida Shaptukayeva, kterého trenér Šavujev dovedl před třemi roky k vítězství v grupě 1 Ceně Evropy. Loni v zimě ještě běhal bělouš v Meydanu, ale v září se vrátil do českého sportu úspěchem ve Velké ceně českého turfu. „Pan majitel mluvil o tom, že by mohl startovat v červenci v Rusku v Ceně prezidenta. Zatím se rozhoduje, jestli tam Meandre pojede, anebo bude startovat tady. Meandre je v pořádku, ale já osobně už bych ho nejraději viděl v chovu. Naběhal toho hodně a nacestoval se už také dost.“
Zimní příprava svěřenců Arslangireje Šavujeva proběhla bez problémů, což ostatně již dokumentovali tři koně startující ve Francii: „Natrénováno máme dobře. Chtěl bych ještě poděkovat zaměstnancům, na které je spolehnutí a poctivě odvádějí svou práci, což je pro výsledky koní a chod stáje moc důležité. Také bych chtěl poděkovat panu Kopeckému, který nám tu vytváří velmi dobré tréninkové podmínky a vychází nám vstříci. Pro sezónu si nejvíce přeji, aby naši koně byli zdraví a mohli tak podávat na dráze dobré výkony a dělat radost svým majitelům,“ říká na závěr předsezónního rozhovoru jeden z nejúspěšnějších a nejzkušenějších trenérů v českém turfu Arslangirej Šavujev. (mze)
Michaela Zemanová
Fotografie: Šárka Votavová