Jméno Luboše Urbánka je v českém turfu dostatečně známé. Jako jezdec patřil k elitě našich překážkových jezdců a jako trenér si také nepočínal špatně. Ostatně pod jeho vedením vyhrál první velký dostih své kariéry Nikas. Nikdy ale neměl větší množství koní v tréninku a sezóna 2016 bude pro něj v tomto směru zlomová. Připravuje totiž dvacítku koní úspěšné stáje Lokotrans. Její majitel pan Karel Jalový buduje u Boskovic nové tréninkové středisko a právě Luboš Urbánek o jeho plnokrevníky trenérsky pečuje. Do střediska v uplynulém půlroce přišli nejen koně od několika trenérů z Čech a Moravy, ale také kvarteto nadějných koní nejmladšího ročníku. Tréninkové středisko Újezd ještě zdaleka není dobudováno, bude se tu ještě pracovat několik měsíců. Letošní dostihová sezóna je tedy pro trenéra Urbánka nultá - zkušební, protože v tuto chvíli ještě nejsou vytvořeny optimální podmínky pro trénink. Luboš Urbánek si do sezóny přeje, aby byli koně zdraví a dělali radost svému majiteli.
Tréninkové středisko: Újezd u Boskovic |
Koně v nejmladším dostihovém věku stojí v nově budovaném tréninkovém středisku v Újezdě čtyři. Dva z nich byli pořízeni na dražbě v Baden-Badenu. „A ti jsou vlastně prvními koňmi, kteří se do střediska po mém příchodu v září nastěhovali,“ svěřuje trenér Urbánek. Jedná se o dva hřebce - za 22 tisíc euro pořízeného Macaria (Amico Fritz – Macarena), který je sourozencem dvou koní umístěných v black-type dostizích a Guillotine Shave (Slickly – Guangzhou). Za jeho dražební hodnotou 20.000 euro stojí bába Golden Time (Surumu), která dala šest koní úspěšných v dostizích black-type včetně vítěze Ceny Evropy Girolamo (Dai Jin) a vítězky italských Oaks Goose Bay (Groom Dancer). „Všichni naši dvouletí jsou pěkní silní koně, bez exteriérových vad. Macario je velký, dosud přestavěný kůň. Měl by to být sprinter. Syn Slicklyho by měl být koněm asi až na tříletý ročník.“
FOTO: Dvouletý Macario, který má sourozence umístěné v black-type dostizích
Bělka Stealing A Win (Casamento – She´s A Minx) stála na říjnové aukci v Newmarketu 10 tisíc guineí. „Ta vypadá raně, myslím, že letos určitě vyběhne.“ Posledním juniorem je v květnu narozený Videoklip (Bretigny – Vendulka). „Videoklip byl vyměněný za Scalanda. Přišel trochu v horším stavu, byl obsednutý až během ledna – února a nechali jsme ho vykastrovat. V práci je pozadu za našimi ostatními dvouletými, ale už se k nim blíží. Možná by také mohl na podzim vyběhnout.“
FOTO: U juniorky Stealing A Win trenér Urbánek předpokládá starty v letošní sezóně
Většina ze zástupců tříletého ročníku byla přihlášena do klasických dostihů. „Rychlé práce naši koně ještě neabsolvovali, protože jsme měli dlouho problém s pozemky a tedy nyní doděláváme tréninkovou dráhu, takže toho ještě o našich tříletých nemohu moc říci. Ale dohodli jsme se s panem majitelem, že je raději do klasik přihlásíme a v případě, že k tomu nebudou, tak je pak škrtneme, než abychom je potom za draho dohlašovali.“
Tmavý hnědák Angostura měl loni dva starty ve Francii a v obou byl poslední. „Je to velký a dlouhý kůň, myslím si, že je pozdní. Nechali jsme ho také vykastrovat. Dobře se hýbe a s panem majitelem jsme se domluvili, že mu dopřejeme čas na dozrání. Také ho zaskáčeme, takže případně by koncem sezóny mohl přejít na překážky. Ale určitě dostane šanci ukázat se na rovině.“
FOTO: Tříletí Zaffer a Angostura při tréninku
Fantasticadventure loni pod vedením trenéra Kotába obsadil šesté místo v Gerschově memoriálu. „Říkáme mu Fanouš a je to takový dacan, chtěli jsme ho nechat vykastrovat,“ prozrazuje trenér. „Má koule v břiše, ale nějak jsme to odkládali a zachránil se před zákrokem. Špatný kůň to určitě není, mohl by být šikovný.“ Dostihově nepopsaným listem je Gold of Gibraltar (Rock of Gibraltar – Goldkaetzchen). „To je zavázaný koník, pěkně se pohybuje. Zatím se mi jeví, že by mohl běhat dostihy na 1600 až 2000 metrů, ale po dohodě s panem majitelem jsme ho přihlásili i do derby. Vytrvalost si musíme ověřit až v dostihu. Je to hodný kůň, ale občas se projevoval jako paličák, postavil si hlavu a nechtěl nás poslechnout. Vykastrovali jsme ho a teď spolupracuje dobře. Samozřejmě ale nevíme, kam se výkonnostně zařadí.“
FOTO: Účastník Gerschova memoriálu Fantasticadventure je bratrem vítěze Listed v Meranu Finest Adventure
Debut také čeká klisnu Nautik (Wiesenpfad – National Dress), kterou trenér popisuje jako střední klisnu vzrůstem, ale hodně silnou. „Vypadá spíš jako valach. Když přišla, byla taková svéhlavá. Docela s námi cvičila, všichni jsme z ní spadli. Teď už si na nás nějak zvykla a chová se normálně. Na to, že nebyla drahá, dobře vypadá.“ Dostihovým křestem projde i Santa Padrona (Muhtathir – Montmarie) o které trenér Urbánek svěřuje: „Nezastírám, že si od ní podle práce něco slibuji. Pochází z překážkové rodiny, hýbe se pěkně a výhledově by ji mělo čekat skákání, ale byl bych rád, kdyby se mi s ní podařilo nejprve něco dokázat na rovinách.“
Zaffer se loni prezentoval dostihovému publiku i v Ceně zimního favorita, kde doběhl osmý. V dostihu porazil čtyři koně, kteří dnes také figurují na přihláškách do klasických dostihů. „Zaffer něco v Ceně zimního favorita naznačil, a pokud bych měl označit jednoho z našich koní, který má předpoklady dojít do derby, tak by to byl on. Mám z něho v tréninku dobrý pocit. Je to sice ještě takové děcko, ale pohybuje se pěkně. Chtěli bychom s ním začít odspoda a postupně se vyškrábat nahoru, pokud to půjde.“
FOTO: Tříletá Santa Padrona
Jediným koněm, který nefiguruje na soupisce přihlášek do některého z klasických dostihů, je Never Now, který se loni pod vedením Zdeno Koplíka zúčastnil bratislavské Velké ceny BBAG Baden-Baden a také Gerschova memoriálu. „Byl hůře ovladatelný a po kastraci se to s ním zlepšilo. Líbí se mi, jak se hýbe. Chceme, aby si v klidu u nás vše zažil a tak jsme ho nikam do klasik nepřihlásili. Je to takový lehčí koník, možná by mohl časem najít uplatnění na překážkách.“
Zajímavé složení má také skupina čtyřletých a starších koní. Jsou mezi nimi i pětiletí valaši Fonsie a Mbhali, který loni jezdil do Itálie, ale letos ani jednoho z nich v akci neuvidíme. „Nejsou úplně zdraví a tak budou rok relaxovat ve výběhu a příští rok začnou běhat,“ říká na jejich konto trenér.
Někdo ze čtenářů by mohl při seznámení se se sestavou zdejších starších koní předpokládat, že někteří koně budou pokračovat v překážkové kariéře, ale trenér svěřuje, že všichni by měli běhat rovinové dostihy. Šestiletý A Dee Joe se loni dostal do dobré formy na podzim, kdy zvítězil v Chuchli a poté ještě doběhl čtvrtý v Drážďanech. „Jsem s ním v práci spokojený, myslím, že by to nemusel být jen čtyřkový kůň.“
FOTO: Lot svěřenců trenéra Urbánka složený z Wicker Stone, Gold of Gibraltar, Fantasticadventure a Loop Love
Do rovinového provozu se po pěti letech vrátí vítěz Memoriálu Dr. Frankenbergera a druhý z Českého derby Avere, který na překážkách dosáhl vítězství ve čtvrté kategorii. „Avere je dost opotřebovaný. Po derby měl problém se šlachou a následně i s mezikostním svalem na zadní noze. Je to takový maskot stáje. Na překážkách toho tolik neukázal a tak z úcty k němu, samozřejmě pokud zůstane zdravý, ho chceme vrátit zpět do rovinového provozu. Zkusíme s ním nějaký trojkový dostih a případně proutěné překážky v Karlových Varech nebo v Mostě. Určitě už nebude běhat pardubické krosy. Pokud by mu zdraví už nedovolilo starty v dostizích, tak by tu mohl zůstat a dělat sparingpartnera mladým koním.“
Kvalitu v rovinových dostizích prokázala také Dekatmie, která byla v sezóně 2014 pátá v Českém derby. „Měla v minulosti problémy s kloubkem, byla na operaci na veterinární klinice v Brně. Myslím, že je to hodně dobrá klisna. Máme tu takový boskovický Vladař, a Dekatmie ho vyleze, jako by šla po rovině. Pokud bude v pořádku, chtěli bychom ji stavět do dlouhých dostihů od čtvrté kategorie a jít s ní postupně do vyšších dostihů. Budeme jí kvůli kloubkům raději hledat dostihy po měkku, i když zatím jsou její nohy bez problémů.“
FOTO: Osmiletý výborný Avere se vrací do světa rovinových dostihů
Čtyřletý Fawatheeq je dosud nevítězný. „To je velký kůň, měl trochu růstové problémy, hůře dýchal. V práci to zatím vypadá dobře. Zkusíme s ním v práci skákat, ale neposlal bych ho do dostihu, kdyby nebyl zaskákaný na sto procent. Začneme s ním tedy po rovině ve čtvrté kategorii a uvidíme, co dokáže, pěkně se pohybuje.“
Sprintérské kvality už mnohokrát ukázal pětiletý Hello Hobby, pro kterého realizační tým původně plánoval začít letošní kariéru Gomba handicapem. „Ježíšek", jak se mu přezdívalo ve Velké Chuchli, má svou hlavu... Nedávno ale utrpěl ve výběhu zranění – přišlápl si korunku na zadní noze, kopyto prasklo a muselo být sešroubováno. Musíme tedy počkat, až se dá kopyto do pořádku. Věřím tomu, že si s tím v minulosti výborný trenér, dnes špičkový podkovář Laco Kubišta, dobře poradí. Možná tedy s běháním u Hello Hobbyho počkáme, až spadnou penality v dostizích.“
Čtyřletá Loop Love čeká na svou první trefu do černého. „Tu povezeme nyní v dubnu do Brna na dostih IV. kategorie. Je to hodná klisna, ale trochu hektická, prospívá jí pohyb ve výběhu. Také by mohla začít skákat.“ Trenér Kotáb loni připravoval i dnes pětiletého Wicker Stonea, který potěšil umístěním v jedničkovém dostihu a v září vyhrál dvojkový handicap. „Přes zimu přibral a je takový kulatější. Je to dvojkový kůň, má vysoký handicap a vydělané peníze. Byl bych samozřejmě rád, aby na svou kariéru co nejlépe navázal.“
FOTO: Trenér Urbánek v sedle výborného sprintera Hello Hobby
Jak jsme se již zmínili, areál tréninkového střediska stáje Lokotrans, který vzniká v místě bývalého kravína, se stále buduje. „Vypadá to, že během týdne by měla být hotova dráha. Má tvar osmičky a můžeme cválat 1600 metrů. Ještě bychom měli naše tréninkové možnosti vylepšit po žních, kdy je dohodnuto se zemědělci, že budeme moci dráhu na jejich pozemcích rozšířit. V úvahu přicházejí dvě varianty - buď rozšířit stávající diagonálu proti kopci, anebo vybudovat vedle diagonály kilometrovou dráhu. Na podzim by měly mít naše tréninkové podmínky již konečnou podobu, počítá se také s vybudováním otočných skoků na dráze. Co se týče dalšího vybavení, tak máme v tuto chvíli k dispozici 30 boxů a místa je tu ještě dost, klidně i na dalších 30 boxů. Také jsem moc rád, že tu máme krytou halu, kde můžeme cválat, což jsme v zimě hojně využívali. A máme zbudovaný i kolotoč.“
A co by si Luboš Urbánek nejvíce přál ve své první sezóně v úloze trenéra koní stáje Lokotrans? „Hlavně, aby byli koně zdraví a dělali panu majiteli radost. Budování střediska probíhá za provozu, a musíme tomu při tréninku dělat ústupky, takže to s panem majitelem bereme jako takovou nultou sezónu, kdy se naučím pracovat s koňmi ve zdejších podmínkách. Samozřejmě ale, že budeme chtít docílit co nejlepších výsledků. Zůstaneme ale pro tuto sezónu při zemi, nemáme velké cíle. Chtěl bych panu Jalovému moc poděkovat za příležitost, dobrou spolupráci, podmínky a zázemí, které nám tu vytváří.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Tereza Kučerová