Haris LudvikV moderním tréninkovém středisku DARHORSE působí dvojice trenérů, kterou tvoří Arslangirej Šavujev a Ludvík Haris. Koně v tréninku pana Šavujeva jsme vám již představili a nyní si budeme povídat s Ludvíkem Harisem o koních, které má v přípravě, i o nových tréninkových podmínkách. V jeho trenérském úseku je nyní čtyřicítka koní. Početnou skupinu tvoří junioři, z nichž většina byla odchována v centru DARHORSE a jsou mezi nimi i nadějní první potomci Mikhaila Glinky. Nacházíme tu rovněž perspektivní tříleté koně včetně loni ve významných zkouškách ročníku úspěšného ryzáka Duke of Darhorse. V početné skupině čtyřletých a starších koní je několik kvalitních koní do rovin včetně šampiona Lagara. Čtvrtina svěřenců trenéra Harise se připravuje na překážkové dostihy. Středisko DARHORSE bude totiž nově zaměřeno i na překážkový provoz.

 

Tréninkové středisko: Krabčice
Počet koní: 40
Přihlášky do klasických dostihů: Bella Bonita, Finále, Luxia, Conan, Duke of Darhorse
Stájový personál:  Josef Bartoš ml., Adéla Petrlíková, Alena Kasalová, Marie Mokošová, Zuzana Pawlicová, Lukáš Charvát, Miroslav Gruber, Jan Verner, od 1. dubna též Ondřej Svoboda a Simona Janoušková, vypomáhají Adriana Kopecká, Laura Kalinová
První jezdec stáje: stáj nemá určeno, trenér chce spolupracovat s Janem Vernerem, Milanem Zatloukalem, Janem Rájou, Jiřím Palíkem a dalšími jezdci dle domluvy

 

Trenér Ludvík Haris převzal po Allanu Petrlíkovi stáj 1. listopadu. Po dostihové sezóně došlo k pravidelné obměně dostihových koní. Kromě prodeje několika koní a zakončení kariéry některých plnokrevníků přišla do výcviku početná skupina dvouletých koní a také několik čtyřletých a starších koní. 

Dvouletků tu nacházíme  dvanáct a většinu mezi nimi představují odchovanci centra DARHORSE, kteří tvoří více než polovinu koní v tréninku Ludvíka Harise. „Mezi klisničkami se tři jeví jako ranější. Budeme je hlásit do seriálu Fitmin Cupu.“ Jedná se o tři klisny odchované na zdejší rozlehlých pastvinách. Dvě z nich – Cunami (z Corcovada) a  Finea (z Fione), jsou zástupkyněmi prvního ročníku skvělého Mikhaila Glinky (Galileo), zatímco první potomek mj. vítězky Listed Premio E.B.F. Terme di Merano a v grupě 3 druhé Leo Gali (Galileo) Lareona je dcerou německého plemeníka Areiona (Big Shuffle).

Haris Finius
Dvouletý Finios

„Potomci plemeníka Mikhaila Glinky, zvláště hřebci, se ukazují jako pozdnější. Hodně rostou a vyvíjejí se, ale přitom jsou šikovní a pracovití,“ svěřuje trenér Haris.  „Z našich hřebečků se jeví jako nejranější Finios (Midships – Finity Run). Pokud vše půjde dobře, tak by se v létě mohl ukázat na dráze i Lombardino (Bully Pulpit – Lenka Top) a na podzim Tango Glinka (Mikhail Glinka – Tista).“

V přípravě jsou i další zástupci krabčického chovu plnokrevníka – Let Me Fly (Bully Pulpit – Linda) a Sonata (Midships – Solinka), stejně jako trojice koní zakoupená Ing. Rostislavem Kopeckým počátkem listopadu na irské aukci Goffs. Nejdražším z nich byl za 9.000 euro pořízený hnědák po Excelebration z Khobaraa (Invincible Spirit), jehož prabábou je výtečná Golden Apples (Pivotal), vítězka čtyř grupových dostihů v USA včetně Del Mar Oaks a Yellow Ribbon Stakes (obě Gr.1). Sama dala v chovu např. Habayu (Sorm Cat), ve dvou letech vítěznou v Gr. 3 Miesque Stakes.
Haris N.N.BigBadBob
Importovaný dvouletý hřebec po plemeníkovi Big Bad Bob

Spolu s ním přicestovali také hnědák po Big Bad Bob z J´Aime (Amadeus Wolf) a klisnička rovněž po plemeníkovi Big Bad Bob z Magdira (Singspiel).  Není bez zajímavosti, že matka hřebečka J´Aime je polosestrou tří blacktype koní včetně vítězky Gr. 1 Cheveley stakes Lightening Pearl (Marju.) „Musíme na ně počkat, pořád rostou," konstatuje trenér. Dvanáctým juniorem je odchovanec pana Chlíbka, březnový hnědák po Mikhailu Glinkovi z New Life, který bude v budoucnu startovat za jeho stáj Turf Finch, stejně jako o rok starší klisna New Family (Pop Rock – New Life), kterou čeká dostihový křest. „New Family se obsedala až jako tříletá, zapojí se tedy proto do sezóny na podzim.“

Haris Pacino Lombardino
Překážkář Pacino a za ním dvouletý Lombardino 

Tím jsme se zvolna přesunuli ke sledované skupině koní v klasickém věku, kterých je 13. Pět koní figuruje na přihláškách do klasických dostihů. Je mezi nimi výborně vypadající Duke of Darhorse, který byl loni osmým nejlépe hodnoceným dvouletkem podle Generálního handicapu. Po vítězství v červenci v Karlových Varech se ryzák dokázal umístit ve třech významných zkouškách dvouletého ročníku – tedy v Ceně Masise a Ceně zimního favorita a výtečně si počínal v bratislavské Listed Velké ceně BBAG Baden-Baden, kde bojoval s Tafilly o vítězství a podlehl jí jen o půl délky. “Duke se jeví jako univerzální kůň, Myslím, že zvládne dobře kratší tratě i ty delší. Na jaře ho směřujeme ho do Velké jarní ceny. A je také přihlášený do Českého i Slovenského derby,“ říká trenér Haris.

Haris DukeofDarhorse
Tříletá naděje Duke of Darhorse

Dobrý dojem loni zanechala také další reprezentantka stáje DAR Finále, která po zářijovém debutu proměněném ve čtvrté místo o pět týdnů později snadno zvítězila v dostihu Fitmin Cupu a mj. porazila i třetí stájovou kolegyni Luxii. Obě zmíněné klisny také najdeme na soupisce klasických dostihů. “Finále věřím v dostizích do 1600 metrů, zatímco Luxia myslím zvládne i dlouhé tratě. Vzhledem k tomu, že se naše i slovenská Jarní cena klisen běží letos v jeden den, tak Luxia bude směřována do slovenského dostihu.“

Haris Conan
První potomek Corcovady, tříletý Conan

Novou stájí v českém turfu je Gold & Turf. Bude ji reprezentovat ryzka Bela Bonita, která byla přihlášena do obou klasických dostihů pro klisny. Loni v říjnu se umístila na třetím místě v dobře obsazeném dostihu Fitmin Cupu, kde poměřila síly s dalšími koňmi s ambicemi do klasických dostihů. Naopak debut čeká dalšího reprezentanta stáje DAR Conana (Bully Pulpit), který je prvním potomkem skvělé Corcovady. Ryzák bude debutovat hned první chuchelskou neděli a najdeme ho na seznamu koní přihlášených do Velké jarní ceny u nás i na Slovensku. „Conan hezky pracuje a měl by být koněm do míle.“

Haris Lagaro2
Dva šampioni - Josef Bartoš a Lagaro

 Trenér Haris se svým týmem připravuje i další tříleté koně včetně vítěze z Prahy Trinise stáje Verant-Špaček, který se zúčastnil i Ceny zimního favorita. „Myslím, že to bude slušný kůň na dostihy pro 1200 až 1400 metrů.“ Debut čeká reprezentantku stáje Magog Larice (Manduro – La Violetta), která je vlastního chovu paní Ambruschitz. Její stájovou kolegyní je loni jednou s dostihovou atmosférou seznámená Polline. Debut čeká na domácí Lady Pulpit (Bully Pulpit – Lady Kristinne) a v pozdější části sezóny by měla zahájit kariéru Lindea (Midships – Linda).

Haris Fernando
Jedničkový vytrvalec Fernando

Vzhledem k tomu, že se trenér Haris věnoval v minulosti ježdění překážkových dostihů, a připravuje již dlouho koně do skoků, a navíc má v týmu jednoho z nejlepších překážkových jezdců u nás a v Itálii Josefa Bartoše, tak nepřekvapuje informace o tom, že středisko Darhorse bude mnohem více než dříve zaměřeno i na překážkový sport. „Chceme také zrealizovat celoroční dostihový provoz střediska, například zimní starty našich koní v zahraničí. Máme nyní vybraných asi deset koní, kteří by se měli věnovat překážkovému provozu.“ říká trenér Haris a ukazuje nám loni zbudovanou skokovou dráhu s překážkami.  „Stavíme i další překážkovou dráhu na pozemcích střediska, která se už nyní využívá, a postupně zprovozňujeme další rozmanitější skoky, jako například Irskou lavici. Rádi bychom totiž zaujali i další majitele překážkových koní.“

Haris Romaneta
Také Romanetta patří do nejlepší společnosti

Mezi deseti koňmi určenými pro překážkový provoz jsou i dva tříletci - Lemien a Argami. Ze stáje DAR dále čeká překážková kariéra čtyřleté klisny  Anshou a Tialine, a také Ottimu, která loni debutovala na překážkách třetím místem v Kolesách. Čtyřnásobný vítěz Seep stáje Darhorse Syndicate bude také měnit disciplínu, stejně jako čtyřletý reprezentant stáje ALPEJ Galis a jeho vrstevník Pretorian, který loni nestartoval a patří stáji MPL Racing CZ.  Nejzkušenějším překážkovým koněm sestavy je pětiletý Pacino stáje Magog, kterému se zatím více dařilo na proutěných překážkách.

Haris Lucifer2
Nováček v Krabčicích, čtyřletý Lucifer

Zajímavé koně nacházíme i v kategorii čtyřletých a starších plnokrevníků pro rovinové odvětví. Při tréninku vidíme dvouletého šampiona Lagara, který na jaře vyhrál dvě Velké jarní ceny, ale po sedmém místě v Listed v Saint-Cloud už se mu nedařilo. A cválat jsme viděli také třetího z Českého derby Bonyse, který uzavřel sezónu pátým místem  v jedničkovém handicapu v Mostě. V přípravě jsou i další reprezentanti stáje DAR s jedničkovou minulostí – Win Front a osmiletý Hidden Flame, který loni již startoval převážně v nižších kategoriích. Užitečným trojkovým koněm je Bulpit, zatím dvojnásobný vítěz.

Haris lot
Lot svěřenců Ludvíka Harise - Duke of Darhorse, Conan, Bonys, Tango Glinka

Do Krabčic se spolu s trenérem přestěhovali také zástupci Dostihové stáje Sedrik.  Šestiletý Winner Stars loni, stejně jako v každé své předchozí sezóně, dokázal potěšit svou majitelku Lucii Bláhovou vítězstvím. Stalo se tak na Evropském poháru žokejů, kde byl v jeho sedle Julien Augé. Fernando již druhou sezónu patří k elitě vytrvalců. Loni vstoupil do sezóny druhým místem za Shaywanem v Memoriálu Vlastimila Smolíka a poté se ještě čtyřikrát umístil na tabuli včetně EJC Long Elkov Elektro.  „Opět ho budeme směřovat do Memoriálu Smolíka, ale vynecháme asi tentokrát Velkou cenu Slovenska a spíše s ním zamíříme na slovenský Zlatý pohár.“

Haris Bonys2
Třetí z Českého derby Bonys

A je tu v přípravě také reprezentantka Haris Galoppo Romanetta, čtvrtá v Ceně  Pat´s Music a současná vítězka z Mostu na závěr sezóny. „Romanetta měla loni smůlu. Bez zjevné příčiny kulhala, a také byla zagalupovaná. Teď už je v pořádku a zase bychom s ní chtěli jet na Cenu Pat´s Music. A kdyby šlo vše dobře, mohla by i na Listed do Itálie. Myslím, že bude podávat lepší výkony než loni.“ Z Nebužel se přestěhovali do zdejšího střediska dva koně pana Zdeňka Kavky – čtyřletý Lucifer a o dva roky starší Ostkönig. „Oba se jeví jako užiteční handicapoví koně do dálky.“

Haris Bartos Klepetkova
Trenér Ludvík Haris s Adélou Petrlíkovou a Josefem Bartošem

Ludvík Haris vstoupí do své čtvrté sezóny s trenérskou licencí v důležité úloze trenéra koní moderního střediska DARHORSE. Jaká má očekávání před sezónou? „Samozřejmě je nejdůležitější zdraví koní. Úroveň zdejšího střediska je na české poměry někde jinde a není jednoduché to všechno zvládnout včetně poznávání nových koní. Jsem velmi rád, že se nám za pochodu podařilo sestavit kvalitní pracovní tým.  Je to tedy taková zkušební sezóna a doufám, že příští rok už ukážeme naplno naši práci. Podstata DARHORSU není v nákupech drahých koní, ale v neustálém zlepšování podmínek pro jejich trénink, až mám obavu, jestli to všechno dokážeme efektivně využít,“ svěřuje trenér a během řeči nás vede podívat se kousek za stáj, kde již stojí 100 metrů dlouhá a 35 metrů široká víceúčelová tréninková hala, uvnitř které se právě staví 250 metrů dlouhý ovál – cvalový trenažér, 220 metrů dlouhá oválná cvalová dráha s hlubokým pískem pro silový trénink a uvnitř haly bude situována i skoková jízdárna. „Cvalový trenažér se samostatnými sekcemi pro dvacet koní si představte jako 250 metrů dlouhý gigantický kolotoč, ve kterém jednotlivé přepážky nerotují kolem středu, ale jezdí zavěšené na laně nad středem oválné dráhy. Mohu potvrdit, že DARHORSE je centrum otevřené cizím majitelům a všem zájemcům o trénink koní doporučuji přijet se podívat na vlastní oči. Je to lepší, než tisíc slov,“ zakončuje předsezónní povídání trenér Ludvík Haris.

Michaela Zemanová
Fotografie: Petr Nowicki







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net