Sezóna 2015 byla pro trenérku Martinu Růžičkovou a tým z Pohoří úspěšná. Jejím svěřencům se dařilo v obou dostihových odvětvích. Na rovinách dosáhl na vítězství v Karlovarské dvojnásobné míli Charros, a v jedničkovém dostihu se umístily Akcelerance a dvouletá Surikata. Na překážkách měla trenérka tři koně, kteří zamířili do nejvyšší společnosti. Skvělý comeback se povedl s Charme Lookem, který ani v jednou ze svých dvou startů neprohrál a přezimovává jako vítěz Ceny Vltavy. Do velkých dostihů zamířil také ve své poslední sezóně obdivuhodný Rubín a o polovinu mladší Floridas, který potěšil pátou příčkou v Ceně Labe. S výjimkou Rubína by oba zmínění překážkáři měli být oporami střediska Pohoří i letos, a přidat se k nim může někdo z mladších koní. Ve tříletém ročníku je většina svěřenců trenérky Růžičkové nestartujících, ale nechybí v něm talentovaní koně nahlášení do klasických dostihů. Převahu v jejím středisku mají koně stáje Orling a tak nepřekvapuje, že většina svěřenců Martiny Růžičkové je tuzemského chovu.
Tréninkové středisko: Pohoří |
Na začátek našeho povídání se Martina Růžičková vrací k situaci v českém turfu, která kromě jiného způsobila čtrnáctidenní odklad sezóny. „Úplně mě tahle situace a dohady srazily na kolena a vzaly mi chuť do práce. Ani jsem pak neměla chuť otevřít propozice, na což se už 25 let každé jaro moc těším. Jak je možné, že dostiháci podrazili dostiháky, místo toho, aby všichni táhli za jeden provaz? Plavíme se všichni na děravé lodi a ještě bojujeme proti sobě... Je to pro nás poučení, a my už nikdy nesmíme dopustit, aby se tohle ještě někdy opakovalo. Je potřeba vyměnit stávající výbor, aby tam byli lidé, pro které jsou dostihy srdeční záležitostí a ne lidé, kteří si chtějí naplňovat nějaké své ambice nebo někomu velet. My trenéři, jezdci, ošetřovatelé dáváme a obětujeme tomuto krásnému sportu úplně všechno. Nemáme volna, nejezdíme na dovolené a naše rodiny doplácejí na to,že jsme se narodili jako koňáci. Vydržíme všechna úskalí, protože děláme práci, kterou milujeme, ale je neetické nás zneužívat! To by si měli ti lidé, kteří jsou ve vedení, uvědomit a jednat podle toho, a ne nám dostihy brát.“
Dvouleté koně má trenérka Růžičková ve stáji dva a obě jsou klisnami českého chovu. Ryzku narozenou na svátek čarodějnic pojmenovali Boháčkovi (mají ve zdejším středisku už osm koní) Růža z Pohoří (Four Star General – Royal Flower): „Jestli nebude slušně běhat, tak ji nechám přejmenovat,“ žertuje na konto klisny trenérka. „Je to takový dříč a jeví, se že by se měla letos ukázat na dráze.“ Naopak o její vrstevnici Chrisale (Darsalam – Chrisanta) prozrazuje, že bude k běhání spíše až jako tříletá. „Exteriérem je to moc pěkná klisna.“
FOTO: Dvouletá dcera Darsalama Chrisala
Z devíti plnokrevníků v klasickém věku má z loňska dostihovou zkušenost třetina koní. Dostihové veřejnosti je z nich nejznámější reprezentantka stáje BoKa Seniors Surikata, pátá z Ceny Masise a devátá z Gerschova memoriálu. „Surikata je taková chtivá a ukázala se už dobře jako dvouletá. Proto jsme ji přihlásili do Jarní ceny klisen. Ale obávám se, že ji nestihne. Prodělala totiž zánět v děloze, takže teď není v plné přípravě. Ale věřím, že své si v sezóně vyhraje.“ Stájový kolega Surikaty Royal Flower vlastního chovu pana Boháčka loni startoval třikrát a při posledním startu doběhl čtvrtý. „Loni byl hodně nervózní aniž by jsme ho nějak honili, pak se ale ukázalo se, že má kouličky v břiše. Prodělal tedy operační zákrok a je vykastrovaný. Přes zimu vyrostl a dozrál.“
FOTO: Surikata loni doběhla pátá v Gerschově memoriálu
Jedno umístění má z loňska také na svém kontě Perfect Storm hájící barvy stáje HC Amphora-Hora. „Také dost vyrostl a povahově je to úžasné zvíře. Věřím, že bude dělat radost v handicapových dostizích.“ Další tříleté koně čeká debut a je mezi nimi i trojlístek s přihláškami do klasických dostihů. Trenérka Růžičková vkládá naděje do Venillie (Rosensturm), tedy prvního potomka klasické vítězky Vinnah. „Moc se na ni těším. Loni už byla připravená ke startům, ale chytila šimbajny a poté ještě jednou, tak jsme ji nechali dozrát. Měla by být z našich tříletých nejlepší a chtěli bychom s ní do Jarní ceny klisen. Bohužel tím, jak se sezóna o 14 dní posunula, teď nemá šanci se rozběhat a tak budeme muset zorganizovat práci pěti koní po trávě v Chuchli, která bude simulovat dostih. Odklad sezóny nám všem strašně ublížil…“
FOTO: Ve tříletém ročníku vkládá trenérka Růžičková naděje do prvního potomka vítězky Jarní ceny klisen Vinnah, Venillie
Další klisnou s klasickými ambicemi je pravá sestra Nirgery, Nigerta (Egerton – Niriska) stáje BoKa Seniors. „Jsem moc ráda, že si ji Boháčkovi zakoupili. Klisna je na podobné cestě jako Nirgera a věřím, že jim udělá radost, má také výbornou povahu.“ Do Saint Legeru byl přihlášený Darsalamův syn Villon (z Vinnyfy). „Je to moc pěkný kůň. Darsalamovi potomci velmi dobře spolupracují. Je škoda, že už Darsalam není u nás v chovu.“
Ve tříletém ročníku na Pohoří je i další Darsalamův potomek, klisna Vesperaa (z Vespehar): „To je malá kobylka, ale s velkým srdcem. Je pracovitá a měla by stát delší distance.“ Ve stejný den (tedy 1. dubna) jako ona se narodil i Vinnero (Rosensturm - Vinny Risk), který fyzicky připomíná trenérce Dynamita. A dodává: "Kéž by..."
FOTO: Nadějná tříletá Nigerta
Mezi čtyřletými a staršími svěřenci Martiny Růžičkové se většina koní bude věnovat překážkovému sportu, ale najdeme tu několik koní, kteří budou pokračovat v kariéře na rovinách. Čtvrtou z Memoriálu Rudolfa Deyla a účastnici Jarní ceny klisen Akceleranci stáje Orling čeká už jen skákání. „Svůj první start vyhrála, ale pak už to tak nedávala. Tak jsme ji naskákali a to jí chutná, v Lysé byla těsně druhá. Měla by se věnovat steeplechase pro čtyřleté koně.“ Naopak Normenův potomek a rovněž čtyřletý Kadmen stáje HC Amphora-Hora zůstává na rovině. „Měl trochu problémy po kastraci, celý loňský rok ho trápili šimbajny, ale je pracovitý, všechno dohnal."
Další čtyřletek Le Rock je bohužel limitovaný exteriérovou vadou. „Má kapří hřbet i bedra, jinak je to poctivé zvíře. Dostane šanci ještě na dva dostihy, a pokud se mu nebude dařit, tak už nebude běhat dostihy.“ Dalším reprezentantem rodiny Boháčkových je Romantik, který se loni prosadil na závodišti v Lysé. „Pak už se mu tak nedařilo. Měl taky jednu kouličku v břiše, takže byl vykastrovaný. Teď už pracuje a nádherně se hýbe, věřím mu.“
FOTO: Polosestra Sixteen Semantýna je připravovaná pro překážkovou kariéru
V klasickém dostihu se také loni objevila polosestra Sixteen Semantýna také stáje BoKa Seniors , která svůj poslední start loni už absolvovala na proutěných překážkách. „Ta je pro mne otazník. Hříběcí věk strávila u pachovatele Maksy, takže pořád všechno dohání. Bude pokračovat na skocích. Měla bohužel díru i v práci, musela se jí vytrhnout stolička. Věřím, že půjde ve čtyřech letech nahoru.“ Zdravotní problémy měla také Terresca (Egerton – Trusty) stáje Orling, která ještě neběhala. „Zatím vypadá dobře a měla by vyběhnout.“
Jednoduché to nebylo ani s Vinneggou, která musela absolvovat operační zákrok. „Měla problémy s dýcháním, byla jí zjištěna obrna hlasivek. Musela na operaci do Veterinární kliniky v Brně. Doufám, že se její návrat na dráhu podaří, je to dobrá skokanka.“
FOTO: Vesperaa, Purple Heart a Semantýna při tréninku
Mezi pětiletými svěřenci trenérky Růžičkové je také plavák Golden Gate (Egerton – Gloriola), který letos startovat nebude. „Loni ještě nebyl k běhání zralý. Teď se bude s dcerou věnovat parkúrům a military, a pokud vše půjde dobře, mohl by se příští rok dostat na dráhu.“ Velkou radost loni udělal další reprezentant stáje Orling Charros, který pod vedením Bauyrzhana Murzabayeva zvítězil v Karlovarské dvojnásobné míli. To byl jeho poslední start v sezóně 2015. "Začal růst a mohutnět, tak jsme ho už nechali být, aby si nezkazil reputaci. V zimě absolvoval skokové tréninky v hale. Krásně se hýbe, ale je to v něm, když skákal i se mnou... Vtipné na tom bylo, že mě trénovala dcera a musím uznat, že dobře," svěřuje Martina Růžičková.
Na své první vítězství čeká pětiletý Francouz Namid Star. „To je naše stálice, ale bojí se jít do koní. Na startu na soupeře ztrácí, a když pak začnou soupeři kapat, tak on běží dál, ale ještě nikdy nepředběhnul všechny. Užitečný koník to ale je.“ Purple Heart Stáje Rudolfa Jelínka-Růžičková zůstává na rovinách: „Manžel má jediného koně, tak ho chce nechat na rovinách, kde je riziko zranění přece jen menší. Purple Heart ale v tréninku skáče suprově.“
FOTO: Vítěz Karlovarské dvojnásobné míle Charros
Milým překvapením pro trenérku je výkonnost Valencie Sky, která se už dvě sezóny věnuje překážkám. „Její matka neměla žádnou rychlost, a dokázala dát takovouhle užitečnou klisnu. Valencia nemá ráda oranici, takže jí budeme hledat dostihy po trávě.“ Dva roky už také skáče Vinson Hill, který se vrátil od Josefa Váni. "Přes zimu se docela změnil, je z něj kulička, tak z něj musím nějaké to kilo sundat, aby se unesl... Vinson potřebuje hodně podpory na skocích, proto to bude kůň pro Dušana nebo Marcela, potřebuje pevnou chlapskou ruku.“
Ve skupině starších překážkářů chybí oproti loňsku dva známí koně. Rubín po desetileté úspěšné kariéře odešel do dostihového důchodu, který ale bude trávit na Pohoří pod dohledem Martiny Růžičkové. A do chovu odešla klisna Miky Häkkinena Folie d´Ocean: „Folie zůstala na dráze za očekáváním, už jsme ji asi koupili za jejím zenitem. Ale Mika na ni nezanevřel a ponechal si ji. Dokonce bude připuštěna Mikhailem Glinkou. Doufejme, že mu hříbě udělá více radosti,“ svěřuje trenérka. Dodejme, že Martina Růžičková trenérka má na dohled i svého dalšího bývalého svěřence Hypnose, který u její kamarádky oslavil už 28. narozeniny.
FOTO: Skvělý krosař Charme Look
Až do Ceny Labe, kde dokázal obsadit páté místo, to loni dotáhl orlingovský Floridas. „Konečně dozrál, což dokázal v Ceně Labe. Dlouho se psychicky srovnával, nejdřív se po těžké kolizi v dostihu bál, pak naopak "narosť", tak jsme ho začali schovávat dozadu do koní. Skokově nemá žádný problém, měl by dělat radost.“ Ještě větší radost dělal loni trenérce a majitelce stáje Orling paní Ing. Duškové Charm Look. Toho dokázala trenérka Růžičková po dvou letech vrátit na dráhu a tmavý hnědák pod vedením Barbory Málkové vyhrál dva dostihy. Navíc je od října 2012 neporažený. Připomeňme, že jeho druhé vítězství se zrodilo v dobře obsazené Ceně Vltavy: „U Charme Looka je to vše o jeho momentálním zdravotním stavu a o jeho chuti. Přezimovává ale dobře.“
Jeho vrstevnice a stájová kolegyně Macaone se loni třikrát umístila na třech různých drahách a jak trenérka prozrazuje, letošní rok bude pro ni na dráze posledním před odchodem do chovu. „Macaone je výborná skokanka, ale je na sebe hodně opatrná. Jak se v dostihu uhodí, už pak dostih vzdá. Byla bych ráda, kdyby letos vyhrála. Chtěli bychom ji posílat do dostihů pro klisny.“ Předloni pátý z Ceny Vltavy Mr Louise měl loni v květnu jediný start, kde musel být zadržený. „Utrpěl zranění achilovky na zadní noze. Teď už je v plné práci a doufáme, že se vrátí do dřívější formy.“
A jaká má zkušená trenérka očekávání a přání od sezóny 2016? „Samozřejmě si přeji, aby koně byli zdraví a dělali radost svým majitelům. Ti moji majitelé mají své koně skutečně rádi pro ně samé ,a když se jim sem tam nezadaří, tak se jich hned nezbaví a mě nevěší, protože vědí, že děláme co můžeme. Nejdůležitější je, aby vše dobře přečkali a hlavně, aby se už nikdy neopakovaly problémy z letošního předjaří a jara. Přeci nechceme být generací, která zabila dostihy v Česku...," uzavírá předsezónní povídání o koních ve stáji trenérka Růžičková.
Michaela Zemanová
Fotografie: Nela Rymešová - další snímky z tréninkového střediska Pohoří si můžete prohlédnout zde