Tuma PavelBezmála třicet vítězství a 29% úspěšnost na vítězství – taková byla jedenáctá sezóna Pavla Tůmy. Mladý trenér nejenže výrazně zlepšil své statistiky, ale také se poprvé dostal, a to v obou šampionátech trenérů, do Top 5. V rovinovém žebříčku trenérů byl pátý a v překážkovém třetí. Výčet úspěchů by byl opravdu dlouhý, a tak si připomeňme alespoň první triumf v derby zásluhou Josepha, úspěch skvělého Trip to Rhodose v italském Saint Legeru a Arkalona v milánské grupě 2. Opory z loňského roku zůstaly na dráze, do tréninku se vrátilo několik rekonvalescentů vysoké výkonnosti a přišly mladé posily. Tréninkové středisko Dvorce, kde se připravují koně v majetku manželů Charvátových, má tedy našlápnuto k další výborné sezóně.



 

Tréninkové středisko: Dvorce
Počet koní: 
34
Odešli po sezóně:  
Cruel Mole Joe (IRE)
Přihlášky do klasických dostihů: 
Laila Blue, Forrest Gump, Korfu, Be Master, Res Judicata, Claudia Fong, Corleone
Stájový personál: 
Michaela Valentová, Petra Koťěšovská, Tereza Justová, Jakub Pavlíček, Míla Luňáčková, Gabriela Gintarová, vypomáhají Soňa Bodláková, „děda“  Tůma (platzmeister) a amatéři z Opavy 
První jezdec: 
stáj nemá


Koní nejmladšího dostihového ročníku najdeme u trenéra Pavla Tůmy osm, z toho čtyři jsou odchovanci majitele zdejšího střediska, pana Jiřího Charváta. Velice zajímavým nákupem z Deauville je polobratr výtečného Arkalona (Tiger Groom) a téměř za shodnou cenu (35.000 euro) angažovaný First of All (No Risk At all – Ville Valio, Poliglote). U tohoto hřebečka, jehož zmíněný sourozenec je neporažený ve všech čtyřech startech na překážkách, je samozřejmé, že by jeho parketa měla být v překážkových dostizích. 

Loni na aukci v Baden-Badenu byl JUDr. Charvátem zakoupený King Archie (Archipenko – Karavel, Monsun). Za jeho cenou 50.000 euro stojí nejen otec, ale i matka, která dokázala vyhrát dostih grupy 3 a druhá doběhla v německých Oaks, Preis der Diana (Gr. 1). V chovu již dala koně umístěné v grupových dostizích. „King Archi je velký obrovský ryzák. Je těžký, ale vše zvládá," chválí trenér Tůma nadějného dvouletka. „Doufám, že bude dobrý, protože jsem se pro něj vracel z dálnice. Šéf volal, že ho nakonec po aukci koupil ,tak jsem jel." Společně s King Archim byl zakoupený také o 30.000 euro levnější Tech Jury (Jukebox jury – Tech Engine, Enrique). Také on pochází z dobré rodiny – jeho matka je polosestrou dvojnásobné klasické vítězky na Slovensku Tech Exceed (Exceed and Excel) a sama se umístila v Listed. V její produkci již najdeme Listed vítěze Technokrata (Oratorio). 

Tuma FirstofAll
Arkalonův dvouletý polobratr First Of All

Dalším junirem je valach Night Moon (Moonjaz – Nostalgia, Jape), který pochází z překážkové rodiny. Sestry Natalie (Tribal Instinct) a Nancy (Kapgarde) uspěly v jedničkových dostizích. „Night Moon k nám přišel jako poslední a je narozený až v polovině června, takže na něj určitě nebudeme pospíchat." Na jméno čeká polobratr Hessoesse, ryzák po Manduro z Be in Motion (Motivator). „Přestože je narozený až ve druhé polovině května, v práci všechno zvládá.“ 

Mezi třemi juniorkami je také polosestra derby-vítěze Josepha, koncem ledna narozená Josepha (Soldier Hollow – Josselin, Muhtathir). „Pracovitá je, má dobrého sourozence, takže jsem zvědavý, co nám ukáže na dráze.“  To samé platí o dosud nepojmenované klisně po Kendargent z Reglisse (Verglas), jejíž o rok starší polobratr Res Judicata (Jukebox Jury) se loni ukázal velmi dobře. „Kobylka je sice menší, ale je jí kus. Vypadá jako brácha, který je malý, ale statný. Uvidíme, jaké budou její možnosti.“  Naopak jako „velkou šimlu“ představuje Pavel Tůma další klisnu čekající na jméno a pocházející rovněž z chovu JUDr. Charváta. Jedná se o dceru Silver Frosta a Kolymbie (Kyllachy) narozenou na apríla. „Ta bude pozdní. Pracuje, ale nemá o práci moc zájem. Připomíná mi tím svou sestru Katarínu.“

Vzhledem k tomu, že rozhovor probíhal koncem ledna, trenér Tůma považuje za předčasné mluvit o tom, který z koní by mohl být nejdříve nachystaný k zahájení kariéry. „Naši dvouletí byli všichni obsednuti a pracují, ale které koně vyšleme na dráhu jako první, ještě nemohu vědět. Všechny jsme je ostříhali. Počasí je u nás chvíli jarní, kdy máme bahno a chvíli zase hodně zimní, kdy nám všechno zamrzne. Takže se přizpůsobujeme podle situace.

Klasická kolekce má ve Dvorcích devět zástupců, a většina z nich figuruje na soupisce koní přihlášených do některého z klasických dostihů. Claudia Fong (Camelot) debutovala v srpnu v Mostě předposledním místem, potom vyběhla ve druhé polovině listopadu v Budapešti, kde získala třetí místo. „Má dobrý původ a přihlásili jsme jí do Oaks. Její handicap spočívá v tom, že je malá a hodně subtilní. Nemá prostě proporce dostihového koně, ale věřím, že svoji pracovitostí se jí podaří překonat tento handicap.“  Jistou komplikaci má také vítězka z Mostu Laila Blue (Blue Coral). „Má vytočenou přední nohu,“ vysvětluje Pavel Tůma. „Je přihlášena do Jarní ceny klisen. Uvidíme, jak jí to na jaře půjde. Určitě není horší kůň než Katarina, která v ní loni neudělala ostudu.“

Tuma Josepha
Dvouletá Josepha je, jak její jméno připomíná, polosestrou debry-vítěze Josepha

Třetí tříletou klisnu, o kterou pečuje trenér se svým kolektivem, zatím české publikum ještě nevidělo.  Jedná se o jediného koně, který nebude startovat za stáje manželů Charvátových. Tříletá Tosen Puissance (High Chaparral – Bee Eater, Green Desert) nahradí ve stáji PT Team-Gintar&Pospíšil Cruela Mole Joe, kterého tři roky jezdila trenérova partnerka Soňa Bodláková. „Podařilo se nám klisnu zakoupit za 2.500 euro. Po aukci jsme mluvili s trenérem Kobayashim a nechtěla prý chodit do dráhy, byla taková svá. Tak snad se s ní domluvíme," říká na konto nové akvzice trenér Tůma a se smíchem ještě dodává: "Bodli si ji dražila sama, takže to pro ni byl zážitek a já měl zážitek z toho, když jsem ji přitom sledoval.“  Klisna absolvovala v listopadu ve Francii dva starty na 2000 metrů bez umístění.

Do Českého derby byli ze zdejšího tréninkového úseku přihlášeni tři koně. Prvním z nich podle abecedy je Be Master (Masterstroke), během podzimu dvakrát čtvrtý, včetně Pražského zimního favorita. „Jeho loňské starty byly spíše seznamovací. Měl by to být jeden z našich vytrvalců. Jde pořád nahoru, věřím, že je to kůň do derby.“ Až zcela na závěr dostihové sezóny 11. listopadu v Mostě si odbyl debut Corleone (Camelot). Čtvrté místo mezi sedmi koňmi druhé kategorie nebylo špatné a trenér podotýká, že ještě zdaleka nebyl hotovým koněm. „Byl zelený a po startu soupeřům nestačil. Určitě to není marný kůň, ale potřebuje ještě čas, takže nevím, jestli stihne do derbydozrát. Věřím mu spíše až pro Saint Leger.“
Nejznámějším z trojlístku koní do derby je Res Judicata (Jukebox Jury), tedy první potomek účastnice derby Reglisse.  Při svém druhém startu ovládl Listed Karpatskou cenu a dva týdny poté doběhl třetí v Ceně zimního favorita. „Vyšlo mu to v Bratislavě, ale start v Ceně zimního favorita byl asi moc brzy poté.  Sílu i vytrvalecké vlohy má, takže bude směřovaný do Českého derby.“

Představovaní dalších tříletků ve stáji začíná trenér Tůma slovy: „Mílaře prý neumím dělat, ale přece jen tu asi nějaké máme.“  Jedním z nich je Korfu (Blue Coral), který stihl loni navštívit tři závodiště včetně jednoho zahraničního. V Miláně byl v půlce listopadu čtvrtý. „V Itálii to na podzim asi nebyla žádná sláva, ale byl už konec sezóny a nacestoval moc kilometrů, takže jeho výkon nehodnotím špatně.  Budeme ho chystat na Velkou jarní cenu, stejně jako Forrest Gumpa (George Vancouver). Ten by měl utíkat už jen kvůli svému jménu,“ směje se trenér. „Teď je to ve stáji taková šedá myš. Na vycházku jde a odpracuje vše, a potom spí. Jsem moc zvědavý, co předvede ve velkých dostizích.“


Tuma TriptoRhodos rocci
Početný lot složený z šampiona Trip to Rhodose a dvouletých koní

Zajímavou posilou do překážkových dostihů by měl být za 60.000 euro loni v létě v Deauville zakoupený Focolat du Large (Balko – Acancaqua, Subotica), jehož polobratr Alpha Speed (Vertical Speed) uspěl v dostizích Listed. Kromě vítězství ve steeplechase se opakovaně umísťoval v obou překážkových disciplinách. “Moc mi připomíná tříletého Tzigane du Berlais, dokonce stojí ve stáji vedle sebe. Myslím, že také u Focolata to nebude ještě ono. Roste a dělá se z něho krásný kůň. Loni na podzim jsme s ním i něco skočili. Zatím je to takové hříbě s dobrým potenciálem. Půjde rovnou na hirdy pro tříleté, přesto si myslím, že jeho parketa budou až těžší skoky.“

Většina ze sedmnácti čtyřletých a starších koní se bude věnovat překážkovým dostihům, my ale začneme nejprve bližšími informacemi o plnokrevnících pro rovinový provoz. Jedinou klisnou mezi nimi je Hessoesse (Cima de Triomphe), tedy jedničková vítězka, druhá za Oaks a také čtvrtá z Listed v Miláně. „Je zdravá a vypadá dobře. Je to vlastně její první zima, ve které vypadá fakt hodně moc dobře. Bude pokračovat na rovině, takže doufám, že se mi podaří najít jí vhodné vytrvalecké dostihy pro klisny.“  Dominique (Motivator) se loni snažil popasovat s nejlepšími vrstevníky ve Velké jarní ceně a derby, ale největší radost udělal v cizině.  Jmenujme alespoň sedmidélkové vítězství v Ebreichsdorfu, stříbro ve Francii a třetí příčku v Nagrodě Mosznej. „Při posledním startu v Le Croise-Laroche byla extrémně těžká dráha a Dominique se s tím vyrovnal velmi dobře, líbil se mi tam. Je to kůň pro levotočivé dráhy, na pravou ruku mu to vůbec nejde.  Bude tedy důležité mu najít dostihy na závodištích na levou ruku.“

Derby-vítěz Joseph byl v zimní přestávce vykastrovaný a trenér si pochvaluje, že lépe spolupracuje. „Je zdravý, pracuje dobře a na podzim si i něco skočil, tak jako všichni u mě ve stáji. Joseph ale zůstane na rovinách.“  Kastraci prodělal také pátý ze Saint Legeru Fighting Lips (Mamool). „U něho to bylo ale složitější, měl jedno varle v břišní dutině a musel tedy prodělat zákrok na Veterinární klinice v Brně. Potřeboval po něm čas na zotavenou. V Saint Leger se mi líbil. Jeho parketou jsou ultra vytrvalecké dostihy a je také zaskákaný.“

Jednoduché pořízení bohužel není s pětiletým Poet´s Rockem (Poet´s Voice), který loni běhal do poloviny sezóny ve Francii, ale od prázdnin je ve Dvorcích. Ze dvou startů vyhrál v Bratislavě a poté prohrál o necelou délku dostih na 900 metrů ve Slušovicích. „Je to malý a silný kůň. Jezdím ho já. Když mě na něm otec vidí, tak říká: Bože, netrap toho koně… Poet´s měl velké problémy s ovladatelností. Asi proto běhal dostihy jenom rovně a z videí jsem viděl, že hodně puloval. Teď už se to s ním trochu lepší a byl bych moc rád, kdyby jeho výkonnost stačila na dobré sprinterské dostihy.“

Tuma Arkalon
Vítěz dostihu grupy 2 Arkalon


Nejstarším svěřencem trenéra Tůmy je léty prověřený super vytrvalec Trip to Rhodos (Rail Link), který získal na Galavečeru českého turfu tři tituly včetně Koně roku 2017. Hnědák ani v osmi letech nic neztratil ze své výkonnosti. Ba naopak, třetím místem v Prix du Cadran vylepšil své dosavadní výsledky ve francouzských dostizích grupy 1. „Trip vypadá velmi dobře. Jak u nás na okamžik zasvítilo sluníčko, hned dělal hrby. Je zdravý a spokojený, pracuje jako všichni ostatní. Nedělám si iluze, že i v devíti letech musí vyhrávat. Uvidíme, jak na tom bude zjara, kdyby to nebylo dobré, tak skončí. Neposílali bychom ho dostihů, aby dobíhal v poli.“

Ve skupině nejmladších koní určených pro překážkový provoz, je také Silver Prince (Silver Frost). „Vyhrál svůj jediný start na proutěných překážkách při posledním mítinku v Pardubicích snadno a bude v této disciplině pokračovat.“ Zatímco Silver Prince je teprve na prahu své skokové kariéry, tak Arkalon (Tiger Groom) stihl ve čtyřech startech už mnohé dokázat. Je neporažený a po snadném triumfu ve Zlaté sponě tříletých zkentroval také soupeře v Gr. 2 Premio Giuilo Berlingeri. „Arkalon je trošku chtivý a vznětlivý, a zřejmě to jsou vlastnosti koní z jeho rodiny. Jeho sestra se totiž uštvala v ohradě… Arkalon má svůj režim, musí pořád pracovat. V dostihu není snadno jezditelný, Honza Faltejsek si na něm těžce vydělává eura. Je to ale hodně dobrý kůň.“

Ve skupině pětiletých překážkářů jsou také odchovanci Dr. Charváta, červnový vítěz z Pardubic  Maree (Azamour) a druhá z Ceny ČASCH Nancy (Kapgarde). „Jsou to oba koně do Pardubic. Maree byl zraněný, ale už je všechno v pořádku.“  Rovněž pětiletý Saint Joseph (Kheleyf) přišel loni na jaře od trenéra Lefebvra po neúspěšné kariéře na rovinách. Trenér Tůma ho od prázdnin začal posílat na překážky. „Přišel k nám do překážek, protože nechtěl na rovinách běhat. Skočil, ale nechtěl závodit. V Mostě jsem na něj chtěl speciálně Marcela Nováka, ten ho provedl dostihem tak, jak jsme potřebovali a vyhráli. Po Pardubicích měl zdravotní problémy, takže začne až ve druhé půlce sezóny. Myslím, že to bude ještě dobrý kůň, ale hlavně aby zdravotně vydržel.“ 

O čtyři roky mladší polobratr Koně roku Trip to Rhodose, Trip to Sydney (Sunday Break), dokázal jeden ze svých třech startů na překážkách proměnit ve vítězství a také doběhl čtvrtý v Grossetu, bohužel dosud byla jeho dostihová kariéra zkomplikovaná zdravotními problémy. „Ve třech letech měl problém s karpem a proto se vrátil na dráhu až ve Slušovicích loni na podzim, kdy ukázal, že něco umí. Pak jsme ho vzali do Itálie, ale měl tam kolizi na druhém skoku a pak už to nebyl ono. Doběhl do cíle bez podkovy a potlučený. Měl by to být kůň do Pardubic.“

Tuma tym
PT-team aneb trenér Tůma a jeho početná pracovní skupina. Nechybí ani maskot stáje, koza Vlasta

Šestiletý Northerly Wind (Saint des Saints) loni absolvoval jen dva starty na podzim, ale pod taktovkou Jana Faltejska jak v Pardubicích, tak v Miláně, nenašel přemožitele. „Měl problémy se šlachou, proto toho moc nenaběhal. V Miláně vyhrál před dobrými koňmi. A je stále ještě mladým koněm, ještě může něco dokázat.“  Na rozdíl od něho Peintre Elusif (Elusive City) nevyhrál, ale pokaždé se nejhůře umístil do čtvrtého místa. A dařilo se mu nejen na francouzských závodištích, ale také ve velkých tuzemských steeplechase. „Peintre sice nevyhrál velký dostih, ale dobíhá v nich pravidelně vepředu. Vítězství mu schází, ale dozrává a věřím, že se mu to povede. Budu ho muset oddělit s Anakingem a Northerly Windem, aby se spolu „netloukli“ v dostizích.“

Sedmiletý Tzigane du Berlais (Poliglote) se už tři sezóny specializuje na Pardubice a loni tam polovinu startů proměnil ve vítězství. V Ceně Labe pak doběhl druhý za Vicodym. „To je Pardubičák, musí mu vše vyjít a hlavně napršet,“ říká trenér. „Měl by si letos zkusit kvalifikaci a půjde na přihlášky do Velké, ale nevím, jestli to bude už na ni stačit. Je to extrémně těžký a velký kůň. Potenciál na dlouhé dostihy rozhodně má.“

Výčet koní ve středisku Dvorce zakončujeme dvěma osmiletými borci narozenými ve Francii, kteří byli ještě loni v přípravě u trenérky Myškové. Polokrevný  Ascover (Discover d´Auteuil) se loni ukázal na dráze pouze v březnu, kdy ale dominoval v crosscountry v Nancy.  „Musím říci, že na lepším překážkovém koni jsem zatím neseděl,“ svěřuje trenér Tůma. „Měl zdravotní problémy, takže byl dlouho ve středisku u šéfa. Zdraví mu zatím nepřálo, ale poslední kontrola od MVDr. Hlačíka dopadla dobře a pracuje. U něho si přeji jediné, aby mu zdraví sloužilo.“

Rovněž jediný start absolvoval loni Anakina (Astarabad), který měl v dubnu v Listed v Auteuil v cílové rovině pád. „Také k nám přišel po léčení zranění a rekonvalescenci od šéfa. Je u nás od podzimu a už se zapojil do přípravy. Chodí s ostatními, něco si odcválá. Na rentgenu je vše v pořádku. Je to malý a drobný kůň, ale s velkým srdcem.  Neznám ho ještě tak dobře, ale je úžasné, že po takovém úrazu, kterým si prošel, ho práce pořád baví.“

Není bez zajímavosti, že tréninkové středisko ve Dvorcích prochází změnami. „Prostředí se u nás snažíme pomalu vylepšovat. Stáje pomalu renovujeme, přistavěli jsme pár boxů a z jara budeme prodlužovat cvalovku. Pracovní tým mám pořád stejný a pořád ho tvoří většina holek a Kuba Pavlíček.  Honza Faltejsek se vrátil do Česka, a tak bych s ním rád více spolupracoval. Věřím, že když budu mít po čem trénovat a s kým, tak že naši dobří koně vyhrávat budou,“ uzavírá rozhovor Pavel Tůma.

Michaela Zemanová

Fotografie: Hana Vytopilová, další její snímky si můžete prohlédnout zde







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net