Velkokarlovický trenér sice loni neměl ve své stáji na rozdíl od předchozích dvou sezón klasického vítěze, ale již tradičně byli jeho svěřenci k vidění na všech důležitých frontách. Velká rovinová vítězství zajistili Autor v bratislavské Velké májové ceně a bělouš Sign of the Zodiac, který opanoval jedničkový sprint v rámci-derby mítinku. Ve vrcholech tříletého ročníku uspěl New Attack druhým místem v Saint Legeru a Our Duchess, která doběhla druhá v rakouské Jarní ceně klisen a čtvrtá v Oaks. Zvláštní pochvalu si zaslouží Autor, který byl dvakrát druhý v německých Listed, jednou dokonce jen o hlavu za vítězem.
V kvalitního překážkáře dozrál Gauner Danon, který po druhém místě v kvalifikaci doběhl osmý ve Velké pardubické. Eura v Itálii sbíral Basso, kterého loni ve třech startech nikdo nedokázal porazit. I pro letošní sezónu má František Holčák z čeho vybírat. Opory stáje zůstaly a naděje jeho tréninkového úseku posílily zajímavé nákupy…
Tréninkové středisko: Velké Karlovice |
Benjaminky najdeme ve stáji Františka Holčáka dva. Stáj Meridian zakoupila v Newmarketu březnového hnědáka Rolline´s Boy (Zamindar – Regent´s Park). Druhým koněm je odchovanec pana inženýra Kochana String (Sholokhov – Stigma), tedy pravý bratr jedničkového Stingera. „Naši dvouletí jsou pěkní korektní koně. Těžko k nim v tuto chvíli něco více říci. String bude asi pozdnější, jako jeho rodina. Na Rolline´s Boy také nebudeme spěchat. Jeho chovatel nám radil, ať na něho počkáme. Potomci Zamindara jsou pozdnější,“ svěřuje František Holčák a dodává spokojeně: „Jeli jsme do Newmarketu pro jednoho koně a nakonec z toho vyšli čtyři.“
Tradičně silně nazbrojeno má trenér Holčák mezi tříletými koňmi. Během zimní přestávky přicestovali z britských ostrovů tři velmi zajímaví koně. Stáj Meridian manželů Poledníkových bude hájit za 52.000 guineí angažovaný hnědák amerického chovu Henrytheareoplane (Henrythenavigator – April Pride). Hnědák jako dvouletý běhal pětkrát, zvítězil v Musselburgu na 1400 metrů a čtyřikrát se umístil. Jeho matka dokázala zvítězit v Gr. 3 ve Spojených státech. Červené barvy stáje Red Rebels manželů Hanákových bude propagovat hnědák s příhodným jménem Red Rebel (Cockney Rebel –Smart Red), který měl loni rovněž pět startů. Zvítězil 2. srpna v Lingfieldu na 1500 metrů a ještě se třikrát umístil.
Posílila i stáj Magog, která zakoupila valacha jménem Time to Remember (Observatory – Betray). Stejně jako jeho zmínění kolegové absolvoval v prvním roce své kariéry pět startů, ve kterých se ale neumístil. „Určitě velká očekávání mají majitelé s Henrytheaeroplane a Red Rebelem. Líbí se mi i Time to Remember, který byl kupován především do překážkových dostihů, ale dal bych mu šanci i na rovině. Je to kůň, které měl těžší mládí, a změna by mu mohla prospět. Samozřejmě, že teď všichni chtějí vyhrát derby, ale postupem času už to tak nebude. Myslím, že máme jednoho až dva koně, se kterým bychom mohli uspět v těch nejdůležitějších dostizích ročníku. Když to v koních bude, tak to z nich dostaneme. Genetika je hezká věc, ale ne vždy zafunguje…,“ říká trenér Holčák na konto nových posil ve stáji.
FOTO: Letošní leden ve středisku Františka Holčáka ve Velkých Karlovicích
Do klasických dostihů bylo přihlášeno z jeho stáje šest koní. Dalším hřebcem s klasickými ambicemi je Loveheart Poledníkových, který loni potěšil čtvrtým místem v Listed Velké ceně BBAG Baden-Baden. „Máme ale také šikovné klisny,“ upozorňuje František Holčák. "Sidney dostala jako dvouletá zabrat, ale už se zvedla. A slušně se jeví i Best Sand.“ Dodejme, že Best Sand stáje Ray Racing přezimovala jako vítězka trojkového dostihu v Bratislavě. Loni v Budapešti neporažená Sidney hájí barvy stáje AGA-Vlachovice, a z Velkých Karlovic loni jela pro páté místo v Karpatské ceně. Ve skupině tříletých plnokrevníků najdeme ještě reprezentantku stáje Magog La Mezalie, kterou odchovala její majitelka paní Ambruschitz. Tmavá hnědka loni startovala dvakrát a jednou se umístila na druhém místě.
Velmi silnou skupinu koní tvoří čtyřletí a starší koně pro rovinový provoz. Někteří se podle trenérových slov objeví na startu až v průběhu sezóny. „Takoví Autor, Sign of Zodiac a New Attack doběhli teď,“ říká s nadsázkou zkušený trenér a dodává, že si po náročné sezóně potřebovali odpočinout. „Zapojí se tedy do sezóny až později. Pokud vše půjde dobře, jsou s nimi i zahraniční plány.“ Autor stáje Meridian je už otřelým účastníkem zahraničních dostihů, po Rakousku se dokázal prosadit i v Německu. V Hamburgu a Baden-Badenu doběhl druhý v Listed. Sign of The Zodiac pana inženýra Pavly se loni výborně zařadil mezi absolutní špičku sprinterů a na závěr sezóny s mamutí hmotností opanoval mílovou Cenu běloušů. New Attack stáje Magog loni patřil ke špičce klasického ročníku. Výbornou měl zejména druhou polovinu sezóny, kdy doběhl druhý v Saint Legeru za Cheeky Cahppiem a v měření sil se staršími koňmi ve Velké ceně českého turfu doběhl pátý.
V týmu zůstává také sedmiletý All the Evil stáje Poledníkových, který loni sice nevyhrál, ale dělal radost. Jeho sezónní forma přišla v Ceně Ministerstva polnohospodárstva a rozvoja vidieka na bratislavském mezinárodním mítinku, kde doběhl druhý třičtvrtě délky za Alfkonou. Arctic Galaxy hájící stáj Selský dvůr loni startoval v nižších kategoriích a dařilo se mu především na slušovické dráze, stejně jako Epolettě v majetku K-K Metal a.s. a Stigrisovi pana Kochana.
Až do jedničkové kategorie se loni probojovala Librillina dcera Lust stáje Diamond-UH. V Bratislavě vyhrála dva vytrvalecké dostihy a výbornou sezónu završila čtvrtým místem ve Velké ceně českého turfu, kde dokonce porazila pět silných konkurentů. Our Duchess stáje Meridian běhala velké dostihy tříletého ročníku a získala dvě umístění v klasických dostizích v Ebreichsdorfu i v Mostě.
Její vrstevník Sworn Shot dostihových barev AGA-Vlachovice absolvoval dvě předzkoušky klasických dostihů v Bratislavě (mj. obsadil čtvrtré místo v Ceně trojročných žrebcov) a ve druhé polovině sezóny běhal v nižších kategoriích. Na dráze zůstala také pětiletá Night Sweet stáje SKVG Šumperk, která loni startovala rovněž v jedničkové Ceně Whisky, ale umístění sbírala v nižších kategoriích.
Skupinu starších koní byla posílena o dva koně zakoupené loni v Newmarketu. Stáj Meridian angažovala dnes čtyřletého Billy Blue (High Chaparral – Silk Dress) z tréninku Johna Gosdena, vítěze ve dvou letech a čtyřikrát druhého z devíti startů. Druhým nováčkem ve středisku je Mustamir (Medicean – Perfect Plum) startující celkem osmkrát s bilancí jednoho vítězství a tři umístění. Hnědý valach bude reprezentantem stáje Ray Racing. „Pokud se ukáží dobře, chtěli bychom s nimi jezdit do Itálie,“ prozrazuje trenér Holčák.
Osmiletého Gargantuse stáje Red Rebels bohužel v posledních dvou letech provázejí zdravotní problémy. Dobře se ukazoval v Pardubicích, kde se loni dvakrát umístil a předloni doběhl pátý ve Zlatém poháru. Radost dělá pětiletý zástupce barev stáje Meridian Guillermo, který od září 2013 startoval na menších drahách pětkrát s výbornou bilancí – tři vítězství a dvě druhá místa. A podařilo se mu na výbornou zvládnout přechod na překážky. Jeho vrstevník a stájový kolega Hot Favorite přešel na překážky loni v sprnu a zatím získává zkušenosti, což platí také o stájovém kolegovi Shirazovi.
Dalším koněm, který se hned ve své první překážkové sezóně ukázal ve výborném světle, je rovněž pětiletý Nifty Fox stáje paní Ambruschitz. Po umístěních v Brně a Pardubicích potěšil snadným osmidélkovým vítězstvím koncem července na pardubické dráze mezi čtyřletými koňmi. Další část sezóny kvůli zdravotním potížím vynechal. Další kůň v majetku manželů Poledníkových Openly proměnila svůj překážkový křest v Bratislavě ve snadné vítězství, ale další dva starty nedokončila a tak ji realizační tým poslal na závěr sezóny do 3900 metrů dlouhé rovinové zkoušky ve Slušovucích, který s přehledem klisna vyhrála.
Na své první vítězství v kariéře teprve čeká Pyšný páv reprezentující barvy stáje Selský dvůr. Dařilo se mu více ve druhé polovině sezóny, kdy se umístil ve Slušovicích a Topolčiankách, ale jeho premiéra v jedničkové společnosti v Ceně ČASCH pro pád jezdce nedopadla dobře. Kombinovanou sezónu, tedy starty na překážkách i na rovinách, loni absolvoval Tiwaz stáje Meridian. Na rovině dokázal vyhrát a v obou disciplinách se umístil.
Do Velké pardubické se budou chystat Gauner Danon stáje Meridian, která má v tréninku u Františka Holčáka 15 koní, a Puntarenas hájící stáj Nicole TJ Montry DS UH. „Gauner se ukázal ve Velké dobře už loni, udělal nám radost. Škoda jen těch posledních 300 metrů do cíle, ale bereme to tak, že to byl jeho první start ve Velké. Puntarenas měl loni dobrý start do sezóny, ale v létě se vrátil ze druhé kvalifikace, kde byl šestý, s úrazem, a nemohl proto pokračovat dále v sezóně,“ říká úspěšný trenér na konto koní, se kterými spojuje naděje v souvislosti s naším největším překážkovým dostihem.
Co se týče obsazování koní v dostihu, tak trenér prozrazuje, že stáj Meridian manželů Poledníkových má dohodu se Zdenko Šmidou na přednostní ježdění v dostizích. „Chci dát šanci také panu Pavlíčkovi, aby majitelům dokázal, že to co bylo před dvěma roky, už neplatí. A na překážkách budeme posazovat Mateje Riga a doufám, že nám nějaké koně odjede také Jan Kratochvíl, jak slíbil po Velké pardubické.“
Na závěr našeho předsezónního rozhovoru se trenér Holčák zamýšlí nad aktuálním děním v českém turfu. „Byl bych rád, aby se situace v celém českém turfu urovnala a zklidnila. A abychom měli o co běhat. Nejsem rád tomu, že jsou více využívána některá závodiště se špatnými dráhami, namísto toho, aby se častěji běhalo například ve Slušovicích. Pro severní i jižní Moravu má toto závodiště nezastupitelnou úlohu. Jen v dnešní složité době by to chtělo, aby se shánění peněz na dostihy mohl věnovat manažer s týmem. Dále vidím rezervy v propozicích. Myslím si, že je špatné, když se ve Slušovicích běhá pouze jeden nebo dva dostihy pro dvouleté. Stáje z tohoto regionu těžko povezou začínajícího koně do Prahy nebo Karlových Varů. V této souvislou nechápu, proč se vypisují rovinové dostihy na 3200 nebo 3900 metrů, když na to potom nenavazuje překážkový dostih. Přednost by podle mého názoru měla být dána dvouletým koním, aby jich co nejvíce mohlo získat dostihovou zkušenost.“ (mze)
Fotografie: Ondřej Carda