Olehla Cestmir2Měřeno optikou úspěchů ve významných dostizích musíme konstatovat, že světlohorské tréninkové středisko vedené MVDr. Olehlou má za sebou úspěšný rok. Zasloužili se o něj především dva velmi talentovaní junioři. Oriental Sky dokázal vyhrát dva jedničkové dostihy. A prosadil se nejen na Slovensku, ale ukořistil i nejvýznamnější dostih pro dvouleté v Rakousku.  Dostih Listed opanovala také klisna Rajči Šimon. V první polovině sezóny byla oporou rovinového týmu i French Quebec. Pěkných výsledků docílili také překážkáři. Za všechny jmenujme alespoň třetí místo Klause ve Velké pardubické a umístění Strettona a Pareta v jedničkových dostizích.

Demon Magic zvítězil v Itálii a zapomenout nesmíme ani na Tudulův triumf v Červnové crosscountry Válečníka. Do letošního roku vstupuje trenér Olehla s méně svěřenci, ale za to velmi kvalitními. V jeho stáji najdeme koně pro klasické dostihy, pro velké pardubické zkoušky i plnokrevníky, kteří mohou uspět v Itálii.

 

Tréninkové středisko: Světlá Hora
Počet koní:  20
Přihlášky do klasických dostihů: Oriental Sky, Rajči Šimon
Stájový personál: Vladimír Lempochner (asistent), Josef Křížek, Veronila Lempochnerová, Jakub Spáčil, Ondřej Babčák, vypomáhají dcery trenéra
První jezdec stáje: dohoda s Jaroslavem Myškou pro překážky, šanci dostane žák Jakub Spáčil. Pro rovinové dostihy by trenér rád spolupracoval stejně jako loni s Milanem Zatloukalem a Tomášem Lukáškem 


Kůň ročníku 2013 je ve Světlé Hoře jediný a trenér má pro něho slova chvály. Jedná se o dubnového ryzáka Fantastic Laci (Manduro  - Fantastic Filly) v majetku stáje Patrik ČR. „Laci je menší, ale nesmírně vitální. Za tu dobu, co je u nás, poporostl o pět centimetrů a přibral 30 kilogramů. Chodí v tréninku dobře. Nečekal jsem, že by to mohl být tak raný kůň. Můžu říci, že by měl letos určitě vyběhnout.“

Klasický ročník čítá ve Světlé Hoře pět koní. Přes půl milionu korun dokázal vydělat jako dvouletý další reprezentant barev pana Šedivého Oriental Sky. Po druhém místě v debutu v Karlových Varech totiž vyhrál Listed Velkou cenu BBAG Baden-Baden a neprohrál ani o půldruhého měsíce později největší rakouský dostih pro dvouleté, Graf Hugo Henckel Memorial. „Je vidět, že za nevelké peníze se dá vybrat dobrý kůň i bez agenta. Není moc koní, kteří by se zaplatili hned v prvním roce své kariéry,“ spokojeně říká trenér Olehla. „Na něho se opravdu těším, hlásili jsme ho do Českého derby. Chtěli bychom jít na jeho start cestou přes rakouské Trial Stakes a Velkou červnovou cenu.“ 

Nemalý potenciál loni předvedla stájová kolegyně Rajči Šimon, která měsíc po seznamovacím startu v Praze opanovala ve Starém Háji Karpatskou cenu. „Byla loni trochu hektická, v práci moc nepotřebovala. Udivil mě její závěr v Karpatské ceně, to bylo úžasné. Je to hezká, silná a široká klisna. Dost se zklidnila, ale bude lépe, když bude mít méně startů. Míříme s ní do Jarní ceny klisen v Praze a pak by ji rád pan majitel viděl v Bratislavě ve Velké jarní ceně.“

Olehla OrientalSky
FOTO: Tříletá naděje do klasických dostihů Oriental Sky

Dalším tříletým je Helvina Blue, která se seznámila s dostihovou atmosférou na samotný závěr sezóny. „Je to trochu menší a slabší klisna. Jako dvouletá toho moc neukázala, ale myslím, že by z ní měl být užitečný kůň českého chovu. Zkusíme to s ní na rovině, ale může přejít v sezóně i na skoky. To platí i o Registanině synovi Rekim po plemeníkovi Look Honey. Ten je opravdu hodně pozdní, musíme na něho počkat. V zimě byl vykastrovaný.“

Nováčkem ve zdejším středisku je Be Best, kterou loni trénovala Lenka Syslová. „Je to klisna z rodiny Babieho Lata a myslím, že má potenciál. Přišla k nám koncem ledna po dlouhé době bez práce, což nebylo optimální, takže dohání manko v tréninku. Bude to klisna pro překvapení.“

Čtyřletý kůň ve Světlé Hoře bohužel není a všichni pětiletí a starší koně jsou připravováni pro překážkové dostihy. Stretton v majetku Wrbna Racing ve své první kompletní překážkové sezóně ukázal, že je koněm s velkou budoucností. Výborné výsledky v celé sezóně korunoval těsným druhým místem v Ceně ČASCH. „Je to pěkný a dobrý kůň, a věřím, že jeho výkonnost s délkou distance poroste. Je před sezónou v pohodě a měl by chodit v Pardubicích crossy. Mohl by to jednou dotáhnout až do Velké pardubické.“  Waikita stáje DS Dvorce loni vyběhla až na podzim. „Přišla k nám po dlouhém tréninkovém výpadku z Dvorců. Byl s ní trochu problém s přiježděním, byla taková tuhá, zaťatá a nervní. Už se ale uvolňuje a věřím, že se zlepší. Měla by cestovat do Pardubic, kde by mohla chodit dostihy pro klisny.“

Šestiletý Reaper udělal loni radost hned při prvním startu v Pardubicích, ale větší část sezóny zůstal za očekáváním. „Měl loni smůlu. Navíc to není hrdina, spíš takový bolestínek. Doufám, že letos bude mít více štěstí a prosadí se. I on bude směřovaný do Pardubic.“ Celadon stáje Dr. Charváta loni nevyhrál, ale trenér kladně hodnotí pokrok, který během sezóny udělal. „Začal sezónu na proutkách, a na podzim se propracoval až těžkých skoků první kategorie. Měl by to být kůň pro delší dostihy a já věřím, že jeho doba přijde.“

Olehla Tudul

FOTO: Tudul bude směřovaný do Itálie

Betpak Dala potěšil loni na závěr sezóny deseti délkovým triumfem ve Slušovicích, ale s jeho celou sezónou trenér úplně spokojený nebyl. „Bylo to trochu nahoru a dolu, poznamenala ho jeho tříletá sezóna. Z počátku byl hodně hektický, teď už je z něho pohodář. Nasbíral už dost skokových zkušeností a jeho uplatnění vidím v kratších crossech s vrcholem třeba v Poplerově memoriálu,“ říká na konto reprezentanta stáje Dr. Charváta Čestmír Olehla.

Dalším nováčkem ve zdejším středisku je šestiletý Laurian pana Antonína Šimery, který loni obsadil pátá místa v nižších kategoriích v Pardubicích, Brně a Světlé Hoře. „Má problémy s hektičností, rozeběhne se a někam pádí… V tuto chvíli zatím nemohu přesně říci, co bude jeho nejlepší parketa. Tedy jestli to budou pardubické crossy, nebo ho budeme spíše směřovat na menší závodiště. Možná by to mohl zkusit i ve Wroclawi.“

Jedním ze steeplerů, na které bude MVDr. Olehla v letošní sezóně nejvíce spoléhat, je sedmiletý Tudul. Japeův syn měl výborné jaro, kdy doběhl druhý v Úvodní cross-country Koroka za Borderlandem a Červnovou cross-country Válečníka již vyhrál. „Jeho zdravotní problémy, kvůli kterým se ve druhé polovině sezóny neobjevil na dráze, jsou vyřešeny. Loni prokázal, že patří ke špičce ročníku a že je v něm skutečný potenciál. Tudul se rozběhá v Česku a pak by měl vyrazit do Itálie. Směřovali bychom s ním na kratší dostihy do Merana.“

Sedmiletou maličkou bojovnici Regine jezdil loni především Jakub Spáčil, který „začal studovat na jezdce“. Trenér Olehla je spokojený, že si s klisnou takzvaně sedli. „Regine vzhledem k jejím fyzickým možnostem sedí travnaté a menší dráhy. Mohla by tedy jezdit do Bratislavy, do Wroclawi anebo na nějaké menší dráhy v Česku.“  V lednu naskočil do tréninku sedmiletý Hegnus pana Františka Ševce. „Hegnus má obrovský potenciál, ale bohužel loni měl problémy s křížokyčelním spojením a proto se již na dráze od květnového vítězství v Pardubicích neobjevil. Do ledna byl u svého majitele. Je to určitě kůň pro Pardubice, a pro nějaký větší dostih, jako je Cena Labe.“

Osmiletému Cherwickovi stáje Dr. Charváta se loni dařilo spíše v menších dostizích, v těch důležitých potrápil svůj realizační tým odporem k překonávání Irské lavice. „Nakonec mu prospěla jezdecká změna. Při vší úctě k Jardovi Myškovi si sedí s Kubou Spáčilem, což spolu ukázali v Bratislavě i na závěr sezóny v Pardubicích. Cherwickův problém je v hlavě a pokud se ho podaří vyřešit, měl by to být kůň pro Cenu Labe nebo možná už pro Velkou pardubickou,“ svěřuje trenér a dodává, že Cherwick zbožňuje hodně měkkou dráhu. Dalším osmiletým koněm je Pareto stáje Wrbna Racing, který vloni zvítězil v Bratislavě a vyzkoušel si i start ve Velké pardubické. „Dozrál ve zkušeného crossaře, loňský start ve Velké mu prospěl, budeme ho do ní směřovat znovu, přičemž nevylučuji ani jeho start v italském crossu“. 

Přes tři a půl milionu korun dokázal pod vedením MVDr. Olehly vydělat na dostihových výhrách devítiletý Demon Magic. Loni se s ním realizační tým vrátil po dobrých zprávách o italské solventnosti ke kompletní meranské sezóně. Po vítězství a dvou umístěních z black-type zaznamenal valach jediný výpadek v sezóně v Gran Premio Merano. „Bohužel měl pád,“ poznamenává trenér Olehla a dodává, že problémy svalového rázu, kterého trápily minulý rok, jsou naštěstí minulostí.  „Uvidíme, o co si letos Demon Magic řekne, ale také by se eventuelně mohl vrátit do Pardubic.“

Olehla Hegnus
FOTO: Pro velké pardubické dostihy je chystán Hegnus

Jeho o rok starší stájový kolega Klaus nezaváhal loni ani jednou a ve Velké pardubické opět skončil na medailových místech. „ Jarda Myška ho loni ve Velké skvěle odjezdil a Klaus tak obhájil třetí místo. Letos sice už nebude na startu Velké Orphee des Blins, ale přijdou do ní další dobří koně. Klaus by měl absolvovat menší počet dostihů včetně kvalifikace, a pak už jen start ve Velké.“

Deset let je také novému obyvateli boxů ve Světlé Hoře, Mattovi stáje Antonín Šimera. „Je to užitečný skokan a měl by být směřován také do Pardubic. Je důležité, aby si sedl s jezdcem.“

Co se týče letošní sezóny, tak si MVDr. Olehla přeje, aby byla lepší než ta loňská. „Ze stáje po sezóně odešlo několik koní. Ti lepší zůstali a máme tedy více času se na ně zaměřit. Je tu hned několik koní, kteří by mohli míchat kartami, jak v Pardubicích, tak i v Itálii. A samozřejmě se těším na naše tříleté koně.“  Letošní zimu označuje trenér Olehla za podobnou té loňské. „Sněhu bylo pomálu, spíše jsme měli bláto. Na hale jsme ani letos moc nepracovali, protože to šlo dobře venku. Cváláme už rychle, což jsme při obvyklých zimách touto dobou ještě nemohli. Jestli to s tou mírnou zimou takhle půjde dál, budeme moci s koňmi běhat i v zimě v zahraničí,“ říká s úsměvem na závěr předsezónního rozhovoru jeden z nejzkušenějších a nejúspěšnějších českých trenérů a dodává, že vrata tréninkového střediska ve Světlé Hoře jsou otevřena i pro další majitele.







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net